Mică grădină de zarzavaturi din Ardeni

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Mică grădină de zarzavaturi din Ardeni




de Christophe » 15/05/17, 14:23

Aici mă angajez și în fenocultură!

Am pus bazele la sfârșitul anului trecut, vezi acest subiect: Agricultura / cum-start-o-gradina-de-leneș-over-simplu-ca-the-permacultura-the-etapele-și-sfaturi-t14895.html

Am făcut câteva răsaduri într-un rezervor acum câteva săptămâni: cucurbitici, castraveți, porumb și alte fasole.

gradina de legume_lazy_ardennes_DSC06034.JPG

gradina de legume_lazy_ardennes_DSC06035.JPG


Iată viitoarea grădină de legume a leneșului cu niște ierburi urâte care străpung:
gradina de legume_lazy_ardennes_DSC06036.JPG


Am și 2 chenare în BRF, ce recomandați să plantați acolo?
gradina de legume_lazy_ardennes_DSC06044.JPG
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de Did67 » 15/05/17, 19:37

Christophe a scris:Aici mă angajez și în fenocultură!


viitoarea grădină de legume a leneșului cu niște ierburi urâte care străpung:


Am și 2 chenare în BRF, ce recomandați să plantați acolo?



Pentru a :

1) Încă unul, perfect!

2) Normal. Nu iti face griji. Trebuie să fac un videoclip despre asta, deoarece oamenii sunt îngrijorați. Cu atât mai mult, aș spune, că sunt „fani”!

- din când în când, când nu este înmuiat, treceți peste el și scoateți ce puteți; în funcție de planta perenă, ridicarea cu o furculiță și lăsarea buruienilor să cadă pot face, de asemenea, trucul; nu uitați să vă gândiți foarte bine că nu este nimic în comparație cu munca pe care ar fi fost necesar să o asigurați pentru a dezgropa toate acestea!

- treptat, solul se va deteriora și din ce în ce mai des, vin rădăcinile; Am fost acum câteva zile la demonstrația pe care am înființat-o la Liceul Agricol din Obernai; unele cires și ... lucernă au străpuns; majoritatea cireselor (ciulinului) au venit deja cu rădăcinile - ceea ce înseamnă că sunt „lovite și aruncate”; nu îi vom mai vedea niciodată (spre deosebire de toți cei care sapă, sapă sau mor); în acest caz, mănușile sunt binevenite (ca și pentru urzici) ...

Unele prim-planuri mă interesează să văd ce ai!

3) Border + BRF: ecuația este simplă = fructe roșii (BRF este potrivit, chenar pentru cules) ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de Christophe » 15/05/17, 20:26

Mulțumesc Docteur es Phenocultum! 8)
0 x
jpbord
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 70
Înregistrare: 13/05/17, 23:45
Locul de amplasare: 24 Dordongne Bergerac
x 9

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de jpbord » 15/05/17, 21:54

Christophe a scris:Mulțumesc Docteur es Phenocultum! 8)


Și eu am început! Am și un chenar în brf dar am pus căpșuni, alte benzi plate în brf și așa cum am spus 67 fructe roșii, fructe roșii, fructe roșii în cele din urmă negre dacă coacăze negre și zmeură aș face o mică fotografia de mâine este mai explicită
cordialement
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de Christophe » 15/05/17, 22:18

Voi încerca căpșuni ... pentru că toate testele mele anterioare pe același sol / climat au eșuat ...

Zmeură Am deja o „pădure mică” într-un alt colț al grădinii (dar voi pune niște BRF la picioarele lor ... mai am câteva) Îmi voi face o poză mâine.

