Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio




de Did67 » 24/05/14, 17:41

Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

[Editare 11.12.2016] Un rezumat al acestui thread - a devenit foarte lung - este online pe un alt thread:

Agricultura / the-grădina-of-the-leneș-rezumat-t15042.html

Link direct către fișierul Excel: https://framacalc.org/4swDi7EPa1

-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- ------------------------------

Du-te, pe un alt fir, 1360 amintește-mi amabil că unii așteptau întoarcerile. Asta m-a motivat.

Gripa astăzi, nicio tărie pentru a acționa, deci un pic de timp pentru a lupta cu calculatoarele - ceea ce, știți, nu este zona mea de excelență!

Deci, ascultând „ideile Olds” ale vechiului Cohen [ceea ce dovedește că poți îmbătrâni bine și „să te regăsești”] ...

Fotografiile de mai sus sunt toate în aceeași parte a grădinii mele pe care mi-o amintesc din trecut; aceasta este doar o parte din „expedițiile” mele pe care le vom numi, pentru a-ți găsi drumul, experimentul „fânului”:

1) în memoria vie, era o pajiște naturală. Este mai degrabă o pajiște uscată, în vârful pantei, orientată spre sud-vest, așa că soarele „lovește” destul; sol puțin adânc - la adâncimea picăi, lovești pietricele ...

Ne aflăm la 340 m. Deci, avem aproximativ 10 15 zile târziu pe câmpia Alsaciei.

2) 2013 iulie, cosire + recoltare fân (de către un fermier)

3) August 2013: recuperarea baloturilor rotunde de fân rău, necontrolat pe iarba care începea să crească; dublă grosime: înainte de decontare, ar trebui să fie de aproximativ 30 cm de fân ... Suprafața pe care o veți vedea (aproximativ 60 m²) a fost acoperită cu o balotă rotundă mare

Iarna s-a terminat acolo. Fără a face nimic, desigur.

Și tot ceea ce raportez aici este redat din primăvara aceasta, devreme, fără FĂRĂ LUCRU SOL. NI BECHE. NI PIOCHE !!!

A) Semănatul


Este bine cunoscut (și acest lucru este susținut științific) că materia organică proaspătă în descompunere are un efect anti-germinare. Cel puțin dacă este material lemnos (lemn, tufă ...; se verifică dacă există material celulozic). Iată ce explică, cu absența luminii, că în această primăvară totul este „curat” [bine, aproape, vom reveni la el!]

Așa că m-am gândit la însămânțarea în rânduri după ce am „deschis” fânul, care este acum ambalat (mai mult de câțiva cm grosime), doar pe lățimea necesară semănatului și apariției: aproximativ 2 cm lățime (sau „3 degete”).

Așa că am întins o linie [Actualizare: astăzi am tăiat de-a lungul unei scânduri, care ține și „pană” fânul]. Și a scos cuțitul mare de bucătărie. [Actualizare 2015: folosesc acum un cuțit de pâine cu crestături ; fânul se taie mult mai ușor

Imagine

Pentru a răspândi un pic mai bine și pentru a evita un contact strâns între materialul care se descompune și răsadul meu, am folosit un dinți mici pentru gheare 3 și am plecat în urmă:

Imagine

[Actualizare 2015: există mai puțină buruiană cu cât șanțul este mai îngust; Așa că între timp am perfecționat sistemul: în loc să tai o canelură și să deschid cu „3 dinți”, am tăiat două caneluri echidistante de maxim 3 cm; Îndepărtez ușor fânul fără a deteriora muchia de tăiere curată; Am strâns cele două coloane din spate, astfel încât acestea să treacă în brazdă fără să miște fânul care a rămas la loc între rânduri; Mă răspândesc; Eu ma intorc; Mă apăs dacă pământul este uscat - niciodată dacă este umed, ca să nu „betonez”!]


Mai presus de toate, nu puneți fân pe brazdele semănate, desigur, deoarece aceasta acoperire este cea care blochează germinarea buruienilor! Acest lucru ar bloca ridicarea legumelor semănate în același mod.

