Foraj, problema apei murdare

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
frederick66
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 18/07/08, 18:08

Foraj, problema apei murdare




de frederick66 » 18/07/08, 18:52

Bună, îmi explic PB-ul.
Am forat un foraj de 33 de metri în februarie 2006. Apa se ridică la 10 metri de suprafață. Pompa este situată la 2 metri sub nivelul apei.
De mai bine de 2 ani, fără PB.
Au trecut două săptămâni de când apa din forajul meu s-a întunecat. Conține puțin nisip maro gri foarte fin. Acest lucru a durat 2 până la 2 zile, apoi apa a devenit din nou limpede ca înainte. Astăzi apa din forajul meu curge înapoi ca acum 3 zile și de 15 zile.
Este cineva ce poate fi asta?
După ce am funcționat corect timp de peste 2 ani, nu înțeleg de ce este greșit.
În mod normal, în timp devine din ce în ce mai bun.
Vă mulțumesc pentru ajutorul pe care mi l-ați putea da.
O zi frumoasa si multumesc.
FRED
0 x
Frederic Lopez
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 18/07/08, 19:22

bonjour
În mod normal, o gaură, chiar dacă apa este aproape de suprafață, forăm mai adânc pentru a intra într-un strat de nisip pentru a avea apa filtrată în adâncime, evitând apa de suprafață
de multe ori fântâna este realizată dintr-un tub, fie din plastic, fie din oțel, se întâmplă ca o secțiune să fie deformată sau să se rupă sudura sau, pe termen lung, coroziunea, apa de suprafață intră în fântână
De asemenea, se întâmplă ca, după pomparea intensivă, să se ridice plăci fine, care înnorează apa, fântâna uneori trebuie curățată (golirea nisipului fin de pe fund), în mod normal, ar trebui să rămână doar nisipul acolo. grosier la fund.

o metodă constă în pomparea puțului (în partea de jos) și ascultarea dacă auzim un flux de apă de suprafață căzând în partea de jos care ar indica jacheta străpunsă

Cu o sfoară și puțină cântărire, odată cu puterea golită, putem măsura nivelul și putem face măsurători, pentru a vedea cât de repede se face umplerea (apa bună care vine de jos)

André
0 x
frederick66
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 18/07/08, 18:08




de frederick66 » 18/07/08, 20:06

Vă mulțumesc pentru răspunsul dumneavoastră
Opțiunea pe care mi-ați dat-o de a goli fântâna este imposibilă, nivelul apei nu scade sub 11 metri.
Nu cred că există un defect detenchéhité al conductelor, deoarece PVC a lipit foraje speciale de la Fransbonhome.
Nu fac pompări grele.
Singura opțiune este prezența nisipului în partea de jos. Mi se pare ciudat, dar hei, nisipul este prezent la ieșirea pompei mele.
Deci, dacă înțeleg corect, ar trebui să-mi forez forajul, în funcție de foraj, suge fundul forajului pentru a îndepărta nisipul.
Am crezut că în 2 ani, nisipul de jos va fi grosier și va filtra și mai bine.
putem aspira fundul cu pompa mea fără a o deteriora?
Dacă nu este posibil, aș aștepta până luni pentru a angaja o pompă care să pompeze nisipul din fundul puțului.
Vă mulțumim pentru răspunsul foarte rapid.
FRED
0 x
Frederic Lopez
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 19/07/08, 01:27

bonjour
Am crezut că în 2 ani, nisipul de jos va fi grosier și va filtra și mai bine.
putem aspira fundul cu pompa mea fără a o deteriora?


În mod normal, o pompă într-un puț pompează continuu nisip foarte fin suspendat în apă (vizibil pentru ochi într-un pahar când apa este agitată la soare) de-a lungul anilor, nisipul grosier rămâne buzunarul de nisip grosier care a crescut. , iar filtrul natural crește în volum, sistemul se îmbunătățește.
Unde poate merge prost este o pompă puternică și un debit mare pompat care provoacă prea mult nisip și nisip fundul puțului crește (unele pompe au un ecran foarte fin pentru a preveni ascensiunea nisipului)
pompele au rotoare din plastic abrazive care oferă rezistență la nisip, dar nu pompează continuu nămol, există pompe special concepute pentru a curăța o fântână.
în mod normal, operația de curățare a puțului se efectuează la fiecare 10 ani după consumul puțului.
Dar, înainte de a lua în considerare acest lucru, trebuie să examinăm natura apei

Dacă apa murdară pompată este lăsată să stea în picioare, dacă în câteva ore se depune la fund, este nisip de la fund.
Dacă durează o zi sau mai mult pentru a curăța, este apă de suprafață noroioasă.

Sigur, după ce ați săpat sau curățat o fântână goală, 50c de nisip cu filtru de piscină în fund

André
0 x
frederick66
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 18/07/08, 18:08




de frederick66 » 31/07/08, 22:17

Bună seara, de la ultimul mesaj, totul a revenit la normal. În seara asta tocmai am udat grădina timp de o jumătate de oră, iar apa este pusă la culoare maro, prezența nisipului foarte fin în apă, am umplut o găleată pentru a vedea ce material era. Mâine dimineață, voi face din nou un test, dacă apa continuă să curgă murdară, ce ar trebui să fac. Forajul meu are doar 1 ani.
Multumesc pentru ajutor.
0 x
Frederic Lopez
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202




de phil53 » 01/08/08, 11:55

Apa de suprafață vine în jurul forajului dvs. când sunt ploi abundente?
Deoarece poate curge de la suprafață de-a lungul conductei. I s-a întâmplat unuia dintre frații mei.
0 x
frederick66
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 18/07/08, 18:08




de frederick66 » 01/08/08, 12:01

Bună ziua, vă mulțumesc pentru interesul pentru PB.
În timpul ploilor abundente, apa de suprafață nu trece în apropierea forajului meu. Intrarea în forajul meu este betonată pe 3 metri pătrați.
0 x
Frederic Lopez
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79292
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 01/08/08, 12:12

Ați contactat DRIRE în regiunea dvs.? Este posibil să fie conștienți de „poluarea” subterană?

În caz contrar, există și organizații locale pentru gestionarea apelor subterane.

Poate ar trebui să-i contactezi, nu?
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 168