Recuperarea apei: căutare de informații

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
sltcfab
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 27/07/06, 16:47

Recuperarea apei: căutare de informații




de sltcfab » 27/07/06, 16:54

Bună ziua tuturor.
Încerc să aflu posibilitățile de colectare a apei și aș avea 2 sau 3 întrebări
1- cunoașteți producătorii de rezervoare de beton dacă da, aveți adrese de internet
2- Aș dori să știu prețul pentru aceste rezervoare
3- acesta este mai tehnic, este dificil să turnați un rezervor de beton și este un câștigător financiar?

Sunt încă unul, vorbim în continuare despre recuperarea apei de pe acoperiș, dar este posibil să folosim apa din drenajul casei, deoarece din ea iese o cantitate incredibilă, a mea de nimic

multumesc tuturor si sa aveti o zi frumoasa
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 27/07/06, 21:31

În ceea ce privește recuperarea apelor uzate, se face o distincție între apa de robinet (WC) și apa gri (duș, chiuvetă, mașină de spălat vase, mașină de spălat vase). Doar acestea din urmă sunt refolosibile fără prea multe griji.

Discutăm în alt subiect aici
0 x
sltcfab
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 27/07/06, 16:47




de sltcfab » 27/07/06, 22:29

da absolut, dar apa de scurgere nu este taxată în nimic
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 27/07/06, 22:51

Pe terenul umed, puteți recupera desigur apa de scurgere. Dar dacă casa este construită pe uscat, nu există apă de scurgere.
0 x
sltcfab
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 27/07/06, 16:47




de sltcfab » 27/07/06, 22:56

de aceea am noroc, satul este pe coasta dealului, în spatele meu nicio construcție. Deci, fără a exagera apa curge în drenaj mai mult de 6 luni 8)
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 29/07/06, 14:45

Personal sunt un fan al valorificării apei pluviale, dar dacă este pentru turnarea betonului, consider că este puțin inutilă ... Betonul este foarte distructiv și nici nu vă vorbesc despre costurile sale din punct de vedere al a emisiilor de gaze cu efect de seră, care sperie producția. Și mai presus de toate, este o instalare reversibilă dificilă.

Pentru drenaj nu știu, dar pentru apa recuperată din jgheaburi, există magazine practice și ieftine la magazinele de bricolaj. Pentru aproximativ treizeci de euro, aveam un recipient de 300 de litri, ascuns între două plante, montând pentru a recupera apa furnizată, instalată într-o oră ... ce mai puteai să ceri.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 29/07/06, 22:15

bine, că vrei să recuperezi apa de ploaie, am înțeles, plouă mult la locul meu, este profitabil să o reutilizăm pentru vânătoare, spălare, udare a gazonului, eventual averse.

sunt în joc: 150 euro / an

Crezi că este cu adevărat rentabil să tratezi apa din ape, încă nu suntem în Sahel, nu?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
sltcfab
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 27/07/06, 16:47




de sltcfab » 05/08/06, 19:15

Salut tuturor, vă mulțumesc pentru comentarii, dar vreau doar să clarific faptul că nu intenționez să tratez apele uzate, în plus nu vorbesc. Vorbeam doar despre recuperarea apei din drenaj, este apa care curge la baza fundației, apa de suprafață care coboară în pământ și care „se aburește” în mod natural împotriva casei . este apa care este relativ curată, cel puțin sigur la fel de mult ca apa de pe acoperiș.
Aveți comenzi de preț pentru rezervoare de beton, preț și capacitate? unde putem afla? într-un Big MAt, de exemplu? :strigăt:
0 x
bertrandolivier
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 11/05/05, 15:54

rezervoare




de bertrandolivier » 08/08/06, 18:41

Du-te să vezi la aquavalor. Este posibil să aibă rezervoare pentru a vă livra.
Dar este nevoie de mai mult de 1000 €, inclusiv taxa pentru un rezervor de 5000 litri.
0 x
sltcfab
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 27/07/06, 16:47




de sltcfab » 11/08/06, 11:32

da de fapt acest site nu este rău, există informații bune care pot fi extrase din el :P
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 159