Sfaturi pentru conectarea unui puț la rețea

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
fabou03
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 14/06/10, 09:45

Sfaturi pentru conectarea unui puț la rețea




de fabou03 » 16/06/10, 09:13

Bună ziua tuturor, vin la voi pentru informații despre cum să acționați (totul nou pe site ..)

Tocmai am săpat o fântână în subsolul meu:
- dimensiuni 2.35m adâncime x Ø1.80m în partea superioară și Ø1.50 în partea de jos
- capacități -> aproximativ 3.5m2
- fara duze -> teren: stanca foarte dura !!!
- Nu am găsit sursa, ci doar infiltrații mari

Aș dori mai întâi să știu locul unde trebuie analizată apa (este foarte clar, dar ...)
Apoi, sunt complet nou în ceea ce privește metodele de filtrare (ce filtre să folosesc?) Și ce pompă să aleg?

Mulțumesc „bătrânilor” pentru prețioasele tale sfaturi (și celorlalți ... bineînțeles!)

PS: dacă doriți mai multe informații, nu ezitați, voi face tot posibilul să vă ofer câteva.
0 x
știință
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 09/06/10, 21:09
Locul de amplasare: Vendée




de știință » 25/06/10, 17:16

Un jet jet 102 http://extra.thermador-groupe.fr/Docume ... T20106.pdf

pentru filtre mergeți aici http://extra.jetly.fr/jetly/wwwjetly/ca ... jectkind=8 dar nu te-aș putea sfătui
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 26/06/10, 05:03

fabou03

Scuze, dar poate nimeni nu s-a simțit ca „bătrâni”!

LOL!

Când vorbiți despre conectarea fântânii la rețea, despre ce rețea vorbiți?

Fără a cunoaște compoziția apei (H2O), este dificil să te ghidezi pe filtrare de pus!

Ce folos ai să faci din această apă? Bea-l?
:D
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 26/06/10, 11:41

În ceea ce privește conectarea apei din fântână la rețeaua publică de distribuție (ceea ce presupun, din lipsă de detalii suplimentare), este strict interzis: apa din fântână nu trebuie să se poată amesteca cu apa. apă de „oraș” din motive sanitare evidente.
Puteți rezerva apa din fântână pentru stropire, toalete și mașină de spălat fără să vă faceți griji cu privire la consumabilitate, acest lucru presupune doar un dispozitiv care izolează cele două circuite.

Dacă vreți să-l beți, cred că analizele sunt destul de scumpe, cu excepția cazului în care sunt limitate la câțiva parametri (chiar mai aprofundat, analizele nu iau niciodată în calcul totul: nu putem decât să dozăm ceea ce căutăm și ce care include instrumente de dozare ...); poate puteți obține niște informații întrebând localnicii.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
fabou03
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 14/06/10, 09:45




de fabou03 » 18/07/10, 11:57

Alain G a scris:fabou03

Scuze, dar poate nimeni nu s-a simțit ca „bătrâni”!

LOL!

Când vorbiți despre conectarea fântânii la rețea, despre ce rețea vorbiți?

Fără a cunoaște compoziția apei (H2O), este dificil să te ghidezi pe filtrare de pus!

Ce folos ai să faci din această apă? Bea-l?
:D


- Vreau să am o rețea cu 2 sosiri:
rețeaua publică și sosirea fântânii mele cu o supapă între cele 2

- este sigur că fără compoziție este dificil să alegeți metoda de filtrare. Problema este că nici nu știu unde să-mi testez apa !!!

- în ceea ce privește consumul, cred că este destul de posibil. Totul depinde de modul de filtrare ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 19/07/10, 10:09

Injectarea apei în rețea este strict interzisă, chiar și cu supape de separare, deoarece va exista întotdeauna o posibilă contaminare prin apă stagnantă.

Dacă doriți să utilizați apa din fântână, aveți nevoie de o a doua rețea complet independentă.
0 x
dsgnii
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 05/07/09, 16:19




de dsgnii » 11/06/12, 02:26

bonjour

Aduc acest post, pentru că sunt în acest caz, încerc să știu dacă furnizarea asistentelor medicale de fiecare parte de fântână și apă din oraș, cu o supapă de oprire pentru a comuta, se pare că nu este recomandată, deci dublarea sistemului dar cum se traduce acest lucru, de exemplu, la ieșirea dintr-o chiuvetă, trebuie să puneți 2 robinete pe ea? la fel pentru duș .. cadă de baie .. etc. nu prea estetică, așa că la un moment dat rețelele se unesc! (pentru robinetele WC 2 nu este o problemă! și nici mașina de spălat)
0 x
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21




de aerialcastor » 11/06/12, 12:06

hi,

Trebuie să respectați standardul Standardul EN1717.

Este strict interzis să existe o conexiune între rețeaua de apă de fântână și rețeaua de apă a orașului. Aveți nevoie de un dispozitiv de prevenire a refluxului prin deversare totală.

De fapt, trebuie să aveți un feed care vă alimentează rețeaua internă cu apă de fântână și un feed care alimentează apa orașului dvs. fără niciun contact între cele două.

Nu știu dacă ați pus o pompă pe fântână, dar unele pompe încorporează dispozitivul de prevenire a refluxului, dacă fântâna dvs. nu mai dă apă, ea merge automat în rețeaua de apă din oraș.
0 x
Salvați un copac, mâncați un castor.
Este inutil să reușești în viață, ceea ce este nevoie să pierzi moartea.
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 11/06/12, 12:07

Vă puteți analiza apa într-un laborator de analize medicale.
Pentru tratament există un astfel de lucru, este ceea ce folosesc acasă recent înainte să-l beau fără să-l tratez! Nici măcar rănit.

http://www.grenoble-eau-pure.com/ultraviolet.htm


Economisim mulți bani în legătură cu apa din oraș, mai ales dacă avem o grădină.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 11/06/12, 12:49

fântâna dvs. este cu adevărat superficială: prin urmare, apa vine din foarte aproape de casa dvs.: pur și simplu apa de scurgere din jurul casei dvs.: prin urmare, orice poluare locală va ajunge în apă

o singură analiză este inutilă ... curățați ziua analizei nu garantează că este curată în fiecare zi

atunci când analizăm apa dintr-o fântână adâncă putem spera să avem o calitate constantă a apei ... o poluare superficială mică va dura mult timp să coboare și va fi diluată într-un volum imens

atunci toată lumea poate bea apa pe care o dorește, dar nu trebuie să riște să-și întoarcă apa în rețea ... de exemplu în cazul unei defecțiuni și scăderi de presiune în rețeaua publică

există prevenitoare de reflux, utilizate în special în industrie, unde există mașini conectate la rețea folosind substanțe chimice: este, de asemenea, necesar să se evite orice revenire cu susul în jos

aceste prevenitoare de reflux sunt foarte scumpe și trebuie verificate periodic

soluție simplă: rezervor tampon umplut de rețea cu un sistem de flotare de tip flush ... și pompă automată care vă face propria rețea sub presiune: fără acest risc de returnare

cum se analizează apa? umpleți un rezervor de câteva sute de litri cu un capac opac ... dacă această apă poate fi păstrată câteva luni fără să miroasă rău, acesta este un semn foarte bun! când apa este suficient de pură, ea se purifică și mai mult, odihnindu-se în întuneric

când apa este prea bogată în materie organică, nu se purifică, ci putrezește în modul fosă septică ... există mai mult de lucru pentru a face apă greu de băut
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 117