Așadar, aici, cu o scândură, un pruner și o roabă, singurele mele instrumente de grădinărit:

Imagine

Am semănat apoi. Și pe măsură ce experimentez, am acoperit fin (aproximativ 1 cm) în două moduri:

- am comercializat solul în ghiveci (cu două saci 7 sau 8 euro, am făcut o jumătate de duzină de linii / lungime aproximativ 10 m

Imagine

- pământul molarului, colectat (la fel de mult se bucură de munca lor, este un teren foarte moale)

Imagine

[Actualizați 2015 târziu: nu mai folosesc nici unul; olăritul solului este o cheltuială inutilă - banii sunt și muncă: este rezultatul timpului petrecut în muncă în sensul ocupării forței de muncă! -; pământul molarului generează prea multe buruieni; cel mai bun lucru este să semeni direct pe pământ așa cum este; Nu fac mai mult de atât!

Rezultatul, fotografiat astăzi:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Editat de Remundo 13 / 07 / 2016
Schimbarea titlului:

"Grădinăritul mai mult decât organic în semănatul direct fără oboseală?" DEVINE "Le Potager du Laesseux: Grădinărit mai mult decât organic fără oboseală "
Dernière édition alin Did67 08 / 01 / 16, 12: 35, editate 7 ori.
5 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 24/05/14, 17:43

Observarea următoarelor mi-a arătat rapid că deschiderea capacului plantei este cea care dă o șansă buruienilor.

Așa că mi-am pus întrebarea dacă putem transplanta direct prin această copertă, fără a „deschide”.

Aceasta este ceea ce urmează.

B) Test de transplant direct prin fân, fără „deschidere”: funcționează!

Așa că am luat răsadurile în rândul semănat, dibble, o gaură și presto, s-a terminat.

Asta oferă astăzi:

Imagine

Avantaj: nicio „zonă” în care pământul este gol și unde buruienile vor germina!

Validați cu timpul, dar îl recomand deja!
6 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 24/05/14, 17:54

Nu voi avea decât un singur cuvânt pentru a descrie succesul tău: imoral! : Cheesy:
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 24/05/14, 17:55

C) Plantarea bulbilor

În urma semănatului meu, soția mea a plantat bulbele (ceapă, ude), pe care le vedeți mai sus, conform aceleiași metode de deschidere a brazdelor.

Când am văzut că această „deschidere” era o fereastră pentru buruieni, m-am întrebat dacă efectul „anti-germinare” s-a aplicat bulbilor.

Așa că am cumpărat niște urechi pe care i-am plantat direct, la dibble, prin fân, nu face altceva.

Și iată rezultatul [avertizare, data plantării este întârziată cu cel puțin 15 zile sau chiar 3 săptămâni; nu comparați dezvoltarea vegetativă]

Imagine

Putem observa imediat că:

a) nu există efect negativ

b) este mult mai curat!

În continuare, va fi metoda „bulbilor” și „transplantului”: direct, prin fân, fără „deschidere”!

NB: literatura de specialitate și „spunem” recomandă să nu puneți niciodată becuri după îngrășământ organic, aceasta ar favoriza putrezirea. [Actualizare: după recoltele 2, confirm că becurile mele se păstrează foarte bine!]

Așadar, vă rugăm să așteptați până la sfârșitul acestei experiențe! Dacă este, vara aceasta totul va fi putred !!!
Dernière édition alin Did67 06 / 01 / 16, 17: 37, editate 2 ori.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 24/05/14, 18:05

Concluzii ???

Dispozitiv !!!

1) Grădina mea este cel puțin la fel de frumoasă ca atunci când eram obosit. Fără îndoială mai mult .... Și să nu te ia naiba un tren este interesant - mai ales când iubim provocarea! [trecem un pic nebun când desfășurăm o balotă de fân și îi explicăm vecinului că este pentru grădină]

2) Cu toate acestea, două obstacole:

a) păsările care vin să răstoarne și să acopere puieții tineri ...

