Căutarea documentației de pompare cu sifon

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
fifidibosco
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 07/06/20, 17:27
x 1

Căutarea documentației de pompare cu sifon




de fifidibosco » 07/06/20, 17:36

Bonjour à tous,

Caut documente privind realizarea și utilizarea acestui tip de pompare. Descrierea tehnică, performanța, limitările etc.
Nu am mai practicat de mult timp khmerii :D
Scopul este instalarea unui sistem de acvaponică fără electricitate.

Multumesc anticipat,
Fifi
1 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12299
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Căutați documentația de pompare cu sifon




de Ahmed » 07/06/20, 17:55

Bufniţă! Am citit khmer! Văd chiar că sunt greșeli ... : Mrgreen:
Mai serios, există puține informații, dar se pare că aceasta poate servi doar ca sistem de amorsare pentru un sifon, deci nu este o pompă și, prin urmare, nu este surprinzător că este „gratuit”. energie ", deoarece nu are nevoie de ea ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Căutați documentația de pompare cu sifon




de GuyGadebois » 07/06/20, 18:53

Ahmed a scris:Bufniţă! Am citit khmer!

Verde? : Mrgreen:
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
fifidibosco
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 07/06/20, 17:27
x 1

Re: Căutați documentația de pompare cu sifon




de fifidibosco » 07/06/20, 20:35

Bună ziua Ahmed, și îți mulțumesc că ai ajutat.

Dacă nu citesc Khmer, citesc engleză. :D
Este într-adevăr un sifon, este ușor de reprodus cu o sticlă și două paie.
Ceea ce mă interesează mai presus de toate, de fapt, este sistemul de amorsare și performanțele, în special adâncimea maximă a puțului în care putem lua apa, de exemplu.
Am văzut acest sistem funcționând la Vietnamm. La vremea respectivă, cum nu era scopul călătoriei, nu am săpat mai mult. Au fost trei metri de altitudine între iazul în care a fost pompată apa și fundul butoiului. Părea să funcționeze destul de bine. Fără presiune, dar un flux regulat în timpul celor două ore în care am fost prezent.
Se pare că dimensiunea rezervorului este importantă, precum și diferența de secțiune dintre conductele de intrare și ieșire și diferențele de nivel dintre sursa de alimentare, butoi și înălțimea de ieșire. Cred că etanșeitatea sistemului ar trebui să fie, de asemenea, foarte importantă.
Acestea sunt toate aceste puncte pe care aș dori să le clarific.

Fifi
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12299
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Căutați documentația de pompare cu sifon




de Ahmed » 07/06/20, 20:51

Dacă nu citesc Khmer, citesc engleză. :D
La naiba! Îmi îndepărtezi iluziile! : Mrgreen:
Informațiile pe care le căutați corespund unor concepte fizice simple. Bănuiesc că înălțimea maximă de aspirație este destul de similară cu cea a unei pompe de suprafață convenționale, deoarece implică greutatea coloanei de apă și presiunea atmosferică: să fie confirmată de mai mulți căi ferate decât mine în materie ... În ceea ce privește celelalte puncte, voi fi mai discret, cu excepția sigilării care este o condiție imperativă de funcționare. Volumul canistrului, mi se pare, trebuie să fie cel puțin echivalent cu volumul în aval al conductei de evacuare, corespunzător contrapartidei înălțimii de eșantionare negative (este clar?).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
fifidibosco
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 07/06/20, 17:27
x 1

Re: Căutați documentația de pompare cu sifon




de fifidibosco » 11/06/20, 13:34

: Arrowd:

Voi încerca să avansez asupra acestui lucru și aș reveni să postez aici dacă aș avea rezultate interesante, indiferent dacă sunt pozitive sau negative.

: Arrowu:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: Căutați documentația de pompare cu sifon




de Christophe » 11/06/20, 15:04

Nu știu topografia terenului tău sau utilizarea pe care vrei să o faci, dar ai aflat despre partea ramului hidraulic?

Pentru că, mai degrabă decât să visezi și să pierzi timpul pe „prostii” pe internet, berbecul este o pompă care s-a dovedit deja!

Iată tot ce trebuie să știți despre berbec:

https://www.econologie.com/plans-realis ... draulique/

Pompă grădinărit / piston hidraulic-proiectare și fabricare a-house-t5268.html

https://www.econologie.com/belier-hydra ... conomique/

https://www.econologie.com/theorie-belier-hydraulique/

Am făcut-o una acum câțiva ani (de unde și proasta calitate a videoclipului ...



