Utilizarea apei pluviale: lege și legalitate?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

Utilizarea apei pluviale: lege și legalitate?




de elefant » 29/01/10, 15:06

Continuarea acestui subiect: https://www.econologie.com/forums/retour-d-e ... t7938.html

Maloche a scris:În caz contrar, referitor la hotărâre:
Nu este de fapt oficial, dar am avut o opinie nefavorabilă de la un birou de control asupra unei instalații de apă interioare (pentru o rețea de spălare)

Cauza; riscul verificat în domeniul conexiunilor ulterioare la aceste rețele nepotabile

În orice caz, este un lucru dat la Paris să nu folosiți apa de ploaie în clădiri.
_________________


: Evil: Lamentabil ca argument: de parcă nu am putea pune autocolante pe țevi: o facem bine pe cablurile care vin de la panourile fotovoltaice (cel puțin în Belgia). Lobby-ul Lyonnaise des eaux?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79288
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024




de Christophe » 29/01/10, 15:10

Vă mulțumim pentru crearea acestui subiect.

Nu este chiar acel elefant, în Franța nu ai dreptul să conectezi nimic (sub presiune) la rețeaua de băut, chiar și cu o supapă.

Cu toate acestea, în cazul apei de ploaie, de multe ori este în cantitate dublă (dacă apa de ploaie este goală, spălați mai mult?) Și, prin urmare, pune probleme ...

Să găsim standardele, vom avea răspunsul ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636




de Macro » 29/01/10, 15:13

Sincer..Când vedem numărul de conexiuni complet bidoualles în vechile cabane (o mașină de spălat pe apă de ploaie, mașina de spălat care se aruncă în bazinul de mână, o antenă TV conectată direct la pământul electric ........ ...

Etichetele tale ... cred în ele moderat ... Numai elefanții nu se înșală ...
: Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
swift2540
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 383
Înregistrare: 04/08/08, 00:48
Locul de amplasare: Liege
x 1




de swift2540 » 29/01/10, 17:35

Christophe a scris:Nu este chiar acel elefant, în Franța nu ai dreptul să conectezi nimic (sub presiune) la rețeaua de băut, chiar și cu o supapă.

Cu toate acestea, în cazul apei de ploaie, de multe ori este în cantitate dublă (dacă apa de ploaie este goală, spălați mai mult?) Și, prin urmare, pune probleme ...

Nici în Belgia
Să găsim standardele, vom avea răspunsul ...

NBN, nu-l mai știu
NIT (nota de informații tehnice) publicată de BBRI este NIT114 și NIT120 (= explicația NIT114 : Cheesy: )
Mai degrabă nedigerabil ...
Principiu de bază: Nu putem amesteca apă (rece, caldă, potabilă, încălzire, fântână, ploaie etc.)
Prin urmare, conectați apa orașului la apa de ploaie cu 2 robinete + supapă ar = interzisă.
Dacă rezervorul dvs. este gol 2 soluții:
-umpleti-l (parțial desigur) cu un furtun de grădină
-utilizați o pompă centrală cu comutare automată a apei de oraș aprobate de Belgaqua (de exemplu, sistem grundfoss mq sau wilo rainsystem)
Prețul „bebelușului”: 1240 € (versiunea de bază) până la 2295 € (versiunea avansată) :!:
0 x
Uneori este mai bine să te oprești, să te gândești și să pui întrebări corecte ...
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 29/01/10, 17:36

Dacă le este atât de teamă că apa va reveni în rețeaua de distribuție, trebuie să impună instalarea unui dispozitiv de prevenire a refluxului la intrarea instalațiilor care implică acest risc.
La extrem, este posibil să fie nevoiți să impună o verificare regulată a acestui dispozitiv de prevenire a refluxului și să aibă două montate în serie (redundanță)
Pe scurt, soluțiile tehnice există. Riscul de amestecare a circuitelor mi se pare complet fals.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 29/01/10, 21:36

există o modalitate radicală de a evita orice risc de amestecare: eliminați complet apa de alimentare

atâta timp cât depuneți eforturi pentru a vă menține sistemul de apă de ploaie, ați putea, la fel de bine, să profitați de ocazie pentru a economisi complet taxa de apă

acasă a fost și mai ușor că mi s-a întrerupt apa pentru că nu mai aveam mijloacele de plată: m-am descurcat și acum că funcționează bine chiar dacă am găsit de lucru nu mai vreau apă la clor!

alimentarea cu apă este bună pentru orașele în care nu există suficient spațiu pe acoperiș per locuitor și nici spațiu pentru a pune rezervoarele, dar în mediul rural este atât de ușor să depozitați apă de ploaie că este aproape o risipă de a face rețele ...

