Viermi de pământ ... cum vine?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Viermi de pământ ... cum vine?




de Grelinette » 13/09/16, 14:58

bonjour,

Deschid separat acest nou subiect pentru a nu adăuga mai multe despre subiectele legate de „Grădina leneșă” a lui Did, deja foarte activă și bogată în comentarii.

Iată faptele:

Vara aceasta am instalat sisteme de udare automată pe 2 proprietăți mari în Bouches du Rhône (comuna Aix en Pce). Casele tocmai fuseseră construite, iar solul din grădină era nu numai foarte argilos (sol furnizat de camioane mari), ci și compactat ca betonul din cauza secetei și a echipamentelor de construcții care făceau lucrările de terasamente și erau foarte ambalate terenul: rarele plante sălbatice care reușiseră să crească erau răgușite și aproape prăjite, și pământul atât de greu încât, chiar atingând violent cu o pică, punctul nu a intrat în pământ.
În unele zone, a trebuit să o facem de mai multe ori cu o felie mare autopropulsată pentru a reuși să facem șanțurile de aproape 20 cm pentru furtunurile de grădină (dinții lamei de feliere nu au ajuns intra in pamant!).
earth1.jpg
terre1.jpg (82.9 KB) Consultat de 7079 de ori


Am fost foarte sceptic în ceea ce privește viitorul (creșterea plantelor, a ierbii, în acest sol argilos), în timp ce grădinarul care s-a ocupat de plantarea locului era încrezător. În timp ce instalam sistemul de stropire, grădinarul a aratat cu o adâncime de aproximativ 15-20 cm cu un micro-tractor. A trebuit să călcească tractorul de mai multe ori pe zone foarte dure.

Odată ce udarea a fost operațională, grădinarul a semănat un gazon standard cu îngrășământ, iar eu am programat, conform recomandărilor grădinarului, 4 udări de 10 minute pe zi: un gazon foarte verde a crescut în mai puțin de o săptămână!
earth2.jpg
terre2.jpg (96.53 KB) Consultat de 7079 de ori


Cu siguranță, odată cu apa, totul crește, dar mi-am dat seama făcând câteva modificări la stropitoare că în spațiul câtorva zile multe viermi de pământ erau deja acolo ... ... în ciuda calității acestui pământ care părea greu arabil, argilos și atât de greu.

Este probabil ca toate aceste râme să fi găsit refugiu la mai mult de 50 cm adâncime sub această crustă de lut și căldura puternică de vară și să fi apărut când pământul a fost arat și apoi udat, dar eu eram încă foarte surprins să văd viteza cu care viața se întoarce în sol și cu metode destul de agresive (adăugarea de sol, arat, îngrășământ ...), atât de departe de metodele blânde ale „Grădinii leneșului”.
1 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Viermi de pământ ... cum vine?




de chatelot16 » 13/09/16, 16:01

ce se întâmplă cu viermii de pământ atunci când pământul este prea uscat? nimic nu poate trăi fără apă ... dar poate va depune ouă și că aceste ouă vor face un pahar nou de pământ imediat ce va exista apă ... atât de sol argilat care pare corect bun pentru a face cărămizi poate avea deja ceea ce este nevoie pentru a face viermi imediat ce ați pus apă în ele
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Viermi de pământ ... cum vine?




de Did67 » 14/09/16, 17:02

Foarte interesant!

Ei bine, putem cultiva iarba pe un covor, irigând și infuzând (îngrășământ) ...

Plantele, în special ierburile, nu au nevoie de sol liber, așa cum arată fotografiile pe care le-am arătat aici.

mesaj din 13 la 9:2016. agricultura / grădinărit-mai-mult-bio-en-seed-live-fara-oboseala-t13846-2100.html

Unul din două lucruri:

- fie viermii erau în diapauză sub stratul de sol adus (depinde de ceea ce mai era înainte!)

