Apă sanitară: țevi PVC decupate sau lipite

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Apă sanitară: țevi PVC decupate sau lipite




de Christophe » 09/12/07, 13:19

Totul este în titlu: este posibil să se scoată țevi de drenare a apelor uzate „vechi” pentru a recupera coatele și armăturile pentru o modificare a rețelei?

Evident, cred că va fi necesară utilizarea unui solvent chimic urât, dar bun dacă permite reciclarea materialelor ...
Dernière édition alin Christophe 29 / 03 / 12, 14: 12, editate 3 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 09/12/07, 13:39

Nu am știut (foarte limitat în ceea ce privește lipirea PVC-ului.

Toate încercările mele din trecut de a dezlega tuburile din PVC au eșuat în mod mizerabil :|
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 09/12/07, 13:41

La naiba ... ce metode ai încercat?

Pentru că doar am citit despre diferite forums de pe net care aparent prin încălzire (pistol de căldură) am putea decola ...

Problemă: nu am nici un stripper, iar prețul stripperului este mult mai mare decât cele 3 sau 4 accesorii pe care sper să le recupereze ...

Christine îmi împrumuți uscătorul de păr? : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 09/12/07, 14:49

Da, am încercat cu pistolul de căldură, rezultatul când și dacă se desface cotul este puțin sau mai mult utilizabil, deoarece este deformat.

Rețineți că eram prea puternic acolo : Mrgreen:

Și apoi totul depinde și de adezivul folosit și de cantitate, pe scurt al meu a fost „foarte” blocat și datează puțin .. :|

În ceea ce privește solvenții, nu am obținut niciodată nimic concret, deoarece fie solventul nu are nicio acțiune, fie înmoaie plasticul care se deformează și rămâne maleabil.

Dar, din nou, știu puțin despre PVC, o legătură bună pe PMMA, rupeți Plexi, dar nu și lipirea (ruperea poate fi cauzată de evaporarea solventului care creează un mic primer de rupere).
Dernière édition alin delnoram 09 / 12 / 07, 16: 00, editate 1 ori.
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"

"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
jessle
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 107
Înregistrare: 27/10/07, 23:08




de jessle » 09/12/07, 15:29

Am făcut-o deja cu un răzuitor, trebuie să îl încălziți regulat și nu prea tare și pe întreaga suprafață lipită. Dar este adevărat după ce tevile sunt deformate și nu le poți lipi după aceea. Dar nu este foarte profitabil

uscătorul de păr de christine nu se încălzește suficient, iar dacă este de o marcă bună, riscați o scenă de curățare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6930
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870




de gegyx » 09/12/07, 15:30

Dacă colectați coatele și le reutilizați în instalarea dvs., nu va arăta bine în următoarea fotografie ... : Lol:

Chiar nu merită, să riscați o scurgere, cu o recuperare redusă cu șmirghel.
În caz de urgență și necesitate, puteți încerca întotdeauna.

Cred că lipiciul nu se va mișca. Dacă doriți să recuperați un cot, va trebui să sacrificați partea dreaptă a țevii care ajunge mai sus, cu clește, cuțit, dalta de lemn, abraziv, timp și Urgo.

Puteți, de asemenea, să tăiați țeava la 4 cm de cot și să-l montați din nou, fie cu o priză de montaj standard, pentru a fi lipite, fie încălzind țeava pentru a-i da o formă „feminină”.
Cel mai bun este o bucată de lemn 40, rotunjită la capăt (ca un mâner pickaxe).
Pentru a încălzi, un pistol de căldură. O flacără poate face trucul (Soudogas, sau arzătorul cuptorului) cu moderație și în mai multe etape. Problema este că se înnegrește sau arde foarte repede, așa că va trebui să pictați după aceea.
Când țeava încălzită prinde formă pe lemnul pe care îl întoarceți, îl scufundați într-un bazin cu apă sau o cârpă umedă pentru a solidifica capătul
: Idee: Încercați cu Deom, prin introducerea conductei drepte în gaură, timpul necesar, acest lucru ar trebui să facă trucul.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sam17
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 253
Înregistrare: 14/02/06, 13:57
Locul de amplasare: la rochelle
x 1




de sam17 » 09/12/07, 16:32

gegyx a scris:Puteți, de asemenea, să tăiați țeava la 4 cm de cot și să-l montați din nou, fie cu o priză de montaj standard, pentru a fi lipite, fie încălzind țeava pentru a-i da o formă „feminină”.
Cel mai bun este o bucată de lemn 40, rotunjită la capăt (ca un mâner pickaxe).
Pentru a încălzi, un pistol de căldură. O flacără poate face trucul (Soudogas, sau arzătorul cuptorului) cu moderație și în mai multe etape. Problema este că se înnegrește sau arde foarte repede, așa că va trebui să pictați după aceea.
Când țeava încălzită prinde formă pe lemnul pe care îl întoarceți, îl scufundați într-un bazin cu apă sau o cârpă umedă pentru a solidifica capătul
: Idee: Încercați cu Deom, prin introducerea conductei drepte în gaură, timpul necesar, acest lucru ar trebui să facă trucul.


Personal așa o fac. Pentru decolare, dacă țeava nu este foarte bine lipită de șocuri, uneori reușim să le scoatem, dar succesul rămâne rar.
0 x
--
Răbdarea este un copac a cărui rădăcină este amară și a cărei fructe sunt foarte dulci.
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 09/12/07, 17:24

: Arrow: Adezivul puternic din PVC solid este comparabil cu o sudură la rece, solvenții permit fuziunea celor 2 părți din plastic ca în cazul sudării autogene sau cu arc.

Mi se pare că adezivi PMMA buni funcționează pe același principiu.

Folosesc căldură (cuptor sau suflare, pentru că nu am încă un pistol termoregulat bun) pentru a forma diferitele părți pe care vreau să le fac în pvc.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 09/12/07, 17:47

citro a scris:Mi se pare că adezivi PMMA buni funcționează pe același principiu.


Da, este.

Profit de această ocazie pentru a pune
O mică legătură cu PVC-ul 8)
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"

"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 09/12/07, 17:57

delnoram a scris:Profit de această ocazie pentru a pune
O mică legătură cu PVC-ul 8)


Foarte bine legătura dvs.! :D
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 161