Tomatoasa Sloth

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Tomatoasa Sloth




de Adrien (ex-nico239) » 01/07/17, 14:38

Nu știu dacă ideea vi se va potrivi, dar există o mulțime de discursuri interesante despre roșii împrăștiate la fel de multe postări împrăștiate la fel de multe subiecte ....

Deci, dacă căutăm informații despre roșii ... uh este complicat :şoc: și este un DAUNE dat fiind bogăția întregului conținut dispersat din păcate

În opinia mea, ar putea fi practic să aveți un subiect pentru fiecare legumă ... cu referințe, experiențe, cunoștințe despre fiecare ...

Pentru început ... legătura foarte interesantă oferită de Didier: Influența temperaturii asupra cultivării roșiilor

http://www.tomatofifou.fr/culture/cultu ... emperature

Și, orice ne-am putea gândi, putem indica și site-ul lui Pascal Poot

http://www.lepotagerdesante.com/
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Roșia leneșilor




de Forhorse » 01/07/17, 19:01

Un mic videoclip destul de complet despre subiectul unui YouTuber care îmi place
https://www.youtube.com/watch?v=M9SN7NdOWlo
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Roșia leneșilor




de Adrien (ex-nico239) » 01/07/17, 20:26

:!: asta face încă o referință ... este adevărat că Damien este mai degrabă 8) rece
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Roșia leneșilor




de Adrien (ex-nico239) » 01/07/17, 22:53

Întrebare foarte practică

Avem o mulțime de flori pe roșii, dar toate florile vor da roade?

Mi se pare că nu, dar nu știu în ce procent ....
0 x
Criză corsică
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 26/06/17, 01:27

Re: Roșia leneșilor




de Criză corsică » 01/07/17, 23:13

salut ih barbati
un link dintr-o casă la care mă uit, iată-l pentru tine !!
îmi pare rău, videoclipul este puțin lung :strigăt:
https://www.youtube.com/watch?v=w71tzVJIHsg&t=605s
0 x
Criză corsică
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 26/06/17, 01:27

Re: Roșia leneșilor




de Criză corsică » 01/07/17, 23:56

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Roșia leneșilor




de Forhorse » 02/07/17, 09:45

nico239 a scris:Întrebare foarte practică

Avem o mulțime de flori pe roșii, dar toate florile vor da roade?

Mi se pare că nu, dar nu știu în ce procent ....


În teorie da, dar mi se pare că setul de fructe apare doar dacă solul este peste o anumită temperatură, altfel floarea se avortează.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Roșia leneșilor




de Did67 » 02/07/17, 10:02

Ești sigur că este temperatura solului ??? Se joacă asupra creșterii rădăcinilor și a dezvoltării plantelor, cu siguranță: roșiile mele plantate devreme au stagnat și au vegetat timp de aproape 2 luni, cu frunze care devin albastre, semn al unui deficit de fosfor, el însuși un semn rădăcini care nu explorează pentru că nu cresc ... Roșia trebuie, din acest punct de vedere, să fie considerată o plantă "tropicală" care are nevoie de un sol cald ... indirect, desigur , lipsa dezvoltării va duce la o întârziere a înfloririi. Dar despre rata florilor care fertilizează, nu știu?

Invers, peste o anumită temperatură aer, fertilizarea nu mai are loc: este dificilă cultivarea roșiilor în condiții tropicale. Alternarea temperaturii zi / noapte joacă un rol. Când temperatura este ridicată și destul de stabilă, aceasta scade (am experimentat acest lucru în Ciad, unde producția a fost bună doar în anotimpurile „răcoroase” - acest lucru corespunde, în Ciadul central la + 30 ° la umbră. ziua și încă 10-15 noaptea! -; Am observat acest lucru în timpul caniculei din sera mea, care era apoi aproape de 50 °).

Desigur, furajerii joacă un rol: în culturile intensive din sere, sunt introduși bondarii. Firele suspendate sunt „scuturate” de agitatoare pentru a promova autofertilizarea: polenul cade pe pistilul din frunză (s-ar părea că aceste „scuturări” sunt unul dintre rolurile efective ale bondarilor!)
0 x
Criză corsică
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 26/06/17, 01:27

Re: Roșia leneșilor




de Criză corsică » 02/07/17, 15:49

bonjour
Did67 a scris:
Invers, peste o anumită temperatură aer, fertilizarea nu mai are loc: este dificilă cultivarea roșiilor în condiții tropicale. Alternarea temperaturii zi / noapte joacă un rol. Când temperatura este ridicată și destul de stabilă, aceasta scade (am experimentat acest lucru în Ciad, unde producția a fost bună doar în anotimpurile „răcoroase” - acest lucru corespunde, în Ciadul central la + 30 ° la umbră. ziua și încă 10-15 noaptea! -; Am observat acest lucru în timpul caniculei din sera mea, care era apoi aproape de 50 °)


Sper că nu aș avea aceeași temperatură la sfârșitul lunii iulie, la începutul lunii august 2016 ,, era 47 grade a ((((umbră)))) ,, temperatura înregistrată în mașină, cele 5 uși se deschid într-o parcare de la 11 dimineața la pranz
c primul an în care am însămânțat plante de roșii ,,, deci ce să fac ??
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: Roșia leneșilor




de dede2002 » 02/07/17, 22:46

Salut Chris din Corsica :) ,

- Într-o mașină, nu este „la umbră”!

-Ce să faci pentru roșiile tale? Așteptați să crească, legați-le astfel încât să nu atingă pământul, tăiați-le pe cele lacome, deși putem lăsa câteva care vor face ramuri, dar dacă lăsăm să se dezvolte toate roșiile, riscăm să punem capăt condimentează cu o mulțime de roșii necoapte. În general, am tăiat capetele ramurilor după primul sau al doilea buchet de flori, iar unii grădinari de piață au tăiat capul plantei după buchetul 5 sau 6 pentru a asigura coacerea roșiilor deja formate. (depinde de climă, aici în Elveția sfârșitul sezonului ajunge repede).

O fotografie a zilei.

tomate_1.JPG
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 307