Beton VS acid pentru rezervorul de recuperare, durata de viață?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
pady6
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 18/03/08, 15:38

Beton VS acid pentru rezervorul de recuperare, durata de viață?




de pady6 » 18/03/08, 15:51

salut tuturor, sunt nou aici și este normal, pentru că planific și când proiectăm și nu vrem să fim fumați de vânzători care ar reuși să vândă vid și bine este mai bine să căutăm informații unde există neutralitate (salut Elveția)

Din informațiile pe care am reușit să le culeg: betonul reglează în mod natural pH-ul apei de ploaie, întrebarea este în funcție de raportul de suprafață și în cât timp (dacă rezervorul meu are 3 cuburi, cât timp va trebui să plec) apa dinăuntru înainte să văd Ph nu îmi decupează toate articulațiile)?

multumesc pentru sfaturi
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 18/03/08, 16:03

buna !

în mod normal, betonul este puternic pentru o lungă perioadă de timp;

da permite re-mineralizarea apei de ploaie „acide” ... să o bei!

dar dacă tocmai este readusă în rețeaua de apă = dușuri, băi, mașini de spălat, este mai bine să nu puneți înapoi mineralele calcaroase, deoarece scopul este să scăpați de ele pentru a nu înfunda conductele și a face + detergenți eficienți (pentru a pune mai puțin).

deci ar trebui să te gândești la o cadă de plastic?

dar îngropate, desigur, pentru a evita formarea de bacterii vara și înghețarea în timpul iernii.

Aș prefera să fiu rezervor de beton orientat pentru realizarea și căptușeala piscinei din interior!

un loc bun pentru rezervorul de beton:
http://www.eautarcie.com/Eautarcie/3.Eau_de_pluie/A.Construire_la_citerne.htm
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 18/03/08, 16:25

jonule a scris:deci ar trebui să te gândești la o cadă de plastic?


Jonule care pledează pentru plastic ???? :şoc:

Sigur nu ai vrut să spui: paie? : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 18/03/08, 17:07

Shhh!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 18/03/08, 17:13

Rooh, dar uh :)

A fost umor și Jonule ne dă înapoi, nu-i așa?
0 x
pady6
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 18/03/08, 15:38




de pady6 » 18/03/08, 17:38

Jonule și Christophe salut,

Ok pentru apa potabilă; este Osmoseur (vă rog să nu lansați o dezbatere despre asta, cel puțin nu acum), când problema principală a fost rezolvată (uh prime hour)

Apa "acidă" și articulațiile nu se amestecă bine (cocktail periculos, articulații și acizi) Glumesc doar .....

Deci, aceasta este îngrijorarea mea: mi s-a spus că injectarea apei de ploaie în mașina de spălat era să sun după serviciul post-vânzare DARTY mult mai devreme decât era de așteptat ... și de la dvs. la Nu sunt sigur că mama apreciază cu adevărat că trebuie să mopeze în spălătorie, deoarece o articulație a trântit ... sau intervenții repetate pe încălzitoarele de apă.

îmi vorbești și despre un tanc PE; acestea sunt prețurile afișate care mă fac să mă doară capul ....
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124

Re: Beton VS acid pentru rezervorul de recuperare, durata de viață?




de Maximus Leo » 18/03/08, 18:09

pady6 a scris:salut tuturor, sunt nou aici și este normal, pentru că planific și când proiectăm și nu vrem să fim fumați de vânzători care ar reuși să vândă vid și bine este mai bine să căutăm informații unde există neutralitate (salut Elveția)

Din informațiile pe care am reușit să le culeg: betonul reglează în mod natural pH-ul apei de ploaie, întrebarea este în funcție de raportul de suprafață și în cât timp (dacă rezervorul meu are 3 cuburi, cât timp va trebui să plec) apa dinăuntru înainte să văd Ph nu îmi decupează toate articulațiile)?

multumesc pentru sfaturi

Care este pH-ul apei de ploaie?
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 18/03/08, 18:24

pady6 a scris:Ok pentru apa potabilă; este Osmoza

Ce zici de cuburi de gheață pe un Old Paddy? Apă de fier ... fier ... minereu de fier?




Imagine
Dernière édition alin Christine 18 / 03 / 08, 18: 28, editate 1 ori.
0 x
pady6
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 18/03/08, 15:38




de pady6 » 18/03/08, 18:25

Nu știu că din apa de ploaie (lol) nu măsurată și astăzi este destul de frumoasă aici, așa că ....

dar, având în vedere întrebarea dvs., de fapt, salut; Cred că acțiunea acidă poate diferi de la o zi la alta sau chiar de la o regiune la alta ... nu-i așa?
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 18/03/08, 18:40

pady6 a scris:Nu știu că din apa de ploaie (lol) nu măsurată și astăzi este destul de frumoasă aici, așa că ....
dar, având în vedere întrebarea dvs., de fapt, salut; Cred că acțiunea acidă poate diferi de la o zi la alta sau chiar de la o regiune la alta ... nu-i așa?

Apa de ploaie este acidă, se știe că toată lumea o spune și cine ar avea ideea să măsoare pH-ul și să îl conteste? Păi da, există cineva: eu. Observație: oricare ar fi direcția vântului, pH-ul măsurat al apei de ploaie la domiciliu este 7. Deci aici apa de ploaie este neutră, contrar a ceea ce mi s-a spus la Jardiland alături. La Jardiland mi s-a mai spus că pământul de aici este foarte acid, așa că trebuie să adăugați var, disponibil din abundență la raft, pentru a neutraliza. Așa că am măsurat și Ph-ul pământului meu și ... surpriză! nu este deloc acid, ci bazic! cu un pH de 8,5.

Pentru a măsura pH-ul apei de ploaie, puteți cumpăra un kit Tetratest care este utilizat în acvarii. Este ieftin (6 euro?) Și precis. În kit există suficient pentru a efectua zece teste.

Imagine


Imagine

Apa mea de ploaie este neutră chiar și când vântul suflă din direcția vest-est și norii trec peste rafinăria Donges.
Dernière édition alin Maximus Leo 21 / 03 / 08, 07: 56, editate 1 ori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 129