„Le reel du cheeseager” sau realitatea de azi!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3

„Le reel du cheeseager” sau realitatea de azi!




de Alain G » 09/03/13, 20:56

Un Quebecer vizionar sau din trecut?


http://www.tagtele.com/videos/voir/80030


Mărturie de văzut despre realitatea agriculturii actuale.


Tipul are un puternic accent din Quebec și sper că veți putea înțelege.
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 09/03/13, 22:58

Foarte emoționant.
Sper că și-a revenit. Se pare că era începutul anului 2000.

Un interviu ulterior în 2011:
http://www.radio-canada.ca/audio-video/ ... 0000_m.asx
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 10/03/13, 14:05

bonjour,

Foarte emoționant și atât de adevărat ...

Ceea ce spune el despre generații este complet adevărat, după industrializare, părinții noștri (părinții mei sunt cu doar 5 ani mai în vârstă) au delegat o mare parte a sarcinilor și muncii către mașina industrială, iar acum luăm cunoștințele bunicilor noștri pentru a le reconstrui în lumea noastră, aș lua exemplul rufelor pe bază de cenușă pe care puțini tineri știu, este atât de prost să le fac, când explic că ia apă din cenușă pe care ascultătorul mi-o spune „și atunci?”, răspunsul este nimic, doar apă din cenușă și un filtru .... brusc m-am învârtit cu prietenii mei cu rufe (printre altele) făcute să arate și să te facă să te simți ....

În ceea ce privește producătorii de lapte, de capră, de exemplu, am prieteni care sunt în agricultura durabilă, au trecut câțiva producători de brânză de vacă când am fost acolo, se pare că este fratele unui prieten ...
El a vizitat hambarul, i-a pus două sau trei întrebări și, atunci când proprietarii i-au spus că are probleme de mortalitate din cauza viermilor intestinali (fostul proprietar a fost responsabil pentru lăsarea viermilor să prolifereze tratând doar parțial, au centrifugat caprele fără a atinge pășunile, în timp ce o lovitură de var ar fi rezolvat rapid problema de a ucide ouăle care au contaminat solul prin excremente ...), reacția lui a fost: "bine pentru că ea iese în pășuni să mănânce iarbă? Le-am dat fân și animalele am rămas în grajd mai ales iarna ..... "

Iată unde se află, o agricultură făcută într-un mod normal trebuie acum calificată ca organică sau durabilă, în timp ce este de fapt doar logică și tradițională ...


Și este cam la fel pentru toate, dar suntem pe calea schimbării, dar într-adevăr schimbarea va fi cu adevărat eficientă doar pentru copiii noștri, pentru a ilustra, îmi place să iau exemplul găurii mari:

Suntem la baza găurii sau nu departe, gaura este adâncă, coborârea este întotdeauna rapidă pentru a ajunge la fund și nu este nevoie de un pas undeva, pe de altă parte, să ieșim din gaură, putem oricând să atâta timp cât vrem, este imposibil să prinzi marginile cu mâinile pentru a te scoate din ea.
Singura soluție este să urci, încetul cu încetul, o plimbare în fiecare zi, încet, dar sigur .... Ascensiunea este adesea mai lungă decât coborârea ....
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 10/03/13, 15:36

Acest videoclip pe care am încercat să-l pun aici nu-mi amintesc unde, dar nu a fost disponibil pentru europeni să vadă ca multe videoclipuri pe Arte pe care nu le pot vedea.

Din fericire, l-am găsit pe un alt suport disponibil.
:D
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 10/03/13, 18:18

bună seara,

Alain știi că remarca ta îmi amintește de ceva simplu :) ...

here have este ca o comunitate mică, așa cum a spus Did67 cu privire la subiectul „sfârșitul post putrezirii”, iar remarca lui André care ne spune pe firul aditivului motorului că anumiți aditivi nu sunt disponibili în Franța și invers.

Concluzionez că, dacă am amestecat puțin toate acestea (amestecarea poate zdruncina stațiunile balneare;)), ei bine, avem mijloacele necesare pentru a depăși toate aceste probleme;) ... mă urmărești :) ..

Am putea face, de asemenea, o secțiune destinată acelei „cereri de servicii ecologice internaționale” sau „partajare internațională” ...

V-am pus videoclipurile indisponibile pentru a le face vizibile pentru dvs. și pentru dvs. (există o mulțime de software pentru a înregistra videoclipuri live și pentru a le distribui brusc așa cum dorim) și la fel pentru produsele eficiente, cum ar fi un anumit aditiv sau altele care pot să vi se trimită prin poștă și invers ...

atâta timp cât facem la fel de mult pentru a profita de posibilitățile care ne stau la dispoziție, nu?

