Utilizarea PE pentru apa potabilă: ce tratament este posibil?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
sam_barton
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 02/07/09, 20:19

Utilizarea PE pentru apa potabilă: ce tratament este posibil?




de sam_barton » 02/07/09, 20:35

Bonjour à tous,

Tocmai am descoperit asta forum ceea ce mi se pare foarte complet!

Vă explic problema mea:
Locuiesc în Indiile de Vest și, ca parte a construcției unei vile în Saint-Martin (insulă la nord de Guadelupa), trebuie să recomand un sistem de colectare a apei de ploaie și de a fi potabilă.

Așa că te opresc imediat: știu perfect că legea franceză nu o permite, etc etc ...
Dar, de fapt, apa este foarte, foarte scumpă pe această insulă. Deci toată lumea colectează apa de ploaie și o folosește pentru orice. Și este tolerat de autorități.

Pentru tratamentul în sine, intenționez să pun un sistem de tratament UV (există alte sisteme? Osmoză inversă?) Cu filtre în cascadă, dar nu știu ce tip?

Multumesc anticipat pentru ajutor :)
0 x
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de p'tit pierrot » 02/07/09, 21:54

bonjour,

într-adevăr, mulți oameni (care citesc textele în diagonală) vă vor spune că acest lucru este interzis sau interzis că .....

Nu contează, fii liniștit, citind corect articolul 1 al acestui faimos decret din 21 august 2008, vei realiza că purificarea apei potabile a apei de ploaie nu intră în sfera de aplicare a acest decret ...

pentru a determina în mod obiectiv un canal bun (și nu doar un singur filtru!) pentru filtrarea / consumul apei din ploaie, trebuie să cunoaștem deja caracteristicile sale generale de calitate, întrucât trebuie să considerăm că „tratamentul se adaptează în funcție de nevoie „...

Vă recomandăm cu tărie, în cazul dvs., să vă înregistrați pe site-ul meu pentru a descoperi (numai în accesul membrilor) seria de 5 articole pe care le-am realizat în această direcție, descriind diferitele etape succesive ale unui proiect complet de 'o astfel de instalare ....
1. bazin de captare
2. pre-filtrare
3. depozitare
4. pompare
5.filtrare
(în curând) 6.implementare

îmi pare rău pentru această recomandare, dar nu pot transcrie totul aici pentru o astfel de solicitare și, în opinia mea, fiecare dintre acești pași este important, nimic nu trebuie neglijat, așa că, dacă căutați un design bine studiat și eficient, acest fișier "Instalare EDP: procedură" Cred că îți va fi foarte util ...!

Ne vedem curând poate, aici pentru mai multe detalii ....

Cordialement
0 x
Bună ziua acasă! ...
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 02/07/09, 22:46

legea este legea, dar bacteriile nu pot citi! deci nu legile oamenilor contează, ci legile naturii

apa potabilă nu trebuie să fie sterilă: majoritatea bacteriilor sunt inofensive ...

apa dintr-o fântână proastă conține cu ușurință bacterii patogene de la bărbații vecini care ar putea fi bolnavi

apa din cer mi se pare mai sigură

principalul lucru nu este să-l transformați într-un bec cultivat în care se va dezvolta cel mai rar microb

metoda mea timp de 15 ani: să las deșeurile către cisterna nepotabilă în primele zile de ploaie: atunci când consider că acoperișul meu este bine clătit, trimit restul la cisterna potabilă: chiar dacă este puțin înnorat, se așează mai puțin 24 de ore și devine limpede: această apă poate fi păstrată pentru o perioadă foarte lungă de timp, ca și apa minerală: concluzionez că apa suficient de pură stocată în întuneric nu permite ca algele sau bacteriile să trăiască.

Așa că mult timp nu am avut nici măcar un filtru: mă bazez doar pe selecția zilelor ploioase bune și pe decantarea pentru a avea apă pe care o consider potabilă
0 x
sam_barton
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 02/07/09, 20:19




de sam_barton » 03/07/09, 04:59

Vă mulțumim 2 pentru ajutor!
Am înțeles ideea pe care ai vrut să o transmiți!


P'tit Perriot, tocmai m-am înregistrat pe site-ul dvs. : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 04/07/09, 15:44

Este încă în Martinica, unde temperaturile ambientale sunt mai ridicate decât acasă. Personal, aș fi mai atent și voi folosi fie osmoză inversă, fie UV.

Vă atrag atenția asupra faptului că nu aveți nevoie de apă potabilă pentru toate.

Băut: chiuvetă de bucătărie, lavoare, duș (nu se știe niciodată cu copiii)
nu potabilă: WC, stropitor, mașină de spălat.

Sunt împărțit pe mașina de spălat vase: credeți că bacteriile ca acest tip de tratament?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
marieagnes
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 24/06/09, 15:13
Locul de amplasare: 83 - Var




de marieagnes » 04/07/09, 15:53

Sunt foarte fericit că am apă potabilă peste tot ... fiul meu bea apa de la toaletă de îndată ce mi se întoarce spatele ... !!! (cu toate acestea nu trebuie să fie foarte potabilă! beurrrrk !!!!)
0 x
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de p'tit pierrot » 04/07/09, 16:28

bonjour,

Sunt împărțit pe mașina de spălat vase: credeți că bacteriile ca acest tip de tratament?

Crezi că vasele tale (fiind spălate în apă „de băut”) sunt sterile când le scoți din dulap și le pui la masă ???

Câte bacterii mâncăm în fiecare zi fără să ne dăm seama, crezi ...?

Ați fi și victima acestei „bacteriofobite acute” tipic franceze ... ?? : Cheesy:
(umor!)

Cordialement
0 x
Bună ziua acasă! ...
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 04/07/09, 19:14

ai fi și tu victima acestei „bacteriofobite acute” tipic franceze


O, este foarte recent printre francezi: moștenirea revistelor pentru femei.

Dar ni se face atât de mult zgomot despre listeria și alte escherichia coli ... :D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 04/07/09, 19:42

Trebuie să mănânci iaurt și multă brânză mirositoare pentru a obține o floră intestinală bună!
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 04/07/09, 23:13

rezervorul meu de apă potabilă nu este îngropat: este foarte cald vara și nu pune nicio problemă

cisterna mea nepotabilă în zidărie foarte veche este întotdeauna rece, dar niciodată foarte curată, deoarece apa de infiltrare din pământ cade în ea
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 132