Grădină de zarzavaturi din Haute-Saône

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
ilguimat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 16/07/17, 18:29
x 6

Grădină de zarzavaturi din Haute-Saône




de ilguimat » 16/07/17, 19:39

Salutare tuturor,

Decid să public un prim raport despre grădina mea, situată lângă Besançon, și petrecut în „fenocultură” de un an încoace. Practicam mulcirea de câțiva ani cu teste de diferite materiale, dar descoperirea permaculturii anul trecut a fost o adevărată revelație asupra mecanismelor solului; apoi datorită lui Didier m-am aruncat nu în apă, ci în fân!
În timp ce totul crește destul de bine, pot să arunc o primă privire. În primul rând, amplasarea și natura terenului = situat într-o zonă umedă la câteva sute de metri de Ognon, râul nostru și aproape de bazinele hidrografice ale comunei. Terenul este de lut / calcar (marnă) cu predominanță relativă în funcție de situația cred. Dintre bioindicatorii spontani = coada calului ajunge într-o poziție bună, deci fără îndoială cu privire la umiditatea reziduală și prezența stratelor freatice. Mai mult, 2016 a fost catastrofal, cu anoxie totală.
Unul dintre principalele riscuri = tendința la hidromorfism dacă apa nu este bine gestionată și, prin urmare, necesită, în opinia mea, și confirmat de observațiile mele, o adaptare a practicii permaculturii în general și a „fenopracticilor”. în special.
Dar această regulă este valabilă pentru toți cred.
În caz contrar, am avut și urzică moartă purpurie chiar la începutul primăverii și, după o mulțime de buttercup târâtor - se pare, de asemenea, un semn de compactare.

Câteva observații în bloc:
- în ciuda unei acoperiri de fân și frunze moarte toată iarna, solul s-a compactat la fel. Eu îl numesc „compactare hidraulică” legată nu de ritmul ploilor, cred, ci de agregarea pământului de către apă („ceramica”). Un pic de grelinette, deci fără a deranja pământul și asta este în ordine;

- varii și variați râme și gândaci, sosiți în masă sub acoperire

- dar și volii, prinși cu succes anul trecut, dar refuzând în mod sistematic orice captură anul acesta = toate capcanele sunt umplute cu sol. Cu toate acestea, am fost mai degrabă novice anul trecut (noroc pentru începători?); rezultate: unele daune la cartofi, garoafe, salată verde ... chiar și rubarba a fost atacată. Destul de ciudat de usturoi și ceapă, deloc. gunoiul de odihnă pare să le excludă, să verifice. În caz contrar, mă gândesc să folosesc tort de ulei de ricin care ar avea avantajul de a fi atât un îngrășământ de bază (cu eliberare lentă), cât și un puternic repelent.

- În această primăvară plantările mele au avut mici probleme să izbucnească, dar mi-am făcut aproape toate răsadurile în sticlă. Și, de fapt, plantele comerciale mi s-au părut mai viguroase. Mai ales dovleceii aveau probleme.

Anul viitor mă gândesc să îndepărtez învelișul primăvara pentru a încălzi solul și a-l lucra la un nivel minim pentru decompactare și pentru a sparge galeriile de mușchi. Îl voi pune înapoi după aceea.

Aici cred că într-un sol cu ​​tendință hidromorfă este necesară o lucrare ușoară a solului respectând orizonturile, ținând cont de protecția și hrănirea solului.
Mă voi gândi, de asemenea, la o altă metodă care ar fi = gunoi de grajd verde pentru iarnă, care va aduce azot și va pompa umezeala în timp ce lucrează solul și îl va lăsa „să se evapore” (ridiche chinezească, veselă, phacelia ...), și acoperit cu fân pentru sezonul cald, care va menține solul răcoros și umed, oferind humus și hrană solului cu un C / N bun.

Evident, soldul general este mai mult decât pozitiv, nu mai este pământ gol, rețele de ciuperci și râme în masă sub fân. Teren viu plin de insecte (îmi place să le privesc) și nu am avut nicio problemă cu melcii, cu excepția poate a micilor melci la începutul primăverii.

