Fișier complet privind recuperarea apei pluviale

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Fișier complet privind recuperarea apei pluviale




de Christophe » 22/02/08, 08:30

Formalizată de la ultima lege privind apa și introducerea unui credit fiscal, recuperarea și utilizarea apei de ploaie progresează în Franța, chiar dacă anumite obstacole rămân încă de ridicat. În așteptarea unor noi progrese de reglementare, Actu-environnement.com revizuiește această tehnică.

Context și provocări
Caracteristicile apei de ploaie
Reguli
Dimensiunea instalării
Finanțarea
Situația printre vecinii noștri europeni
Câteva experiențe franceze


Pentru a citi aici: http://www.actu-environnement.com/ae/do ... pluie.php4

Vorbesc despre finanțare, dar în niciun caz rentabilitatea economică ... în anumite regiuni mă îndoiesc că va fi profitabilă (în special în renovare) ...

Evident că o cadă pentru grădină este de la sine înțeles ... dar pentru toată casa se poate discuta ...
0 x
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de p'tit pierrot » 22/02/08, 21:43

bonjour,

... rentabilitatea economică ...

obiectivul principal al unei instalații de recuperare a apei de ploaie nu este definit în termeni de „rentabilitate” ... !!!
inca o data, nu trebuie sa ne lasam pacaliti de miza .. !!
„deprecierea” trebuie luată în considerare, dar dacă „rentabilitatea” pe care o cauți, există alte mijloace mai potrivite .....!

în unele regiuni mă îndoiesc că va fi profitabil ...

nu este vorba de regiune ...

Evident că o cadă pentru grădină este de la sine înțeles ... dar pentru toată casa se poate discuta ...

„investi” într-un instalatie subterana pentru gradina este cea mai proasta solutie .. nici nu e vorba de depreciere ... este o pierdere neta !!! :şoc:

tocmai prin utilizări sanitare ne putem amortiza cel mai bine instalația .. !!


cordialement : Wink:
0 x
Bună ziua acasă! ...
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 23/02/08, 08:31

bonjour

Un rezervor de colectare a apei de ploaie are cel puțin două avantaje:

Niciun spațiu irosit de un rezervor voluminos cu o estetică discutabilă

Păstrează apa depozitată departe de lumină și la o temperatură adecvată

Ne-am putea imagina să tragem calorii cu o pompă de căldură, în această apă care ar captura căldura din pământ, dar hei, acesta este un alt subiect, pompele de căldură nefiind ecologice, prin definiție, din cauza tehnicii de producere a energiei electrice.

Am norocul să am o cisternă îngropată veche, de mare capacitate, la poalele unui vechi hambar. O hrănesc cu burlanele și această apă îmi permite să ud grădina vara. Este aproape o risipă, apa este atât de limpede.

Nimic nu ar împiedica comunitățile să investească în rezervoare comune, care ar furniza o rețea secundară de apă nepotabilă. Din nou, problemele economice și lobby-urile ar avea ultimul cuvânt?

A+
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 23/02/08, 12:18

p'tit pierrot a scris:obiectivul principal al unei instalații de recuperare a apei de ploaie nu este definit în termeni de „rentabilitate” ... !!!


Ei bine, trebuie să existe un câștig undeva, altfel va rămâne întotdeauna marginal ca piață și, prin urmare, limitat la câțiva oameni verzi ... Deși echilibrul ecologic global al unei instalații pentru persoane rămâne, de asemenea, neclar... dar la fel ca tine Pierrot, ești un profesionist, trebuie să știi puțin mai multe despre acest punct. Mă interesează foarte mult.

Ce mă îngrijorează cel mai mult în legătură cu costurile: pompare (electricitate și uzură a pompei) și filtrare, precum și riscul pentru sănătate.

O instalație introdusă la 20 000 € nu mă deranjează, dar unele părți trebuie să aibă un câștig, pentru că dacă plătește m3-ul "util" (amortizare + cost de funcționare) mai scump decât cel al rețelei, care este interesul?