- sau au fost aduși cu pământul adus dacă dezvoltatorul a avut delicatețea de a readuce „sol vegetal”!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Viermi de pământ ... cum vine?




de Did67 » 14/09/16, 17:05

chatelot16 a scris:ce se întâmplă cu viermii de pământ atunci când pământul este prea uscat? nimic nu poate trăi fără apă ... dar poate va depune ouă și că aceste ouă vor face un pahar nou de pământ imediat ce va exista apă ... atât de sol argilat care pare corect bun pentru a face cărămizi poate avea deja ceea ce este nevoie pentru a face viermi imediat ce ați pus apă în ele



Ei coboară, acolo unde este de obicei umiditate. Și curbează-te într-o minge și prinde viață încetinit („diapauză”) ...

http://www.universalis.fr/encyclopedie/ ... -zoologie/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Viermi de pământ ... cum vine?




de Grelinette » 14/09/16, 18:03

Did67 a scris:Unul din două lucruri:

- fie viermii erau în diapauză sub stratul de sol adus (depinde de ceea ce mai era înainte!)

- sau au fost aduși cu pământul adus dacă dezvoltatorul a avut delicatețea de a readuce „sol vegetal”!

Cred că au coborât adânc pentru că solul adus nu a fost foarte bun: foarte argilos, cu blocuri dure precum roca și o mulțime de pietricele, bucăți de plastic, resturi de moloz și alte deșeuri, probabil din un loc de săpături pentru o piscină. Ca și ce, chiar și pe baze rele, viața începe din nou!

Acesta este un alt subiect, dar într-un jgheab pe care îl am acasă și care colectează aluviul după fiecare ploaie, când îl curăț și de vidul pământului care s-a scurs, găsesc viermi de dimensiuni impresionante: mai mult de 1 cm în diametru pentru 70 cm lungime, monștri adevărați, arată ca șerpi, așa că sunt uriași și chiar puii mei care mă urmăresc imediat ce lucrez pământul, nu îl atacă pentru că nu nu-i pot înghiți!
În sfârșit azi avem ploaie și voi curăța jgheabul în câteva zile, voi posta fotografii.


Edit: Am crezut că viermii mei sunt deja uriași, dar evident sunt și mai mari pe net !
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Viermi de pământ ... cum vine?




de Did67 » 14/09/16, 19:32

grelinette a scris:
Edit: Am crezut că viermii mei sunt deja uriași, dar evident sunt și mai mari pe net !


Este un fel de anecic „uriaș” despre care vorbește Marcel Bouché.

Au fost decimate în nord (bine, nu știu mai multe, de la Valence sau Lyon) în timpul ultimelor glaciații și până astăzi nu au recuperat niciodată spațiul pierdut! Acest lucru dovedește, apropo, că anecicii se mișcă foarte lent pe orizontală ...

Puteți trimite unii către kna care îi pare rău că nu aveți ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Viermi de pământ ... cum vine?




de Grelinette » 14/09/16, 20:38

Iată o scurtă pagină interesantă despre clasificarea râmelor: http://www.lombritek.com/?page=classement_zoologique_des_vers_de_terre
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Viermi de pământ ... cum vine?




de Did67 » 15/09/16, 09:33

Da.

Din câte știu eu, „aneciques” nu sunt întotdeauna de „culoare maro” ... Poate că ar fi necesar să ne calificăm puțin.

Îmi place să separ epigea de anecici, pentru că asta nu are nimic de-a face cu ea. Nici unul dintre punctele de „organizare biologică” a viermelui (numai anecicele nu sunt „post-gizzards”, deci o forță de muncă superioară celorlalte) și nici rolul dintr-o grădină ...

În sfârșit, nici termenul „plugar” nu-mi place, deoarece consider că aratul este negativ! Prefer „tunel tuning machine”. Și ar trebui să vorbim mai presus de orice despre „inginerii solului”!
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: Viermi de pământ ... cum vine?




de dede2002 » 15/09/16, 13:55

Vrei să spui endogani?

Epigrafele sunt aparent comercializabile, tocmai de aceea sunt clasificate separat?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Viermi de pământ ... cum vine?




de Did67 » 15/09/16, 19:11

Da, am vrut să spun „endogés”, pe care articolul citat îl grupează împreună cu anecicii, dar, pentru grădinar, nu este deloc același ...

Acolo, de fapt, site-ul este un site pentru comercializarea viermilor „deasupra capului”, folosiți în vermicompostare. Acestea nu prezintă niciun interes în grădină (cu excepția faptului că persistă în vermicompostare, disipând astfel energia care ar fi utilă pentru anecici!). Deodată, de fapt, evidențiază epigeii și amestecă restul chiar dacă nu are nimic de-a face cu el. Nu este un site care este interesat „de viața pământului”!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 297