Grădiniță de legume în Bretania

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Mixieer56
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 402
Înregistrare: 10/10/16, 09:00
Locul de amplasare: Ambon 56
x 94
A lua legatura cu:

Grădiniță de legume în Bretania




de Mixieer56 » 20/11/16, 07:59

bonjour,
În această toamnă încep o „grădină de legume leneșă” - fenocultură - conform principiilor și experiențelor lui Did67 și după ce am urmărit videoclipurile sale pe youtube.
Caut experiențe similare în Bretania și, dacă este posibil, în Morbihan.
0 x
"Faceți o mizerie în grădina dvs. și comandați-vă ideile!" Didier Helmstetter
Avatar de l'Utilisateur
Mixieer56
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 402
Înregistrare: 10/10/16, 09:00
Locul de amplasare: Ambon 56
x 94
A lua legatura cu:

Re: Grădina de legume leneșă din Bretania




de Mixieer56 » 28/11/16, 14:04

Mixieer56 a scris:bonjour,
În această toamnă încep o „grădină de legume leneșă” - fenocultură - conform principiilor și experiențelor lui Did67 și după ce am urmărit videoclipurile sale pe youtube.
Caut experiențe similare în Bretania și, dacă este posibil, în Morbihan.


Al doilea apel către viitorii fenocultori bretoni, cel precedent a fost citit de 80 de ori, dar a rămas fără răspuns!
0 x
"Faceți o mizerie în grădina dvs. și comandați-vă ideile!" Didier Helmstetter
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Grădina de legume leneșă din Bretania




de phil53 » 28/11/16, 18:26

În 56 trebuie să fii primul, există unul în 35 și eu în 44. Dar un lucru bun de spus că încep. În plus, nu sunt ajutat în partea pe care vreau să o pun în grădină, nici urmă de viermi pentru moment.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Mixieer56
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 402
Înregistrare: 10/10/16, 09:00
Locul de amplasare: Ambon 56
x 94
A lua legatura cu:

Re: Grădina de legume leneșă din Bretania




de Mixieer56 » 29/11/16, 07:55

philxNUMX a scris:În 56 trebuie să fii primul, există unul în 35 și eu în 44. Dar un lucru bun de spus că încep. În plus, nu sunt ajutat în partea pe care vreau să o pun în grădină, nici urmă de viermi pentru moment.


Bună ziua, mulțumesc pentru răspuns. De fapt, sunt la câteva zeci de km de 44 (lângă Muzillac).
De asemenea, sunt începător, în plus, sunt parizian și catalogat ca atare de fermieri și alți grădinari amatori. Asta pentru a spune dacă prima livrare a fânului a făcut apel la vecinii mei. Am avut mai mult noroc cu tunsorul meu, care este și angajat de un grădinar de piață ecologic. El practică permacultura, acoperă cu gunoi de grajd verde ..... brf și fân îl interesează, îmi va urma experiențele și le va raporta mai ales dacă sunt încurajatoare.
Pentru moment, m-am întins pe 4 parcele de aproximativ 10 m2 fiecare în medie:
- unul cu 3 cms brf + 20 cms fân, .... pentru viitoarele culturi de leguminoase,
- una cu 30 cm de fân, salate, roșii, dovlecei.
- unul din 15 cm de brf (pentru a ușura conform sfatului) arbuști de boabe,
- una în care am semănat phacelia la sfârșitul lunii septembrie și voi pune niște pdt acoperit cu fân.
Iată punctul meu de plecare.
0 x
"Faceți o mizerie în grădina dvs. și comandați-vă ideile!" Didier Helmstetter
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: Grădina de legume leneșă din Bretania




de Stef72 » 29/11/16, 09:14

Bună Mixier, dacă chiar te simți singur, am putea crea o sucursală „Grand Ouest” Bretania + Pays de la Loire. Nu ezitați în niciun caz să faceți poze și să monitorizați culturile, după ce toate climatele noastre sunt aproape!
Mult noroc ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Mixieer56
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 402
Înregistrare: 10/10/16, 09:00
Locul de amplasare: Ambon 56
x 94
A lua legatura cu:

Re: Grădina de legume leneșă din Bretania




de Mixieer56 » 29/11/16, 09:42

Stef72 a scris:Bună Mixier, dacă chiar te simți singur, am putea crea o sucursală „Grand Ouest” Bretania + Pays de la Loire. Nu ezitați în niciun caz să faceți poze și să monitorizați culturile, după ce toate climatele noastre sunt aproape!
Mult noroc ...


