Rage împotriva biodynamics

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
edith4278
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 30/06/17, 08:17
x 1

Rage împotriva biodynamics




de edith4278 » 30/06/17, 08:24

Dragilor,

Sunt nou la asta forum dar o citesc de ceva vreme despre anumite subiecte agricole sau de sănătate. Trec cursul astăzi înregistrându-mă și lansând un subiect care mă deranjează (să spunem așa : Cheesy: ) pentru o vreme: se referă la unii oameni verzi din agricultură.

Pentru a mă prezenta rapid, am fost vegan de aproximativ trei ani și am primit puțin sprijin financiar de la L214 de un an. Desigur, mi-am orientat cumpărăturile către produse organice, dar revenirea pe pământ a fost oarecum brutală în ultima vreme. Interesându-mă în producția ecologică, am descoperit metodele agriculturii biodinamice și utilizarea pe scară largă a coarnelor și a sângelui de animale destinate să servească drept îngrășământ pentru cultivarea câmpurilor. Un adevărat masacru de animale! : Evil:

Cu toate acestea, în discursurile lor, promotorii biodinamicii ne vorbesc despre respectul pentru natură, despre practicile respectuoase, dar, de fapt, este fanatism. Chiar cred că agricultura organică REALĂ poate lipsi de acești oameni. Problema este că au o anumită celebritate și că publicitatea făcută din aceasta dăunează celor care doresc cu adevărat să mute conștiința pentru o lume mai durabilă.

Dacă unii dintre voi au informații despre practicile biodinamicii, sunt interesat să mă documentez în continuare cu privire la această chestiune.

iată pentru această răbufnire!
O zi buna tuturor!
Edith
1 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Rant împotriva biodinamicii




de olivier75 » 30/06/17, 08:52

Bună ziua edith4278,
Bine ați venit la asta forum.
Agricultura ecologică este un mare pas înainte în comparație cu așa-numita agricultură convențională, nu se poate nega. Acestea fiind spuse, este doar o îmbunătățire care este de a păstra solul și, eventual, sănătatea noastră, care este departe de a avea un succes complet, în special din cauza derivaților de cupru.
Aici, mai mult decât fenocultura organică vede lucrurile dintr-un unghi prea diferit pentru a fi acceptate și aplicate rapid și la scară largă. Citindu-ne, veți observa că subprodusele de origine animală sunt puțin folosite și chiar mai puțin minerit, dar din inutilitate mai mult decât în ​​principiu.
Eu însumi folosesc păr de cal de ponei de agrement, având o sursă foarte apropiată și neutilizată.
Trebuie amintit că astăzi, ca și până acum, produsele pentru carcasă, de care nu doriți să faceți, există, și fără această evaluare s-ar pierde, amplificând, după părerea mea, „tristețea” uciderii unui animal.
Lucrurile se mișcă încet, cea mai mică încercare în agricultură durează cel puțin un an și, cu multă gândire, obiective diferite.
Pentru mine, problema nu constă în a purta o geacă de piele sau a pune cornul sub un copac, ci a crește prea mult și prea rău carne. Sunt pentru o reducere (drastică?) A consumului și utilizarea maximă a subproduselor.
Omul s-a dezvoltat odată cu explorarea animalelor, iar eradicarea cărnii mi se pare utopică, dar fiecare actor consumator schimbă întreaga ofertă.
Olivier.
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Rant împotriva biodinamicii




de olivier75 » 30/06/17, 09:11

Pentru biodinamică, nu necesită nici utilizarea subproduselor de origine animală, chiar dacă „rețetele” le conțin, iar sensibilitățile sunt multiple. Nu cred că există mai mult fanatism decât în ​​Vegan, știind că fiind nici eu nu am avut ocazia să fiu conștient de amândouă.
Olivier.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Rant împotriva biodinamicii




de Did67 » 30/06/17, 09:40

Acest lucru pune întotdeauna aceeași problemă: raționamentul în „metodă”, în „rețetă”, mai degrabă decât analizarea unui „sistem”.

Un tuareg poate fi vegan? Sau un eschimos. Sau un Maasai ...

Răspunsul este nu.

Aceste „triburi” au nevoie de animale care colectează biomasă rară, pe care omul nu o poate consuma brută: ierburile slabe din zonele deșertice sau planctonul mării reci ...

Utilizarea animalului este în general însoțită de o „sacralizare” a acestor animale. Aceste triburi știu foarte bine că trăiesc din ea, că le datorează supraviețuirea lor ... Animalele se află atunci în centrul diferitelor rituri, în timp ce nu sunt baza hranei.

Iată ce trebuie văzut: profanarea animalului prin „reproducere modernă” în societățile noastre. Dar respingerea oricărei utilizări a animalului este pentru mine doar o creație, de înțeles, dar despre care mă îndoiesc de temelii. O nouă „religie”?
1 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Rant împotriva biodinamicii




de Janic » 30/06/17, 11:21

Bună Edith
Sunt nou la asta forum dar o citesc de ceva vreme despre anumite subiecte agricole sau de sănătate. Trec cursul astăzi înregistrându-mă și lansând un subiect care mă deranjează (să spunem așa) de ceva vreme: privește anumiți oameni verzi din agricultură.

