Apa și deșertificarea

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Apa și deșertificarea




de tăietor de lemne » 28/01/07, 00:36

http://www.dailymotion.com/video/x8va5p ... -de_travel

Videoclip interesant care arată o relație între irigații (printre alte cauze) și deșertificare.

Editați de Christophe: linkul blogului a fost HS, așa că am înlocuit cu un videoclip pe zi ...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
nicolas44
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 23/04/09, 09:03
Locul de amplasare: Nantes




de nicolas44 » 23/04/09, 09:22

multumesc pentru acest videoclip! : Arrowu:
0 x
Nicolas! Să trăim mai bine, să trăim organic! Recomand acest lucru blog de sănătate
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 24/04/09, 19:00

O confirmare suplimentară a faptului că irigarea cu apă chiar ușor salată „îmbogățește” tatăl, dar îl ucide pe fiul său. Suntem departe de a fi sustenabili.

Te face să te gândești că atunci când „ajuti” printr-un ONG sau altul, un mic sat din adâncurile Africii, prin finanțarea unei pompe pentru a merge și a aspira apa din adâncul pânzei freatice, ar trebui să aducă un pic mai multă prosperitate / mai puțină mizerie ..... dar fără un studiu serios asupra calității apei etc ..., se poate aduce pustiirea după câțiva ani (când nu este otrăvirea populațiilor către arsenic ca în India). : Evil: Proiectele pe termen mediu sau lung nu interesează suficienți oameni. :şoc:
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 16/09/09, 10:12

Interesant interesant cu Pierre Rabhi.

http://www.latribune.fr/green-business/ ... ation.html

Îmi place părerea lui despre C Tax ...

Transcrierea „chatului” din 14 septembrie cu Pierre Rabhi, expert internațional în lupta împotriva deșertificării

Găsiți întregul „chat” din 14 septembrie cu Pierre RABHI, expert internațional în lupta împotriva deșertificării, fondator al Colibris, mișcarea pentru pământ și umanism,
Bună ziua și bine ați venit la chat-ul Tribune.fr. Astăzi suntem încântați să-l întâmpinăm pe Pierre Rabhi, Fondatorul Colibri, mișcare pentru pământ și umanism, care vă va răspunde la toate întrebările.


Bună ziua tuturor, foarte fericiți că am petrecut o oră cu voi ...

jeanne: O mulțime de mediatizare despre schimbările climatice, nu credeți că jurnaliștii fac prea multe despre acest subiect, văzându-l întotdeauna într-un mod dramatic?

Nici el nu trebuie minimizat, deoarece este o realitate care trebuie luată în considerare, deoarece are consecințe extrem de importante pentru prezent și viitor. Poate că presa dramatizează prea mult, dar în orice caz nu trebuie să ascundem această problemă ...

Philippe Billon: Bună ziua, dle Rabhi, credeți că măsuri precum taxa pe carbon sunt la fel de eficiente pe cât s-ar putea crede?

Nu ar fi mai degrabă un alt mod de a-l pedepsi pe contribuabil, sub masca unei bune conștiințe ecologice a guvernului? Vă mulțumim pentru răspuns și angajamentul dvs. față de natură.
La rândul meu, acest lucru va rămâne oricum un mic paliativ, deoarece miza actuală privind mediul este colosală și ar necesita prevederi și sisteme naționale și internaționale până la problemă. Mi-e greu să accept că ecologia este tratată ca un parametru printre altele.
Trebuie luate decizii internaționale radicale. De exemplu, tratarea bunurilor vitale (apă, pământ, biodiversitate sălbatică și domestică) ca bunuri care nu pot fi supuse speculațiilor și trebuie gestionate ca bunuri inalienabile, a căror salvgardare trebuie să fie absolută ...

Vera: La ce vă așteptați de la summitul de la Copenhaga?

Mă tem că summit-ul de la Copenhaga nu va duce la decizii mai importante, la fel ca și cele de la Rio de Janeiro, Johannesburg, Kyoto ... Sunt foarte sceptic cu privire la concluziile și mai ales cu privire la deciziile ferme pe care mi le doresc așa cum am exprimat deja it: ecologia nu poate fi tratată ca o întrebare subsidiară, ci ca o întrebare fundamentală referitoare la întreaga planetă și care necesită decizii urgente într-o nouă paradigmă, care ar pune oamenii și natura în centrul preocupărilor noastre. Pentru aceasta, ar fi suficient să transferăm 4 sau 5% din ceea ce este dedicat armamentului și publicității pentru a începe deja protecția minunatei noastre planete și, prin aceasta, protecția speciilor noastre ...