Bună Steph, de ce să nu creăm o sucursală „great west bretagne pays de la loire”, avem deja phil în 44.
0 x
"Faceți o mizerie în grădina dvs. și comandați-vă ideile!" Didier Helmstetter
Avatar de l'Utilisateur
Mixieer56
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 402
Înregistrare: 10/10/16, 09:00
Locul de amplasare: Ambon 56
x 94
A lua legatura cu:

Re: Grădină Lazy în vestul Bretaniei-Pays de la Loire




de Mixieer56 » 29/11/16, 11:15

Stef72 a scris:Bună Mixier, dacă chiar te simți singur, am putea crea o sucursală „Grand Ouest” Bretania + Pays de la Loire. Nu ezitați în niciun caz să faceți poze și să monitorizați culturile, după ce toate climatele noastre sunt aproape!
Mult noroc ...


Steph, jpg, mixieer ,, ......
Apelați pentru începători cu experiență și începători și viitori începători în marele vest:
„Sunteți interesat să împărtășiți experiențe și mai ales feedback-ul lor, analize, dificultăți întâmpinate, rezultate, proiecte, ........?”
0 x
"Faceți o mizerie în grădina dvs. și comandați-vă ideile!" Didier Helmstetter
Avatar de l'Utilisateur
Mixieer56
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 402
Înregistrare: 10/10/16, 09:00
Locul de amplasare: Ambon 56
x 94
A lua legatura cu:

Re: Grădină Lazy în vestul Bretaniei-Pays de la Loire




de Mixieer56 » 29/11/16, 13:42

Mixieer56 a scris:
Stef72 a scris:Bună Mixier, dacă chiar te simți singur, am putea crea o sucursală „Grand Ouest” Bretania + Pays de la Loire. Nu ezitați în niciun caz să faceți poze și să monitorizați culturile, după ce toate climatele noastre sunt aproape!
Mult noroc ...


Steph, jpg, mixieer ,, ......
Apelați pentru începători cu experiență și începători și viitori începători în marele vest:
„Sunteți interesat să împărtășiți experiențe și mai ales feedback-ul lor, analize, dificultăți întâmpinate, rezultate, proiecte, ........?”
0 x
"Faceți o mizerie în grădina dvs. și comandați-vă ideile!" Didier Helmstetter
jpg43
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 106
Înregistrare: 28/08/15, 15:56
x 29

Re: Grădina de legume leneșă din Bretania




de jpg43 » 30/11/16, 09:26

Salut. Deși a participat la forum (Bretania) și a cultivat 2 sau 3 ani cu un socru o grădină de legume la câțiva metri de mare în Kerpape lângă Lorient în urmă cu multe decenii, nu mai sunt în Bretania. Mă duc de câteva ori acolo, fratele meu cultivă o mică grădină de legume la două sau trei sute de metri de plajă la limita 2.

Prin urmare, mă aflu la celălalt capăt al Loarei (43) Brioude de fapt pe un afluent: Allierul într-un climat semi-continental.

Lucrez din ce în ce mai puțin pe sol, (vârsta) și anul acesta după ce l-am descoperit pe Didier am pregătit mai multe paturi acoperite cu fân.

Avem un grup mic de grădinari care practică diverse metode, cu excepția acestei.
Acest grup a fost format în jurul unei asociații locale de activități și instruire. Prima animație a avut loc cu ocazia zilelor de grădină (eveniment național din primul weekend din iunie. O zi de piață sâmbătă.

Bonne continuarea.

Cordialement.

JP
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Mixieer56
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 402
Înregistrare: 10/10/16, 09:00
Locul de amplasare: Ambon 56
x 94
A lua legatura cu:

Re: Grădina de legume leneșă din Bretania




de Mixieer56 » 30/11/16, 10:26

jpg43 a scris:Salut. Deși a participat la forum (Bretania) și a cultivat 2 sau 3 ani cu un socru o grădină de legume la câțiva metri de mare în Kerpape lângă Lorient în urmă cu multe decenii, nu mai sunt în Bretania. Mă duc de câteva ori acolo, fratele meu cultivă o mică grădină de legume la două sau trei sute de metri de plajă la limita 2.

Prin urmare, mă aflu la celălalt capăt al Loarei (43) Brioude de fapt pe un afluent: Allierul într-un climat semi-continental.

Lucrez din ce în ce mai puțin pe sol, (vârsta) și anul acesta după ce l-am descoperit pe Didier am pregătit mai multe paturi acoperite cu fân.

Avem un grup mic de grădinari care practică diverse metode, cu excepția acestei.
Acest grup a fost format în jurul unei asociații locale de activități și instruire. Prima animație a avut loc cu ocazia zilelor de grădină (eveniment național din primul weekend din iunie. O zi de piață sâmbătă.

Bonne continuarea.

Cordialement.

JP


Vă mulțumesc pentru mesajul dvs., JP, vă înțeleg angajamentele, voi încerca să formez un grup Bretagne - Pays de la Loire, pentru a împărtăși experiențe în jurul fenoculturii.

Bonne continuarea.

Bien cordialement

Mic
0 x
"Faceți o mizerie în grădina dvs. și comandați-vă ideile!" Didier Helmstetter

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 290