Experiență de feedback vă rugăm să vă rezervor de apă de ploaie

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
stef2
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 10/07/09, 16:29

Experiență de feedback vă rugăm să vă rezervor de apă de ploaie

de stef2 » 10/07/09, 16:49

bonjour,

Construim în nord și dorim să instalăm un rezervor de beton pentru colectarea apei de ploaie pentru WC, mașină de spălat, duș, baie, grădină.
Începusem să instalăm un rezervor de 10000 de litri, dar ne întrebăm acum dacă nu vom regreta în viitor și dacă nu ar trebui să punem un 15000 de litri ... Cu un 10000 de litri de care ne temem uneori se usucă.
Dacă cineva ne poate împărtăși experiența lor.

Mulțumesc anticipat !
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

de elefant » 10/07/09, 17:18

În Belgia, folosim în prezent 7000 de litri pentru 4 persoane.
Cu o astfel de utilizare, la 130 de litri / persoană / zi, sunt necesare veri precum '76 sau '86 pentru a se usca (cu excepția cazului în care udăm).

Oricum, care este costul suplimentar? Cine poate face mai mult poate face mai puțin.

Personal, nu sunt deloc fierbinte să alimentez dușurile cu apă de ploaie, deoarece copiii mici o înghit cu ușurință.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest

de p'tit pierrot » 11/07/09, 09:16

Salut,

dacă sunteți în nord, căutați un tanc în Belgia, pentru că acolo veți avea un preț foarte interesant pe 10 sau 15 M3 ...
(să vă cumpărați direct și să fiți rugat de un excavator ..)
dar atenție la greutate și transport!
în transport este posibil să treacă în convoi excepțional (lățime), iar în greutate, veți avea nevoie de o macara de ridicare pe lângă excavatorul excavatorului ...

Personal, recomand întotdeauna să instalați 2 rezervoare mai degrabă decât 1, pentru a facilita instalarea și a reduce utilajele necesare ...

puneți 2 din 6 sau 7 M3 (în funcție de greutatea individuală) sau 3 din 5 M3, așezați cu excavator cu un excavator pe șenile "simplu" ... și afacerea se face la prețuri ieftine ...

aveți grijă să nu le conectați de jos (așa cum fac toate companiile), ci mai degrabă prin conducte „auto-sifonate din partea de sus” ..! (vezi site-ul meu)

@ Elefant,

apa de ploaie ... se filtreaza !! , fie pentru dus sau altceva ...

Cordialement
0 x
Bună ziua acasă! ...
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

de elefant » 11/07/09, 13:01

p'tit pierrot a spus:

apa de ploaie ... se filtreaza !! , fie pentru dus sau altceva ...


și nu este greșit, dar trebuie menținut un filtru. Dacă proprietarii unor astfel de dispozitive sunt la fel de motivați încât să li se mențină sistemul de alarmă (obligație legală, totuși), știu unii care vor avea surprize. Mai ales atunci când casa se află în al doilea sau al treilea proprietar.

Prin urmare, îmi voi menține opinia.

Regularitatea întreținerii este dificil de obținut: cine, de exemplu, este obligat să, în fiecare sâmbătă dimineață, să-și ocolească casa, să verifice contoarele, să aibă grijă de cutii și PMC. Au trecut 10 ani când îmi spun că o voi face .....
Orice instalație trebuie proiectată astfel încât proprietarii săi să poată fi:
distras, neglijent, leneș, ignorant și cu pumnul strâns.

În industrie, este diferit: plătim oamenii pentru a monitoriza instalațiile. (bine ... ar trebui)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
stef2
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 10/07/09, 16:29

de stef2 » 15/07/09, 14:19

bonjour

Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.

Diferența de preț între un 10000 și un 15000 de litri este de 800 de euro, de aceea vrem să fim siguri că facem alegerea corectă.
Dar dacă în Belgia pentru 4 persoane spui că un 7000l este cel mai adesea instalat cu un 10000 litri, este în mare parte bun ...

În cele din urmă, dacă alte persoane își pot împărtăși experiența cu noi ... Vrem să facem alegerea corectă acum, pentru că odată instalat nu vom putea schimba rezervorul ...

