Depozitați scurgerea dintr-un șanț într-un iaz pentru udare?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Ben33
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 28/01/21, 08:15
x 1

Depozitați scurgerea dintr-un șanț într-un iaz pentru udare?




de Ben33 » 28/01/21, 08:37

Buna tuturor si va multumesc pentru asta forum,
Caut peste tot răspunsuri fără să le găsesc.

Terenul construibil pe care intenționez să îl cumpăr este situat la jumătatea unui drum pietruit mic (maximum 10 mașini pe zi) într-o zonă de pădure din Périgord. Șanțul care se întinde de-a lungul acestui drum alimentează un vechi iaz de aproximativ 20m3 aglomerat de salcii, situat în vârful terenului dorit, de asemenea înclinat (aproximativ 8/10%). Acest iaz se usucă vara și pare să fi fost făcut cu mult timp în urmă pentru a absorbi revărsările de iarnă către casele de vizavi.

De aceea mi se pare, a priori, o idee bună să îmbunătățim acest iaz pentru depozitare și apoi să folosim udarea de vară prin gravitație (fără pompă) prin etanșare, care trebuie revizuită.

Vă rog să-mi spuneți părerea dvs. despre diferitele puncte:

- Poluarea cu gudron în scurgeri? Mi se pare limitat, dar tratabil.
- Autorizare și reglementări specifice iazurilor? Am probleme cu găsirea în RSD, altele?
- Ar trebui menționat acest iaz în actul de cumpărare? Nimic nu apare în cadastru (prea mic)
- Alte precauții? Declaraţie?
- Costul îmbunătățirii unui iaz cu un profesionist?

Vă mulțumesc pentru ajutor
BEN 33
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1635

Re: Stocați scurgerea dintr-un șanț într-un iaz pentru udare?




de Macro » 28/01/21, 08:49

Dezvoltarea acestui iaz de către un profesionist va reprezenta un cost financiar neamortizabil ... Este pe .... Pe de altă parte din punct de vedere ecologic ... Va deveni rapid un biotop magnific ... broaște, țânțari, jocul care vine din apa de acolo, .... Ferește-te de reglementări ... Există șanse mari să fii obligat să îl închizi ....
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 107