Jet Breaker

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
sylvain78
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 19/11/06, 10:51

Jet Breaker




de sylvain78 » 19/11/06, 10:59

bonjour,

Așa că am văzut pe internet că există spărgătoare ecologice de jet (foamers) dar am deja o spumă care are poate 10 ani... Dar asta nu are nicio legătură ?? Pentru că dacă este doar un jet breaker, nu are rost să cumpăr unul numit „ecologic”

mulțumesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iotă
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 269
Înregistrare: 16/08/06, 13:45
Locul de amplasare: planeta pământ




de iotă » 19/11/06, 11:20

Acest lucru reduce debitul, prin urmare se consumă mai puțină apă.
Încercați cu și fără umplând o sticlă, de exemplu, și numărând timpul necesar pentru a se umple.
o sa vezi daca cu chestia dureaza mai mult : Cheesy:
0 x
conchice
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 22/07/08, 20:52




de conchice » 22/07/08, 21:11

bonjour,
Am cumparat la un targ spume economice si un bec de dus economic si sunt super multumit, au site SPAM.O investitie de cativa euro se achita repede de la sine

[Christine]A eliminat linkul de spam[/]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 06/02/09, 13:43

bonjour
De asemenea, ofer mărturia mea despre economisitorii de apă, cum ar fi dușurile cu efect Venturi și reductoarele de debit.
Sunt super multumit de investitie : Cheesy: deoarece efectul de reducere a debitului nu este perceptibil.
La robinetul de bucatarie este de 2,5L/min datorita unui reductor care produce un jet ca la dus (zece jeturi mici fine) foarte practic pentru spalarea vaselor.
Dusul cu efect venturi este de 6,5L/min iar jetul este foarte puternic. Avantajul este că nu există multă apă în fundul dușului meu (fără efect de bazin pentru copii) deoarece scurgerea apei este foarte lent. Înainte de asta era foarte greu să faci duș cu picioarele în 5 cm de apă.
Astept sa vad cum va fi consumul de apa in lunile urmatoare. Aveam în jur de 8 până la 10 m3/lună
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 06/02/09, 13:45

Salut Pitmix!

Aveți un contor specific pentru apa caldă?

ps: ai vazut asta: https://www.econologie.com/forums/l-associat ... t7049.html
?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 06/02/09, 14:34

Nu, nu am un contor anume pentru apa calda dar este o idee buna.
Pur și simplu am făcut tabele Excel cu curbe pentru consumul meu de energie electrică, apă și gaz.
In rest am citit toate astea...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 06/02/09, 14:36

Ok pentru ca sunt contoare de apa calda „speciale” care ar fi usor de instalat la iesirea din rezervorul de ACM...

Hei, asta ar fi o idee pentru un produs nou pentru magazin!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 06/03/09, 08:27

cuc

Am economisit 3m3 de apă în februarie față de lunile precedente.

Am 5m3 la ceas între 31 ianuarie și 28 februarie.

Nu am coborât niciodată sub 8m3 din octombrie, când am început să măsurez.

Într-o lună am făcut profitabile doi economisiți.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 06/03/09, 14:29

: Arrow: hi Groapă,
Ne puteți arăta cum v-ați organizat foaia de calcul Excel. :?:

Ne puteți spune și de unde v-ați cumpărat economiile și ce marcă sunt acestea. :?:

Sper că venind de la tine, dalta de Christine nu va veni să răspundă. : Mrgreen:

Nu cred că aceste produse există în magazinul site-ului nostru preferat...
Personal as vrea sa pot gasi, dar intotdeauna am amanat achizitia fie pentru ca produsele oferite mi s-au parut de o calitate indoielnica, fie pentru ca nu le-au insotit caracteristici tehnice PRECISE... :?

Cu mult timp în urmă, am cerut Christophe pe filtre în linie pentru tratarea apei de la robinet...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 06/03/09, 14:48

Ne-am întrebat deja, dar existau atât de multe mărci diferite (unele dintre care erau foarte îndoielnice, atât în ​​ceea ce privește produsele, cât și metodele de vânzare) și referințe, încât până la urmă nu ne-am putut decide...

Dar este clar că este foarte economic: mai ales la apă caldă (apă + energie economisită).

Cel mai serios dintre contactele noastre a fost Eco Perl...

Citro aminteste-mi in PM informatiile despre filtre te rog...
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 96