Pentru a mă prezenta rapid, am fost vegan de aproximativ trei ani și am primit puțin sprijin financiar de la L214 de un an. Desigur, mi-am orientat cumpărăturile către produse organice, dar revenirea pe pământ a fost oarecum brutală în ultima vreme. Interesându-mă în producția ecologică, am descoperit metodele agriculturii biodinamice și utilizarea pe scară largă a coarnelor și a sângelui de animale destinate să servească drept îngrășământ pentru cultivarea câmpurilor. Un adevărat masacru de animale!

iată pentru această răbufnire!
O zi buna tuturor!

Edith
bonjour
Biodinamica nu este de tipul VGR sau VGL, ci doar organică, chiar dacă Rudolf Steiner a fost destul de favorabil VGR ca mulți „gânditori” din viață. De fapt, tot ceea ce este organic devine un element care poate promova o fertilitate mai bună a solului și, prin urmare, înlocuiește îngrășămintele și tratamentele chimice. Este o abordare care funcționează pentru unii și pur și simplu nu pentru alții.
Antroposofia se prezintă atât ca o spiritualitate, cât și ca o încercare de abordare a naturii umane și a marilor întrebări care au animat întotdeauna religiile printr-o nouă știință a fenomenelor minții. A fost dezvoltat în principal de Rudolf Steiner.
https://fr.wikipedia.org/wiki/Anthroposophie

Pentru fanatism, veganismul este considerat de unii ca fiind! Prin urmare, totul este doar un punct de vedere personal.
Dar acolo este din nou Vorganism și vegani, așa cum există religii și doctrinele lor și alături de cei mai mult sau mai puțin practicanți și diferențele lor de punct de vedere și practică.

personal Dar asta mă angajează doar, în afară de îndepărtarea a ceea ce este animal (deja nu este atât de rău) ceea ce am observat în lor forumseste că sănătatea, BIO, substanțele chimice sau nu, le trece peste cap (nu din fericire, dar este o minoritate) și „fanatismul” lor față de B12 este deplorabil din punct de vedere al sănătății reale. Dar fiecare face ceea ce vrea într-o țară cu libertăți (relative) de alegeri de viață.

Salut
Un tuareg poate fi vegan? Sau un eschimos. Sau un Maasai ...
Răspunsul este nu.
Aceste „triburi” au nevoie de animale care colectează biomasă rară, pe care omul nu o poate consuma brută: ierburile slabe din zonele deșertice sau planctonul mării reci ...

Este nevoie de o foarte mică parte a populației pentru a face din aceasta o referință împotriva VG. Întrebarea, pusă deja, este: consumul de animale este util și necesar pentru majoritatea restului populației? Răspunde, nu! Întrucât este doar o cultură alimentară (care diferă de la o țară la alta) și a cărei origine de supraviețuire a fost pierdută de-a lungul mileniilor pentru a nu mai fi un obicei.
Iată ce trebuie văzut: profanarea animalului prin „reproducere modernă” în societățile noastre. Dar respingerea oricărei utilizări a animalului este pentru mine doar o creație, de înțeles, dar despre care mă îndoiesc de temelii. O nouă „religie”?

O nouă religie? Desigur, în sensul latin și grecesc al termenului, adică pentru a lega elemente care nu iau în considerare doar obiceiurile, ci și cunoștințele dobândite (este necesar ca așa-numitele științe exacte să fie utile pentru ceva!) în epoca noastră modernă și, prin urmare, practicați zilnic, așa cum faceți în fenocultură, de exemplu!
Cu toate acestea, această sacralizare s-a mutat și a continuat la un mod de exprimare a succesului social, bogații pot mânca carne, săracii nu (sau prea puțin în ochii „crescătorilor moderni”) și bisericile au fost golite în favoarea templelor de consum și a așa-numitelor boli ale civilizației.
Cu toate acestea, VG este un mijloc, printre altele, de „religarer” față de ceea ce s-a pierdut mai mult sau mai puțin de modernismul în cauză și pe care îl vom găsi în aceste „flashback-uri ale strămoșilor noștri”, ca agricultură ecologică, medicină alternativă, îmbrăcăminte nesintetică (inclusiv mătase, lână, care deranjează Edith, sau cânepă și alte fibre vegetale), mers activ în aer nepoluat etc.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Rant împotriva biodinamicii




de Adrien (ex-nico239) » 30/06/17, 17:55

edith4278 a scris:Interesându-mă în producția ecologică, am descoperit metodele agriculturii biodinamice și utilizarea pe scară largă a coarnelor și a sângelui de animale destinate să servească drept îngrășământ pentru cultivarea câmpurilor. Un adevărat masacru de animale! : Evil:


Strict în raport cu întrebarea dvs. și cu propriul mod de a vedea lucrurile, în acest caz trebuie să vă asigurați că verificați, dacă puteți, că ceea ce mâncați a fost cultivat sau nu cu „deșeuri” animale.

