Partea ascunsă a cărnii, documentar

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Partea ascunsă a cărnii, documentar




de Christophe » 22/01/13, 18:02

Documentar despre producția de carne: http://www.youtube.com/watch?v=vJCiHeIVQnQ (să nu arate un vegetarian)
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 25/01/13, 07:37

Văzut,
Și după câteva gândiri, iată un răspuns:
http://vegecarib.over-blog.com/article- ... 26708.html
Consumul de carne, pentru mine, a devenit o problemă la vârsta adultă, când nu mai puteam să-mi ucid, să mă înghit și să mănânc propriile mele animale (găini, iepuri)
Așadar, am lăsat această slujbă altora, încă cu un sentiment de vinovăție ...
Ei bine, de ceva timp o împing pe soția mea să facă mese fără carne și nu suntem niciodată dezamăgiți, așa că voi încerca să înmulțesc această abordare.
:D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 25/01/13, 08:41

Salut Christophe
Documentar despre producția de carne: http://www.youtube.com/watch?v=vJCiHeIVQnQ (să nu facă un ceas vegetarian)

O bună parte din VG-uri au devenit tocmai vizionând acest tip de documentar ca pământenii. Acest lucru ne face conștienți de ceea ce este „modest” ascuns publicului larg și așa cum subliniază acest documentar: dacă abatoarele ar avea pereți de sticlă toată lumea (cel puțin o mare majoritate) ar deveni VG. Ei bine, va rămâne întotdeauna o margine de indiferență față de violență și suferința altora, nu o putem evita.

Fericitul mediu salut
Ei bine, de ceva timp o împing pe soția mea să facă mese fără carne și nu suntem niciodată dezamăgiți, așa că voi încerca să înmulțesc această abordare.

Foarte bine ! nu te grabi lucrurile! În plus, veți observa că anumite „probleme de sănătate” dispar în același timp.
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 25/01/13, 08:54

Bună Janic,
În această „problemă”, există și prejudecăți și pierderea „cunoștințelor”
Exemplu: unul dintre nepoții mei a decis să devină vegan foarte devreme.
Era tânăr și nu avea sprijin tehnic, brusc, s-a trezit la gazdă, slab ca orice.
Am pierdut rețetele de gătit simplu
Nu cu mult timp în urmă, în Belgia, carnea era rezervată pentru duminică.
Acum este de două ori pe zi ...
Trebuie să găsim regulile de bază ...
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 25/01/13, 09:21

lejustemilieu a scris:Bună Janic,
În această „problemă”, există și prejudecăți și pierderea „cunoștințelor”
Exemplu: unul dintre nepoții mei a decis să devină vegan foarte devreme.
Era tânăr și nu avea suport tehnic, brusc, s-a trezit la gazdă, slab ca orice.

Din păcate, se întâmplă! Bunăvoința nu este întotdeauna suficientă și mulți oameni cred că a deveni VG înseamnă doar tăierea cărnii și este riscant dacă nu există nicio rectificare a greșelilor făcute în altă parte. VG, care nu este transmis de părinți, trebuie reînvățat, deoarece se poate reînvața o nouă profesie.
Am pierdut rețetele de gătit simplu
Nu cu mult timp în urmă, în Belgia, carnea era rezervată pentru duminică.
Acum este de două ori pe zi ...
Trebuie să găsim regulile de bază ...

Nu fără motiv! Consumul de carne este un semnal de aderare la un nivel social pe care îl găsim în toate țările emergente care cresc nivelul de trai (inclusiv a noastră de la începutul erei industriale) Abandonarea cărnii este considerată apoi ca o regresie socială și este mult mai dificil de făcut să dispară decât problema posibilului gust pentru produs (este același fenomen pentru alcool și tutun ... și pentru droguri noi)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 12/02/13, 12:02

Un alt videoclip despre carnea industrială:
oli 80 a scris:Bună ziua, iată un videoclip despre consumul excesiv și producția în masă de alimente http://player.vimeo.com/video/57126054#at=0
Nu știu dacă acest videoclip este deja menționat ici-colo, dar adaug
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 12/02/13, 13:33

Dacă vă interesează caii și animalele în general, săriți peste scena introductivă a lui Carne: http://www.youtube.com/watch?v=FNrwZim8aA8

Cei care doresc să știe de unde le vine friptura pot arunca o privire ... :|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 12/02/13, 14:55

De la https://www.econologie.com/forums/post250347.html#250347

Christophe a scris:Ai face bine să vorbești despre asta Macro, pentru că mi se pare scandalos această aventură și merdiatizarea.

Ceea ce este scandalos este sistemul total nesănătos de junk food, nu faptul că unii au consumat prostii! Nu a fost deteriorat și nu există niciun pericol în a mânca calul (cu excepția unor persoane psihologice)! Trebuie să existe încă câteva măcelării de cai în Paris, nu?

Nu etichetarea va împiedica oamenii să mănânce rahat și prinde cancer, foarte profitabil pentru unii, la 50 de ani ...

Acolo nu ne dăm naibii de chipul și sănătatea oamenilor!


Nu răspund pe forum umor ... aici e mai bine

Mi-e teamă că acest mic scandal va stabili în plus standarde și reglementări care vor spori puțin mai mult cheltuielile producătorilor francezi care vând în Franța

Mă tem că uităm să taxăm marele comerț care face orice transportând în cele 4 colțuri ale lumii

am văzut în informații că organele de control se plâng că nu au resurse suficiente

trebuie să îi faci pe cei care sunt o sursă de risc să plătească, deci în primul rând pe cei care călătoresc prea mult
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 12/02/13, 15:33

La vremea când făceam aceste verificări la fața locului ... eram un angajat temporar plătit la minimul strict al salariului minim ... Eram mult mai puțin costisitoare decât aceste organisme de control (presupuse independente) care strică viața producători locali prin îngrășarea acționarilor marilor companii bancare și de asigurări ....
Am renunțat (și la vremea respectivă o renunțare oficială era relativ rară) pentru că nu-mi puteam face treaba corect:
-Lipsa timpului pentru a face treaba reală (mâncat de înregistrările de hârtie care au ajuns la coșul de gunoi)
- ierarhie directă coruptă umedă până la os
-Condiții și mediu de lucru la Zola germinal în versiunea roșu sânge în loc de negru cărbune
-În cele din urmă, deoarece îmi plăcea să mănânc barbaque, nu mai voiam să știu cum a fost produs.

Editat de Christophe: https://www.econologie.com/forums/post250350.html#250350 o altă mărturie de la Macro
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 12/02/13, 18:10

Mă alătur vouă la „dereglementare”; vânează „oficiali” care costă prea mult, care nu fac nimic ...

Așadar, suntem surprinși de faptul că companiile al căror scop „oficial” este să obțină profit (din câte știu eu, Findus nu este un ONG al cărui scop declarat este să aducă fericirea celor care sunt flămânzi?), O fac cu toate mijloacele atunci când nu sunt controlate, sau mai mult sau nu sunt suficiente ???

Continuăm să demontăm barierele, care chiar dacă nu ar fi perfecte, pun frâna la orice ... Și suntem surprinși ...

Și într-adevăr, acolo, nu contează în sensul de „pericol” ... Dar ar trebui să știți că acest lucru se întâmplă și la „operațiuni” mult mai periculoase ... Nu știu unde mi-am spus povestea. SAMU pe 27 iulie - cu 3 sau 4 ore înainte ca cineva să deschidă bandajul sumar pe care îl făcuse soția mea [bineînțeles, nu muream!]
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 245