0 x
fifidibosco
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 07/06/20, 17:27
x 1

Re: Căutați documentația de pompare cu sifon




de fifidibosco » 12/06/20, 14:06

Bonjour Christophe,

în ceea ce privește berbecul, nu este posibil aici și, a priori, știu despre ce vorbesc, am instalat o zi bună, prima în 1978.
În ceea ce privește lucrurile stupide, am văzut că acest sistem funcționează în Vietnam, a ridicat apa dintr-un iaz la trei metri sub nivelul conservei.
Obținerea apei printr-un sifon cu o sticlă cu vid este, de asemenea, ușor de găsit pe internet, nici nu este complet nou.

Voi continua să sap și mă voi întoarce aici când voi avea ceva concret

Fifi
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

Re: Căutați documentația de pompare cu sifon




de oli 80 » 14/06/20, 19:08

Salutare tuturor,

Parcă am vorbit despre asta odată aici pompare-apă-filtrare / pompă-sistem-pentru-iniția-o-sifonare-t10860-20.html

și există un sistem de sifon de ridicare care exista, dar mai vechi
grădinărit / pompare-cu-sifon-elevator-t5960.html

și iată un dispozitiv derivat din acest sistem sifon grădinărit / belier-siphoide-t14201.html

existau tot felul de mașini pentru creșterea apei, unele sunt fabricate încă în țările sărace
încercați să căutați „pompă cu butoi” pe youtube sau google

bună seara
0 x
fifidibosco
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 07/06/20, 17:27
x 1

Re: Căutați documentația de pompare cu sifon




de fifidibosco » 14/06/20, 21:20

Bună ziua oli80 și vă mulțumesc pentru ajutor

oli 80 a scris:Salutare tuturor,
Parcă am vorbit despre asta odată aici pompare-apă-filtrare / pompă-sistem-pentru-iniția-o-sifonare-t10860-20.html
Cazul menționat mai sus este destul de specific, deoarece nivelul de evacuare este sub nivelul apei din puț. (ceea ce este destul de rar atunci când folosiți un puț)
După cum am spus într-unul din mesajele mele anterioare, am văzut că acest sistem funcționează în Vietnam, iar sursa de apă, un iaz, se afla la cel puțin trei metri sub nivelul fundului butoiului sifonului. Butoiul era la aproximativ 1,5 m deasupra suprafeței până la apă.

oli 80 a scris:și există un sistem de sifon de ridicare care exista, dar mai vechi
grădinărit / pompare-cu-sifon-elevator-t5960.html

și iată un dispozitiv derivat din acest sistem sifon grădinărit / belier-siphoide-t14201.html
Un sistem precum un sifon Lemichel este inutilizabil în cazul meu.
Ar fi trebuit să lămuresc din start că scopul meu este să instalez un sistem de ridicare în Africa. Deci, orice lucru complicat, scump sau dependent de o ofertă străină este exclus.
Găsesc cu ușurință un baril de 200l în bucăți ca în video, există peste tot aici, pot găsi cu ușurință țeavă de pvc, chiar dacă este de calitate slabă, totuși găsesc ce să fac un sistem Lemichel este exclus . (și dacă îl găsesc, îl voi fura într-o săptămână de la instalare ....)

oli 80 a scris:existau tot felul de mașini pentru creșterea apei, unele sunt fabricate încă în țările sărace
încercați să căutați „pompă cu butoi” pe youtube sau google
bună seara

Videoclipul primului post este o „pompă cu butoi”.

M-am cufundat din nou în mecanica fluidelor pe care le-am practicat acum câțiva ani, lichidul fiind pentru mine în acel moment aer, dar rămâne un fluid.
La prima vedere, pare că diferența de greutate dintre coloana de apă de alimentare și coloana de apă de ieșire contează. De aici, de exemplu, diferența de diametru între conductele de intrare și de ieșire ale butoiului care pot fi văzute la unele videoclipuri cu pompe de baril. De fapt, se pare că lungimea furtunurilor de grădină este în general mai mare decât lungimea furtunului de alimentare, acest lucru este suficient pentru a crea această diferență.

În toate cazurile, este necesar să se prevadă o reintroducere a sistemului, doar pentru a compensa pierderea depresiunii în butoi datorită aerului dizolvat în apă (iar aerul la zece centi draga ..) care se va „evapora”. De asemenea, se pare că instalarea pe tobe, cele două robinete de pe partea superioară a tamburului, este făcută pentru a reaprima sistemul.
Am putea evita unele probleme cu supapele de reținere sau prin creșterea / scăderea presiunii prin variația temperaturii în butoi, dar aceasta ar fi zdrobirea unui cip cu un role de abur. În Africa nu ar fi rezonabil ;-)

fifi
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 115