Termometru cu infraroșu magazin Econology

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Termometru cu infraroșu magazin Econology




de Flytox » 11/05/08, 23:01

Bonjour à tous

Despre termometru cu infraroșu a magazinului:

Imagine

Imagine

https://www.econologie.com/shop/thermome ... p-132.html

Acest instrument nu este rău, mai ales atunci când citiți o temperatură într-un colț care nu este prea accesibilă fără a fi arsă (cum ar fi un colector de evacuare) sau când cuplul de contact termic nu se poate aplica în mod corespunzător pe suprafața care trebuie verificată. Singura problemă este că ar trebui să faceți o gaură în corpul mașinii pentru a putea viza țeava de eșapament în timp ce conduceți ... : Mrgreen:
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 12/05/08, 11:25

Există sonde multimetrice care sunt deloc ieftine și cu valori de până la 800 ° C, nu?
De asemenea, aveți nevoie de o gaură pentru fir :D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 14/05/08, 14:37

: Arrow: Mă gândesc și la cercetarea podurilor termice din casele noastre.

Măsurând diferite puncte ale pereților, ușilor, ferestrelor și împrejurimilor noastre interioare și exterioare, precum și unghiurilor pereților sau ale acoperișului.

Desigur, idealul ar fi să faci o fotografie termică. Cu toate acestea, nu știu dacă există soluții accesibile în acest domeniu ... :?:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 14/05/08, 15:33

elefantul a scris:Există sonde multimetrice care sunt deloc ieftine și cu valori de până la 800 ° C, nu?
De asemenea, aveți nevoie de o gaură pentru fir :D


Elefant, ai obiceiul de a sparge micile vânzări pe care le facem pe forum ceea ce este destul de enervant ... îmi pare rău, dar nu veți măsura niciodată o temperatură de suprafață la fel de bine cu o sondă ca și cu o vedere în infraroșu. Nici măcar nu vorbesc despre aspectul măsurării distanței. Deci, du-te și măsoară temperatura peretelui exterior pe partea frontală sub streașină cu un multimetru :)

Este tocmai pentru căutarea poduri termice că oferim acest dispozitiv care de fapt urcă până la 500 °C ... Nu știu pkoi, este specificat 270 ° C ... Cu siguranță după aceea devine mai puțin precis, dar la fel de ciudat.
Exemple de măsuri posibile:

* Conductele de evacuare sau carcasele motorului
* Estimarea eficienței unui dispozitiv de încălzire
* Detectarea podurilor termice sau a defectelor de izolare din interior sau din exterior!
* Temperatura cadrelor (ferestrelor, ferestrelor ...) sau a pereților interiori
* Diagnostic rapid și ușor de energie al casei dvs.
* Măsurarea temperaturii pieselor în mișcare
* Etc, etc ...



Pentru că sonda multimetru nu mai caută: https://www.econologie.com/shop/multimet ... p-140.html : Cheesy:

ps: pentru termografia "reală" este 7000 € pentru dispozitiv sau 300 până la 400 € pentru diagnostic (mai mult sau mai puțin interesant ... în funcție de abilitățile celui care o face pentru dvs. ...)
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 14/05/08, 21:00

bonjour

acest instrument este adesea folosit pentru dispozitive electrice sub tensiune, chiar și în tensiune ridicată, se poate detecta un contact defect. putem măsura o bobină chiar și o secțiune diferită a bobinei, în acest fel vedem problemele conexiunilor.

L-am folosit chiar și pentru a măsura schimbătoarele și pierderea de temperatură a unui pârâu care șerpuiește prin pădure.

André
0 x
candas1
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 87
Înregistrare: 24/10/08, 10:21
Locul de amplasare: Mulhouse




de candas1 » 08/12/08, 12:45

Iată o alternativă care va fi lansată în 2009.

Un link (îmi pare rău, în engleză)
http://www.engadget.com/2008/12/06/black-and-decker-tld100-thermal-leak-detector-finds-draft-areas-in/
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 08/12/08, 13:01

Cât costă prețul promovat? După părerea mea, este mult mai scump ... dar hei este și B&D ...

În caz contrar, am schimbat modelul termometrului IR pentru unul mai eficient (cu doar 10 € mai mult).

Principalele îmbunătățiri:
- mai precis în direcționare (raport 1 la 12 în loc de 1 la 8),
- 550 ° C (în loc de 270 ° C)
- laser dublu
- emisivitate variabilă (reglabilă în cele din urmă):

https://www.econologie.com/shop/thermome ... p-132.html

Imagine
0 x
candas1
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 87
Înregistrare: 24/10/08, 10:21
Locul de amplasare: Mulhouse




de candas1 » 08/12/08, 13:03

Prețul va fi în jur de 40 de dolari sau minimum 40 de euro odată lansat în Europa. : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 08/12/08, 13:07

Arf ... ei bine, aștept să-l văd în coșuri :)
0 x
Corpse Grinder 666
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 148
Înregistrare: 17/11/08, 11:54




de Corpse Grinder 666 » 08/12/08, 14:01

Nu știu dacă vă poate ajuta, dar, pentru că nu este foarte scump, aveți acest lucru:

Imagine



: Cheesy: : Lol: : Lol:
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 182