Va multumesc anticipat
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636

de Macro » 15/07/09, 15:57

De asemenea, am început proiectul meu de colectare a apei de ploaie pentru uz casnic ... Foarte rău aparent ... Am cumpărat un rezervor de 5000 litri pentru a fi îngropat în polipropilenă ... evident că nu am făcut alegerea corectă. ..Ciclul printr-un rezervor de beton anexă, umplut cu blocuri de briză rupte, mi-ar permite să-mi fac apa mai puțin acidă, apoi cu o mică clocotire în rezervorul principal, pentru a preveni stagnarea apei ... Pentru ciclism m-am gândit că voi folosi o pompă mică pe un panou solar care va funcționa toată ziua, apoi se filtrează după cartușe și zou la duș și alte ape menajere ... Să beau ... Niciodată mai mult : Cheesy: Numai unul poate în ricard ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2

de iepure » 15/07/09, 20:40

Macro a scris:... evident că nu am făcut alegerea corectă ... Ar putea să merg cu bicicleta printr-un rezervor de beton anexă umplut cu blocuri de beton rupte să-mi permită să-mi fac apa mai puțin acidă?


Într-adevăr, nu alegerea corectă, mai ales în ceea ce privește blocurile de beton
în ceea ce privește restul ... de ce nu.
Blocurile de beton sunt realizate cu ciment.
toate murdăriile (anvelope, uleiuri de motor sau altele,
deșeuri de tot felul etc ...) intrând în cimenterie
evităm dizolvarea blocurilor de beton în apa pe care o numărăm
Doar pentru metalele grele merită să ne întrebăm
intrebarea.
Este de preferat să folosiți calcar ca Pierre de France
sau alte pietre locale pentru a neutraliza aciditatea apei.
Dernière édition alin iepure 12 / 01 / 10, 18: 17, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

de elefant » 15/07/09, 21:45

Stef 2 a spus:

Diferența de preț între un 10000 și un 15000 de litri este de 800 de euro


Suntem halucinați acolo! Care este prețul de bază? Polietilena costă prețul aurului ??? Este urgent să faceți o cerere de oferte!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
toto65
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 490
Înregistrare: 30/11/06, 20:01

de toto65 » 16/07/09, 00:09

Bonsoir,

Mă țin de conversația dvs., cu câteva întrebări:

De ce polietilena nu este bună?
Aciditatea apei de ploaie este foarte scăzută, nu se estompează singură fără a face nimic?
Ne puteți da câteva cifre ale proiectului dumneavoastră?

Nu cred că apa de ploaie este mai poluată pentru băut decât apa care a parcurs kilometri în rețele, clorurată până la moarte, plus nitrați, colibacili, hormoni ...

Filtrat corect nu văd problema (trebuie menținut un filtru, Ok elefant sunt de acord).
A si ...., este interzis prin lege:
Decret din 21 august 2008 privind recuperarea apei de ploaie
și pentru utilizarea lor în interiorul și exteriorul clădirilor

http://www.ecologie.gouv.fr/IMG/pdf/ARR ... 8-2008.pdf
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1

de fostul Oceano » 16/07/09, 08:33

Nu, acest lucru nu este interzis. Pe de altă parte, utilizarea este reglementată. Interzis în unele cazuri în special profesionist, pentru Beijingul mediu, la fel ca noi, putem face.
Apa de ploaie poate fi utilizată pentru uz casnic, pentru spălarea toaletelor, pentru udarea grădinii, spălarea vehiculelor și ca măsură experimentală (suntem ecologiști, sunt experți autorizați) pentru mașinile de spălat.

Cu toate acestea, rețeaua de apă de ploaie trebuie separată de rețeaua convențională. Nu ar trebui să aibă loc amestecarea apei.
Deci, dacă vă udați grădina, folosiți apa pentru a spăla toaleta sau spălați rufele cu ea, pentru a nu amesteca apa, puteți pune un sistem de plutire (ca în rezervorul de toaletă) pentru a menține un nivelul minim al rezervorului de apă de ploaie care este umplut cu apă de la robinet. Cel puțin în acest fel asigurați separarea rețelelor de apă menținând în același timp un nivel minim în rezervorul dvs.

Cu un tratament biologic de bază, puteți utiliza și apă gri, adică din dușuri, chiuvete, mașini de spălat și chiuvete. A fi rezervat pentru spălarea unui vehicul sau udarea unei grădini.

Astfel putem avea o utilizare maximă a apei:

Apa de ploaie -> filtrare -> depozitare -> utilizare (mașini de spălat) -> tratare biologică -> udare / spălare podele și vehicule

Dar acest lucru necesită un al doilea rezervor și un tratament intermediar.

Pentru ciment, apele unor orașe - precum Marsilia - parcurg zeci de km în canale de beton. Deoarece utilizarea apei de ploaie este nealimentară, utilizarea betonului pentru rezervor nu mi se pare a fi o problemă. Cu toate acestea, s-ar putea la fel de bine să favorizați calcarul pentru alcalinizarea apei.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 87