Diana66: Agricultura ecologică care, după cuvintele tale, „ține cont de ritmul pământului”, nu este aplicabilă doar în țările dezvoltate? țările în curs de dezvoltare, care trăiesc în principal din agricultură, cu siguranță nu au mijloacele sau posibilitățile de a urma acest mod de agricultură pentru a hrăni pe toată lumea.

Gândiți-vă din nou, agricultura ecologică, care este uneori acuzată că produce alimente de lux, este cea care se potrivește cel mai bine țăranului cel mai sărac. Am pus această întrebare la încercare, deoarece am lucrat mult în zonele saheliene pentru a instrui mii de fermieri în aceste tehnici, care le-au permis nu numai să se elibereze de intrări.
substanțe chimice scumpe care distrug solul și poluează apa. Prin urmare, este cea mai potrivită tehnică pentru populațiile defavorizate și am mărturisit această întrebare în mai multe cărți ale mele, în special „Oferirea la amurg”, Ed. Harmattan și care, în plus, a fost acordată de Ministerul Agriculturii Franceze în 1989. ..

Pierre: Bună ziua domnule Rabhi. Tu, care pledezi pentru „insurecția conștiinței”, crezi că am ajuns în sfârșit la o adevărată revoluție verde, la o conștientizare reală sau că ecologia este doar un moft dedicat doar afacerilor, dar verde? Mulțumesc

Există, dar ecologia este departe de a fi o modă, deoarece nu este vorba doar de o nebunie a oamenilor, ci de realități ecologice inevitabile și care nu pot fi decât amplificate. Asta vedem astăzi și prognozele sunt adesea alarmante ...

Jean-Paul Copin: Ne putem gândi la un program de reconquestare a deșertului, dacă acest lucru ar fi posibil, este de dorit din punct de vedere al echilibrelor climatice?

Reconquista deșerturilor ar trebui să înceapă deja prin stabilizarea zonelor în procesul de deșertificare, deoarece unele regiuni, precum zonele saheliene, sunt treptat desertificate de secetă, eroziunea solului, tăierea excesivă a lemnului, rătăcirea necontrolată a animalelor. Toate acestea contribuie deja la deșertificare și ar putea fi stopate prin programe de mobilizare a populației pentru a lupta împotriva acestei deșertificări. Există, de asemenea, tehnici pentru combaterea eroziunii, gestionarea și controlul apei de ploaie și reîmpădurirea zonelor semi-aride de la marginea deșerturilor mari. Apoi, ar putea fi posibil să mergem mai departe, dar pentru moment, urgența luptei împotriva deșertificării este de a interveni în zonele aflate în deșertificare. Acest lucru ar fi articulat pe un program internațional cu finanțare care ar face posibilă stabilirea unor strategii, un program național intern și responsabilitatea statelor naționale și a programelor populare care să ofere populației mijloacele de a interveni direct în cadrul biotopului lor.
Acest lucru necesită în mod evident că acest fenomen al deșertificării nu se referă numai la țările deșertificate, ci și la țările nedezertificate prin fenomene care leagă toate biotopurile și induc efecte non-localizate. Acest lucru poate fi văzut, de exemplu, uneori prin contraste între secetă acută și inundații catastrofale.
Deci întreaga planetă este afectată de deșertificare ...

Marco Polo: Care este părerea dvs. cu privire la taxa pe carbon? Sunteți de partea celor care cred că Sarko produce aer cu sistemul său de compensare sau de partea PS, în favoarea unei taxe mai mari, dar, prin urmare, mai stimulatoare sau mai mult sau mai puțin „mulțumit” ca Hulot?

Am răspuns deja la această întrebare la începutul „chatului” ...

Doudou: Un pic de profet, crezi că vom salva planeta?

Am integrat cele două ipoteze. Primul care ar duce, de la transgresiune la transgresiune, nu la eliminarea planetei care va supraviețui în ciuda tuturor, ci la auto-eradicarea rasei umane din cauza transgresiunii permanente. A doua ipoteză: o creștere a conștiinței colective pe care o putem vedea apărând peste tot pe planetă, unde tot mai multe conștiințe se trezesc și se mobilizează pentru această cauză. Prin urmare, viitorul speciei noastre aparține strict speciei noastre ...

La Bigoudenne: Domnule Rabhi, locuiesc în Bretania în Côtes-d'Armor și sunt foarte îngrijorat de poluarea cu nitrați de care sunt victime plajele noastre, cauzată de proliferarea algelor verzi care sunt ele însele cauzate de agricultura intensivă. . Aș vrea să știu ce riscăm să experimentăm lângă aceste site-uri? Și, pe de altă parte, credeți că cele 700 de milioane de euro investite de stat pentru a-i educa pe fermierii noștri în bune practici vor fi suficiente pentru a restabili splendoarea plajelor noastre?

