Buton de economisire a apei REX... și căldură

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
FabricePaille
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 11/11/21, 10:07
Locul de amplasare: 69 Loire sur Rhone
x 7

Buton de economisire a apei REX... și căldură




de FabricePaille » 13/11/21, 09:10

bonjour

În mijlocul instalării boilerului termodinamic, am dus-o pe fiica mea la magazinul de bricolaj și ea a vrut să-și ia un cap de duș de duș cu economie de apă (15 € la casto și 5 euro la manomano). Ca toți ceilalți, știam că acest pom economisește apă, dar nu credeam că economisește și căldură.

Pomul funcționează bine, iar întreaga familie este mulțumită de cea mai plăcută senzație de clătire, mai ales femeile pentru care este zi și noapte când vine vorba de spălarea părului lung, iar toată lumea a văzut un al doilea efect al senzației.jet power: dusurile sunt mai scurte (personal am coborat de la 4 minute la 3 minute in apa)

Folosind datele cunoscute ale vechiului meu ansamblu (încălzitor electric de apă + buton standard) și ale noului ansamblu (încălzitor de apă termodinamic + cap de duș eco), am recalculat energia boilerului și deci timpul de duș.
http://maison.electrique.free.fr/spashower.xlsx

Per total, un debit redus cu 33% și un timp de duș redus cu 30%; este deci economii de peste 50% la apa de la dus dar si la caldura apei. În rezumat, acest dispozitiv la cost marginal îmi va economisi în jur de 172 € de apă (34m3 sau 1/3 din consumul anual) și în jur de 180 € de căldură (la boiler electric, 36 € la termodinamica boilerului). Este așadar o mașină care aduce între 200 și 350 € (conform CE) anual. Este un adevărat instrument de economie a cărui rentabilitate a investiției se realizează în câteva zile. Pentru a da o tendință, cu capul de duș și CET-ul, mi-am împărțit costul zilnic de energie pentru duș la aproape 10 (de la 1,06 EUR la 0,11 EUR) față de capul de duș standard și încălzitorul de apă cu efect Joule.

Marele dezavantaj al butonului de economisire a apei: rentabilitatea investiției încălzitorului termodinamic de apă tocmai s-a dublat.

Fabrice
http://maison.electrique.free.fr/
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Buton REX de economisire a apei... și căldură




de Christophe » 13/11/21, 09:41

FabricePaille a scris:Marele dezavantaj al butonului de economisire a apei: rentabilitatea investiției încălzitorului termodinamic de apă tocmai s-a dublat.


: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Și cea a pomului? : Mrgreen:

Pe forum am facut teste comparative in urma cu ani, eu personal am un buton de aburire care nu consuma aproape nimic (6L/min complet dar il folosesc nu pe deplin...deci trebuie sa fie in jur de 3L) .

Am gasit aceste 3 subiecte:

apa-pompare-filtrare / debit-role-capete-de-dus-economic-în-apă-t12498.html

filtrare-pompare-apa / dus-cu-micro-picaturi-aburire-t10142.html

filtrare-pomparea-apei / pret-real-la-baie-sau-dus-pentru-apa-si-incalzire-t12727.html


Aici am măsurat cele 3 fluxuri + zenit: cronometru pe 4L pentru duș și 5L pentru zenit. Robinetul mixerului s-a deschis complet pe apa rece.

Christophe în 2010 a scris:Aici am măsurat cele 3 fluxuri + zenit: cronometru pe 4L pentru duș și 5L pentru zenit. Robinetul mixerului s-a deschis complet pe apa rece.

Rezultat, raportat în L / min:

Duș de mână „normal” (= jet distribuit): 13.3 L / min
Duș de mână "Karcher" (= jet central): 10.4 L / min
Duș de mână "Misting": 6.3 L / min

Deasupra capului: 17.6 L / min

Vă rugăm să rețineți că presiunea în rețea din casa mea este destul de mare: vecinul a măsurat-o la 5 bari într-o zi.

Deci cred că modul de aburire poate coborî la 5 L / min sub 3 bare. Așa cum am crezut că este foarte eficient (plat: trimite o picătură în aer, de asemenea, evident)
1 x
FabricePaille
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 11/11/21, 10:07
Locul de amplasare: 69 Loire sur Rhone
x 7

Re: Buton REX de economisire a apei... și căldură




de FabricePaille » 13/11/21, 09:49

Bună ziua Christophe

Într-adevăr, utilizatorii au remarcat deja o bună îmbunătățire a clătirii. Iau bine notă de aceste produse pentru că am un al doilea duș de refăcut. Mulțumesc

Fabrice
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 130