Tăierea cipresului în mulci?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
LionelD
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 19/06/17, 17:41

Tăierea cipresului în mulci?




de LionelD » 19/06/17, 19:09

Pot folosi tăierea chiparosului singură sau amestecată cu fân?
Am, de asemenea, o cantitate mare de ace uscate de pin, dar fără râșniță, le pot folosi pentru mulcire (în loc de BRF) pentru căpșuni, de exemplu. Există un tip de râșniță recomandat pentru ace de pin.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Tunderea chiparosului în mulci?




de Christophe » 19/06/17, 19:24

Bună și bine ai venit aici!

Cred că nici o tocătoare de plante nu macină suficient de fină pentru ace de conifere și măcinarea prea fină probabil că nu este bună, apa trebuie să poată trece în continuare ...

Pe de altă parte, acele sunt acide ... așa că vedeți compatibilitatea chimică, am lăsat specialiștii să răspundă ...
1 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Tunderea chiparosului în mulci?




de Ahmed » 19/06/17, 19:38

Acestea sunt câteva întrebări foarte diferite.

Ramurile de chiparos pot face parte din compoziția BRF (posibil amestecată cu fân), totuși într-o proporție modestă (10-15%), dar spuneți că nu aveți un tocător ... : Roll:
Există, de asemenea, posibilitatea unui pre-compost de tip „Jean Pain”, dar este destul de restrictiv.

Ace de pin pot fi folosite pentru mulcire, dar sunt un material sărac foarte diferit de BRF. Nu este sigur că acestea provoacă acidificare: nu trebuie să confundăm ceea ce se întâmplă în pădure, în anumite condiții silviculturale iar într-o grădină, mediul conduce foarte diferit. Cu toate acestea, nu uitați că regula rămâne de favorizat amestecuri de intrări carbonice...
În ceea ce privește zdrobirea acelor de pin, care ar fi nevoia (cu excepția în cazul pinului cu ace deosebit de lungi)?
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
LionelD
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 19/06/17, 17:41

Re: Tunderea chiparosului în mulci?




de LionelD » 19/06/17, 21:48

Ahmed doar o clarificare: este de mărimea chiparoșilor cu foarfecele părții verzi care tocmai au crescut, și nu de ramuri. Pe măsură ce se usucă, devine maro.
În ceea ce privește acele de pin, acestea sunt lungi și în practică putrezesc doar foarte, foarte încet. Mi s-a părut că prin măcinarea lor va promova degradarea.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Tunderea chiparosului în mulci?




de Ahmed » 19/06/17, 22:19

Da, am ezitat cu privire la acest punct care era ambiguu ...
Deci, nu este nimic în neregulă cu amestecarea puțin cu fân, dar este mai bine să evitați dozele prea mari.
În ceea ce privește acele de pin, dacă sunt foarte stabile în timp, acestea ar trebui rezervate pentru utilizarea anti-iarbă * (sub copaci, de exemplu sau în locuri foarte specifice), fără a avea drept scop hrănirea organismelor solului; Mă îndoiesc că măcinarea modifică această caracteristică (cel puțin pe ace uscate, pe care nu le specificați).

* Ca scoarța de pin maritim zdrobită ...
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 320