Gradina mea de legume leneș la nord de Toulouse

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
crin 31
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 25/04/17, 21:58
Locul de amplasare: Sud-Vest
x 15

Gradina mea de legume leneș la nord de Toulouse




de crin 31 » 28/04/17, 23:33

S-a decis că mă apuc de fenocultură, acum o săptămână mi-am acoperit grădina cu fân. Acum nu este un moment bun, noiembrie ar fi fost mai bun, dar „mai bine târziu decât niciodată”
6 x
Avatar de l'Utilisateur
Colinot
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 23/04/17, 09:51
Locul de amplasare: Toulouse 31
x 11

Re: Grădina mea leneșă la nord de Toulouse




de Colinot » 29/04/17, 00:46

crinul 31 a scris:S-a decis că mă apuc de fenocultură, acum o săptămână mi-am acoperit grădina cu fân. Acum nu este un moment bun, noiembrie ar fi fost mai bun, dar „mai bine târziu decât niciodată”

Bună seara
Și eu (suburbia de vest a orașului Toulouse) am acoperit, în urmă cu două săptămâni, zonele mele vegetale cu fân, așa cum mi-a recomandat Didier ... Am fost sedus de metodă și după ce am văzut toate videoclipurile sale (în prezent sunt pentru a citi conversațiile din forum...) Am început, nu mai foarte tânăr, renunțasem să mai cultiv grădina de legume timp de 2 ani și nu mai trebuia să mă descurc cu spaga care îmi place foarte mult.
Am transplantat deja ceapă și în curând legumele de vară ...
0 x
crin 31
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 25/04/17, 21:58
Locul de amplasare: Sud-Vest
x 15

Re: Grădina mea leneșă la nord de Toulouse




de crin 31 » 29/04/17, 09:29

Bine ați venit, este minunat că vom putea schimba, aceeași regiune, climă cu siguranță nu același pământ ... poate alți oameni din regiune ni se vor alătura? !!
La fel ca tine, grădina mea a fost mai mult sau mai puțin abandonată de câțiva ani din lipsă de energie, îmi face griji cu spatele, mi-am mulțit grădina cu cosit într-un strat subțire și paie vara pentru a-mi proteja pământul de buruieni. și soare ...
Câteva fotografii pentru a ilustra începuturile mele
IMG_0001.JPG
vedere generală a unei părți din grădina mea de legume este sub casa mea

IMG_0006.JPG
vedere de jos

IMG_0036.JPG
fructe roșii laterale (în principal coacăz negru), anghinare, niște sparanghel și cartofi care nu au fost culese anul trecut ....

IMG_0041.JPG
plecând cartofii

Am câteva molehills cu pământ fin, sunt tentat să recuperez pământul pentru a face niște răsaduri, aș vrea să am sfaturi dacă Didier trece pe acolo !!!
IMG_0005.JPG



IMG_0025.JPG
IMG_0025.JPG
2 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967

Re: Grădina mea leneșă la nord de Toulouse




de Ahmed » 29/04/17, 09:49

A fost câinele ales astfel încât haina să se potrivească cu culoarea mulciului sau este opusul? : Lol:

Terenul de molehill este convenabil pentru ceea ce luați în considerare ...
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Colinot
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 23/04/17, 09:51
Locul de amplasare: Toulouse 31
x 11

Re: Grădina mea leneșă la nord de Toulouse




de Colinot » 29/04/17, 12:09

Super !!!
Iată câteva imagini cu suprafețele mele vegetale acoperite cu fân săptămâna trecută.
În această seară urmează să transplantez 50 de praz și pentru legumele de vară voi aștepta până săptămâna viitoare pentru că găsesc că este încă puțin prea rece, mai mult, pe măsură ce pământul este acoperit, pământul trebuie să fie încă puțin rece. .
Ne vedem
jointes pièces
IMG_5205.JPG
IMG_5204.JPG
IMG_5203.JPG
IMG_5222.JPG
IMG_5221.JPG
IMG_5220.JPG
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina mea leneșă la nord de Toulouse




de Did67 » 29/04/17, 21:16

crinul 31 a scris:
As vrea sa am pareri daca Didier trece pe acolo !!!



Trec ... Când văd „Potager du Laesseux”, mă opresc mereu să văd ce se întâmplă!

Pământul de molehill este „natural”, parcă cernut ... Are un singur dezavantaj mic: este bogat în semințe de buruieni ... Așa că așteptați să aveți nevoie de buruieni cu degetele mici, cu atenție, în jurul plante ...

