Permacultura și fenocultura pentru începători

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Criză corsică
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 26/06/17, 01:27

Permacultura și fenocultura pentru începători




de Criză corsică » 26/06/17, 13:32

salut tuse
Iată-l, acum câteva luni, am descoperit acest nou mod de abordare a cultivării grădinii de legume și în ciuda tuturor videoclipurilor pe care le putem vedea pe net, am încă multe întrebări ... .
De exemplu
ce să ne gândim la prezența furnicilor în grădina noastră de legume?
în viața solului, încep să înțeleg puțin aceste principii de bază, dar (((cred că va dura timp pentru a face un minim al turului))), pentru micoriza din sol, Pun întrebarea dacă această prezență nu promovează reciclarea vreunui produs chimic prezent pe pământ ???

Iată pentru prima mea întrebare ,, Am și altele ,,, dar pentru astăzi nu aș mai face o pauză

multumesc chris
0 x
Criză corsică
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 26/06/17, 01:27

Re: permacultura și fenocultura pentru începători




de Criză corsică » 26/06/17, 14:32

ps; micorize sau miceliu sau altele ?? care crește pe pământ, poate acționa asupra produsului chimic introdus de om în sol ........ ???
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: permacultura și fenocultura pentru începători




de Ahmed » 26/06/17, 15:24

hi Chris din Corsica si bine ai venit!

Mica furnică neagră a grădinilor (lasus niger este o specie în mod normal supusă acestui ecosistem antropizat (grădina furnicilor negri). Este un prădător al altor insecte, dar practică în principal o formă de reproducere a afidelor pentru a se hrăni cu mierea lor.

Acțiunea ciupercilor asupra poluanților prezenți în sol este bine documentată prin experimentele în mărime naturală efectuate în India de peter ash, pe care am avut ocazia să îl cunosc în timpul unei vizite în Franța. Pentru el, era vorba de curățarea depozitului de deșeuri al unui spital, iar analizele efectuate după o perioadă de compostare indică în mod clar o neutralizare a poluanților, în special a metalelor grele, printr-un fenomen de adsorbție, prin ciuperci.
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Criză corsică
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 26/06/17, 01:27

Re: permacultura și fenocultura pentru începători




de Criză corsică » 26/06/17, 17:50

multumesc pentru raspuns Vad ca esti in burgundia ,,, cand faceam cercetari, am dat peste un videoclip de acasa

https://www.youtube.com/watch?v=nov0MqbPI9c

pentru moment nu am găsit alte videoclipuri despre subiectul meu
dacă aveți legături video sau audio sau alte persoane nu au acest subiect
ar fi dragut
în toate condițiile, care conch a adus puține informații de mai sus, este frumos strâns !!!

ps: Mă voi întoarce și voi asculta linkul pe care l-ai făcut !! :)

merci
Chris
0 x
Criză corsică
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 26/06/17, 01:27

Re: permacultura și fenocultura pentru începători




de Criză corsică » 26/06/17, 20:07

re
Tocmai am terminat de ascultat coloana sonoră a conferinței lui Peter Ash, este foarte interesant, singurul truc este că în imagine ,, nu este ușor să înțelegi totul într-o singură ascultare; ) M-aș întoarce altă dată ......; )
dupa, nu stiu ciupercile care pot creste in solul plantatiilor mele, nu as spune, daca ciuperca care invita si se aseaza in gradina, este buna pentru oameni sau nu ???

cine îmi poate spune unde pot găsi fotografiile sau linkurile care tratează acest subiect în grădina de legume ??

bine pentru tine tuse

Chris
0 x
Criză corsică
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 26/06/17, 01:27

Re: permacultura și fenocultura pentru începători




de Criză corsică » 27/06/17, 00:14

re
la vederea acestui document video

https://www.youtube.com/watch?v=TCDW86qtY_4

Cred că este mai bine să identificăm pe rând ciupercile care ies

sau altfel alegem să introducem mai multe tulpini diferite de cele alese de noi, cum ar fi miceliul pe care îl punem, are prioritate față de cel care ar veni dacă ar fi invitați și, de asemenea, riscăm mai puțin rezultatul ??? ???

?????
0 x
Criză corsică
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 26/06/17, 01:27

Re: permacultura și fenocultura pentru începători




de Criză corsică » 27/06/17, 11:16

hellos

Voi numi acest post convingător începător
Voila, deși pe net, există foarte puțin site sau video serios despre ciuperci, am făcut totuși câteva cercetări !!
și am dat peste videoclipuri de la ((universitatea leului)).
de fapt videoclipurile sale care servesc drept suport educațional pentru lecții
și cu permisiunea lor, îmi permit să-l împărtășesc aici ..

