Lipsa de fosfor = foamete!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2

Lipsa de fosfor = foamete!




de netshaman » 03/05/13, 00:23

În această seară pe arte a existat un program (pe care nu l-am văzut încă, dar pe care l-am înregistrat) provocând o lipsă aproape de fosfor.
Într-adevăr, este esențial să faci îngrășăminte și, prin urmare, să crești grâu etc.
În 2040 nu vor mai exista din cauza supraexploatării.
Consecințele vor fi o foamete mondială, deoarece momentan culturile organice nu sunt foarte numeroase.
În plus, fermierii se străduiesc să răzuiască cea mai mică parcelă pentru a-și umple din ce în ce mai mult buzunarele.
În cele din urmă, umanitatea (o mare parte va muri de foame), deoarece nu se mai pot hrăni industrial.
Să ne bucurăm!
Organic este viitorul!
Dar, deoarece majoritatea pământului va fi sterilă din îngrășăminte și alte pesticide, cultivarea organică pe acesta este imposibilă!
Sau foametea, războiul și aproape dispariția speciei umane.
În cele din urmă, cei care își vor scoate acțiunea din joc vor fi cei care au început deja să cultive organice fără substanțe chimice și cu discernământ și respect pentru pământul viu și ciclurile biologice.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 03/05/13, 01:46

Hennig Brandt a fost cel care a descoperit acest element în 1669 (înainte să fie bine).
http://fr.wikipedia.org/wiki/Phosphore

Fecalele umane sunt foarte bogate în fosfor (până la 20% din „substanța uscată”, în funcție de dietă și chiar 25% azot ...). Aceasta ar acoperi în mare măsură nevoile agriculturii.

Problemă, aceasta nu este o „fiică” foarte exploatată așa cum ar trebui, din motive „culturale”. O altă problemă: recuperarea lor ar necesita o „stare sanitară” acceptabilă a populației (în special cu cât mai puține substanțe chimice și alte antibiotice din dietă, deoarece toată această porcărie frumoasă se găsește acolo unde știi) Deci da, să trăiască „ bio "a avea o poo organică bună (re) utilizabilă : Mrgreen:
0 x
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2




de netshaman » 03/05/13, 14:22

Mai mult, pe această temă este un tip lângă casa mea, un belgian care tocmai s-a stabilit și care urmează să cultive grădinărit organic fără apă.
Doar folosind deșeuri vegetale.

Așa cum este descris aici:

http://spaceart.canalblog.com/archives/ ... 99328.html

Sau:

http://www.trianglevert.org/L-agriculture-sans-eau.html

! interesant
Voi fi acolo din când în când pentru a vedea cum funcționează în viața reală!
Și dacă pare să funcționeze vreodată, și eu o voi face!

SOLURILE INCULTATE RECUPERĂ RAPID FERTILITATEA ȘI PROSPERITATEA.


Luată de pe unul dintre cele două site-uri anterioare, această afirmație mi se pare greșită în ceea ce privește solurile câmpurilor de soia transgenice tratate în rundă!
Din ceea ce știu, NIMIC nu poate crește acolo, cu excepția amarantului care a devenit rezistent la el datorită unui transfer de gene!
Mă înșel?
Putem reabilita aceste soluri prin această metodă?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 03/05/13, 17:04

Ai Grijă:

a) organice utilizează fosfor; îngrășămintele naturale cu fosfat sunt pe deplin acceptate; Deci, din acest punct de vedere, organic sau nu organic = aceeași luptă

(spre deosebire de azotul N, unde fermierii convenționali folosesc îngrășăminte sintetice cu azot: ammonitrat, uree etc. că „biosul” este interzis).

b) Este posibil să îmbogățiți un anumit teritoriu cu fosfor, prin „transferuri orizontale”: cultivați un gunoi de grajd verde în câmpul vecin, îl aduceți înapoi în parcelă, îl îmbogățiți cu toate elementele pe care le îngrășăm verde înțepat lângă el; dar asta nu îmbogățește întregul „câmp vecin + complotul tău” !!! Ați îmbogățit una în detrimentul celeilalte ...

Dar într-o anumită zonă, fosforul nu este creat și nici distrus: prin urmare, deșeuri verzi reciclate, gunoi de grajd verde, gunoi de grajd, compost, caca, reziduuri rămase în parcele [adesea jumătate din plante, chiar dacă toate rădăcini!] nu faceți niciodată mai mult decât să restaurați fosforul luat înainte; excrementele animale și umane și urina nu schimbă nimic! Nu creează fosfor, ci l-au împrumutat de la plantele care l-au luat din sol!

Deci, o recoltă „archibio”, într-un cerc dat, va menține doar rata inițială, în cel mai bun caz! Atâta timp cât reciclăm totul în această zonă: deșeuri, reziduuri de recoltă, pipi, caca, gunoi de grajd, oase ...

c) O activitate biologică intensă, rădăcinile etc., fac totuși posibilă punerea la dispoziție a P insolubil și inutilizabil prezent pe amplasament ... Acest lucru nu mărește conținutul total al teritoriului, ci îi sporește disponibilitatea.

Un alt element care este adesea problematic în „ciclurile biologice” și în agricultură numai pe baza reciclării este sulful!

d) Deci putem la nivel local rezolvați problema prin transferuri orizontale. Puteți avea o super-grădină „mai mult decât organică” îmbogățind-o cu un compost făcut din legume cumpărate, care și-au dus P-ul în altă parte! Dar, în general, dacă agricultura ecologică „naturală” ar fi generalizată, asta nu ar rezolva nimic!

Deci, cei care vor ieși în evidență sunt cei care au:

a) astăzi, atâta timp cât există unele la un preț acceptabil, îmbogățește conținutul de P al solului (îngrășământ "organic" sau neorganic ... gunoi de grajd ... poo ... osul măcinat ... )

b) mâine, își va gestiona stocul disponibil prin limitarea exporturilor, deci prin reciclarea cât mai multă biomasă posibilă la fața locului

c) mâine, mențineți disponibilitatea P printr-o activitate biologică intensă a solului [P poate, în anumite societăți, „regresa” și deveni insolubil sau imobilizat, în special de argile]
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 434