Faceți un colector de apă de ploaie din lemn

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Faceți un colector de apă de ploaie din lemn




de Christophe » 30/08/07, 12:50

Reiau aici un mesaj interesant (dar „pierdut” într-o altă discuție) de la un membru al forum:

Snickers a scris:Sigur că putem petrece zile întregi în căutarea cuvelor gratuite. Eu, am decis să realizez ... acum doi ani.
Vă detaliez realizarea mea, dacă poate inspira!

Am decis să construiesc o rezervă de apă de ploaie de 2300L din mai multe motive:
- Acvariul meu necesită multă apă dulce (duritate scăzută).
- Prețul apei continuă să crească
- Spălarea rufelor este mai bună cu mai puține rufe dacă utilizați o apă foarte moale.
- Unele dispozitive nu necesită apă „potabilă” pentru a funcționa. toaletă!

Așa că am căutat un mod economic de a face o rezervă cu o capacitate bună în funcție de suprafața de recuperare (metru pătrat 60).
Alegerea mea a căzut pe un cadru din lemn pentru a combina estetica și rezistența
un covor vechi pentru protejarea prelatei din interior
un nou capac negru de 4 m X 4 m dintr-un bazin de 2 mm,
O oală de buchet și o farfurioară pentru a face pre-filtrul.

Primul pas:
Șlefuirea și vopsirea lamelelor de brad brut achiziționate de la 2m40 și 18mm grosime (preț aproximativ 8 E pe metru pătrat în magazinul local de bricolaj) și tăiate la jumătate pentru a obține 1m20 în înălțime.
Imagine
Punerea laths în cerc ...
Imagine
Strapping cu sârmă verde cu plasă
Imagine
Imagine
cutia neagră de 16 metri pătrați (aproximativ 50 €)
Imagine
Parcela pentru tăiere
Imagine
Marginile au fost pliate singure în mod regulat pentru a obține diametrul rezervorului și tapetate înainte de așezare.
Imagine
Curelele complementare păstrează totul
Imagine
Capacul ((care protejează bolul copiilor și servește ca suport pentru filtru)
Imagine
Costul returnărilor totale este de aproximativ 200 €. Trebuie să adăugăm rapelul 3 cu rezerva, conductele și armăturile 100 €.
Acest sistem oferă aproximativ 100L pe zi (mașină de spălat + toaletă + acvariu) deducere a consumului meu. Am detaliat câștigul aici https://www.econologie.com/forums/loi-francaise-sur-la-recuperation-de-l-eau-de-pluie-t1742-40.html
Timp de realizare aproximativ 10H.
Imagine

Bricolaj bun, pentru cei care ar putea inspira.

Câteva fotografii rare ale prefiltrului!
Imagine
complet
Imagine
Practic, am pus pietricele, astfel încât să nu plutească. Apa nu iese din cele 12 găuri de diametru realizate în jurul periferiei.
În interior există o spumă filtrantă pentru iaz de grădină de 2x40mm grosime x 30cm. Aceasta surprinde cele mai mari impurități. Decantarea în rezervă și filtrul la ieșirea pompei fac restul. Spăl spumele cam la fiecare 6 luni. Acest lucru este pentru a se asigura că fluxul prefiltrului rămâne suficient în caz de furtună.
La început, am filtrat mai bine cu vată de acvariu. Dar înfundarea a fost mult prea rapidă (<1 lună). După două sau trei spălări, vata a trebuit schimbată. Acum am spume care ar trebui să dureze peste 10 ani fără probleme ...
O dată pe an, când rezervorul este aproape gol, îl periez și îl golesc cu o pompă de vid din pivniță.


Discuție completă aici: https://www.econologie.com/forums/recuperati ... 78-60.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
A2E
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 235
Înregistrare: 15/12/04, 11:36
Locul de amplasare: la capătul holului 16




de A2E » 31/08/07, 09:10

Această tehnică este mai mult decât interesantă! : Cheesy:
De fapt, este mai mult sau mai puțin o chestiune de a face un butoi așa cum făceau tunierii, dar aici cu simple curele de sârmă de fier și o prelată interioară.
Mă întreb despre prețul de cost dacă am putea folosi doar scânduri de paleți simple cu prelată căptușită cu reciclare. si de origine agricola (acoperire cu siloz) pentru a scadea si mai mult costul final! (bani intotdeauna bani imi spui!) dar pentru o instalatie temporara (2 sau 3 ani) e mai bine asa si totodata semi-ingropata pentru o rigiditate mai mare si pentru a evita colturarea si astfel sa castig volum. :?:
0 x
soțul77
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 12/01/10, 06:35




de soțul77 » 05/06/10, 18:33

Sistemul tau este super interesant. Mă gândesc să folosesc ideea ta pentru a face unul dreptunghiular, dar mă întreb dacă voi avea o problemă cu împingerea apei la umplere.
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113

rezerva de apa




de oli 80 » 05/06/10, 18:45

buna ziua, celalalt avantaj al acestui rezervor daca nu ploua este berbecul care preia sa-l umple : Mrgreen:

chiar dacă acesta nu pare să pompeze mult, dar pentru că funcționează zi și noapte ar trebui să o facă
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 05/06/10, 23:36

hubby77 a scris:Sistemul tau este super interesant. Mă gândesc să folosesc ideea ta pentru a face unul dreptunghiular, dar mă întreb dacă voi avea o problemă cu împingerea apei la umplere.


forma rotundă este cea mai eficientă: dreptunghiulară necesită mult mai mult material pentru a rezista greutății apei

Găsesc tabla și mai simplă decât lemnul

Am una din tablă de 0.8 mm grosime, 1.25 m înălțime și 3.5 m diametru: hidroizolată cu un capac transparent din polietilenă pentru seră: evit negrul pentru siloz care este făcut să reziste doar un an: folia de seră este garantată pt. 6 ani și durează și mai mult
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 123