debutantă

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Marie152
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 07/01/17, 07:41

debutantă




de Marie152 » 07/01/17, 07:48

bonjour,
Mă voi muta în Haute Marne în jurul lunilor mai și iunie cu un teren abandonat de aproximativ 3 ani. Cu ce ​​să începem?
Vă mulțumim anticipat pentru sfaturi.
0 x
yves35
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 221
Înregistrare: 27/09/15, 23:22
Locul de amplasare: Rennes
x 60

Re: Începător




de yves35 » 07/01/17, 08:30

bonjour,

Cu ce ​​să începem? de la inceput:
agricultură / cum-să-începi-o-grădină-de-legume-leneșă-pași-și-sfaturi-t14895.html

a ști pe de rost (vor exista verificări) : Cheesy:

Yves
1 x
ignorat: obamot, janic, guygadebois... aer, aer. Nu suntem (încă) pe Qanon Ben, dacă de fapt
Marie152
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 07/01/17, 07:41

Re: Începător




de Marie152 » 07/01/17, 08:39

Vă mulțumesc pentru răspunsul dvs. Am citit deja acest mesaj, dar întrebarea pe care mi-o puneam era mai mult despre perioada mai iunie, așa că, în așteptarea căderii, nu fac nimic? Trândăvie?
0 x
Marie152
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 07/01/17, 07:41

Re: Începător




de Marie152 » 07/01/17, 09:18

Vă mulțumesc pentru răspuns, dar întrebarea pe care mi-o puneam era mai mult despre perioadă. Și sunt și începător forums : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Începător




de Did67 » 07/01/17, 09:44

Bine ați venit printre „fenocultură”. Suntem cu toții „începători”!

Dacă găsești puțin timp, poți urmări un videoclip pe Youtube unde vei vedea o parcelă de roșii plantate direct în lunca mea cosită în aprilie, apoi „mulcite” în fân ... (Cred că în videoclipul „Le Potager du Leneși: vizită în iulie ")

Deci, dacă există un mod optim de a face lucrurile, este flexibil!

Doar pentru răsaduri este puțin mai delicat dacă „iarba” nu a fost descompusă ...

Ce vă ofer:

a) anul acesta, favorizați răsadurile (în ghivece mici; pe care le puteți pregăti singuri) sau răsadurile în „cutii” pentru a replanta „rădăcinile goale” când va veni momentul.

b) tundeți pajiștea, în cele din urmă partea pe care doriți să o transformați, cât mai curând posibil (în caz contrar, tunde)

c) întindeți fânul cât mai curând posibil, într-un strat gros

d) primăvara, plantați direct acolo ... prin fân, chiar dacă pământul este încă „dur” - și lăsați-vă surprins!

e) anul viitor, aceasta va fi zona de însămânțare; și puteți mări în altă parte pentru a planta / transplant
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Începător




de Did67 » 07/01/17, 10:25

Did67 a scris:Bine ați venit printre „fenocultură”. Suntem cu toții „începători”!


Am uitat să spun că nu este o „metodă” în sensul „unei rețete de urmat la limită”.

Acestea sunt principii, bazate pe mecanismele solului viu. Este nevoie de mult timp pentru a le însuși pe toate ... Dar peste unul sau doi ani, „intră” destul de repede! Fiecare se adaptează la constrângerile sale, la solul său, la climatul său, la situația sa, la materialele organice disponibile ...

Acolo, prin urmare, trebuie să vă adaptați la faptul că veniți acum.

La fel ca anul trecut, văzând că îmi mai rămâneau multe plante, am decis la începutul lunii aprilie să-mi măresc grădina. Așa că am plantat direct în pajiște și m-am acoperit cu fân după ... Așa că am făcut inversul a ceea ce am spus să fac. Am avut roșii excelente! Fără prelucrare. Într-un an deosebit de dificil ...
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Începător




de Did67 » 07/01/17, 10:50

Marie152 a scris:bonjour,
Mă voi muta în Haute Marne în jurul lunilor mai și iunie cu un teren abandonat de aproximativ 3 ani. Cu ce ​​să începem?
Vă mulțumim anticipat pentru sfaturi.


