Fântâna de apă de masă

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Mâncare
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 02/02/08, 17:59

Fântâna de apă de masă




de Mâncare » 02/02/08, 20:07

Caut o tehnică pentru a-mi menține apa de masă rece și departe de lumină.
În prezent cumpăr apă îmbuteliată de 5 litri, dar nu mi se pare foarte practic și scopul meu este să folosesc apă de la robinet pe care am filtrat-o.
Mă gândeam să folosesc un borcan din gresie, tip oțet, dar este sănătos și sigur?
Dacă cineva mă poate sfătui, vă mulțumesc.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 02/02/08, 23:31

: Arrow: Apa îmbuteliată este un scandal ecologic ...

Soția mea (asistentă de laborator în analize medicale) nu vrea să păstrez apa ...
Cu excepția verii, nu îl bag în frigider.

Am avut un vas filtrant a cărui calitate a apei am apreciat-o. Astfel am putut măsura calitatea slabă a apei de la robinet. : Evil:
Cu toate acestea, umplerea carafei cu filtru este foarte lungă (câteva minute de așteptare când trebuie reumplută în mijlocul mesei) și mai ales costul de utilizare este ridicat chiar dacă este mai mic decât cel al apei îmbuteliate.

Așa că am optat pentru o fântână sub chiuvetă mai puțin de 35 € (la bricobiiip) în loc de 100 € peste tot. Cartușele cu funcție dublă au fost de numai 4,5 EUR, magazinul a oprit această marcă și oferă acum fântâni la 100 EUR cu cartușe mai mici și la 20 EUR : Evil:
În afară de problema mea cu furnizarea acelorași cartușe, sunt foarte mulțumit de această fântână. 8)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 155