Leguma care pare să fi beneficiat mult este salata: nu am avut niciodată astfel de picioare, în plus textura foarte fragedă chiar și la începutul urcării și, oricare ar fi soiul, sunt foarte dulci, mai mult de obicei. Așa că mă întreb dacă connivența cu ciupercile nu este pentru ceva, cum ar fi: OK, voi face un pic mai mult zahăr pentru a vi-l transmite vouă și vouă, în schimbul aducerii mele a apei și a sărurilor minerale luptate în depărtare.

Luați toate sfaturile, mai ales dacă, la fel ca mine, biotopul dvs. este cu tendință umedă!
3 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădină de legume leneșă în Haute-Saône




de Did67 » 16/07/17, 21:36

ilguimat a scris:
Unul dintre principalele riscuri = tendința la hidromorfism dacă apa nu este bine gestionată și, prin urmare, necesită, în opinia mea, și confirmat de observațiile mele, o adaptare a practicii permaculturii în general și a „fenopracticilor”. în special.
Dar această regulă este valabilă pentru toți cred.



Aceasta este, fără îndoială, una dintre situațiile în care trebuie să ne gândim la „îndoirea” solului. Fără a „săpa” neapărat tabla. Pur și simplu aducând solul înapoi de pe cărări spre mijlocul paturilor de flori ...

Cu toate acestea, deoparte, mi-aș da un an sau doi pentru a vedea cum evoluează acest lucru. Este evident că a agrava un sol de această natură este o „mare treabă” ... nu am răspunsul, neavând acest motiv ... Știu doar că, în condiții mai dificile, degradarea poate dura câțiva ani.

Pentru voles, fenomenul pe care îl descrieți este în general legat de faptul că:

a) galeria se prăbușește atunci când este plasată capcana; prin urmare, prin „curățarea” din fața lor, volii provoacă declanșări false; găsim o capcană plină de pământ

b) idem dacă se lasă să pătrundă cel mai mic fir de lumină de-a lungul capcanei; alergic la acesta, volele „înfundă” gaura; făcând acest lucru, împing pământul în fața lor ...

Acum, remarca dvs. este departe de a fi banală: sunt foarte atent și totuși se întâmplă des. Ma intreb daca unii voleni nu au inteles sistemul capcana !!!!

Așa că mă perfecționez din nou: alunec o ramură de fenicul sau țelină, de-a lungul capcanei înainte de a o arunca. Sunt dependenți și se „grăbesc” puțin mai mult! Ce sa nu faci.

Am și eu daune uriașe anul acesta.

Nu sunt sigur (dar experiența ta mă va ajuta) că tremuratul este atât de eficient: acasă, multe galerii sunt „la nivelul pământului”, sub fân. Sunt mai multe urme decât galerii ... Mă tem că se vor întoarce foarte repede! Va urma.
0 x
ilguimat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 16/07/17, 18:29
x 6

Re: Grădină de legume leneșă în Haute-Saône




de ilguimat » 16/07/17, 23:08

Did67 a scris:
ilguimat a scris:
Unul dintre principalele riscuri = tendința la hidromorfism dacă apa nu este bine gestionată și, prin urmare, necesită, în opinia mea, și confirmat de observațiile mele, o adaptare a practicii permaculturii în general și a „fenopracticilor”. în special.
Dar această regulă este valabilă pentru toți cred.



Aceasta este, fără îndoială, una dintre situațiile în care trebuie să ne gândim la „îndoirea” solului. Fără a „săpa” neapărat tabla. Pur și simplu aducând solul înapoi de pe cărări spre mijlocul paturilor de flori ...

Cu toate acestea, deoparte, mi-aș da un an sau doi pentru a vedea cum evoluează acest lucru. Este evident că a agrava un sol de această natură este o „mare treabă” ... nu am răspunsul, neavând acest motiv ... Știu doar că, în condiții mai dificile, degradarea poate dura câțiva ani.

Pentru voles, fenomenul pe care îl descrieți este în general legat de faptul că:

a) galeria se prăbușește atunci când este plasată capcana; prin urmare, prin „curățarea” din fața lor, volii provoacă declanșări false; găsim o capcană plină de pământ

b) idem dacă se lasă să pătrundă cel mai mic fir de lumină de-a lungul capcanei; alergic la acesta, volele „înfundă” gaura; făcând acest lucru, împing pământul în fața lor ...

Acum, remarca dvs. este departe de a fi banală: sunt foarte atent și totuși se întâmplă des. Ma intreb daca unii voleni nu au inteles sistemul capcana !!!!

