Descărcător cu arc: necesită clarificări

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Olivier22
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 178
Înregistrare: 06/11/08, 16:41
Locul de amplasare: 35 / 22
x 6

Descărcător cu arc: necesită clarificări




de Olivier22 » 23/06/22, 02:02

bonjour
Vreau să instalez dispozitive de oprire a loviturilor de ari pe instalația mea sanitară.
Precizez ca scopul meu nu este tacerea, ci mai presus de toate protectia tubulaturii, care este fragila prin constructie (garantie de zece ani depasita, acum trebuie sa te descurci)

Am identificat aproximativ 3 tipuri:
- anvelope cu membrană, care sunt uriașe și scumpe, dar durabile și reumflabile fără dificultate;
- anvelope "simple" care sunt camere de aer fara separare, destul de voluminoase si care trebuie sa fie sangerate din cand in cand;
-Si cele cu piston+arc: cele mai putin costisitoare si cele mai compacte.

Anvelopele simple sunt preferința mea, dar mi-e teamă că nu am suficient spațiu pentru a le pune unde vreau; și apoi, cine știe de ce, sunt mult mai scumpe decât omologii lor de primăvară.

Acestea sunt și cele mai comune. Dar ei îmi pun câteva întrebări:
1- Sunt la fel de eficiente ca anvelopele? (inerția pistonului, frecarea: atâtea caracteristici care nu favorizează absorbția undei, a priori)

2- Cum pot fi epurate, din moment ce partea superioară este închisă?
Mi se pare utopic să cred că apa nu se va infiltra niciodată deasupra pistonului... Greșesc?

Multumesc pentru clarificare.
1 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Descărcător cu arc: necesită clarificări




de phil59 » 23/06/22, 09:03

bonjour,
De ce subțire?
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79322
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Re: Descărcător cu arc: necesită clarificări




de Christophe » 23/06/22, 09:17

Am instalat acest model sub chiuveta de mai bine de 12 ani, fara griji...Este singura instalatie si functioneaza foarte bine!

Este pe priza de apa rece si functioneaza si cu apa calda (dar asta trebuie sa depinda de instalatiile hidraulice: o eventuala supapa va anula efectul de ram)

0 intretinere, 0 epurare necesara... numai fericire!

anti_belier_hydraulique.jpg
anti_belier_hydraulique.jpg (128.8 KiB) Vizualizat de 3206 ori


Cred ca este un izvor...si mai cred ca nu ar trebui sa punem mai multe (rezonanta?)

Poti folosi un mic rezervor de expansiune mi se pare...dar trebuie sa fie potrivit pentru apa potabila...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79322
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Re: Descărcător cu arc: necesită clarificări




de Christophe » 23/06/22, 09:20

Este într-adevăr un izvor: https://www.caleffi.com/france/fr/catal ... ier-525040

Și nota este bine făcută: https://www.caleffi.com/sites/default/f ... 0_09fr.pdf

Pentru a răspunde la a doua întrebare, există un sigiliu dublu:

Captură de ecran 2022-06-23 la 09-19-35 01020_FR - 01020_09fr.pdf.png
Captură de ecran 2022-06-23 la 09-19-35 01020_FR - 01020_09fr.pdf.png (40.92 KiB) Consultat de 3206 de ori


Cu toate acestea, acest model are o restricție:

Începe să funcționeze la: 3 bar

Nu toată lumea are 3 batoane la robinet...ar fi făcut mai bine să pună 1.5 până la 2 batoane...

Păcat că nu putem trage primăvara...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Descărcător cu arc: necesită clarificări




de Ahmed » 23/06/22, 14:55

La o instalație la, să zicem, 2 bari, fenomenul „berbec” va provoca o suprapresiune puternică (și scurtă) care va fi compensată de acest tip de dispozitiv. Dacă nu este cazul și suprapresiunea este doar moderată (de exemplu mai puțin de 3 bari!), nu este nevoie de astfel de echipamente, mai ales că conductele rezistă în general acestor supratensiuni datorită deformărilor care se distribuie pe ansamblu și acesta. este mai degrabă zgomotul rezultat care deranjează ocupanții....
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Descărcător cu arc: necesită clarificări




de sicetaitsimple » 23/06/22, 15:34

Ahmed a scris:La o instalație la, să zicem, 2 bari, fenomenul „berbec” va provoca o suprapresiune puternică (și scurtă) care va fi compensată de acest tip de dispozitiv. Dacă nu este cazul și suprapresiunea este doar moderată (de exemplu mai puțin de 3 bari!), nu este nevoie de astfel de echipamente, mai ales că conductele rezistă în general acestor supratensiuni datorită deformărilor care se distribuie pe ansamblu și acesta. este mai degrabă zgomotul rezultat care deranjează ocupanții....