Mă întorc la început:

1) Mai este „iarbă” sau deja „perie” ???

Dacă este perie, trebuie să folosiți tăietorul (ca „rotofil”, dar cu un disc metalic, pentru mărăcini sau chiar pomi tineri pionieri - adesea salcii, mesteacăn, salcâmi ...). Adesea, într-o pajiște abandonată, din al doilea an, se așează „lemnoșii” (mărăcini, arbuști, copaci tineri) - este cursa pentru lumină, iar „lemnoșii” au un avantaj. această investiție de la un an la altul; ei schimbă doar senzorii, frunzele ...

Deci, în funcție de „material”, tăiați la culoare și măcinați și lăsați să se descompună în loc. Este mai lemnos, deci favorizează ciupercile, este excelent.

2) Să știți că acestea sunt cele mai bune condiții pentru a începe! Este o natură care nu este „deteriorată”. În mod normal aveți viermi. Structura acoperită va fi „natural” bună ... Pe scurt, cea mai bună! Odată curățat de capac, dar pentru a se descompune la suprafață.
0 x
Marie152
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 07/01/17, 07:41

Re: Începător




de Marie152 » 07/01/17, 11:32

Did67 a scris:
Marie152 a scris:bonjour,
Mă voi muta în Haute Marne în jurul lunilor mai și iunie cu un teren abandonat de aproximativ 3 ani. Cu ce ​​să începem?
Vă mulțumim anticipat pentru sfaturi.


Mă întorc la început:

1) Mai este „iarbă” sau deja „perie” ???

Dacă este perie, trebuie să folosiți tăietorul (ca „rotofil”, dar cu un disc metalic, pentru mărăcini sau chiar pomi tineri pionieri - adesea salcii, mesteacăn, salcâmi ...). Adesea, într-o pajiște abandonată, din al doilea an, se așează „lemnoșii” (mărăcini, arbuști, copaci tineri) - este cursa pentru lumină, iar „lemnoșii” au un avantaj. această investiție de la un an la altul; ei schimbă doar senzorii, frunzele ...

Deci, în funcție de „material”, tăiați la culoare și măcinați și lăsați să se descompună în loc. Este mai lemnos, deci favorizează ciupercile, este excelent.

2) Să știți că acestea sunt cele mai bune condiții pentru a începe! Este o natură care nu este „deteriorată”. În mod normal aveți viermi. Structura acoperită va fi „natural” bună ... Pe scurt, cea mai bună! Odată curățat de capac, dar pentru a se descompune la suprafață.




Există un pic de tot în iarba de perie, o mulțime de iederă în locuri de pini, dar intenționez să păstrez câteva pentru flori și "iarbă" doar pentru a urca panta. Pot acoperi cu fân și vara sau trebuie să aștept toamna. Mă înverzesc din motive de sănătate și nu știu nimic despre asta, dar nu vreau să fac nimic.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Începător




de Did67 » 07/01/17, 12:12

1) Deci, trebuie să începem să delimităm zone, inclusiv identificarea soarelui. Majoritatea legumelor noastre sunt plante „sol deschis”, plante de lumină.

Dar acest lucru trebuie adaptat fiecărui climat local. Azore nu sunt Ardennes.

În climatul nostru (vorbesc despre est, centru, vestul Franței), soarele de dimineață este un factor care „usucă” frunzele și limitează bolile fungice (mucegai, făinare) ... Acolo trebuie să instalați majoritatea a grădinii de legume.

2) Da, puteți pune fânul vara, cu riscul ca „ierburile” (denumite în mod obișnuit „ierburi”), în formă bună atunci, să nu le străpungă! Așadar, trebuie să adăugăm mai multe în toamnă.

3) În așteptare (și în așteptarea lansării cărții pe care o scriu punând ordine în tot ceea ce am scris deja - dacă găsesc un editor care o publică), citiți firul de pe Le Potager du Laesseux:

agricultura / grădinărit-mai-mult-bio-en-seed-live-fara-oboseala-t13846.html

Esențialul este acolo. Într-o mizerie fericită. Dar iată-l!
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : LudoThePotagiste și oaspeții 409