în cele din urmă pentru cel care este puțin gospodar, pentru că în familia în care toată lumea vrea să facă 2 dușuri pe zi și să spele hainele când este purtată odată ce rezervorul va fi întotdeauna gol!

Notă !!! compania de apă nici nu a venit să-mi blocheze complet alimentarea cu apă! rețeaua mea personală era sub presiune și nu exista decât robinetul mare de sub drum închis: dacă ar fi avut o microfugă, aș fi putut polua întreaga regiune cu apa mea toxică ...

în cele din urmă pentru a evita orice problemă, am demontat conducta de la ieșirea contorului și am pus un dop
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 30/01/10, 19:00

Pentru a reveni la contaminarea rețelei publice printr-o întoarcere
Aș vrea să meditez asupra unei probleme pe care mă întâlnesc cel puțin
De 5 până la 6 ori pe an.
Când am avut o tăiere de apă, am observat că apa
din rezervorul WC este aspirat de supapa rezervorului. Această apă
revine în rețeaua publică.
Problema este că rezervorul nu este foarte curat. Încă fericit că eu
nu puneți produse în el pentru a parfuma toaleta de fiecare dată
că ne spălăm.
În cele din urmă am rezolvat problema punând un anti-return
în fața ghișeului meu.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 30/01/10, 19:34

problema în Franța este că legile sunt prea complicate: până acum nimeni nu mi-a arătat o lege care interzice în mod clar să ai 2 rețele separate de apă, dintre care una are apă de ploaie: atâta timp cât nu nu există nicio legătură între cele 2

problema lipsei apei de ploaie este ușor de rezolvat: nivel electric care controlează o electrovalvă pe apa din rețea atunci când nivelul minim al rezervorului este atins ...


trebuie să ne ferim de un principiu lamentabil în Franța: faceți legile prea complicate pentru ca cetățenii să le cunoască și forțați-i să aibă încredere în profesioniștii pentru a fi informați: problemă profesioniștii diseminează doar legile care îi aranjează să vândă mai mult

trebuie să punem capăt lamentabilului principiu „nimeni nu ar trebui să ignore legea” și să o înlocuim cu legile pe care statul este incapabil să le facă cunoscute sunt nule

există o problemă a drepturilor omului!
0 x
bpval
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 561
Înregistrare: 06/10/06, 17:27




de bpval » 30/01/10, 19:49

Caramba,

Votăm
Suferim
Hasta la vista babe
Mi se pare că spusese un tip ca Montesquieu
„a avea degete tremurând la atingerea legilor”
Parlamentarii noștri sunt non-parkinsonieni

http://www.senat.fr/rap/apleg_08/apleg_0815.html

Un ciao
0 x
PIF PAF POUM
marc91
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 09/11/08, 13:18
x 2

recoltarea apei de ploaie, o poveste financiară




de marc91 » 30/01/10, 20:03

bonjour

M-am ocupat de orașul meu pentru a privi cu atenție reglementările privind recuperarea apei de ploaie.

nu există nicio problemă în utilizarea acestora pentru nevoi precum udarea, spălarea mașinii.
pentru restul iată textele.

apa de ploaie colectată în aval de pe acoperiș poate fi utilizată numai sub rezerva aplicării următoarelor dispoziții minime:

· Separarea și distincția diferitelor rețele.

· Inviolabilitatea instalațiilor de apă nepotabilă.

· Deconectarea totală între instalația de apă de ploaie și rețeaua de apă potabilă dacă alimentarea de rezervă este asigurată de rețeaua de apă potabilă.

Standardul EN 1717 recomandă, în cazul unui fluid care prezintă un risc biologic, protecția rețelei de apă potabilă de tip AA (deversare totală - cf. standardul NF P43-020) sau AB (revărsare cu revărsare - cf. . standard NF P 43-021);

· În interiorul clădirilor, punctele de utilizare a apei de ploaie, altele decât alimentarea cu toaletă, trebuie amplasate în încăperile tehnice.

Acestea vor fi strict diferențiate și nu pot fi utilizate de o persoană neautorizată. (pictogramă, cheie de control specifică).



problema este mai degrabă financiară, o lege adoptată de parlament, dar niciodată aplicată, permite municipalităților să impoziteze locuințe care deversează apa de ploaie în rețelele de canalizare.
Foarte nepopular și dificil de implementat în momentul grenelei de mediu.

pe scurt, mereu povești cu bani mari!
0 x
hrănit cu ecolo de gogo

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 100