Pe de altă parte, pentru grădină, industriașii sau comunitatea sunt 100% pentru ... dar cântarele nu sunt la fel ...
0 x
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de p'tit pierrot » 23/02/08, 17:35

bonjour,

Nimic nu ar împiedica comunitățile să investească în rezervoare comune, care ar furniza o rețea secundară de apă nepotabilă

asta ar trebui făcut peste tot ... „a face bine” ..
dar întrucât „autoritățile sanitare” sunt foarte reticente și / sau descarcă complet toate responsabilitățile (rușine!) dacă un primar mai dorește (de exemplu) să aprovizioneze toaletele complexului sportiv .. .. bine că în răcire mai mult decât unul, care se abține în general .. (de înțeles ..)

Din nou, problemele economice și lobby-urile ar avea ultimul cuvânt?

bine ..., evident !!
când citim despre „avizul” SGD din martie 2006 că:
DGS a scris:... utilizarea așa-numitei ape de calitate „potabilă”
este cerinţe pentru toate utilizările casnice ...


și anume că „intern” înseamnă:
DGS a scris:În prezent, noțiunea de „uz casnic” acoperă:
- utilizări alimentare: băutură, preparare alimentară, spălat vase;
- utilizări legate de igiena personală: chiuvetă, duș, baie, spălat haine;
- alte utilizări la domiciliu: evacuarea excrementelor, spălarea solului și a vehiculelor, udare
legume, apă din piscină.

:şoc:

și că citim apoi, pe „opinia” CSHPF din septembrie 2006, aproape aceeași propoziție, cu excepția ultimului termen folosit care devine:
1- consideră, din punct de vedere al sănătății:
> - care, pentru uz alimentar (băutură, preparare a alimentelor, spălat vase etc.) și
utilizări de igienă personală, utilizarea apei care îndeplinește criteriile de calitate stabilite de
Articolele R.1321-1 și următoarele din CSP sunt obligatoriu ;

:şoc:

iar termenul „obligatoriu” este subliniat inițial în acest text !!
(atenție !!, memento !: aceasta este doar o opinie , și în nici un caz o bază de reglementare .. !! )

este suficient să punem întrebări serioase despre fenomenul de „evoluție” propus de aceste administrații ..., în plata lobby-urilor ... care conduc în prezent jocul pe noile decrete, atât pentru apa de ploaie doar pentru ANC .. !!!

Apa de ploaie „domestică” nu îi interesează deloc din moment ce le scapă complet ... !!
pe de altă parte, colectarea / transportul / tratarea (colectivă) a apelor de ploaie, ANC (necolectiv igienizat) și „reutilizarea” (reutilizarea apelor uzate tratate) ... acolo sunt complet în ea !! ... imaginați-vă „piața” din spatele ...
(nu mai mult ... pentru toți cei care nu urmăresc toate acestea foarte atent .., cred că nici nu vă puteți imagina ... !! ... așa că depășește ideea că putem face ... !!)

afacerile sunt afaceri .....

@ Christopher,

(problema de postare a fost rezolvată .. ai avut bine ..)

putem vorbi despre economie fără a lua în considerare neapărat „rentabilitatea” ...
pentru mine, „profitabilitatea” unei instalații bune este reală, întrucât utilizările care i se acordă sunt interne, cât mai larg posibil, pe baza aspectelor .. et financiar et ecologic et calitativ ...
asta este tot ceea ce întrupează cu adevărat această noțiune de „profitabilitate” ...
dacă luăm în considerare doar latura financiară ... vom fi întotdeauna pe un rezultat distorsionat și "aspect" neinteresant ...

echilibrul ecologic este poate vag, dar totuși foarte pozitiv !!
> economisirea resurselor
> economisirea muncii grele
> fără „distribuție” (rețele)
> fără "nega-litri" (pierderi colosale de apă tratată!)
> fără tratament chimic
> apă moale natural (cu avantajele sale ..)
> impact asupra sănătății (pe termen lung)
> fenomen de "reținere a complotului"
> ciclul natural al apei netulburate pentru cei din ANC.
> etc ...

este deja foarte interesant nu ... !! ?

latura tehnică:
pompa, cu un rezervor bun de suprapresiune, se transformă puțin!
deci> si putina electricitate ..!
o pompa buna este mai scumpa dar facuta sa reziste ... !!
peste 15 ani, mai bine 1 pompă bună (reparabilă) la 400 €, decât 4 pompe la primul preț (de unică folosință) cu mai multe necazuri .... !!

