Enzime, Crudités și Pancreas sau am dureri în Pancreas

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5

Enzime, Crudités și Pancreas sau am dureri în Pancreas




de Hic » 12/04/13, 12:28

Enzimele, legumele crude, nepasteurizate și pancreasul sau am dureri în pancreas

Digestia se face cu 1,2 litri din pancreas.

Dacă mâncarea nu are enzime (alimente gătite și pasteurizate),
pancreasul va ignora enzimele digestive
și se va concentra pe producerea de enzime metabolice.

Ce cauzează o digestie slabă
și, de fapt, indică faptul că pancreasul, la activitate maximă, este depășit.
'' Insuficiența secretorie duce la pancreatită cronică
cu digestie slabă; absorbție slabă și nutriție slabă. '
Wiki

sau am dureri în pancreas
pancreasul este situat în spatele stomacului,
în fața și deasupra rinichilor
Wiki

Care sunt simptomele care vor duce la un interes specific pentru pancreas?
Profesorul LEVY: Principalul simptom care sugerează boala pancreatică este durerea, durerea în stomac uneori extrem de intens și care poate radia și, adică avem senzația unei a doua localizări dureroase în spate sau între omoplați, uneori chiar în umeri și alteori pe lângă confundarea uneori a bolilor pancreatice cu o boală reumatică.
*** http://www.snfge.asso.fr/02-Connaitre-m ... w_levy.asp ***


Mănâncă crud și nepasteurizat !!!
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 12/04/13, 15:49

Din câte știu eu, nici o enzimă vegetală nu supraviețuiește trecerii prin sucul gastric *.

Deci, aceasta este o problemă falsă, deoarece doar proteinele înrudite vor rămâne în intestin ... Astfel, pasteurizate sau nu, enzimele digestiv tu vorbești despre (cei care fac treaba după trecerea prin stomac) sunt deci neapărat "Metabolic"!

Asta nu înseamnă că nu ar trebui să mănânci legume crude, beneficiul este (în special) în amonte de descrierea ta! : Lol:

Crud sau gătit? Și acolo se discută! Depinde de ceea ce mănânci, de metabolismul tău, de vârsta ta și chiar de genul tău!

* cu câteva rare excepții, ce se întâmplă dacă vrei să spui enzime exocrine?!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5




de Hic » 12/04/13, 19:42

Bună Obamot

Vrei să spui că totul este o înșelătorie internațională?

"
Exemple de alimente bogate în enzime digestive:
- Ananas: Ananasul conține bromelaină. Această enzimă accelerează absorbția proteinelor alimentare de către organism.
- Papaya: prezența unei enzime, papaina, o face un fruct care facilitează digestia.
- Dar și măr, mango, kiwi, salată ...
"



Obamot a scris:După câte știu
e, nici o enzimă vegetală nu supraviețuiește trecerii prin sucul gastric *.

Deci, aceasta este o problemă falsă, deoarece doar proteinele înrudite vor rămâne în intestin ... Astfel, pasteurizate sau nu, enzimele digestiv tu vorbești despre (cei care fac treaba după trecerea prin stomac) sunt deci neapărat "Metabolic"!

Asta nu înseamnă că nu ar trebui să mănânci legume crude, beneficiul este (în special) în amonte de descrierea ta! : Lol:

Crud sau gătit? Și acolo se discută! Depinde de ceea ce mănânci, de metabolismul tău, de vârsta ta și chiar de genul tău!

* cu câteva rare excepții, ce se întâmplă dacă vrei să spui enzime exocrine?!
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 12/04/13, 20:22

Imposibil de spus. Nu ați specificat. Nici recuperarea punctelor mele.

Nu știu exact despre ce vorbim aici, cum să răspundem Imagine

Dacă este pentru enzime din pliculețe? Chiar nu văd rostul! Ai putea la fel de bine să mănânci alimente crude. Ceva îmi spune că există o oarecare confuzie.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5




de Hic » 12/04/13, 20:40

bug
Dernière édition alin Hic 12 / 04 / 13, 20: 56, editate 8 ori.
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5




de Hic » 12/04/13, 20:42

Obamot a scris:Imposibil de spus. Nu ați specificat. Nici recuperarea punctelor mele.

Nu știu exact despre ce vorbim aici, cum să răspundem Imagine

Dacă este pentru enzime din pliculețe? Chiar nu văd rostul!


Ne pare rău, nu am putut găsi sursele dvs.
Dar este o întrebare bună.
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 12/04/13, 20:57

Cum vrei să pun link-uri (?) Vorbesc din memorie acolo ...

Ce vrei sa spui? Insuficiență pancreatică exocrină? Secundar pancreatitei cronice? Rezecția pancreatică cefalică? Sau fibroza chistică?