Așa că mă perfecționez din nou: alunec o ramură de fenicul sau țelină, de-a lungul capcanei înainte de a o arunca. Sunt dependenți și se „grăbesc” puțin mai mult! Ce sa nu faci.

Am și eu daune uriașe anul acesta.

Nu sunt sigur (dar experiența ta mă va ajuta) că tremuratul este atât de eficient: acasă, multe galerii sunt „la nivelul pământului”, sub fân. Sunt mai multe urme decât galerii ... Mă tem că se vor întoarce foarte repede! Va urma.


Mulțumim Didier pentru răspunsul tău și, mai ales, pentru toată munca pe care o faci în grădina ta și online, este o adevărată plăcere de fiecare dată să descoperi un nou videoclip pe Youtube.
Pentru pământul meu cred că va fi mai bine atunci când va exista un strat mai mare de humus, între timp va trebui să mă ocup (și să fac compost) cu situația. Mă voi gândi la îndoirea solului, dacă nu un drenaj poate purta ... în orice caz trebuie să "ofilesc"? „phener”? cu tact și precauție.
mușchi: confirm că o acoperire de vegetație simplă este suficientă pentru ei ca acoperiș, au vizitat un deal pe care l-am făcut cu frunze moarte de fân și miscanthus (rămășițe ale învelișului meu de iarnă), iar în locuri de pe scânduri, au urmărit între pământ și fân.
Totuși, fac super / hiperfundare prin setarea capcanelor, pentru a nu lăsa cel mai mic decalaj, din cauza eșecului previzibil și totuși: nada. De asemenea, le momesc in situ cu pene de măr pe care le pare că le plac. Am pus doar trei picioare de țelină anul acesta, toate trei în cuști de sârmă ...
Frisoanele pot sparge efectiv galeriile de iarnă. Le-am prins aproape instant anul trecut (dacă pun o fotografie, va fi prea „gory”?) Și o dată de două ori odată = se pare că merg mereu în perechi, cu capcana orizontală NEUDORF, asta nu este nu este tubul "TOPCAT". Am văzut chiar unul, odată, sub nasul meu, ieșind din gaură pentru a ciuguli o tulpină de dovleac care trecea deasupra, i-am observat caruselul timp de 5 minute, atât curios, cât și uimit de nervul acestui puțină spumă. Un lucru este sigur, rătăcesc afară din când în când.

Recunosc că pariez pe semințe de ricin, vom vedea anul viitor dacă au dispărut.
Dar dacă obțin vreun succes în lupta mea între timp, voi fi sigur că o împărtășesc! Singurul lucru pe care îl fac în acest moment în cazul unui atac observat (recent o plantă de mentă ale cărei rădăcini erau în gol) este o terapie triplă la domiciliu = câteva granule de ricin în zona afectată din jurul piciorului + mărăcini îngropate în jurul piciorului atacat + o stropire cu gunoi de grajd (care face îngrășământ în același timp). Nu s-au întors să-mi gâdileze așa mintul „armat” și rubarba.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădină de legume leneșă în Haute-Saône




de Did67 » 16/07/17, 23:24

1) Nu cred că compostarea este o tactică bună! Aceasta înseamnă risipirea energiei (se încălzește). Atâta energie pe care organismele voastre din sol nu o vor avea. Atâta muncă pe care nu o vor face! Atât de mult „lipici” încât nu vor produce ...

Singurul avantaj al compostului, dar cu prețul acestei risipe de energie, este de a oferi solului o materie semi-descompusă, deci mai mulți nutrienți mai devreme, în primăvară, când solul este rece și nitrificare nu lucra...

2) Am comandat niște tort de ricin, pentru a încerca.

3) Am pierdut niște țelină, dar mai am ceva ... Trebuie să spun că s-ar putea să transplant 50 ... sau mai mult!

Este o parte a tacticii mele: grădinăritul leneș (fără prelucrare, fără prășit etc.) face posibilă extinderea zonelor fără efort. Spre deosebire de „producătorii de movile”, care au nevoie de sclavi ...