Personal, sunt total de acord să-mi iau timp pentru a face acest lucru, aș fi chiar fericit :) ...

atunci când este distribuit gratuit, aveți dreptul să beneficiați de toată lumea, fără a privi videoclipul? :) ...

Pentru diverse produse și variații este suficientă discreția ambalajului;) ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 10/03/13, 18:27

La un moment dat, vorbește despre pasiunea și meseria sa, două noțiuni calitative care nu se mai aplică sub domnia mărfii: se numără doar valoarea și cantitatea. Natura produsului, precum și calitatea și utilitatea lui * sunt acum irelevante.

După ce au eliminat majoritatea multiplilor mici producători, în special datorită standardelor de igienă, producătorii industriali au nevoie de câțiva supraviețuitori pentru a afirma singurul caracter distinctiv al produselor lor ușor de identificat: prețul.
În acest fel, aceștia pot obține margini confortabile, obținând o comparație înclinată.
Prin urmare, putem înțelege suferința acestui producător de brânză care nici măcar nu este plătit pentru serviciile pe care le oferă (destul de involuntar!) Marii industrii alimentare!

* Utilitatea, reală sau aparentă, există doar atunci când este necesar pentru realizarea valorii, permițând actul care o condiționează: vânzarea.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 10/03/13, 18:41

Bună seara Bidouille!

Aceste videoclipuri ajung să fie întotdeauna disponibile pentru toată lumea, în cazul Arte, TF1 și altor câteva, nu toate videoclipurile nu sunt disponibile, ci doar cele care pot fi vândute către alte canale din alte țări și, după o anumită întârziere, poate să fie accesat.

Știu software-ul de copiere video, dar nu funcționează mult timp, deoarece media flash, java și alte actualizări le dezactivează destul de repede fără ca noi să ne dăm seama, în cazul Youtube-ului care aparține Google, Google nu se sfiește să încurce tot ce vrea fără cunoștințe de pe computerele noastre, de aceea toate software-urile mele exclud ferm orice este legat de acestea.

Cea mai ușoară modalitate este să copiați utilizând un vechi DVD recorder chinezesc și să trimiteți fișierul prin e-mail pentru a evita să fiți păcălit pentru drepturi de autor.


Pentru aditivi poate exista un motiv pentru care nu sunt disponibili de la dvs. și poate fi vorba de subproduse utilizate și interzise acasă, dar este rezervat!
: Mrgreen:

Reciclarea uleiului include eliminarea tuturor aditivilor din ulei și de aceea nu-mi fac griji prea mult!
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 10/03/13, 18:54

Bună seara Ahmed!


Economia este destul de bună aici, în Canada și, din fericire, pentru că oamenii au mijloacele bănești pentru a cumpăra așa-numitele produse locale de lux și aici, în Quebec, ne descurcăm destul de bine cu produse proaspete pe tot parcursul anului, în ciuda climatului nostru. propriile noastre roșii și mai multe legume într-o așa-numită seră hidroponică organică și chiar vindem producția pentru export pentru surplusurile pe care piața locală nu le poate vinde, desigur, acestea sunt sere industriale, dar calitatea produsului diferă de ceea ce importam înainte, are cel puțin avantajul de a limita transportul în timp ce are un produs mai bun și mai proaspăt și nu este supus încăperilor cu temperaturi și umidități controlate a căror mâncare este culeasă necoaptă și are gust de apă.

În unele cazuri, încălzirea este ecologică cu pompe de căldură geotermale și iluminatul oferit de barajele noastre hidroelectrice mari
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 12/03/13, 22:57

Da, hidroelectricitatea este un atu important pentru Quebec ... clima este mai puțin amuzantă!
Legume „organice” în hidroponie? Ei bine, probabil „mai puțin rău”, într-adevăr, decât produsele din Kenya ...

... din fericire, pentru că oamenii au mijloacele financiare pentru a cumpăra produse locale, despre care se spune că sunt de lux ...

Starea economiei este legată de această posibilitate, atât de mult ca să spunem că este un echilibru instabil (pe termen lung) ...
În Franța, economia este mai puțin ... cum să spun ... genială, dar din fericire avem o mulțime de producții artizanale datorită în special numeroaselor fabrici care îi sunt dedicate! : Mrgreen:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 13/03/13, 00:40

Bonsoir,
Ahmed te face, de asemenea, să te simți ciudat în ceea ce privește hidroponica organică;) ....

care a spus că există doar îngrășăminte organice :) ...

Că putem face, de asemenea, fie ușor;), și gratuit ...

este o piață în plină expansiune, a apărut un articol în ziar cu ceva timp în urmă despre cultivarea serelor organice, singura imagine pe care au pus-o a fost o seră umplută cu cuburi de lână de stâncă. :| ...

Organice fără sol pot fi de fapt organice dacă vă gândiți la asta :) , și pe pământ este durabil natural lol ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 330