Ahmed, tu care în general scrii atât de bine, am să-ți fac aceeași remarcă ca și față de zecile de tineri ingineri pe care i-am văzut în timpul carierei mele relativ lungi.
Nu scriem 2 (sau 3) bare, scriem 2 (sau 3) bare. Așa cum scriem 2 sau 3 m, dacă este o lungime.
Pe de altă parte, puteți scrie două sau trei bare.
Ei bine, da, simbolul barului este bar. Și simbolul pentru „metru” este „m”.

Practic, nu văd de ce să te privezi de un accesoriu care vizează minimizarea acestor ciocăni de apă dacă instalația este de așa natură încât sunt importante. Poate fi destul de distructiv pe termen lung.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6514
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637

Re: Descărcător cu arc: necesită clarificări




de Macro » 23/06/22, 15:35

Personal am instalat un limitator de presiune... Reduce semnificativ consumul de apa (pentru dusuri si alte utilizari intermitente) prin reducerea debitului la robinete... Si mai presus de toate... Gata cu scurgerile pe aceste nenorocite de grupuri de siguranta pentru incalzitorul de apa. ...dar bun ciocan de ariete...Sincer lucrul in industrie cu anti belier de tot felul (vezica, piston arc, piston pe gaz)...va garantez ca neaparat cade stricat dupa "un timp" : Cheesy:
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Descărcător cu arc: necesită clarificări




de phil59 » 23/06/22, 15:48

Macro a scris:
„de un anumit timp” : Cheesy:



Ahhhhhhhhhhh, e ca țeava tunului.... : Lol: : Arrow:
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Descărcător cu arc: necesită clarificări




de Ahmed » 23/06/22, 16:08

Ortografia este o „știință” incertă în franceză și nu cunosc pe nimeni care să nu greșească niciodată. Mai mult, nu este atât de grav câtă vreme structura propozițiilor rămâne corectă, sintaxa acceptabilă și sensul fără echivoc...
Nu prea înțeleg diferența pe care o faci, oh* Era simplu, între scrierea celor două expresii: „2 sau 3 bari"Și"două sau trei bare„, poți să mă luminezi?
* Această invocare nu este deloc ironică... 8)

Un limitator de presiune este foarte sensibil în funcție de circumstanțe. În ceea ce privește grupurile de siguranță, acestea sunt concepute pentru a evacua volumul de apă care se extinde de fiecare dată când are loc un ciclu de încălzire și întrucât robinetul grupului menționat este în poziție joasă, calcarul se depune „după un anumit timp” pe scaun. provocând o mică scurgere permanentă. Soluția reală este să introduceți un mic rezervor tampon care va absorbi excesul de volume în timpul încălzirii pentru a le redistribui în timpul raftului.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Descărcător cu arc: necesită clarificări




de phil59 » 23/06/22, 17:21

nu imi mai fac griji pentru asta....

kw este incorect, este kW cu un W majuscul pentru că a fost un Mr Watt...

Confund fericit kW și kWh, dar în context este de înțeles, dar puriștilor nu le place...

Lucrez într-un hipermarket, iar când eram de serviciu, aveam greutățile și măsurile trecute...

Bineinteles, verificarea tuturor cantarelor, fara griji, eram la curent in miniaturile noastre, iar kg-ul lui standard afisa 1 kg pe toate cantarile...

Etichete electronice care dau un punct în loc de virgulă, dar pentru tipul pe care l-am afișat mai scump decât ceea ce am vândut de fapt...

Și un afiș cu fructe și legume...

Șeful departamentului a scris:

1 euro pe kilogram de „**********”.

Nu cred ca un client ar fi inteles....

Tipul a explodat, amintindu-mi că kilogramul nu era o unitate de măsură în sine și că ar trebui scris kilogram...
Și la final, îmi spune, că vrea ca toate greutățile să fie exprimate în kilograme..

Eu care credeam ca kg este o unitate de masa, si nu de greutate....

Deci .... toată lumea poate greși, atâta timp cât în ​​context este destul de înțeles...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 117