Heuuuu... stii instalatii la 20 € .. !! ??
ajuta mama ..!

el ho .. nici nu te încurci ... !!
dacă vi se oferă o instalație casnică la acest preț .., fugiți !!

ne putem stabili o instalare completă în deplină autonomie pentru o calitate excelentă a apei mai puțin de 8000 € ...
referitor la calitatea și prețul apei din rețea ... peste 5 sau 10 ani .... vom vorbi din nou despre asta .. !!!

PS: ca reamintire .. nu sunt „pro” ..!
: Lol:

cordialement : Wink:
0 x
Bună ziua acasă! ...
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 23/02/08, 23:54

pentru pompe am pompe mici care se vând noi la 50 de euro: dar nici măcar nu le-am cumpărat: le-am găsit într-o zi la un comerciant de deșeuri, un magazin de bricolaj a aruncat returnările clienților pe care nu vrea să le repare .. .

pompele low-end se repară foarte bine: nu este nevoie să căutați mai multe
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 24/02/08, 09:16

în cel mai bun caz, îl putem folosi pentru a uda grădina, deoarece este necesar să se declare în primărie imediat ce această apă ajunge la canalizare, iar acolo vom fi impozitați la o cotă forfetară și suficient de scumpă pentru a fi descurajatori.
în unele orașe, precum Strasbourg, există doar o rețea de canalizare prin care trece și apa de ploaie. Volumul procesat ar scădea și totuși factura ar crește ... găsiți eroarea
0 x
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de p'tit pierrot » 24/02/08, 09:45

bonjour,

pompele de astăzi nu mai sunt pompele de acum 20 de ani, ca orice altceva ...
nu se mai face să dureze ..! , nu uitați că suntem în aerul „de unică folosință” .. !! , vai ...
acum, întotdeauna costă mai mult să repari decât să cumperi noi !! , cu inconvenientul adăugat ...
pentru o instalare casnica buna, nu as recomanda niciodata un pret de pompare de 50 € .........
dar hei ..., fiecare alegerea lui ...

deoarece este necesar să se declare în primărie de îndată ce această apă ajunge la canalizare și acolo vom fi impozitați la o rată forfetară și suficient de scumpă pentru a fi descurajantă.

numai dacă nu ne-am obosit să instalăm un contor secundar pentru apa de ploaie ...
(acum obligatoriu pentru instalațiile noi ...)

Volumul procesat ar scădea și totuși factura ar crește ... găsiți eroarea

! greșit
„apa de ploaie” (directă) nu mai poate fi deversată în canalizare, dar dacă folosim această apă de ploaie în casă, aceasta devine „apă uzată” și deversată în canalizare ca atare ...
dacă folosim 100% apă de oraș acasă, plătim o taxă de salubrizare de 100% ...
dacă folosim 70% apă de oraș (la contorul principal) și 30% apă de ploaie (la contorul secundar) acasă, plătim o taxă de salubrizare de 100% ....
nu sunt greseli ... !!!
prin urmare, volumul de apă de ploaie ar scădea în rețeaua de canalizare, dar valoarea taxei de salubritate rămâne aceeași .. !!!

feriți-vă de confuzie ... !!
pentru că apa de ploaie nu este taxată .., să recunoaștem !!

în cel mai bun caz, poate fi folosit pentru udarea grădinii

mai degrabă în cel mai rău caz .. !!!

cordialement : Wink:
0 x
Bună ziua acasă! ...
fthanron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 292
Înregistrare: 13/10/07, 17:56
Locul de amplasare: Loir et Cher




de fthanron » 24/02/08, 10:19

Buna,

Din diferitele lecturi ale subiectelor pe care le-am putut realiza, am concluzionat că, pentru sănătatea tuturor, instalarea unui sistem de colectare a apei de ploaie pentru a fi folosită ca băutură ar fi mai mult decât profitabilă ... interzis în Franța mi se pare ...
Sunt momente când Vive la France mă lasă cu un gust amar! O)

@+
0 x
Frederic
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 24/02/08, 10:39

p'tit pierrot a scris:„apa de ploaie” (directă) nu mai poate fi deversată în canalizare

Nu aș putea spune pentru construcția nouă, care rămâne minoritatea clădirii.
extras de pe site-ul orașului:
„Majoritatea rețelei este de tip unitar, apele uzate și cele de scurgere fiind recuperate în aceeași conductă.”
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 185