Gunoi de compost / urzică

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
BEABA
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 07/03/17, 21:49

Gunoi de compost / urzică




de BEABA » 07/03/17, 22:07

bonjour,

Sunt un tânăr convertit la econologie .....

1) Nu prea am înțeles de ce compostul recomandat atât de mult în literatura vegetală nu este „îngrășământul ideal”.

2) la ce folosește gunoiul de urzică?

3) care este cel mai bun mod de a gestiona udarea atunci când semănați sau plantați în patul de fân?

Vă mulțumesc pentru răspunsurile dumneavoastră
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: gunoi de compost / urzică




de Did67 » 07/03/17, 22:36

BEABA a scris:bonjour,

Sunt un tânăr convertit la econologie .....

1) Nu prea am înțeles de ce compostul recomandat atât de mult în literatura vegetală nu este „îngrășământul ideal”.



1) Este păcat să reducem aportul de materie organică la o chestiune de îngrășământ. Eroarea, este acolo!

Aștept de la un strat de fân un întreg set de lucruri, care pot fi grupate în 4 „grupuri”:

a) preveniți lumina și, prin urmare, germinarea buruienilor anuale: nu este nevoie să sapă / să buruiască

b) protejează solul împotriva agresiunilor (ploaie, vânt, soare): solul rămâne slăbit, reține apa ...

c) hrănește toate organismele vii din sol, care la fel ca noi au nevoie de materie organică plină de energie: râme, coadă, iule, păduchi, bacterii, ciuperci și multe altele. Bine hrănite, aceste organisme „slăbesc” solul, care devine „liber” singur. Îl agită. Acestea amestecă substanțe humice și elemente minerale, etc ... Și după cum am văzut, stratul protejează apoi ...

d) Descompunerea materiei organice, în timp ce organismele hrănitoare (deoarece „descompunerea” este doar un cuvânt rău pentru a spune că organismele se hrănesc!), va da pe de o parte elemente minerale (deci joacă același rol ca un „îngrășământ”) și, pe de altă parte, substanțele humice, care vor îmbunătăți solul pe termen lung ...

Deci compostul face doar d) ...

Descompunerea s-a făcut în grămezi. Energia a intrat în căldură. Efectul de „îmbunătățire” este mult redus. Este în esență un îngrășământ organic cu acțiune lentă, care oferă și unele substanțe humice.

Organismele solului (cu excepția unor bacterii care au grijă de descompunerea finală) rămân flămânze în toată partea cultivată a solului. Numai la nivelul grămezii sunt bine hrăniți. Dar acolo, nu cultivăm.

Deci nu este rău. Este doar o mare risipă din ceea ce ați putea face cu ea distribuind aceeași biomasă pe întreaga suprafață a solului!

Dacă vrem să „grădinim leneși”, deci pentru a face un minim, organizațiile trebuie să facă un maxim. Așa că hrănește-i!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: gunoi de compost / urzică




de Did67 » 07/03/17, 22:38

BEABA a scris:
2) la ce folosește gunoiul de urzică?



În grădina mea de legume leneșe, a face gunoi de grajd lichid este prea mult. Obțin rezultate grozave fără ... Deci nu obosesc.

Cred că o viață foarte activă în sol este mult mai importantă decât efectul mic pe care l-ar putea avea acest decoct ... Dar aceasta este doar părerea mea.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: gunoi de compost / urzică




de Did67 » 07/03/17, 22:44

BEABA a scris:
3) care este cel mai bun mod de a gestiona udarea atunci când semănați sau plantați în patul de fân?



Fânul trebuie întins în timp ce plouă, astfel încât să se ude fără a lua umezeală din sol.

Apoi, în funcție de an, nu ud. În Alsacia, legumele se descurcă în general cu rezervele de apă din sol (cu excepția anului 2015 - secetă mică) [precipitațiile în Alsacia sunt totuși de numai 750 mm]

De asemenea, am pus niște BRF pe paturile de flori, pentru a stimula ciupercile din sol (există un videoclip pe Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=69HMVyFelkI).

Ciupercile „țin” apă. Sunt capabili să-l extragă cu 6 ori mai multă „forță” decât plantele. Se asociază cu rădăcinile majorității legumelor, într-o simbioză numită micorize, care permite plantelor să exploreze solul de 100 de ori decât ar face cu rădăcinile lor. Ciupercile sunt stimulate de aporturile de lemn (lignina este constituentul lemnului).

În cazuri extreme (secetă) stropesc picurare pe rândurile mele de legume (acesta este unul dintre motivele pentru care continuu să cresc în rânduri).
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: gunoi de compost / urzică




de izentrop » 08/03/17, 12:29

bonjour,
Consiliul științific al SNHF a studiat efectele reale ale nămolului de urzică.
În ceea ce privește macerările de urzică (gunoi de grajd), niciun rezultat științific nu permite încheierea până în prezent
la un efect pozitiv sau negativ. https://www.snhf.org/wp-content/uploads ... dortie.pdf
Hervé Coves, poet agronom pledează pentru lupta holistică împotriva dăunătorilor și în acest videoclip găsește utilitate în gunoiul de urzică împotriva afidelor ???
Mirosul ar fi deturnat funcția normală a unui centiped, determinându-l să urce pe plantă. Incapabil să se întoarcă, el ar fi bătut toate afidele întâlnite în calea lui. Ajuns în vârf, o foaie i-ar permite să înceapă din nou în cealaltă direcție și din nou mitraliera în timp ce cobora ... Trasă de păr, nu?
https://jardincomestible.fr/videos/la-g ... -pucerons/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: gunoi de compost / urzică




de Did67 » 08/03/17, 12:47

Nu am scris că nu este necesar. Am scris că obțin rezultate bune fără ea, ca să nu obosesc.

