Purificarea apei unei cabane ecologice

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Chazelle
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 30/09/07, 19:31

Purificarea apei unei cabane ecologice




de Chazelle » 23/10/07, 21:02

salut am vrut să creez o cabană ecologică.

Problema mea este să realizez salubritatea. Lucrând în clădire cunosc salubrizarea individuală sau colectivă, dar asta nu mă interesează. Am vrut să realizez o salubrizare alternativă, dar nu știu cum să fac asta. Cabana mea va avea toalete uscate (fără apă gri), o mașină de spălat (fără detergent sau alt agent de îndepărtare a petelor), un duș (produs de spălare ecologic) și o chiuvetă (produs de spălare ecologică), dar toată această apă trebuie tratată pentru a face calitatea scăldării. Caut persoane cu informații despre salubritatea ecologică. vă mulțumesc că le-ați împărtășit
0 x
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de p'tit pierrot » 23/10/07, 22:25

bonjour,

fiti atenti daca este in cazul unei cazari ... daca va fi considerat ERP sau nu !! ?? ...
if stopover for exmple = ERP office !!

în acest caz, vă sfătuiesc să nu înființați singur acest proiect, fără ajutorul unei asociații „specializate” care să argumenteze bine și să „lege” acest fișier ....
(și vorbesc din experiență .., deoarece proiectul meu prezentat la dosar de la un birou de proiectare profesional a fost acceptat, în timp ce un dosar similar prezentat în „personal” de către altcineva din același Dpt. a fost refuzat ..!)

noua legislatie evolueaza! ... și unele lucruri se vor schimba ...
de exemplu, toaletele uscate vor fi (în cele din urmă) luate în considerare în noul decret privind ANC, care va fi lansat în curând ....

și fără „apă neagră” (care este apa WC-ului !!, iar apa cenușie fiind apa „uleioasă și săpună” din bucătărie și baie ...) purificarea este foarte simplificată, prin urmare, posibilitatea „negocierii „autorizare sau derogare pentru un tratament„ alternativ ”al acestor ape gri .... (de exemplu, prin filtre plantate ...)

nu uitați de compost, mai ales de neglijat, deoarece destinația „tratamentului” și depozitarea TLB ... !!
să „prezinte bine” și să te liniștiți dacă DDASS sau primăria este îngrijorată ...

contactați eventual „Apa vie” ...

mult noroc!
cordialement
: Wink:
0 x
Bună ziua acasă! ...
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Re: igienizarea unei cabane ecologice




de bham » 24/10/07, 10:35

Chazelle a scris: Caut persoane cu informații despre salubritatea ecologică. vă mulțumesc că le-ați împărtășit

Bună Chazelle.
Am văzut 2/3 rapoarte privind igienizarea plantelor (inclusiv unul pentru filtrarea apei de scăldat), dar nu știu unde. Efectuați o căutare utilizând „fito-purificare”.

Am gasit asta :
http://www.passerelleco.info/rubrique.p ... rubrique=4
et
http://eauvivante31.free.fr/phytoepuration.html
et
http://www.habitat-ecologique.org/phyto.php

corespunde asta cu ceea ce cauți?
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 24/10/07, 11:48

Nu vă pot recomanda suficient pentru a citi cartea „un mic colț pentru a ușura planeta” de C.Elain.
Se ocupă de toate aceste subiecte (toalete uscate, salubritate) cu relevanță și merită cu 10 €.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Chazelle
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 30/09/07, 19:31




de Chazelle » 24/10/07, 19:34

vă mulțumesc pentru toate aceste informații.
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 25/10/07, 09:02

0 x
Tarzan
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 25/09/07, 15:06
Locul de amplasare: Balma (31)




de Tarzan » 20/11/07, 16:30

Cunosc compania SMVE: www.smve.fr care fac o mică instalație de purificare urmată de un filtru plantat cu stuf, dacă puneți un filtru UV la priză cred că veți avea apă destul de aproape de apa de scăldat (asta este cumnatul meu acasă și el scoateți un rezervor de 3 m² pentru udarea grădinii). De asemenea, a cumpărat de la ei sistemul de colectare a apei de ploaie pentru toalete, mașină de spălat și sistem de udare.
0 x
Chazelle
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 30/09/07, 19:31




de Chazelle » 24/11/07, 13:13

Multumesc pentru informatii
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 174