Cantitatea de apă pierdută de încălzitorul de apă în timpul încălzirii

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
logredudon
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 42
Înregistrare: 08/11/08, 23:44

Cantitatea de apă pierdută de încălzitorul de apă în timpul încălzirii




de logredudon » 19/08/10, 13:24

bonjour,

De ceva vreme, am observat o creștere a volumului de apă pierdut (prin supapa de siguranță) de la boilerul meu: sunt la 10 litri (în 10 zile).
Mai ales ca in momentul de fata am programat doar 2 perioade de incalzire: de la 6:8 la 17:22 si de la XNUMX:XNUMX la XNUMX:XNUMX.

Rețineți că nu există scurgeri în afara perioadei de încălzire.

Este normala aceasta cantitate?

Altfel ce ar trebui sa fac?
0 x
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 19/08/10, 13:43

Cantitatea pierdută este a priori normală, dar depinde de volumul boilerului și de temperatura de încălzire...
Dacă volumul încălzitorului de apă este suficient (precum și izolarea acestuia), este suficientă o singură perioadă de încălzire la 24 de ore, acesta este cazul în cazul meu cu un încălzitor de apă de 200 L care este încălzit doar noaptea la o oprire redusă. rata de vârf (între 21:6 și XNUMX:XNUMX)...
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 19/08/10, 14:19

oiseautempete a scris:Cantitatea pierdută este a priori normală, dar depinde de volumul boilerului și de temperatura de încălzire...
...


NU depinde de volumul boilerului ci de volumul de apa calda consumata...si chiar de temperatura la care se incalzeste apa.
folosind o oală mare, pentru apa care ajunge la 15° și se încălzește la 60°, volumul crește cu 1%.
Putem considera deci ca prima abordare ca pierdem 1L la 1L consumati.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 19/08/10, 14:28

În casa mea, nu este conectat la canalizare. Suntem 3, iau o găleată cu apă la 4 sau 5 zile (pe care o adun pentru spălare), centrala fiind chiar lângă WC-ul din baie. Este folosit doar pentru baie.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 19/08/10, 15:55

cu blocul de siguranta standard aceasta operatiune de apa este obligatorie

oricare ar fi programarea incalzirii, aceasta este pur si simplu proportionala cu cantitatea de apa consumata

desigur că această apă nu se pierde neapărat dacă umplem o găleată!

nu se pierde nici daca nu bagam in grupa de siguranta obligatorie si daca lasam excesul de apa calda sa scape inapoi prin admisia de apa rece

acasa unde am doar apa de ploaie, fac ce vreau! grupul de securitate nu este obligatoriu pentru mine

se poate instala si un mic acumulator de vezica urinara a carui elasticitate impiedica deschiderea supapei grupului de siguranta: ar fi bine sa inventezi ceva care sa trimita putin aer in incalzitorul de apa propriu-zis: este suficienta putina elasticitate pentru a evita acest lucru. pierderea apei

trebuie să fiți atenți la presiunea prea mare a apei, este mai bine să instalați un regulator la 2 bar, și nu numai pentru încălzitorul de apă, ci pentru toată casa: astfel se evită uzura tuturor robinetelor, în special spălarea apă
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11067




de Christophe » 19/08/10, 15:57

Pentru a evita această „mizerie” poți monta un vas de expansiune special ACM...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 19/08/10, 16:10

Exact ! L-am văzut instalat doar o dată! un mic acumulator cu vezica urinara ca pentru un circuit de incalzire dar special pentru apa potabila...

dar înainte de a mă ocupa de scurgerea de apă, trebuie să găsesc ce îmi mănâncă accentele și apostrofele

mult timp anumite ori fiecare apostrof a aprins o functie de cautare firefox, doar pe econologie... dar de cateva zile e mai rau... apostrofurile sunt pur si simplu ignorate
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11067




de Christophe » 19/08/10, 16:36

Întrebare: De ce nu există o vezică preumflată pentru a compensa expansiunea în toate baloanele ECS?
0 x
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 19/08/10, 17:34

dirk pitt a scris:
NU depinde de volumul boilerului ci de volumul de apa calda consumata...

Uiți de pierderile inevitabile de căldură în raport cu volumul...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11067




de Christophe » 19/08/10, 17:38

Nu prea văd legătura cu pierderile ...

Dirk Pitt are dreptate si as spune chiar mai multe: depinde de volumul de apa calda incalzita; sau mai degrabă apa rece a devenit fierbinte 8)

Dar dacă nu ai robinet la apometru, nu este nevoie de un grup de securitate sau de un vas, este rețeaua care „absoarbe”...
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 87