Cele mai atractive plante mi se par a fi ... anghinare. Anul viitor, pregătesc 50 de plante de anghinare, pe care le voi distribui peste tot în grupuri de 2 sau 3. Și de îndată ce atacul nr. 1 am pus capcana în fața numărului 2 ... Va fi o nouă plantă martirică.
0 x
ilguimat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 16/07/17, 18:29
x 6

Re: Grădină de legume leneșă în Haute-Saône




de ilguimat » 17/07/17, 14:41

Did67 a scris:1) Nu cred că compostarea este o tactică bună! Aceasta înseamnă risipirea energiei (se încălzește). Atâta energie pe care organismele voastre din sol nu o vor avea. Atâta muncă pe care nu o vor face! Atât de mult „lipici” încât nu vor produce ...

Singurul avantaj al compostului, dar cu prețul acestei risipe de energie, este de a oferi solului o materie semi-descompusă, deci mai mulți nutrienți mai devreme, în primăvară, când solul este rece și nitrificare nu lucra...

2) Am comandat niște tort de ricin, pentru a încerca.

3) Am pierdut niște țelină, dar mai am ceva ... Trebuie să spun că s-ar putea să transplant 50 ... sau mai mult!

Este o parte a tacticii mele: grădinăritul leneș (fără prelucrare, fără prășit etc.) face posibilă extinderea zonelor fără efort. Spre deosebire de „producătorii de movile”, care au nevoie de sclavi ...

Cele mai atractive plante mi se par a fi ... anghinare. Anul viitor, pregătesc 50 de plante de anghinare, pe care le voi distribui peste tot în grupuri de 2 sau 3. Și de îndată ce atacul nr. 1 am pus capcana în fața numărului 2 ... Va fi o nouă plantă martirică.


„Compost”, de fapt a fost mai mult pentru jocul de cuvinte cu „compune”! : Wink: Sunt de acord cu tine 300%, compostarea este un punct de reper. Poluarea rezultă nu numai din energia termică irosită, ci și din evacuarea gazelor - inclusiv a metanului - în atmosferă. Compostul 1 T trebuie să recupereze numai 300 kg. Cumva, cred că compostul poate fi folosit, ca drojdia pentru pâine, pentru a „însămânța” un sol cu ​​floră bacteriană prolifică. Dar compostul luat izolat nu este de fapt un material teribil ... v („compostarea poluează” Konrad Schreiber, pe youtube)
Din punct de vedere colectiv, este totuși o îmbunătățire, în comparație cu incinerarea deșeurilor verzi umede ... de aici dezvoltarea stațiilor de compostare și a altor coșuri de compost la poalele clădirilor. La rândul meu, este pozitiv. Dar, din punct de vedere agronomic, acesta nu este un panaceu.

La nivelul meu, continui să-mi compost deșeurile din bucătărie dintr-un motiv foarte pragmatic: am o grămadă de grădinari vecini, inclusiv unul care avea pui la un moment dat, care a atras mulți șobolani, care au venit în turme întregi la grădina mea. O groază. Da, înainte de războiul volei, era cel al șobolanilor, și nu al șobolanilor mici, al șobolanilor mari. Așa că a trebuit să-mi ecranez complet coșul de compost în care depozitez materia „plăcută” organică, idem pentru podeaua cabinei, perforată cu galerii asemănătoare eurotunelului.
Nu mai sunt probleme cu șobolanii, dar au făcut o înțelegere cu volii ... uneori mă plictiseam.

Dar altfel încerc pe cât posibil să compost direct pe sol.

Nu știam despre anghinare, dar poate fi o tactică. Am încercat personal cu anghinare din Ierusalim, pe care am putut să o văd că îi plac și ei; în plus față de celelalte avantaje = topi produce plante mari, oferind umbră și, de asemenea, o mulțime de materie organică pentru a restabili în sol atunci când moare. Pe de altă parte, nu mănânc mult din el, din cauza efectelor secundare.
Așa că l-am pus peste tot, poate că a „diluat” atacurile celorlalte legume - pentru că plantele de cartofi sunt vizitate. Voi vedea la recoltă.
Este interesant, dacă testați și rola, vom vedea dacă rezultatele sunt comparabile.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădină de legume leneșă în Haute-Saône




de Did67 » 17/07/17, 15:15

Anghinare din Ierusalim, evit, pentru că este puțin intruzivă ... Și nu ne despărțim niciodată de ea!

