Cum să pună fân?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Patrick94
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 04/11/16, 09:40
x 1

Cum să pună fân?




de Patrick94 » 08/01/17, 11:52

Bună ziua!
Am primit niște fân, dar balotii au formă cubică și foarte, foarte compacti, așa că am preferat să-i decompacez înainte de a le pune pe pământ. Am făcut ceea ce trebuie?
Și, de asemenea, așa cum tocmai am acoperit la începutul lunii ianuarie, va fi solul gata când va fi timpul să semănăm?
Ultimul punct, cu metoda ta trebuie să faci răsaduri în ghivece înainte de plantare și când trebuie să începi
Vă mulțumesc anticipat, dsl pentru toate aceste întrebări, dar trebuie să fiu clasat în categoria Mare începător
Patrick
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cum să depui fân?




de Did67 » 09/01/17, 15:18

Scuze, am sărit firul tău! Am tendința să merg direct la postările care îmi sunt punctate, le „sărim” pe cele care nu mă interesează prea mult. Alertele se referă doar la firele în care am intervenit deja, nu la cel nou...

1) Păcat să fi ventilat. În cazul „baloților paralelipipedi”, trebuie să luați „felii” de fân, una după alta, și să le așezați într-un mozaic cât mai aproape unul de altul.

Căutăm un înveliș compact de fân (pentru ca lumina să nu treacă) și obișnuit (pentru ca „găuri” să nu se formeze atunci când începe „digestia” fânului, descompunerea lui).

2) Dar nu contează. Vom presupune că va ploua în continuare (zăpadă?) și că se va așeza în mod natural.

3) Probabil că va fi „doar” pentru primii răsaduri – iarba poate să nu fie „moartă”. Va trebui să „sondezi” (ai curiozitatea de a ridica un colț al voalului...). Pentru semănatul de vară târzie/toamnă, ar trebui să fie bine, totuși...

4) În acest caz, da, este în interesul dumneavoastră să pregătiți cât mai multe plante în ghivece, pe care să le plantați prin fân, de îndată ce solul este încălzit și uscat, chiar dacă iarba nu este încă 100 % distrus. Pregătesc un videoclip despre plantare („rădăcini goale” și „găleți”), bazat pe „papuri” găsite. Cu câteva excepții (morcovi, de exemplu), majoritatea legumelor se prepară în oale...

PS: „marii începători” mă interesează foarte mult, pentru că mă obligă să mă întreb, să încerc să explic clar – exact asta încerc să fac, în cartea la care lucrez în acest moment .
0 x
Patrick94
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 04/11/16, 09:40
x 1

Re: Cum să depui fân?




de Patrick94 » 10/01/17, 17:43

Multumesc pentru acest raspuns,
1/Am pus chiar și o cantitate mare de fân, așa că sigur se va așeza natural odată cu ploaia pe care am avut-o astăzi..
2/Mi-ar plăcea să pot să semăn primăvara..(prea nerăbdător poate..)
3/În afară de asta, referitor la plantare (se spune asta) nu prea am înțeles dacă ai sfătuit să faci brazde în fân sau dacă ai preferat o simplă groapă... Se pare că am văzut ambele în videoclipurile tale
CDT
Patrick
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Cum să depui fân?




de Ahmed » 10/01/17, 18:17

Semănatul se face evident în brazdă, dar plantarea necesită doar deschiderea unor găuri și poate ne-am putea descurca cu un trestie de plantat...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cum să depui fân?




de Did67 » 10/01/17, 19:27

Dasss!

Iar videoclipul de pe plantații (accidentele, lăsăm pe seama computerelor!) tocmai se „încărcă”.

agricultura / grădinărit-mai-mult-bio-en-seed-live-fara-oboseala-t13846-3550.html

Si intr-adevar, sa plantez prazul, fara motiv tehnic real, doar din obisnuinta, „prostie” asa ca, am trasat o brazda cu dibble, sa marchez linia si sa „ingrop” putin prazul. Acest lucru dă partea albită, atunci când linia se închide. În acest caz, se poate apăra: întotdeauna am făcut brazde pentru praz. Am fost prost să folosesc asta ca exemplu pentru a face videoclipul!!!

Toate celelalte le plantez direct prin fân.
0 x
Patrick94
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 04/11/16, 09:40
x 1

Re: Cum să depui fân?




de Patrick94 » 12/01/17, 20:38

Ok o sa ma uit la videoclipul tau
Pe de altă parte, încă o întrebare practică...
Când să semănați în ghivece???
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cum să depui fân?




de Did67 » 12/01/17, 21:01

FOARTE variabil in functie de regiune.

Acasă, țintesc o instalație pe loc la începutul lunii mai. Deci este înființat la mijlocul lunii martie, în funcție de vreme...
0 x
Patrick94
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 04/11/16, 09:40
x 1

Re: Cum să depui fân?




de Patrick94 » 15/01/17, 08:16

Și pentru regiunea Parisului, este la fel?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cum să depui fân?




de Did67 » 15/01/17, 10:48

Aproape da. Ai uneori cu 1 sau 2 grade mai cald, așa că riscul de îngheț este redus...

Dar, pe de altă parte, nu avem prognoze fiabile peste 7 zile. Deci, oricum, va rămâne mereu un „joc de noroc” – pe care îl iau fără ezitare. Mai ales că eu însumi produc din ce în ce mai multe semințe. Singurul meu risc este să pierd câteva răsaduri. Dacă este „ars”, resemăn (fie în ghivece, fie în brazde, deci refolosesc munca făcută; nu este un „eșec”) total.
0 x
Patrick94
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 04/11/16, 09:40
x 1

Re: Cum să depui fân?




de Patrick94 » 15/01/17, 14:57

Ok multumesc
Te mai deranjez putin, cu inca o intrebare de incepator..
Ce sămânță ar trebui să fie plantată în răsaduri și care sămânțe să fie plantate direct??
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 400