Dacă sunt enzime digestive ... Sunt metabolice. Amha.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 13/04/13, 09:14

Crud sau gătit? Și acolo se discută! Depinde de ceea ce mănânci, de metabolismul tău, de vârsta ta și chiar de genul tău!
Nu precis, întrebarea nu este discutabilă (și mănânc parțial gătit, așa că nu-mi apăr capela) Gătitul este un mod de degradare a alimentelor care face posibilă absorbția unei cantități mai mari prin înmuierea sa în detrimentul energiei digestive pe care aceasta reprezintă (doar oamenii își gătesc mâncarea) deci, indiferent de vârstă, cruda este întotdeauna mai benefică decât cea gătită.
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 13/04/13, 16:56

Bună ziua,

Aș completa complet citând dieta „ancestrală” așa numită de doctorul Seignalet. Dieta bazată pe alimentele crude în cea mai mare parte și pentru ceea ce este gătit, recomandă așa-numita gătire delicată (mai mică de 100 ° C), prin urmare, cu abur delicat. ....

A spus dieta, dar nu în sensul dietei pentru a pierde în greutate, desigur, dieta, prin urmare, ar trebui să spună mai mult dieta ...

Mulți oameni practică acest mod de hrănire și permite controlul unui număr bun de „boli” ...

Cartea sa este completă (foarte completă pentru biologi, de exemplu, descrie toate principiile acțiunii și funcționării) ...

Și Hic dacă îți urmezi raționamentul, în subiectul privind proteinele animale spui că nu ar trebui să-l mănânci (nu spun că greșești sau ai dreptate, citez doar subiectul), aici spui aproximativ că și legumele crude sunt rău pentru sănătatea ta (probabil rezum puțin puțin dar asta am înțeles când te-am citit), brusc ai ce să mănânci ????

Ce legume și leguminoase gătite? și cerealele, desigur, cu excepția faptului că excludeți glutenul, brusc numărul de cereale disponibile devine mult mai puțin important ... (De asemenea, cred că glutenul este o preocupare în dieta noastră, dar nu mă voi extinde pe subiect, văd doar mai multe și mai mulți oameni care devin intoleranți la gluten) ...

Personal, încă consum ocazional ouă și pește, dar nu mai ales carne roșie, mă simt bine și îmi asum ziua de muncă fără niciun cost de oboseală pe care l-am avut înainte în timpul unei mese carnivore ... .
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 14/04/13, 00:12

Janic a scris:
Crud sau gătit? Și acolo se discută! Depinde de ceea ce mănânci, de metabolismul tău, de vârsta ta și chiar de genul tău!
Nu precis, întrebarea nu este discutabilă (și mănânc parțial gătit, așa că nu-mi apăr capela) Gătitul este un mod de degradare a alimentelor care face posibilă absorbția unei cantități mai mari prin înmuierea sa în detrimentul energiei digestive pe care aceasta reprezintă (doar oamenii își gătesc mâncarea) deci, indiferent de vârstă, cruda este întotdeauna mai benefică decât cea gătită.


Ei bine, dacă vârsta și / sau metabolismul său, este forțat!
- unul care este diabetic, de exemplu! Explicați-i cum poate scoate amidonul din cartofi fără să-i gătească!
- există și persoane alergice. Și pentru ei, acest lucru nu este discutabil. Este bine să spunem că consumul crud ar face în cele din urmă posibil să nu mai fi spus alergii. Între timp, oamenii trebuie să mănânce!
- unii vor face balotare cu cereale crude, alții nu (dar sunt destul de rare)!
- mai mult decât atât, nu este foarte recomandabil să mănânci rece iarna (se întoarce mult pentru ca oamenii să mănânce „fierbinte” ...)
- gătitul nu are doar aspecte negative, ci și elimină toxinele din alimente,
- Nu văd foarte bine cum sau ar putea mânca cartofi cruzi! Și ar fi păcat să nu-l mănânci, deoarece este un excelent dezacidificator! Idem pentru dovlecei (nu este grozav, crud!), Napi, chiar și dovleac.
- și din nou, este o chestiune de GUST la naiba!
- ceea ce distorsionează alimentele gătite este în principal creșterea și scăderea temperaturii. Așadar, alimentele opărite pe scurt nu pierd aproape nimic (la fel pentru aburi sau trezire!) Dovadă este că până și vitamina C se păstrează cu o gătire bună!
- in cele din urma, nu în ultimul rând, biochimia ne învață că există ingrediente active care sunt eliberate la cald, iar altele la rece (așa cum observăm în unele perfuzii, care trebuie băute fie calde, fie reci).

Prin urmare, aș spune pe scurt: că trebuie să ai încredere în gustul tău și că trebuie să faci puțin din ambele, dacă vrei să beneficiezi de toate ingredientele active!

Pe de altă parte, în cazul în care aș fi total de acord cu un punct pe care l-ați subliniat recent, este că nu ar trebui să faceți un bol alimentar prea sofisticat și umplut cu sosuri grele pentru a fi digerat. Idealul nu este deloc niciun sos: gătirea cu aburi (sau arsă într-un trezit), apoi mâncarea servită doar cu o strop de ulei de măsline și puțină sare / condimente, dar nimic mai mult! Și este o încântare!
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 289