Își dau seama repede că există râme în umbră! [care fac multă muncă!]

Două soluții sau 3:

- o pisică? dar cum sa-l leg acolo ???

- o plasa de acoperit ??? Asta recomandă Soltner [Actualizare: anul acesta 2015, a trebuit să pun plase]

- plimbați-vă în spatele păsărilor cu o greblă și a redescoperi; durează puțin, dar nu este o treabă mare; asta am făcut.

b) voli!

(Cred că așa este); găsesc condiții ideale, protejate de pătură ...

Așa că au pus bazarul, acoperă răsadurile ...

Imagine

Mai târziu, vor ataca culturile. Iată un exemplu cu o imagine a testului meu BRF de anul trecut:

Imagine

Deocamdată:

a) prinderea a fost un eșec total; nu le pasă de gura mea, trec pe lângă ... Am încercat două feluri de capcane.

[Actualizare: De atunci am descoperit capcane eficiente; vezi mai departe]

b) Am văzut cu plăcere un șoim de șoim care se răsucea în apropiere

c) și, de asemenea, pisici de cartier

d) Practic budismul: în măsura în care această grădinărit nu-mi cere mult efort, de ce să nu împărtășesc cu ei ??? sa cultivam suprafete duble si plecam ???

Da, dar dacă iau totul ????

[Actualizare: asta s-a întâmplat în 2014: pe telina 24 plantată, fără recoltă - nici una! : toate puf!]

Va exista un echilibru cu proprii prădători ???

Așa că acționez lent, urmărim puțin și vom vedea ...

3) Slugs

În acest stadiu, nu pare a fi o problemă majoră și nici „superioară” față de ceea ce știam în acest loc în care lucram solul.

Grădina fiind în mijlocul pajiștilor, am avut întotdeauna bătăi de cap.

Dar întotdeauna am văzut și „gândacii” (gândacul de aur?), Dușmanul lor ...

Este critic doar în momentul semănatului. Acolo, totul poate trece!

Am făcut un tratament cu ferramol în momentul însămânțării. O putem vedea pe rândurile de morcovi, la un moment dat, după perioada caldă și uscată, când a revenit ploaia, totul avea să meargă foarte repede! A fost o subțiere involuntară din cauza bârlogilor!

Ferramolul este un sulfat feros. Suferința și fierul sunt oligoelemente de care plantele au nevoie. Pentru multe plante, aduce sulf (crucifere) sau fier (în caz de cloroză - îngălbenire a frunzelor, cu doar coastele care rămân verzi, semn de deficiență de fier).

Acest lucru întrerupe apetitul melcilor. Nu mor „salivând”. Deci, observați dispariția boabelor pentru a afla dacă mai există. Nu căutați nămolul!

Obiectivul meu este să evit orice contribuție, inclusiv produsele aprobate ca „organice” (recitiți unele dintre schimburile mele cu unele despre dogmele organice; sunt pentru organice, dar ambiția mea este să fac mai bine, deci „mai mult decât organic”, bazat pe o agricultură ciclică și naturală. Pentru plăcerea mea).

Dar Ferramol, spre deosebire de derivații de cupru - toxici - este pentru mine, un produs destul de acceptabil. Singurul său dezavantaj este să fie scump și să nu dureze!
Dernière édition alin Did67 06 / 01 / 16, 17: 42, editate 2 ori.
5 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 24/05/14, 18:33

Literatura și „se spune” recomandă să nu puneți niciodată becuri după îngrășământ organic, aceasta ar favoriza putrezirea.

Probabil există o diferență mare între aportul tău de fân și gunoiul de grajd bogat în azot.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 24/05/14, 18:52

Da. La asta am crezut și eu. Altfel, nu aș fi încercat 100% din producția mea pe acest domeniu.

Cu toate acestea, fânul este mult mai bogat decât paiul. Cine este mai mult decât o mulțime de brouillailles ...