Cred că lista nu este completă ,,, dar este deja un bun pas înainte cu privire la acest subiect.
.
așa cum spune propoziția .. ((dacă aveți dubii, abțineți-vă))

https://www.youtube.com/watch?v=A1Yl91sDXGA&list=PL_ZZHWrfptdQUoZeV4ubVLP0hWYsxFSsq&index=5

fac si fise tehnice, lista nu este completa, dar chiar este foarte interesanta !!!!

http://spiralconnect.univ-lyon1.fr/weba ... eId=143414

iată ce am găsit pentru tine ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Permacultura și fenocultura pentru începători




de Ahmed » 27/06/17, 14:37

Nu vă înțeleg temerile cu privire la ciupercile prezente în solul grădinii dvs. de legume: ele au existat întotdeauna acolo, desigur, într-un mod discret, în felul lor, ceea ce este nou este interesul care le-a fost adus recent. Acest ultim punct explică cantitatea mediocru de documente care le privesc, ceea ce este valabil și pentru întreaga microbiologie a solului ...
Importul altor ciuperci, în afară de faptul că este o misiune aproape imposibilă din motive complexe, nu înseamnă mult, metodologic vorbind: vă propuneți să înlocuiți ciupercile pe care nu le cunoașteți, cu altele pe care nu le cunoașteți. nu are niciun indiciu despre autoecologie ... : Roll:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Permacultura și fenocultura pentru începători




de Did67 » 27/06/17, 14:52

Pentru a vă completa, ahmed, aș spune că ar trebui înțeles că, în general, sistemele existente funcționează foarte bine fără oameni! Cu 300 de milioane de ani înainte de om, pământul era acoperit de vegetație. Din păcate, omul este un pic un mit în jurul marginilor și răspândește ideea că, dacă nu el este cel care conduce, el este marele geniu autoproclamat după Dumnezeu, atunci nimic nu funcționează ...

Deci principiul 1: natura, pentru ca aceasta să crească, nu are nevoie de om; fără arătură; fără pesticide; fără îngrășăminte etc ... Dar nici „inoculații”, „electrocultură” sau „hidroponie” ... Toate acestea, acestea sunt fanteziile intervenționismului în mod greșit și prin omul...

Principiul 2: Intervențiile umane, în general, fac mai multe daune decât bine. Desigur, atunci când vrei „căpșuni”, intervii pentru a „antropiza” colțul tău de grădină și a instala căpșuni acolo; și, în general, dacă o faci cu puțin respect și tact, natura „acceptă” ...

Principiul 3: populația unei specii, într-un anumit loc, depinde în esență de hrana pe care o găsește acolo și de abundența dușmanilor săi; deci, dacă doriți să aveți „ciuperci bune”, cele care sunt adaptate sistemului dvs., solului dvs., climatului dvs., situației dvs., trebuie să faceți două lucruri: hrăniți-le bine (prin contribuții de substanțe lemnoase, cum ar fi BRF) și evitați distrugerea lor (prin urmare, eliminați orice prelucrare care „rupe” rețelele) ...

Vor exista apoi câteva mii de specii de ciuperci, deci marea majoritate este necunoscută, nu a fost niciodată studiată, ceea ce nu-l împiedică să fie acolo și să-și „joace rolul ecologic”.

Schematic, așa este potrivit să „vedem” lucrurile ... și nu: „ce ar trebui să fac pentru a crește în grădina mea de legume” (la această întrebare, puțin provocare, un pic pentru distracție, un pic pentru că este adevărat, am un răspuns: de pe șezlong, odată ce fânul a fost întins - astfel organismele sunt bine hrănite!).

În cele din urmă, este convingerea mea și baza reflecției mele ...
2 x
Criză corsică
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 26/06/17, 01:27

Re: Permacultura și fenocultura pentru începători




de Criză corsică » 27/06/17, 14:57

Ahmed a scris:Nu vă înțeleg temerile cu privire la ciupercile prezente în solul grădinii dvs. de legume: ele au existat întotdeauna acolo, desigur, într-un mod discret, în felul lor, ceea ce este nou este interesul care le-a fost adus recent. Acest ultim punct explică cantitatea mediocru de documente care le privesc, ceea ce este valabil și pentru întreaga microbiologie a solului ...
Importul altor ciuperci, în afară de faptul că este o misiune aproape imposibilă din motive complexe, nu înseamnă mult, metodologic vorbind: vă propuneți să înlocuiți ciupercile pe care nu le cunoașteți, cu altele pe care nu le cunoașteți. nu are niciun indiciu despre autoecologie ... : Roll:
((((ce vrei să spui prin autoecologie .. a ciupercii ?????? adică ?????)))))
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 445