În mod ironic, ați putea descoperi că produsele organice folosesc „deșeuri” animale și că cele convenționale nu ...

Rămâne să găsim bios care să nu-l folosească.

Acest lucru pune vasta problemă a trasabilității.

După părerea mea, este imposibil.
Tot ce mai rămâne de făcut este încrederea
Tocmai ai descoperit limitele
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Rant împotriva biodinamicii




de Janic » 30/06/17, 18:49

edith4278 a scris:
Interesându-mă în producția ecologică, am descoperit metodele agriculturii biodinamice și utilizarea pe scară largă a coarnelor și a sângelui de animale destinate să servească drept îngrășământ pentru cultivarea câmpurilor.

Un adevărat masacru de animale! Strâns în legătură cu întrebarea și modul dvs. de a vedea bine lucrurile în acest caz, trebuie să vă asigurați că verificați, dacă puteți, că ceea ce consumați a fost cultivat sau nu cu „deșeuri” d 'animale.
În mod ironic, ați putea descoperi că produsele organice folosesc „deșeuri” animale și că cele convenționale nu ...
Rămâne să găsim bios care să nu-l folosească.
Acest lucru pune vasta problemă a trasabilității.
După părerea mea, este imposibil.
Tot ce mai rămâne de făcut este încrederea
Tocmai ai descoperit limitele


Edith își va putea da părerea, dar întrebarea pusă este diferită și privește sacrificarea animalelor și, de fapt, utilizarea deșeurilor lor, ambele fiind legate.
Apoi, produsele folosite își pierd specificitatea inițială prin transformarea efectuată de plantă (atunci când mănânci un produs crescut cu deșeuri organice legate de defecațiile animalelor, nu consumi rahat pentru toate acestea.) De fapt, o legumă cultivată. cu sânge sau corn nu îl conține mai mult în forma sa inițială.
Acum, este un fapt că biodinamica nu este clasică pentru toate acestea, inclusiv cu preparatele sale care sunt ieșite din comun și se distinge de alte metode de cultivare organică.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Rant împotriva biodinamicii




de Ahmed » 30/06/17, 19:15

Am cunoscut pe cineva care practica biodinamica cu entuziasm și de mult am fost interesat, deși de la distanță, de aceste practici. Este sigur că anumite orientări sunt pozitive și că rezultatele sunt uneori surprinzătoare. De la începutul îndoielilor sale cu privire la unele dintre conceptele sale oarecum neclare, înțeleg cu ușurință că atenția extremă acordată solului și plantelor nu este indiferentă succesului său.

Nu dezaprob aspectul capricios, dar acesta din urmă ar beneficia de a nu contamina modul de înțelegere a funcționării solului și a locuitorilor săi și de a fi limitat doar într-un „stil de viață” presupus.

Așa cum am spus mai înainte Olivier75, faptul de a recurge la produse de origine animală nu schimbă situația generală, dar, deoarece acestea nu sunt strict utile pentru fenocultură, este foarte posibil să se facă convingerile personale compatibile cu grădinăritul „leneș”. 8)
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9834
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Rant împotriva biodinamicii




de sicetaitsimple » 30/06/17, 19:55

Ahmed a scris: De la început, s-au îndoit despre unele dintre conceptele sale oarecum neclare ....


Cu cizmele mele grele în plus în această seară puțin noroios (a căzut multă ploaie în casa mea, cu atât mai bine, nu numai pentru mine, ci mai ales pentru tinerii, dar din regiune care începuseră să fie însetați), recunosc că nu Înțelegeți bine și nu vă agățați de biodinamică ... Mi se pare doar excentric. Este doar cultural, nu mă gândesc la schimbare, am nevoie de un minim de explicații raționale pentru a rămâne la ceva.

Acum, cu privire la utilizarea subproduselor de origine animală (corn, sânge, pene ...) în agricultura „organică” pentru a generaliza, sunt total pentru! Trebuie să încetăm să fim ipocriți și să ne prefacem că reproducerea nu există ... Creșterea există, hrănește oamenii, ceea ce produce, inclusiv subprodusele, trebuie utilizat.

După aceea, consumul de carne mai puțin, având ferme care respectă mai bine starea animalelor, ... sunt alte întrebări, întrebări reale.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Rant împotriva biodinamicii




de Janic » 30/06/17, 19:58

Ahmed salut
Nu dezaprob aspectul capricios, dar acesta din urmă ar beneficia de a nu contamina modul de înțelegere a funcționării solului și a locuitorilor săi și de a fi limitat doar într-un „stil de viață” asumat
nu este foarte clar! :?:
Cu toate acestea, biodinamica este atât de specială, deoarece este legată de o anumită filozofie spirituală și care denotă concepția „clasică” a agriculturii datorită influenței sale orientale. Există diverse filozofii care amânează neofiții.
Foarte particular, de asemenea, metoda sa de cristalizare sensibilă, care este similară cu activitatea lui Emoto pe apă, (purtător de informații) și, în același timp, pe alte căi, la diluții dinamice homeopatice, la memoria celulară, la memoria apei, etc ...
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 290