Fenocultură pentru începători: Plantarea în sol sau în fân?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Fenocultură pentru începători: Plantarea în sol sau în fân?




de Christophe » 15/05/17, 12:59

La fel ca mulți dintre noi, încep o grădină de legume leneșă à la Didier Helmstetter (Did67 pe forums) :). Așa că acestea sunt primele mele plantări. Vedeți acest subiect pentru câteva fotografii și informații despre amorsarea grădinii de legume: Agricultura / cum-start-o-gradina-de-leneș-over-simplu-ca-the-permacultura-the-etapele-și-sfaturi-t14895.html

Am facut niste puieti intr-un recipient acum cateva saptamani si cred ca e timpul sa le transfer in gradina de legume.

În grădina de legume, am scos niște buruieni care străpunseseră stratul de fân și ale căror rădăcini sunt, aproximativ jumătate, exclusiv în fân (adică nu în pământ... și se smulg foarte ușor).

Așa că îmi pun următoarea întrebare: ar trebui să plantăm în pământ (adică prin tulburarea echilibrului biologic al fenoculturii) sau în fân (la nivelul solului)?

În cazul meu va fi neapărat puțin pământ cu rădăcini...

Acelasi comentariu la semanat? Este suficient săpatul sau ridicarea fânului?

ps: scuze daca intrebarea a fost deja pusa...sunt putin lene intelectual in acest moment : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Fenocultura pentru incepatori: planta in pamant sau in fan?




de Christophe » 15/05/17, 14:18

Iată câteva fotografii ilustrative cu rădăcini în fân, de asemenea am dat peste niște melci mici, vezi ultima fotografie (semn bun sau rău pentru viitoarele mele legume???)

gradina de legume_lazy_ardennes_DSC06038.JPG

gradina de legume_lazy_ardennes_DSC06039.JPG

gradina de legume_lazy_ardennes_DSC06040.JPG

gradina de legume_lazy_ardennes_DSC06041.JPG

gradina de legume_lazy_ardennes_DSC06042.JPG

gradina de legume_lazy_ardennes_DSC06043.JPG
1 x
Avatar de l'Utilisateur
denis17
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 138
Înregistrare: 13/10/16, 13:15
Locul de amplasare: 17
x 37

Re: Fenocultura pentru incepatori: planta in pamant sau in fan?




de denis17 » 16/05/17, 13:10

Dacă am urmat corect, însămânțare directă în pământ și tot ce este transplantat la nivelul solului. : Wink:
Denis
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Fenocultura pentru incepatori: planta in pamant sau in fan?




de Did67 » 16/05/17, 14:24

Nu luați acest lucru în mod greșit, dar „fenocultura” este „în mișcare”:

- Semănam în pământ, ușor „zgâriat” cu unealta mea de mână cu 3 degete, peste 1 sau 2 cm, toate la fundul brazdelor

- Am plantat plantele în ghivece în pământ, după ce am „deschis” o groapă în fân

- Am plantat bulbii pe jumatate in pamant, fara a deschide gaura

În vrac.

Și apoi peasant.bio a zguduit puțin lucrurile. Fără îndoială, uneori pe bună dreptate: încă încerc să evaluez „fitotoxicitatea” pe care o poate dezvolta fânul pe primele frunze ale anumitor plante.

De asemenea, evită „întârzierea” aprinderii prin plantarea în grămezi mici de pământ (sau compost) așezate pe fân, la suprafață. Care este Sioux!

Vă invit să încercați ambele tehnici, să le comparați „toate lucrurile fiind egale” (jumătate din plantele din aceeași serie, același soi, aceeași dată de plantare, același fân, aceeași parcelă). Doar așa puteți vedea lucrurile mai clar, mai ales dacă înregistrați observațiile (fotografii!).

Mai degrabă decât să practici „fenocultură convențională” care poate nu este scutită de anumite idioții!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
denis17
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 138
Înregistrare: 13/10/16, 13:15
Locul de amplasare: 17
x 37

Re: Fenocultura pentru incepatori: planta in pamant sau in fan?




de denis17 » 16/05/17, 15:15

Absolut, răspunsul meu este de fapt doar o parte a răspunsului : Wink:
În plus, voi încerca tehnicile țărănești bio de testare a plantelor de tomate pe urzici, precum și cea de semănat și apoi transplantarea morcovilor.
Denis
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Fenocultura pentru incepatori: planta in pamant sau in fan?




de Adrien (ex-nico239) » 31/05/17, 21:11

Pentru transplanturi

Personal plantez în pământ și înconjoară cu paie

Soția mea ASAZĂ găleata de pământ direct PE Pământ (fără să facă nimic altceva) și o înconjoară cu paie

Și ambele funcționează...

Cred că o să fiu ca ea până la urmă, dar sincer la început nu am crezut

Testează-le pe amândouă și spune-ne
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Fenocultura pentru incepatori: planta in pamant sau in fan?




de Did67 » 31/05/17, 22:10

Le-am facut pe amandoua cu aceleasi plante de salata, in dopuri, achizitionate:

a) majoritatea, am bagat in pamant, prin fan, “sapat” doar de marimea bobocii

b) Am pus trei pur și simplu mutând fânul deoparte; dintre acestea 3, una a fost mâncată de o larvă de vierme (coincidență).

În timp ce TOȚI bulgări plantați în pământ au crescut în mere frumoase, cu viteză normală, cele două bulgări plantate erau abia înrădăcinate și minuscule.

Precizez: acelasi sol, nu a lucrat niciodata, transformat in urma cu putin peste un an din iarba...
1 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Fenocultura pentru incepatori: planta in pamant sau in fan?




de Ahmed » 31/05/17, 22:24

Cu cartofii, ar trebui să comparăm și așezarea în sol de suprafață și cea de pe pământ: am așezat totul pe pământ și constat că nu progresează repede (mai puțin decât linderul!).
As dori sa stiu daca, anul viitor voi continua sa plantez pe pamant, dar cu trei saptamani inainte pentru a compensa (sub fan, nu ma tem de inghet), sau daca este mai bine sa plantez usor, ceea ce inca nu este un multă muncă... Sau, dacă nu ar fi de preferat o metodă „mixtă”: așezați-o pe pământ și acoperiți deschiderea fânului cu compost de la centrul de reciclare...
Ceea ce este plictisitor este că în biologie, experimentele sunt limitate de anotimpuri... : Roll:
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Fenocultura pentru incepatori: planta in pamant sau in fan?




de Did67 » 01/06/17, 09:48

Ahmed a scris:Cu cartofii, ar trebui să comparăm și așezarea în sol de suprafață și cea de pe pământ: am așezat totul pe pământ și constat că nu progresează repede (mai puțin decât linderul!).


L-am încercat parțial acum 4 sau 5 ani, dar sub BRF pur:

1/3: săpat / cultivare convențională (prașit, dealuri)
1/3: brazde, se pune pdt-ul, inchis, acoperit cu BRF
1/3: așezat la pământ / BRF

Rentabilele erau în scădere, în ordinea aceea, dar nu atât încât să justifice efortul
Invelisul de iarba la recoltare scadea in aceasta ordine! [edit did67: M-am corectat: într-adevăr este în scădere - BRF-ul pur a fost cel mai curat, de departe]
Gata cu pdt verde în modalitatea 3 [edit did67: am adăugat asta]
1 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Fenocultura pentru incepatori: planta in pamant sau in fan?




de olivier75 » 01/06/17, 10:07

Ahmed,
Fac testul. 5 linii de 5 picioare, de la mouliné la așezate pe pajiște sub fân. Până acum, nicio diferență reală.
Olivier.
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 325