Cum pot preveni înghețarea apei din rezervorul meu?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Gianni1985
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 09/01/10, 14:00

Cum pot preveni înghețarea apei din rezervorul meu?




de Gianni1985 » 09/01/10, 14:14

bonjour,

După cum puteți vedea, sunt nou!

Am nevoie de ajutor, permiteți-mi să explic:

Sunt foarte enervat, am un rezervor de apă de 600L, aș vrea să știu cum să prevenesc înghețarea apei. De fapt, tocmai am început compania de curățare industrială și îmi folosesc apa. Singura problemă cu această răceală grozavă cred că apa și produsele mele sunt înghețate !! Deci o idee? (PS: Vreau să folosesc produse ecologice).

Aștept ideile tale cât mai curând posibil! Mulțumesc :?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 09/01/10, 14:24

Ei bine, dacă este curățare, puteți pune deja un produs în el, care va reduce punctul de topire.

În caz contrar, setați o mică agitație mecanică cu un motor de câteva zeci de wați și o elice mică.

Am vorbit despre asta recent aici: https://www.econologie.com/forums/comment-ma ... t9062.html

ps: puteți agita, de asemenea, punând o pompă mică într-o buclă din rezervor ... sau chiar pur și simplu scufundați o pompă de pivniță goală, dar, în general, suge destul de puțin, așa că puneți-o pe un cronometru (15 minute la fiecare X ore, de exemplu ... următoare stratul de gheață care se formează)
Dernière édition alin Christophe 09 / 01 / 10, 14: 40, editate 1 ori.
0 x
Gianni1985
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 09/01/10, 14:00




de Gianni1985 » 09/01/10, 14:39

ok .. Deci, unde pot găsi această specie de ventilator pe care o pot lăsa în rezervorul meu?
A doua întrebare: Având în vedere iarna aceasta, cred că atunci când îmi folosesc produsele pentru curățarea plăcilor, se poate îngheța instantaneu!
Deci, cum o faci?

PS: Dacă aveți o altă idee, vă rog să-mi spuneți. :?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 09/01/10, 14:41

Ben, un agitator de vopsea, de exemplu: 5 € în tot brico.

În caz contrar, soluția pompei de vid din pivniță pe un programator vă va costa cu siguranță mai puțin :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16178
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 09/01/10, 15:49

Cel mai mic cost este să adăugați sare. Este nevoie de 23% din sare în masă în apă, deține până la -20 ° C.

Glicol sau alcooli mai eficienți, dar mai scumpi.

Dar, comparativ cu conținutul chimic al rezervorului, vă sfătuiesc să faceți un test înainte de a amesteca ceva în cantități mari. Riscați să vă destabilizați produsele de curățat, chiar și o explozie. : Idee:
0 x
Imagine
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 09/01/10, 17:09

În primul rând este esențial să izolați serios acest rezervor; apoi, în funcție de constrângerile specifice activității, care a fost propusă, un agitator mecanic sau adăugarea unui antigel sunt într-adevăr soluții bune.
De asemenea, este posibil să se furnizeze încălzire fără îngheț controlată termostatic, mai ales dacă aplicația necesită apă care nu este prea rece.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 09/01/10, 18:00

Pentru a spăla plăcile, dacă puneți metanol sau izopropanol, veți avea deja produsul de curățat pentru geamuri toate găsite și toate pregătite (se vinde în vrac la „marii farmacisti”, la prețuri care nu au nimic de făcut vezi cu prețurile de vânzare cu amănuntul Nu puneți sare care să lase urme pe ferestre.

Nu sunt un fan al soluției „pompă” dacă nu trece apa într-un loc mai cald: apa îngheță bine într-un aparat de înghețat.

Prin contra:

amplasați sticle mici din polietilenă pe suprafața apei pentru a pluti la 2/3 înălțime: presiunea gheții se va exercita asupra acestor sticle, reducând presiunea pe pereții rezervorului.

2 sau 3 încălzitoare pentru acvariu.

umpleți întotdeauna rezervorul la maxim: chiar și atunci când apa atinge 0 °, cantitatea de energie pompată de apă pentru a îngheța este atât de mare încât, cu cât este mai mult volum, cu atât va fi mai dificil să vă înghețați flota.

Dacă am înțeles corect, rezervorul dvs. se află în sau pe un vehicul. Dacă acest vehicul este închis, un mic încălzitor de toaletă de 500 wați pe timp de noapte ar trebui să facă truc.

și bineînțeles 4 cm de poliuretan în jur.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 09/01/10, 21:08

Gianni1985 descrie problema dvs. un pic mai bine

in general pentru a te spala ai nevoie de apa curata: sa amesteci orice nu este cel mai bun ...

apa mea de băut, care cade din cer, este depozitată în căzi de plastic neizolate de 300 litri: deci îngheață, dar nu repede: se formează o anumită grosime de gheață pe pereți, dar există încă suficientă apă lichidă în mijloc

fundul acestor rezervoare este puțin îngropat: conductele care pun toate aceste rezervoare sunt îngropate și iarna îndepărtez supapa de reținere a pompei, astfel încât la fiecare oprire a pompei o anumită cantitate de apă dintr-o rezervorul din casă se întoarce înapoi la aceste rezervoare: tocmai venirea și ieșirea frecventă împiedică înghețarea completă a conductelor
0 x
umbră
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 171
Înregistrare: 13/04/08, 15:16
x 2




de umbră » 31/01/10, 01:26

Bună ziua

o soluție gratuită simplă și eficientă

găsești ramuri de alun, apoi faci un pachet pe care îl instalezi în rezervorul tău, care este întotdeauna pe jumătate înăuntru și gheața nu va putea lua și constituie un pericol în rezervorul tău

acest proces s-a făcut în cuvele parcului motceau din Paris pentru a preveni ruperea gheții de pereți

@ +
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 31/01/10, 09:49

Salut umbra
umbra a scris:o soluție gratuită simplă și eficientă

găsești ramuri de alun, apoi faci un pachet pe care îl instalezi în rezervorul tău, care este întotdeauna pe jumătate înăuntru și gheața nu va putea lua și constituie un pericol în rezervorul tău

acest proces s-a făcut în cuvele parcului motceau din Paris pentru a preveni ruperea gheții de pereți

Nu ceea ce este special la alunul în funcția sa antigel, dar un pachet nu va omite să adauge o mulțime de crenguțe flotei, care va trebui îndepărtată mai devreme sau mai târziu. Orice lucru care plutește și nu se destramă, ar trebui să îmbunătățească funcția antigel la suprafață. Am văzut una care a făcut acest lucru cu bucăți mari de polistiren recuperate pe un șantier (realizat în panou unde există o parte ca BA13 în tencuială (de transferat) și cealaltă 8 cm în polistiren).
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 170