Recoltarea apei de ploaie pentru uz casnic

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
benoitdelucmau
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 02/08/06, 16:49

Recoltarea apei de ploaie pentru uz casnic




de benoitdelucmau » 02/08/06, 17:16

Sunt nou pe site
Construiesc o casă ținând cont pe cât posibil de o dimensiune ecologică

asa ca am in plan instalarea unui rezervor flexibil pentru uz casnic

cel mai bine ar fi să îl instalezi în spațiul crawls pe care l-am văzut doar cu macon-ul, nu este posibil
Voi reuși să îl pun afară, am ceva pământ
O voi folosi pentru o toaletă de toaletă și mașina de spălat pentru mașina de spălat vase.Se pare mai dificil.Calitatea apei trebuie să fie apropiată de cea a robinetului.

dacă oamenii au instalat acest tip de concept, vă rugăm să-mi spuneți impresiile
Iau sfaturi

Precizez către un rezervor flexibil pentru întrebări de costuri, știu foarte bine că există mult mai bine

vă mulțumesc anticipat

adishatz benoitdelucmau
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79333
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 02/08/06, 17:43

Dernière édition alin Christophe 18 / 06 / 07, 16: 06, editate 2 ori.
0 x
benoitdelucmau
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 02/08/06, 16:49




de benoitdelucmau » 03/08/06, 02:17

postările nu au răspuns oricum la întrebările mele
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 03/08/06, 09:15

Sunt puțin surprins să văd că „te gândești la asta”.
în regiunea valonă, noile construcții trebuie să includă aproape neapărat o rezervor, aceasta este, în general, amplasată sub gazon, la fel ca fosa septică, conductele de canalizare, apă, gaz, electricitate.
este o investiție bună, care poate genera o economie de aproximativ 100 de euro / an la prețul curent al apei pentru 100 m2 de acoperiș.
Chiuveta de bucătărie, chiuvetele, mașina de spălat vase trebuie să fie furnizate cu apă potabilă
în casa în care locuiesc, rezervorul este în pivniță și cu o capacitate de o duzină de m³, asta este cel mai des întâlnit în oraș (de fapt, este de dimensiunea unei camere , înălțit limitat în mod intenționat pentru a limita presiunea pe pereți.)
in constructii noi, capacitatea pe care o vad cel mai des la instalare este de 7 m³
De asemenea, cred că este mai bine să favorizați rezervoarele de plastic față de rezervoarele de beton, care întotdeauna sfârșesc prin fisurare și sunt mult mai ușor de curățat (furnizați întotdeauna o trapă de acces pentru a putea curăța rezervorul cu un jet)
Nu sunt foarte în favoarea aprovizionării cu dusuri și băi cu apă de ploaie, deoarece nu putem niciodată împiedica copiii mici să înghită această apă.
Dacă este necesar, circuitele de apă ale rezervorului trebuie să poată fi furnizate cu apă de alimentare: nu uitați să așezați o supapă anti-retur (pe lângă supapa de retur amplasată lângă contor)
pentru a pune presiune, o nouă tendință este instalarea pompelor fără rezervor tampon, personal, recomand în continuare plasarea unui grup de hidrofoare cu un tampon de 10 litri, este mai bine când un robinet se scurge.
de fapt, din ceea ce văd, principala problemă este perenitatea sistemului, deoarece, în oraș, majoritatea tancurilor vechi sunt abandonate pentru că se scurg.
ceea ce mi se pare important este că toate componentele sistemului sunt accesibil pentru o întreținere ușoară de către ocupantul însuși, în caz contrar, el nu mai folosește.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
AVEVA
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 67
Înregistrare: 15/12/05, 17:53
Locul de amplasare: Yvelines (Franța)

producție de apă!




de AVEVA » 05/09/06, 21:40

Există informații interesante pe site:
http://www.eautarcie.com/Eautarcie/3.Ea ... iterne.htm
0 x
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 06/09/06, 10:41

bonjour,

În același sens, și care permite economii semnificative de apă:
O instalație de microtratare:
www.station-epuration.com

Acest lucru vă permite să utilizați apa pentru prima oară, apoi pentru a doua oară pentru udarea grădinii și a toaletelor, apoi întotdeauna pentru toaletele furnizate cu apă reciclată.

