O grădină de legume leneșă în Charente-Maritime

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
denis17
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 138
Înregistrare: 13/10/16, 13:15
Locul de amplasare: 17
x 37

O grădină de legume leneșă în Charente-Maritime




de denis17 » 19/03/17, 18:05

Bonjour à tous
Prezentare mică a grădinii: complex argilos-calcar de argilă-calcar humic de aproximativ 20 până la 30 cm pe subsol argilos cu unele pietre de calcar și silex.
Acest teren a fost inițial o pajiște unde au fost găsite oi în urmă cu 30 de ani. A devenit apoi un câmp de construcție. Colțul unde se află noua mea grădină de legume fusese parțial o grădină tradițională (pahar), dar fără îngrășăminte sau pesticide.
Implementarea a fost pe de altă parte leneșă : Mrgreen: , deoarece anterior exista o grămadă mare de pământ și puțin compost răspândit în viitoarea grădină de 45m2, derularea unui fân pe 2/3 (și acest lucru nu este nu este cel mai dificil) și în cele din urmă fabricarea brf.
20170225_182002 (0) .jpeg
La locul de muncă pe brf


Restul mai târziu.
Denis
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O grădină de legume leneșă în Charente-Maritime




de Did67 » 19/03/17, 18:38

Bine ați venit la clubul fenocultorilor !!!

Această percepție de a avea „feedback” din diferite regiuni, diverse soluri, diverse climate, diverși grădinari mă excită evident!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
denis17
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 138
Înregistrare: 13/10/16, 13:15
Locul de amplasare: 17
x 37

Re: O grădină de legume leneșă în Charente-Maritime




de denis17 » 19/03/17, 20:16

Voi vorbi despre asta într-una din postările mele viitoare. Și vă mulțumesc pentru primire.
Denis
0 x
Avatar de l'Utilisateur
denis17
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 138
Înregistrare: 13/10/16, 13:15
Locul de amplasare: 17
x 37

Re: O grădină de legume leneșă în Charente-Maritime




de denis17 » 21/03/17, 19:51

Și deci, o grădină de legume pentru leneși, de ce?
Am avut întotdeauna mai mult sau mai puțin o grădină, niciodată mai mult de 50 m2 și adesea mai aproape de 10 m2. Și chiar și cu ani fără. Una dintre problemele principale provine din faptul că nu întotdeauna îmi iau timp să am grijă de ea, nu întotdeauna prezentă, alte ocupații ... și această nenorocită de buruiană care invadează totul : Evil:
Descoperirea grădinii de legume a lui Didier m-a făcut să vreau să mă întorc la ea, pentru „relativă ușurință” de implementare, pentru gestionarea acesteia (introducerea fânului o dată pe an, gestionarea așa-numitelor buruieni etc. ...) și, bineînțeles, pentru latura sa organică, care redă, de asemenea, solului ceea ce a fost luat de ani de zile.
Totuși, cred că mai multe lucruri de spus, dar prefer acțiunea decât un discurs lung. :P
Denis
1 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: O grădină de legume leneșă în Charente-Maritime




de sicetaitsimple » 21/03/17, 22:03

denis17 a scris:Totuși, cred că mai multe lucruri de spus, dar prefer acțiunea decât un discurs lung.


Bine ați venit și așteptăm cu nerăbdare să vă auzim despre acest prim sezon.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
denis17
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 138
Înregistrare: 13/10/16, 13:15
Locul de amplasare: 17
x 37

Re: O grădină de legume leneșă în Charente-Maritime




de denis17 » 21/03/17, 23:12

Va veni, grădina urmează evoluția timpului : Wink:
Denis
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O grădină de legume leneșă în Charente-Maritime




de Did67 » 22/03/17, 14:07

denis17 a scris:
Descoperirea grădinii de legume a lui Didier m-a făcut să vreau să mă întorc la ea, pentru „relativă ușurință” de implementare, pentru gestionarea acesteia (introducerea fânului o dată pe an, gestionarea așa-numitelor buruieni etc. ...) și, bineînțeles, pentru latura sa organică, care redă, de asemenea, solului ceea ce a fost luat de ani de zile.



Acest lucru mă bucură foarte mult pentru că este exact unul dintre motivele pentru care „scap de” [conf., Videoclipuri, scrieri, vizite la mine acasă ...; devine solicitant!]

Pe măsură ce întâlnesc oameni, îmi dau seama în ce măsură „spunem”, internetul și buzzerele sale sau chiar toate ghidurile „blochează” oamenii în gânduri care îi fac să creadă că este complicat ... Un fel de „normalizare” de către un „model brusc” (oricare ar fi acesta).

Până la punctul în care mă întreb de interesul de a pune un subtitlu videoclipurilor mele: „grădinarii eliberați” ”
0 x
Avatar de l'Utilisateur
denis17
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 138
Înregistrare: 13/10/16, 13:15
Locul de amplasare: 17
x 37

Re: O grădină de legume leneșă în Charente-Maritime




de denis17 » 22/03/17, 17:50

După cum am înțeles, „vechile obiceiuri bune” mor greu.
Vorbesc despre asta în jurul meu, dar majoritatea grădinarilor pe care i-am întâlnit nu simt nevoia să se schimbe, iar cei care doresc o grădină organică văd doar prin movile și alte grădini de permacultură.
Fiecare după gusturile lui. : Wink:
Denis
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: O grădină de legume leneșă în Charente-Maritime




de phil53 » 22/03/17, 18:28

denis17 a scris:După cum am înțeles, „vechile obiceiuri bune” mor greu.
Vorbesc despre asta în jurul meu, dar majoritatea grădinarilor pe care i-am întâlnit nu simt nevoia să se schimbe, iar cei care doresc o grădină organică văd doar prin movile și alte grădini de permacultură.
Fiecare după gusturile lui. : Wink:
Denis

Da Denis, este destul de dezamăgitor, vorbesc despre asta de un an acum și majoritatea replică: „dar știu sau practic permacultura” Și îl lasă acolo fără să vrea să încerce.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: O grădină de legume leneșă în Charente-Maritime




de Did67 » 22/03/17, 19:04

Din păcate, majoritatea oamenilor, în timp ce se ascund de ea, au o „abordare religioasă” a lucrurilor. Au nevoie de preoți care predică, de o evanghelie, de o dogmă și de o practică ...

Nu există un discurs „rațional” posibil, în fața unei „religii” ...

Aceste reacții sunt, prin urmare, normale ... „Iartă-le, nu știu ce le lipsește!”
2 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 197