Este evident că masa tonajelor de îngrășăminte chimice și pesticide descărcate în fiecare an pe soluri de către agricultură are un efect dezastruos asupra solului, apei, naturii și că ar fi evident necesar să schimbăm practicile prin modificarea modului în care mâncăm. Un exemplu, porumbul, care este cultivat pe scară largă pentru hrana animalelor, este unul dintre vinovați. Consumul excesiv de proteine ​​animale duce la cultivarea cerealelor pentru hrana animalelor. Cu toate acestea, este nevoie de aproximativ zece kilograme de cereale concentrate pentru a obține un kilogram de carne. Un kilogram de porumb cerealier necesită în jur de 400 de litri de apă, cantități mari de îngrășăminte, pesticide și, prin urmare, duce la această deteriorare a solului și la pierderea patrimoniului hrănitor.
Poate că, pentru a limita daunele aduse sănătății, trebuie să fim preocupați de mâncare și apă de calitate, care sunt și alimente de calitate. Astăzi există sisteme de filtrare a apei destul de sofisticate și este recomandabil să le folosiți ...

jean-paul copin: Mulțumesc, din punct de vedere tehnic în latitudinile noastre cât timp este necesar pentru a revigora solurile sterilizate de agricultura intensivă?

La fel ca orice deteriorare a solurilor, regenerarea și igienizarea și reabilitarea sunt în mod evident determinate de nivelul de deteriorare și poluare a acestor soluri. Există tehnici de remediere a solului și, pentru terenurile puternic poluate, poate dura patru, cinci sau șase ani, în funcție de caz. Dar este dificil să fii foarte precis cu privire la această întrebare.

Solurile mai puțin poluate pot fi regenerate destul de repede; doi ani și purificat prin tehnici de regenerare, în special gunoi de grajd verde, anumite leguminoase, cultivarea motivată a solului și contribuția materiei organice nobile, cum ar fi compostul ...

Toinon: Am citit că aproape 500 de milioane de oameni ar putea migra până în 2050 din cauza schimbărilor climatice. Și că milioane de oameni au fost deja strămutați. Deci, când va fi statutul refugiaților climatici nerecunoscut de dreptul internațional? Suntem o țară gazdă pentru acești refugiați? Există asociații în Franța care se ocupă de acești refugiați? dacă da de ce? Aș vrea să devin voluntar ...

Este evident că astăzi asistăm la migrații climatice cu o agravare a concentrării acestor migranți pe soluri încă vii. Acest lucru accelerează procesul de epuizare a acestor soluri, astfel încât procesul migrator nu poate fi în niciun caz o soluție.
Astăzi, guvernarea statelor și a lumii trebuie să aibă programe de stabilizare a populației, deoarece migrația climatică se adaugă la multe alte migrații (politici ...) legate de alți factori decât clima.
Nu cred că putem face față migrației climatice fără a lua în considerare toți factorii care uneori sunt responsabilitatea oamenilor: distrugerea biotopurilor vii, defrișări, la care nu se acordă nicio limită, expropriere, culturi masive de plante pentru agro-combustibili . Toți acești factori trebuie abordați, deoarece sunt și cauza artificială a imigrației climatice.

În prezent, lucrăm în Maroc în zone semi-aride, unde o populație de țărani supraviețuiește cu mare dificultate. Unii dintre acești țărani ajung să-și vândă mica moștenire, își construiesc un mic ou de cuib cu care speră să cumpere un mic magazin și, adesea, este marea iluzie, deoarece este dincolo de posibilitățile lor. Prin urmare, ajung să-și petreacă micul ou de cuib, trec printr-o fază de mahala și apoi încearcă să traverseze mările pentru a merge în așa-numitele țări prospere. Așa se menține acest proces iluzoriu și dramatic.
Pentru voluntariat, vă recomand să căutați pe internet și de ce să nu verificați site-ul www.colibris-lemouvement.org

Mulțumesc Pierre Rabhi. Ultimul cuvânt?

Mulțumesc tuturor celor care sunt atenți la ceea ce încercăm să promovăm pentru natură, pentru noi înșine și pentru generațiile viitoare. Mulțumesc tuturor celor care acționează. Este evident că convingerea mea este că, dincolo de orice considerație ecologică și fiind parte a ecologiei, calea trebuie deschisă, astfel încât să putem considera că viața este mai presus de toate sacră ...

latribune.fr
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 16/09/09, 10:27

Un lung discurs al lui Pierre Rabhi la radio pentru a-l asculta aici (10 părți din 20 de minute!): http://www.dailymotion.com/group/econol ... ecroi_news
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 113