Obelix
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 13/09/06, 07:51

hi,
Cunosc o persoană care începe să recupereze apa de ploaie, el a aranjat să primească rezervoare gratuite de 1m³ pentru lichidele alimentare care se află pe o europaletă, i-am sugerat să le îngroape pentru a le proteja de îngheț și de UV
Problema este să le conectăm împreună ...
Dragoste la prima vedere, cunosc și un tip a cărui specialitate este sudarea plasticului : Cheesy: Amândoi sunt în contact acum.
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 13/09/06, 08:45

M-am uitat doar la oferta companiei PLUVALOR, pe legătura autarhiei: în umila mea părere, soluție pentru visătorii înstăriți. Investiția nu este justificată pentru o casă medie conectată la distribuția apei. Este mult mai profitabil să investești banii în economisirea de energie.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 13/09/06, 09:29

Bibiphoque a scris:hi,
Cunosc o persoană care începe să recupereze apa de ploaie, el a aranjat să primească rezervoare gratuite de 1m³ pentru lichidele alimentare care se află pe o europaletă, i-am sugerat să le îngroape pentru a le proteja de îngheț și de UV
Problema este să le conectăm împreună ...
Dragoste la prima vedere, cunosc și un tip a cărui specialitate este sudarea plasticului : Cheesy: Amândoi sunt în contact acum.
@+


Ei bine, trebuie doar să înființezi o agenție de căsătorie, Bibiphoque : Lol:
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
FB56
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 18/09/06, 09:41

Re: Recoltarea apei de ploaie pentru uz casnic




de FB56 » 18/09/06, 09:54

bonjour,

Mi-am construit casa în 2003 cu un rezervor subteran de beton de 4m3 pentru a-mi furniza toaletele, mașina de spălat și robinetele exterioare. Rezervorul de beton neutralizează pH-ul și ține apa departe de lumină și la temperatură constantă: incolor și inodor. Mă aflu în sudul Bretăriei și trec la apa din oraș (cu deconectare prin revărsare) doar o lună pe an. Am fost foarte interesat de acest subiect și de legislație, dar la vremea aceea a fost neclaritatea artistică în DDASS.


Din fericire, din 2 martie 2006, poziția ministrului sănătății și solidarității este în sfârșit clară:

utilizarea apei de ploaie este autorizată să furnizeze toalete și robinete de apă pentru udarea grădinii și aceasta cu o rețea de aprovizionare specifică.
Apa potabilă trebuie, prin urmare, să furnizeze restul casei, inclusiv mașini de spălat vase, dușuri, chiuvete și, mai surprinzător, mașina de spălat. (În Germania și Belgia, mașina de spălat este autorizată de mai bine de 10 ani ...).
Pe de altă parte, utilizarea apei de ploaie atunci când este conectată cu apa de urgență la apa din oraș îndeplinește reguli foarte stricte de deconectare pentru a nu polua apa din oraș bacteriologic. Prin urmare, este interzisă o simplă ocolire manuală. Există, de asemenea, pompe care îndeplinesc specificațiile DDASS (deconectare prin revărsare integrată, standard EN1717), de exemplu pompa Hya-pluie de la ksb instalată la locul meu (vezi ksb.fr)

De asemenea, este recomandabil să întocmiți o schemă a instalației (pentru a evita forajele viitoare sau conexiunile defectuoase) și să puneți un semn pe punctele de apă în cauză (ex: "apă nepotabilă"), se recomandă să puneți sisteme evidente de manipulare (de exemplu: robinete cu cap pătrat).