Acesta este motivul pentru care „profitez” de această neprevăzută: pe lângă problema lipirii / păstrării solului acoperit, se încadrează și în schema mea de „transferuri orizontale” de fertilitate. În special pentru alte elemente decât azotul.

Conceptul de ansamblu, l-am descris mai sus, cred:

a) o zonă „necultivată pentru leguminoase” - în acest caz trifoiul alexandrin; creste repede, ingheata iarna ...

În această zonă, solul este „reîncărcat” cu azot natural.

b) o zonă în BRF; odată ce ciclurile mele sunt bine stabilite, va veni după trifoi; BRF va „imobiliza” excesul de azot (acest faimos „efect depresiv”), pentru a-l „elibera” treptat.

Aceasta este zona ciupercilor - extracția mineralelor.

Aceasta este zona umificării; producție stabilă de humus din lignină.

Punându-l pe trifoi la sfârșitul vieții, mențin hrană pentru viermii de pământ.

c) curățarea prin derularea fânului; recuperarea după culturi perene (zmeură, căpșuni) sau zone „infestate” sunt tratate cu fân așa cum s-a descris mai sus; activitate intensă a viermilor; sufocarea buruienilor, cu câteva excepții (inclusiv plante bulbice și unele plante rizomatoase și ... pătlagină și paie de pat!) ...

Aceste excepții, luând în considerare structura foarte bună a solului, se rup bine, fără a se „rupe” ... Ridicarea manuală reprezintă o muncă limitată și se face „în treacăt” ... Pe măsură ce totul sau aproape vine, este foarte eficient ...
Dernière édition alin Did67 11 / 11 / 14, 12: 01, editate 1 ori.
1 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 24/05/14, 19:43

Probabil că există o altă considerație: fânul este la suprafață, ceea ce nu este comparabil cu încorporarea gunoiului de grajd.
În orice caz, experimentele dvs. sunt foarte interesante.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 24/05/14, 22:18

Vă reamintesc că acest fir este de la un altul în care s-a pus întrebarea cum să ușureze lucrările ...

Am pus apoi întrebarea: „dar de ce lucrezi solul ???”

Fotografiile mi se pare că aduc un început de elemente de răspuns!

"Pentru a obosi pentru nu prea mult! Totul pentru că am spus mereu că trebuie să facem așa!"
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 24/05/14, 22:25

Una dintre marile slujbe este îndepărtarea fânului pe care păsările, răzuind, le-au proiectat pe răsadurile care se ridică.

Am găsit poza:

Imagine

Aceasta este salata de miel, care a crescut bine, dar a fost acoperită cu fân ...

Deci trebuie să o ștergeți.

- la răsaduri, acest lucru poate bloca ridicarea

- mai mult, este mai dificil să speli salata de miel; există riscul de a avea bucăți mici de fân [rețineți că este mai puțin toxic decât pesticidele din salata de miel de la supermarket, care, la rândul lor, sunt absolut invizibile! Deci eu, asta nu mă deranjează. Dar asta ar putea „bloca” mințile înguste! În acest caz, fânul este „murdar”!]

[[PS: pentru cei care nu știau și care încă mai cred că salata de miel este doar o „salată” de iarnă, există acum soiuri „pentru tot anul” - iată-o. soiul „Gala”; ne bucurăm chiar acum!]

[Actualizare la sfârșitul anului 2015: problema a crescut într-o asemenea măsură încât acum atârn plase anti-păsări peste răsaduri; pentru câțiva euro, problema este definitiv rezolvată; prezența, în vecinătate, a desișurilor oferă o cazare confortabilă mierlelor, care, de îndată ce părăsesc locul, se grăbesc să sape și să se hrănească cu viermi ... De îndată ce cineva se apropie, „denunțătorii” sperie pe toată lumea]
Dernière édition alin Did67 08 / 01 / 16, 11: 10, editate 2 ori.
4 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 328