Ah, și apoi vezi dacă sunt cu adevărat alunițe și nu câini de sol. Primul este aproape inofensiv pentru legume, este un carnivor (mâncători de viermi, în special) ... Chiar dacă se poate întâmpla să tăiem o rădăcină care îi blochează progresul ... Al doilea este un formidabil mâncător de legume -rădăcini (și rădăcini de pomi fructiferi și arbuști, care pot muri din cauza ei) ...

„Molehills” nu ies în evidență. Ar exista o diferență în înclinația găurilor (alunița care face găuri verticale sub dealul aluniței și volva o gaură "înclinată" la aproximativ 45 °). Dar nu am reușit niciodată să fac diferența prea mult. Nu distrugerea îi distin.

Cei doi par chiar să coexiste. Exact, bănuiesc că voleul a ghemuit galeriile făcute de alunițe ... și a-l curăța. Când prinzi volva, la sfârșit, după ce i-ai prins pe toți (dar nu știm - anul trecut, într-o singură gaură, am prins 7 volei, apoi o aluniță), S-a întâmplat să prind, din păcate, o aluniță ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina mea leneșă la nord de Toulouse




de Did67 » 29/04/17, 21:26

Colinot a scris:Iată câteva imagini cu suprafețele mele vegetale acoperite cu fân săptămâna trecută.
În această seară urmează să transplantez 50 de praz și pentru legumele de vară voi aștepta până săptămâna viitoare pentru că găsesc că este încă puțin prea rece, mai mult, pe măsură ce pământul este acoperit, pământul trebuie să fie încă puțin rece. .
Ne vedem



Pentru informații: nu sunt deloc „fan” al granițelor, care cred că sunt un refugiu pentru melci, dar și, atunci când acestea nu sunt „plate”, un obstacol pentru anumiți auxiliari, cum ar fi gândacii de la sol. , a cărei nișă ecologică este lunca. Prefer cărări ierboase, scurte în raport cu granița, cosit ... Cred că acest lucru face o „continuitate” mai naturală, deoarece există în natură ... Chiar dacă este mai puțin „clar”, mai puțin „antropizat” ...
0 x
crin 31
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 25/04/17, 21:58
Locul de amplasare: Sud-Vest
x 15

Re: Grădina mea leneșă la nord de Toulouse




de crin 31 » 29/04/17, 22:01

[citat = "Ahmed"] Câinele a fost ales astfel încât haina să se potrivească cu culoarea mulciului sau este opusul? : Lol:
Les deux : Lol: : Lol:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967

Re: Grădina mea leneșă la nord de Toulouse




de Ahmed » 29/04/17, 22:09

Les deux : Lol: : Lol:

Văd la ce te referi: cauți coerență cu Marele Întreg (sau)! : Wink: : Lol:
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
crin 31
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 25/04/17, 21:58
Locul de amplasare: Sud-Vest
x 15

Re: Grădina mea leneșă la nord de Toulouse




de crin 31 » 29/04/17, 22:17

Did67 a scris:
crinul 31 a scris:
As vrea sa am pareri daca Didier trece pe acolo !!!



Trec ... Când văd „Potager du Laesseux”, mă opresc mereu să văd ce se întâmplă!

Pământul de molehill este „natural”, parcă cernut ... Are un singur dezavantaj mic: este bogat în semințe de buruieni ... Așa că așteptați să aveți nevoie de buruieni cu degetele mici, cu atenție, în jurul plante ...

Ah, și apoi vezi dacă sunt cu adevărat alunițe și nu câini de sol. Primul este aproape inofensiv pentru legume, este un carnivor (mâncători de viermi, în special) ... Chiar dacă se poate întâmpla să tăiem o rădăcină care îi blochează progresul ... Al doilea este un formidabil mâncător de legume -rădăcini (și rădăcini de pomi fructiferi și arbuști, care pot muri din cauza ei) ...

„Molehills” nu ies în evidență. Ar exista o diferență în înclinația găurilor (alunița care face găuri verticale sub dealul aluniței și volva o gaură "înclinată" la aproximativ 45 °). Dar nu am reușit niciodată să fac diferența prea mult. Nu distrugerea îi distin.

Cei doi par chiar să coexiste. Exact, bănuiesc că voleul a ghemuit galeriile făcute de alunițe ... și a-l curăța. Când prinzi volva, la sfârșit, după ce i-ai prins pe toți (dar nu știm - anul trecut, într-o singură gaură, am prins 7 volei, apoi o aluniță), S-a întâmplat să prind, din păcate, o aluniță ...


Vă mulțumim pentru masaj, întotdeauna foarte interesant de citit.

Voi încerca să semăn morcovii cu solul sperând să am un minim de iarbă !!! „speranța dă viață”, dar mai întâi trebuie să tai stratul potrivit de fân : Roll:

Am de gând să-mi scot capcanele pentru alunite ca să văd o aluniță sau o molindă ??
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 224