Mașină de spălat apă de ploaie

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
vassago076
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 80
Înregistrare: 14/09/05, 22:19

Mașină de spălat apă de ploaie




de vassago076 » 15/02/08, 17:47

Salutare tuturor,
o mulțime folosește apa de ploaie pentru toalete, dar aș vrea să știu ce despre mașina de spălat? cu acoperișul deci bacteriile în perspectivă (vrabie fiante etc) ???

merci
0 x
JCF
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 40
Înregistrare: 21/11/04, 22:58




de JCF » 15/02/08, 21:06

În ceea ce privește recuperarea apei de ploaie, văzusem în casa ecologică o soluție folosită de o casă din Elveția care mi se părea deosebit de inteligentă: primele 15 minute de ploaie mergeau la scurgere sau la apa de ploaie și numai după aceea, odată ce atmosfera și acoperișul au fost spălate, apa a fost stocată. Mi s-a părut o idee bună, tocmai pentru a nu-ți fie prea frică de excremente și alte murdării.
Dar știu bine că nu ți-am răspuns cu adevărat la întrebare! :|

Bună seara,
Jean-Christophe.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 16/02/08, 08:39

bonjour

JCF are dreptate, nu trebuie să colectăm apa de la începutul ploii din cauza tuturor impurităților, prafului, poluării, metalelor grele etc.
În ceea ce privește utilizarea în rețeaua de domiciliu, este clar că există un risc pentru sănătate din cauza proliferării bacteriene în apă, dar acesta este un alt subiect.
Problema este aceeași în cazul apei dintr-o fântână (a se vedea subiectul de aici forum )

Pentru utilizare în mașina de spălat, aș spune că este mai bună decât apa tare din rețea, dar aveți nevoie de un rapel
Pentru bacterii, cred că sunt mult mai multe în rufe de spălat decât în ​​apă (transpirație, pete etc.)
Oricum ar fi, cred că bacteriile nu supraviețuiesc după ce rufele sunt uscate și expuse la soare pe un uscător.

A+
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 16/02/08, 10:01

Acum câțiva ani (10 ani?) Un inventator francez a dezvoltat o mașină de spălat care să permită economisirea apei. Principiul este să păstrați ultima apă de clătire într-un rezervor pentru a o folosi ca prima apă de spălare pentru următorul ciclu de spălare. Rezervorul de apă este instalat în locul balastului. Economisim aproximativ douăzeci de litri pe fiecare rundă.
Lucrurile vor fi „reinventate” de Philips sau de un alt producător atunci când invenția intră în domeniul public ...
0 x
vassago076
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 80
Înregistrare: 14/09/05, 22:19




de vassago076 » 16/02/08, 10:28

mulțumesc pentru acest prim răspuns,

de fapt, am planificat deja instalarea (amplificator inclus : Cheesy: ) pentru apa de toaletă și pentru a evita orice contact între apa potabilă și apa de ploaie, voi contoriza încă un robinet cu flotor pe partea stângă a apei, deoarece alimentarea cu apă potabilă este pe dreapta de aici aș fi liniștit, ceea ce îmi va permite să deschid și să închid după bunul plac, în funcție de stocul de apă pe care l-aș avea în rezervoare, pe de altă parte, pentru problema bacteriilor din apa mașinii de spălat, m-am gândit să pun o tabletă de înălbitor din când în când, deoarece voi recupera 3 rezervoare de plastic de 1000 de litri, nu cred că este prea mult și în ceea ce privește materialele mai grele, m-am gândit să-mi conectez rezervoarele în "cascade" și să încerc să reproduc un sistem de așezare un pic ca pentru fosele septice și a pus o ciorap pe filtrul meu și puneți-l în ultimul rezervor, apoi voi adăuga un filtru de 25 microni vândut comercial la ieșirea rapelului.

întregul nu mă va costa între 150 și 200 de euro de când mi se dau cuvele : Mrgreen:

ce crezi
0 x
turbozender
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 112
Înregistrare: 18/12/06, 14:24




de turbozender » 16/02/08, 15:08

salut
eu au trecut 3 ani de la toalete și 2 ani de când mașina de spălat sunt pe apa pui-ului meu

cu siguranță pb nu este același, dar a fost să dea apă morii
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 16/02/08, 19:32

Pentru vassago076

Văd că proiectul dvs. este deja atent gândit
Pentru depozitarea apei, cu decantare și revărsare în rezervorul următor, ideea dvs. nu este rea a priori
Așezarea unei rețele la câțiva cm în fundul rezervoarelor vă va împiedica să agitați prea mult depunerile în timpul unei ploi abundente
Mai presus de toate, rezervoarele trebuie protejate de lumină
Este imperativ altfel va exista dezvoltarea algelor pe pereți (am pb cu un rezervor de plastic de 1000 l plasat în exterior, dar la umbră, în timp ce în rezervorul meu subteran nu)
Pentru dezinfecția apei, nu știu nicio alternativă la clor, trebuie să căutați pe web. Poate o pistă, oxigenează apa cu un bule?

În ceea ce privește al doilea circuit de alimentare de la rapel, este ideal, fără risc de amestecare
Pe de altă parte, va fi necesar să deschideți din când în când circuitul normal pentru a evita lăsarea apei să stagneze prea mult în capetele circuitului de apă.

Bon curaj

A+
0 x
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de p'tit pierrot » 16/02/08, 20:42

bonjour,

Aș dori doar să clarific că nu este necesar să cedăm „bacteriofobiei pasteuriene” în ceea ce privește utilizarea pentru LL sau VS ...

păstrând în același timp un pic de bun simț ... nu este nevoie să te panici ...

Îmi permit să vă trimit câteva articole despre acest subiect .. pentru diverse detalii ..:
> Recuperarea apei de ploaie: procedura de urmat ...: Pasul 2: pre-filtrare

> Recuperarea apei de ploaie: procedură ...: Pasul 5: filtrare

cordialement : Wink:
0 x
Bună ziua acasă! ...
vassago076
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 80
Înregistrare: 14/09/05, 22:19




de vassago076 » 20/02/08, 12:14

multumesc pentru acest articol pentru ca este adevarat ca ma intrebam tipul de filtru pe care sa il contorizez.

Deci, dacă aș înțelege corect, aș avea nevoie de un filtru de 10µ pentru a fi folosit în mașina de spălat și toaletă?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 145