Pentru mine, fructele care cresc cel mai bine, pe lângă zmeură (după ce au testat 3 sau 4 soiuri, doar unul a luat bine și se reproduce bine), acestea sunt Macro ... (dar verișorii lor coacăzele nu sunt teribil deloc)

Aș încerca casisul (dacă aveți alte sugestii? I a lua ... orientarea este spre sud)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de Did67 » 16/05/17, 09:37

Uh, am pus căpșunile în fructele roșii ... Acestea sunt plante pentru care tratamentul cu BRF masiv este deosebit de potrivit. La fel ca mulți grădinari, când lucram cu pământ gol, i-am văzut „degenerând” după 3 sau 4 ani ... Nimic așa astăzi: deduc că nu căpșunile degenerează , dar solul și activitatea acestuia (în sol gol). Fără îndoială ciupercile mai ales! Și chiar și căpșunile „degenerate” dintr-o parcelă veche s-au ... regenerat (dovadă că nu a fost căpșuna, ci solul!).

O altă sugestie: „fructele de pădure ale lunii mai” (de origine siberiană, climatul Ardenilor trebuie să-i facă să râdă încet!); primele boabe roșii ale anului (la mine, săptămâna trecută) [aceasta este Lonicera kamtschatica; este botanic, o caprifoi]; afinele ar trebui să corespundă bine solurilor dvs. acide (afinele cultivate fiind o altă specie, cu pulpă albă, originară din Canada - genetica bună pune la îndoială rezistența la frig! -; vezi și sub „bluet”; obișnuită în Vosgi)
1 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de olivier75 » 16/05/17, 10:58

La fructele roșii, ca și în rest, există și o alegere în cadrul soiurilor, este destul de surprinzător faptul că coacăzele nu cresc acasă.
Eu am; coacăze albe, roșii, coacăze negre, caseilere, agrișe roșii, albe, căpșuni albe, roșii, sălbatice, dud, mure fără spini, dud japonez, afine, diverse zmeură, diverse vie, goji.

Olivier.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de Did67 » 16/05/17, 14:28

olivier75 a scris:La fructele roșii, ca și în rest, există și o alegere în cadrul soiurilor, este destul de surprinzător faptul că coacăzele nu cresc acasă.
Eu am; coacăze albe, roșii, coacăze negre, caseilere, agrișe roșii, albe, căpșuni albe, roșii, sălbatice, dud, mure fără spini, dud japonez, afine, diverse zmeură, diverse vie, goji.

Olivier.


Doar o notă rapidă: prefer fructele roșii care sunt roșii, deoarece antocianinele (care colorează fructele - și uneori frunzele - roșii) sunt antioxidanți. Deci, cred că fructele roșii sunt „mai bune” (pentru sănătatea ta). Chiar dacă înseamnă să ai „mai mult decât organic”, atât cât este și întrebarea de vârf a compoziției ...

Goji este un tufiș sacru, care se întinde, spinos; se întinde, cade și straturi ... Atenție la „murdărie”, vorbesc despre „congestie”!
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de olivier75 » 16/05/17, 15:50

Da, de fapt am extins răspunsul cu ceea ce este plantat la marginea unei grădini de legume și căruia îi place brf!
De asemenea, sunt destul de rapid să înmulțesc soiurile, să înmulțesc șansele de succes, recoltele, gusturile și culorile. Am atât de multe viță de vie cât am de soiuri, aproximativ 25.
Goji-ul meu este încă mic, dar foarte picant, în gardul exterior, pe care îl putem descrie drept defensiv și hrănitor, în cele din urmă pe termen lung.
Olivier.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: mică grădină de legume pentru leneșii din Ardeni




de Christophe » 17/05/17, 19:55

Aici am transplantat răsaduri pe grădina de legume ... pentru moment este puțin goală ... : Mrgreen:

Cucurbitele sunt toate gura, cu excepția unuia ... este normal? Cu toate acestea, m-am asigurat să păstrez mușchiul de pământ în apă ...

PP_ardennes.jpg

PP_ardennes3.jpg


În caz contrar, iată colțul meu de zmeură în creștere, am plantat 1 sau 2 plante acum 4 sau 5 ani și s-a dezvoltat (nu am pus încă un BRF):

PP_ardennes2.jpg


Pe de altă parte, este o specie destul de târzie așa cum am indicat aici: agricultură / zmeură prea târziu-putem-avansa-recoltarea-t14944.html

Dacă BRF ar putea avansa producția, ar fi bine :)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 346