Există cel puțin două căi care pot oferi speranță pentru un efect neglijabil, dar care nu se „materializează” neapărat (nu se traduc în efecte) într-un test „convențional”. Majoritatea acestor teste sunt încărcate deoarece „ceilalți factori” sunt convenționali: sol neacoperit, utilizarea îngrășămintelor, soiuri, arat și prelucrare a solului, alte tratamente (decât cele testate) etc.

Practic, imaginează-ți un condiment foarte fin, cu un gust foarte subtil.

Îl testați într-un vas potrivit. Sare la tine.

Sau îl testați într-un McDonald's umplut cu glutamat, grăsimi proaste și prea multă sare ... Veți concluziona inevitabil că nu simte nimic! Ca să nu funcționeze condimentul!

Deci, din păcate, încercările au limite. De exemplu, jumătate din testele BRF arată un „efect depresiv” observat științific (dar nu întotdeauna analizat științific: testul ki2, repetări, analiza varianței - există ceva de spus despre ceea ce se numește uneori teste!). Acasă, în mod repetat, am încă o creștere explozivă pe BRF! De ce: sol viu! Fără urme de fungicide! BRF „adevărat” (numai ramuri mai mici de 4 cm; maximul pe care digeratorul meu îl digeră) ... Deci, un întreg „sistem”, pe care îl fac puține teste ... Deci măsoară efectul urinării în un pian pe o sonata Bach !!!

Deci, cele două piese ale mele, pentru a reveni la ea:

- urzica este un remarcabil extractor de minerale; decocțiile sunt, prin urmare, bogate în minerale și aminoacizi; nu se poate exclude a priori un efect de fertilizare foliară și „întărire” a țesuturilor, stimularea apărării naturale (ca în cazul anumitor pulberi de rocă, etc ...)

- comunicarea între plante și între plante și animale, are loc cu certitudine prin gaze (se cunoaște maturarea fructelor - roșia - prin etilenă; capacitatea unei plante atacate de un parazit de a emite un gazul care duce la o modificare chimică a vecinilor săi pentru creșterea rezistenței lor este acolo, tot mai mult, susținut; chiar dacă cercetările - cu excepția celebrei lovituri de gazele și salcâmi documentate în Africa de Sud încă din anii '80 - sunt încă foarte incomplet); Nu exclud că în decocturile anumitor plante există „semnale” gazoase favorabile rezistenței plantelor ...

Dar așa cum am spus, am rezultate foarte bune fără toată această muncă. Deci eu nu!
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: gunoi de compost / urzică




de izentrop » 08/03/17, 13:30

Îți cunosc punctul de vedere, raționalul este cel care mă interesează.
O substanță chimică care induce comportamentul de supraviețuire într-o plantă este pe deplin compatibilă cu „teoria evoluției”.
Pe de altă parte, mă întreb despre partea rațională a discursului lui Hervé Coves, știind că el este și un franciscan oblat. http://www.fratgsa.org/franciscains.htm
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: gunoi de compost / urzică




de Did67 » 08/03/17, 13:52

Mă forțez, prin corectare, să răspund la întrebările cititorilor mei.

I-am răspuns celui referitor la gunoiul de urzică.

În urma reacției tale și întotdeauna în direcția întrebării, răspund.

Ne putem întreba despre toate. Este chiar legitim (chiar dacă există o mulțime de bătălii ale ego-ului și întrebări care sunt afirmații - atunci când nu sunt încercări de a stabili scorurile). Dar nu aceasta este întrebarea aici!

Moderația economică este foarte flexibilă (eu mi-am folosit drepturile doar pentru operațiuni comerciale dubioase asemănătoare încercărilor de înșelătorie).

Prin urmare, vă invit să deschideți toate dezbaterile interogatorii pe care le doriți, dar nu să vă „încorporați” dezbaterile în întrebări care nu le pun ...
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: gunoi de compost / urzică




de izentrop » 08/03/17, 21:06

Scuzați-mă dacă aș putea răni, este doar prin stângăcie.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: gunoi de compost / urzică




de Did67 » 08/03/17, 22:16

Te liniștesc, nu sunt rănit.

Dar este util ca toate firele să devină dezbateri despre ceea ce este „științific” sau ce este știința sau evoluția sau toate acele subiecte filozofice ???

Cred că nu, și cu atât mai mult cu cât există tot spațiul disponibil pentru desfășurarea acestui tip de dezbatere.

Acolo suntem la întrebări simple adresate de BEABA. Mi-am dat răspunsurile (evident, a fost în referință la ceea ce am scris despre grădina de legume a leneșului, citată indirect fără să o menționez).

Veți observa că nu am închis dezbaterea: am spus ce fac. Alții pot oferi alte răspunsuri - „științifice”, „ezoterice”, oricare ar fi ... Ar depinde de BEABA să aleagă. Nu aș face-o niciodată pentru el!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : LudoThePotagiste și oaspeții 317