Sling pump: pompă ecologică simplă

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

Sling pump: pompă ecologică simplă




de oli 80 » 15/04/10, 18:27

salut, am găsit o pompă ecologică foarte simplă și durabilă
http://www.omafra.gov.on.ca/french/engi ... 04-028.htm
fig 2 și 3 și iată două videoclipuri care prezintă sistemul
http://www.youtube.com/watch?v=8sbylXGEFtw
http://www.youtube.com/watch?v=-rAvBntl7jI
acest sistem este cunoscut în America, dar ar putea avea succes în țările în curs de dezvoltare sau chiar și în noi, funcționează conform aceluiași principiu ca o pompă spirală, care în sine este inspirată de șurubul arhimede

http://www.marcdatabase.com/~lemur/rbt-scoopwheel.html

în această legătură explică faptul că sistemul este inspirat de șurubul lui Arhimede și de fântâna Heron, deoarece aerul și apa intră alternativ în țeavă, prin urmare, în aceasta din urmă, aerul și apa exercită o împingere un pic ca în fântâna Heron
https://www.econologie.com/forums/fontaine-d ... t6805.html
iată compania suedeză care se află la originea acestui nou concept de pompă spirală www.jtminvest.se
Dernière édition alin oli 80 20 / 04 / 10, 21: 10, editate 2 ori.
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

pompă spirală




de oli 80 » 17/04/10, 19:20

salut, am impresia că nimeni nu pare să fie mai interesat de asta, uneori am impresia că vorbesc în vânt pe forums : Evil: : Evil: : Evil:

de data aceasta este vorba despre o îmbunătățire a ceea ce exista deja în antichitate, pompa spirală, acest sistem produce presiune fără piston sau alt mecanic, toate acestea doar prin mișcarea aerului și a apei care intră în spirală

Ei bine, voi fi drăguț. Las tema pentru câteva zile, dacă nu există răspuns, îl șterg complet, de fiecare dată când găsesc ceva interesant, îl împărtășesc pe forums, dar așa cum văd că nimeni nu pare să facă eforturi pentru a se interesa de ea, știu că este regretabil, dar este așa, dar hei, facem asta :şoc: :şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 17/04/10, 21:44

Nu vă faceți griji și lăsați subiectele.
Nu suntem interesați de faptul că nu răspundem la un subiect : Mrgreen:
În unele cazuri, doar plasarea de linkuri îi poate descuraja pe unii să vadă ce conțin.

Există destul de multe idei interesante în aceste legături, inclusiv interesanta pompă spirală. Principiul este inteligent, deoarece cuplează atât efectul pompei prin creșterea aerului în conductă, cât și energia cinetică a rotației pompei.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112




de oli 80 » 18/04/10, 00:01

bună seara, îmi pare rău, dar uneori avem impresia că vorbim în vânt când vrem să împărtășim ceva pe un forum și nimeni nu răspunde

pe scurt, încerc adesea să actualizez anumite tehnologii, uneori vechi, alteori folosite, dar fără brevet
(ex: pompă cu impuls) deoarece nici o companie nu pare să vândă acest dispozitiv, din fericire există toate aceste alte posibilități care ne permit să facem lucruri fără electricitate sau combustibil
nu numai în pompe, ci și în alte zone

dacă economisește bani și respectă mediul, de ce să nu propunem aceste tehnologii,
și țările în curs de dezvoltare au nevoie de ea
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6930
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870




de gegyx » 18/04/10, 10:41

Acest clopot rotativ merită bine pompa de berbec, fără a fi nevoie să faceți o înălțime de apă. Pe de altă parte, viteza curentului de apă este apreciabilă.
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

pompă conică




de oli 80 » 18/04/10, 19:23

seara buna, avantajul acestui sistem este usurinta implementarii, plantam un miza in flux conectam conducta apoi legam pompa de miza si se intoarce, singurele piese mecanice sunt, conexiunea de cuplare care permite rotirea și supapa de reținere, dacă este necesar

o pompă spirală pe o roată cu palete trebuie să fie instalată la marginea cursului, dar pe un plutitor trebuie să fie ancorată în mai multe puncte

pompa sling are multe avantaje, iată link-ul american http://www.riferam.com/
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 18/04/10, 20:47

măsline 80

Îmi pare rău că nu comentez subiectele tale pompoase care sunt pe deplin interesante și te încurajez să continui chiar dacă nu comentez, le urmăresc pe toate foarte religios!

Faptul că nu am un flux la dispoziție mă face să nu intervin!

Continuați munca excelentă de a ne informa despre diferitele pompe disponibile!

Sunteți profesioniștii în acest domeniu!
:D
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 19/04/10, 01:35

Da Oli 80, bravo pentru acest subiect! Nu trebuie să te descurajezi, ceea ce faci este foarte bun.
Știați că pot exista probleme legale pentru a folosi acest lucru în unele țări europene (suspin mare!) Este trist, dar așa este. Acest lucru nu aduce atingere geniului invenției. La urma urmei, păcat, vor fi cele mai tari țări care vor beneficia.
Este adevărat că nu știam.

@+

NB: când vor exista subiecte noi dacă aveți mai multe de arătat? Aici există o mulțime de subiecte pe care le puteți reactiva dacă vă interesează. De asemenea, recomand funcția de căutare pentru a vedea dacă am vorbit deja despre ceva. În orice caz, încă un mare BRAVO pentru contribuția dumneavoastră. Și nu pierde curajul sau răbdarea. Cooooooool!
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

alte sisteme




de oli 80 » 19/04/10, 19:03

salut, am postat deja despre subiectul berbecului, cel de 32 de pagini și despre alte subiecte deschise de alții pe berbec, am vorbit și despre pompele vechi, precum sifonul de ridicare, pompa berbecului. piramida mare, heron's fântână cu îmbunătățiri aduse de alți membri

pompa cu impulsuri există de 20 de ani, dar nu pare încă patentată, dar nu contează, este ușor de realizat și, bineînțeles, această îmbunătățire a pompei în spirală care a devenit „pompa de curea”

toți acești subiecți se găsesc în „irigații de bazin și piscină” și
„gestionarea apei la domiciliu, consumul de salubritate”
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 19/04/10, 19:48

Ei bine, este foarte bine, mulțumesc. Apropo, la ce vă așteptați de la econologie și forums în general?!

Pentru că ne simțim motivați

@+
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 122