Mașina de spălat vase alimentată de apa de ploaie de recuperare?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Tonioo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 09/08/08, 13:23
Locul de amplasare: Rouen

Mașina de spălat vase alimentată de apa de ploaie de recuperare?




de Tonioo » 09/08/08, 16:29

Bonjour à tous,

De ceva timp, am acasă un sistem de recuperare a apei de ploaie (rezervor de beton 4000L, booster și filtrare de 90µ la ieșirea pompei). Toaletele sunt conectate și în curând voi adăuga mașina de spălat și un filtru de 25µ pentru aceasta. Am citit destul de multe articole despre forum dar rămâne o întrebare:
Este riscant să conectați o mașină de spălat vase la apa de ploaie netratată?

Întrebarea mea se referă în principal la problemele de contaminare știind că apa de clătire va fi în contact cu vasele și, prin urmare, cu mâncarea : Roll:

Tonioo
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 09/08/08, 17:40

Folosesc apă de ploaie de câțiva ani și nu am avut
Fără griji, mă servește pentru mașina de spălat, mașina de spălat vase, toaleta
și udați animalele (câini, pisici și găini, un porc ar trebui
alătură-te micii mele menajerii până la mijlocul lunii septembrie).

Cu toate acestea, trebuie luate măsuri de precauție pentru a proteja conductele
și cuva viermilor.
evident.
0 x
alew
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 25
Înregistrare: 04/06/08, 08:50




de alew » 11/08/08, 17:13

Foarte frumos mica ta instalare. Îți dorești că filtrul de 25µ pe lângă 90µ-ul tău este doar o mică întrebare, deoarece am această idee care îmi trece și prin cap :).

Pentru mine nu este nicio problemă să văd că veți avea o filtrare foarte bună, dar nu sunt expert, așa că voi lăsa cuvântul celuilalt în timp ce vă urmez subiectul îndeaproape;)
0 x
Tonioo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 09/08/08, 13:23
Locul de amplasare: Rouen




de Tonioo » 11/08/08, 18:25

Mulțumesc. Da, intenționez să filtrez la 25µ pe un cartuș dedicat mașinii de spălat. La fel ca pentru mașina de spălat vase, dar am îndoieli, deoarece această apă nu va fi potabilă la fel.

Deci, dacă cineva mă va lumina :|
0 x
Tonioo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 09/08/08, 13:23
Locul de amplasare: Rouen




de Tonioo » 11/08/08, 18:28

Rabbit a scris:Cu toate acestea, trebuie luate măsuri de precauție pentru a proteja conductele
și cuva viermilor.
evident.

Vă mulțumim pentru aceste precizări, dar prin ce mijloace pentru a proteja rezervorul?
Pe partea de recuperare sau descărcare?
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 12/08/08, 09:47

cele 2, cu rețea sau plasă de țânțari pentru anti-animale.

în mașina de spălat vase crește în T ° C pentru a ucide bacteriile la + 63 ° C și aveți un detergent, apoi vasele se usucă în aer liber: nu riscați nimic.

Rezervorul dvs. are un rezervor de "pre" de reținere / decantare?
este oxigenat (tip bule de acvariu)?
ai un prefiltru la intrare?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 12/08/08, 10:21

Pentru râme, de obicei se invită reciproc în treacăt
între coborârea jgheabului și conducta care duce
apă de ploaie până la cisternă. Există și trapa de inspecție,
acesta trebuie sigilat cu vaselină.
ani, este ieftin și netoxic.
nr.

Celelalte cauze ale poluării sunt frunzele și polenul
(coniferele când sunteți aproape de un lemn).
nu este nimic de făcut, este necesar să goliți și să clătiți rezervorul de interes
pentru a avea acces ușor la cisternă.
0 x
Tonioo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 09/08/08, 13:23
Locul de amplasare: Rouen




de Tonioo » 12/08/08, 10:46

Vă mulțumim pentru toate aceste sfaturi!

Ok, așa că uitați de programele eco 35 ° din mașina de spălat vase :se încrunta:

Nu am un rezervor de decantare în rezervor, ci doar un sistem de filtrare care trebuie îmbunătățit. Și nici un bubbler. Pe partea de descărcare, voi încerca să pun o grilă. La intrare, nu vă faceți griji pentru râme, deoarece conexiunea este strânsă între jgheaburi și intrarea rezervorului.

Pentru filtrare, aș dori să proiectez o cutie de acest tip (aceasta este cam scumpă :şoc: ) Dacă aveți idei

http://www.aquaboutique.fr/filtre-jardi ... -p-29.html

Tonioo
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 12/08/08, 11:25

225 €?
o poți face și tu cu un mic truc ...

pentru mașina de spălat vase: detergenții ucid bacteriile în mod normal, nu?
ce folosești ca săpun de vase? cu un produs organic obțineți ieșirea pentru grădină "de exemplu" ...

în caz contrar, puteți prefiltra la ieșirea rezervorului după rapel: 5µm, apoi ... microfiltrarea în mod normal la 1µm ucide toate bacteriile (precum și un filtru de cărbune activ):

Imagine

luat de pe un site care oferă totul, el:
http://www.eautarcie.com

dar există încă mai simplu: utilizați apa de ploaie în panourile solare termice pentru a distribui apa caldă solară în rețelele de apă caldă menajeră (ACM), prin urmare, împreună cu dușul, cada, mașina de spălat vase, mașina de spălat rufe etc ...!
0 x
Tonioo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 09/08/08, 13:23
Locul de amplasare: Rouen




de Tonioo » 12/08/08, 11:38

jonule a scris:225 € ?
o poți face și tu cu un mic truc ...

Este curat ! remarca mea a fost ironică : Cheesy:

jonule a scris:pentru mașina de spălat vase: detergenții ucid bacteriile în mod normal, nu?

Da în timpul spălării, dar nu în timpul clătirii
Pentru filtrare, am analizat deja site-ul eautarcie, dar nu cred că aș filtra la fel de mult. Aș vrea deja să-mi optimizez filtrarea la intrarea rezervorului pentru a nu fi nevoită să o curăț în fiecare lună ...

jonule a scris:dar există încă mai simplu: utilizați apa de ploaie în panourile solare termice pentru a distribui apa caldă solară în rețelele de apă caldă menajeră (ACM), prin urmare, împreună cu dușul, cada, mașina de spălat vase, mașina de spălat rufe etc ...!

Ah da, este clar că acesta este cel mai bun! Mă voi gândi la asta pentru următoarea mea casă.

Vă mulțumesc foarte mult!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 138