O declarație la primărie trebuie să fie făcută pentru informații către compania care tratează apele uzate (atunci când este tratat colectiv).
Acest lucru ar putea duce în cele din urmă la o taxă specială. Ceea ce nu este cazul în prezent.
A trecut mult timp când vorbim despre o taxă sau o montare a unui contor la ieșirea din casă fără ca acest lucru să ducă la nimic. Acest lucru ar permite companiilor agricole (saur, apă generală ...) să poată factura pentru tratarea apei de ploaie din toalete. De fapt, calculul tratamentului apei se face din volumul de apă consumat (contor de apă la intrare).
Notă personală: într-o instalație convențională fără recuperare a apei pluviale, nu deranjează companiile agricole să factureze tratarea apei potabile care este utilizată pentru udarea grădinii și care, prin urmare, nu merge la canalizare ...

În ceea ce privește rentabilitatea, aceasta se îmbunătățește din mai multe motive:
costul pentru o instalație este de aproximativ 4000 € (instalarea, furnizarea și instalarea rezervorului pompei și rețelelor).
1 / apa costă din ce în ce mai scump
2 / un credit de 40% din impozitul pe costul echipamentului se va aplica începând cu 1/1/2007.

Sunt atașate textele oficiale:

1 / POZIȚIA SANITARĂ PRIVIND UTILIZAREA APEI DE APĂ PENTRU UTILIZĂRI DOMESTICE (extras din nota 2/3/6 de la Ministerul Sănătății):

1- utilizarea apei de calitate „potabile” trebuie să fie imperativă pentru uz casnic
alimente (băuturi, preparare și spălare de vase) și igienă
corp (chiuvetă, duș, baie și spălat haine);
2- în ceea ce privește utilizarea apei pluviale (nu potabile) pentru alte utilizări (evacuarea excreției,
spălarea podelelor și a vehiculelor, udarea spațiilor verzi):
b) implicarea prezenței unei rețele duble în interiorul clădirilor, având în vedere:
- riscuri de intepare a rețelelor de apă nepotabile și de interconectare cu acestea
rețele de apă potabilă,
Având în vedere aceste elemente și în așteptarea concluziilor CSHPF, utilizarea
așa-numita calitate „potabilă” trebuie să fie imperativă pentru aceste utilizări casnice în clădiri
locuințe colective sau individuale.
În cazul în care se demonstrează interesul unuia sau mai multor proiecte, apa de ploaie a fost colectată în aval
acoperișul poate fi utilizat numai sub rezerva punerii în aplicare a prevederilor
urmatorul minim:
· Separarea și distincția diferitelor rețele.
· Inviolabilitatea instalațiilor de apă nepotabilă.
· Deconectare totală între instalația de apă ploaie și rețeaua de apă potabilă, în cazul în care alimentarea auxiliară
este asigurat de rețeaua de apă potabilă.
è Standardul EN 1717 recomandă, în cazul unui fluid care prezintă un risc biologic, a
protecția rețelei de apă potabilă tip AA (revărsare totală - vezi standardul NF P43-020) sau AB
(revărsare cu revărsare - vezi standardul NF P 43-021);
· În interiorul clădirilor, punctele de utilizare a apei de ploaie, altele decât furnizarea de toalete trebuie
să fie amplasate în încăperi tehnice. Acestea vor fi strict diferențiate și nu pot fi utilizate de către a
persoană neautorizată. (pictogramă, cheie de control specifică).
· Întreținerea instalațiilor: Întreținerea este un punct sensibil în prevenirea riscurilor pentru sănătate:
acesta trebuie verificat de un terț aprobat.
· Informații / trasabilitate / analize de supraveghere:
· Crearea unui capitol special al cărții de sănătate pentru acest tip de instalații,
· Planifică,
· Procedura de actualizare.

2 / credit fiscal:
Comitetul a adoptat, de asemenea, un amendament pentru a crea un credit fiscal de 40% pentru persoane fizice. Obiectivul: promovarea instalării unui sistem de recuperare a apei pluviale, cu un plafon de 5.000 de euro. Acest credit fiscal, al cărui text a fost adoptat în primă lectură în Senat la 14 aprilie 2005, se va referi la munca plătită între 1 ianuarie 2007 și 31 decembrie 2011. "

Sperând să fi fost cât mai complet posibil.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 168