Mi se pare că sunt pacienți ai unui anumit zahăr, care în anumite plante înlocuiesc amidonul. Aceasta este inulina. Anghinarea și anghinarea din Ierusalim sunt bogate în ele (zaharuri pe care le digerăm mai puțin bine, deci uneori gaze ...)

Odată cu împrăștierea suprafeței, nu cred că vă temeți prea mult: în câteva zile (cel puțin vara), toate acestea sunt uscate; o coajă de banană redusă la de 3 ori nimic, cojile invizibile pe fân cu care se amestecă ... Cu excepția, desigur, a rămas făina fără legume!
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Grădină de legume leneșă în Haute-Saône




de olivier75 » 17/07/17, 16:44

Didier,
Pentru a conține sau a suprima anghinarea și helianthia de Ierusalim, rupeți tuberculul în mai și epuizați-vă și adesea veniți cu tulpina, cele noi nu sunt încă gata.
Olivier.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Grădină de legume leneșă în Haute-Saône




de chatelot16 » 17/07/17, 19:34

ilguimat a scris:„Compost”, de fapt a fost mai mult pentru jocul de cuvinte cu „compune”! : Wink: Sunt de acord cu tine 300%, compostarea este un punct de reper. Poluarea rezultă nu numai din energia termică irosită, ci și din evacuarea gazelor - inclusiv a metanului - în atmosferă. Compostul 1 T trebuie să recupereze numai 300 kg.

nu vă faceți griji cu privire la metan ... compostarea nu face metan ... pentru a face metan aveți nevoie de o absență completă de aer care nu este niciodată cazul compostării ... trebuie doar să doriți faceți metan pentru a vedea dificultatea: cea mai mică scurgere care permite trecerea puținului aer anulează producția de metan: asta face doar CO2!

în sfârșit este ca povestea cuiva care vrea să-și aprindă barbeuk-ul și care nu o poate face ... și când pleacă, toată pădurea se arde
1 x
ilguimat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 16/07/17, 18:29
x 6

Re: Grădină de legume leneșă în Haute-Saône




de ilguimat » 18/07/17, 11:44

chatelot16 a scris:
ilguimat a scris:„Compost”, de fapt a fost mai mult pentru jocul de cuvinte cu „compune”! : Wink: Sunt de acord cu tine 300%, compostarea este un punct de reper. Poluarea rezultă nu numai din energia termică irosită, ci și din evacuarea gazelor - inclusiv a metanului - în atmosferă. Compostul 1 T trebuie să recupereze numai 300 kg.

nu vă faceți griji cu privire la metan ... compostarea nu face metan ... pentru a face metan aveți nevoie de o absență completă de aer care nu este niciodată cazul compostării ... trebuie doar să doriți faceți metan pentru a vedea dificultatea: cea mai mică scurgere care permite trecerea puținului aer anulează producția de metan: asta face doar CO2!

în sfârșit este ca povestea cuiva care vrea să-și aprindă barbeuk-ul și care nu o poate face ... și când pleacă, toată pădurea se arde


: Lol: De o mie de ori adevărat! Cât mă lupt să-mi aprind barbeuk-ul, în timp ce alții reușesc să distrugă sute de hectare cu fundul! Nu există dreptate.
Chestia asta se numește Legea lui Murphy, nu?
Pe de altă parte, tocmai mi-ați dat o idee fantastică: voi intra în creșterea volei cu SARL, Kbis și companie ... cu siguranță o să o înșel. DAR: Nu voi mai avea volei !!

Prin urmare, nu există metan, cred că se evaporă deja o cantitate mare de umezeală. Dar hei, rămân convins că compostul este un compromis, cu + și - Există un punct care mă interesează, totuși, este „inocularea” laterală în bacterii și organisme, ca o mușcătură mică de EPO într-un un teren puțin leneș. Există chiar și tehnici - puțin sofisticate - pentru a face „suc de compost” bazat tocmai pe multiplicarea exponențială a organismelor prezente într-un substrat compostat.

Ei bine, din moment ce se pare că nu mai sunt șobolani în zonă (vecinul meu care a condus și el o luptă amară), voi urma sfaturile lui Didier și voi începe din nou compostarea direct pe loc, vom vedea.
0 x
ilguimat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 16/07/17, 18:29
x 6

Re: Grădină de legume leneșă în Haute-Saône




de ilguimat » 18/07/17, 11:56

Did67 a scris:Anghinare din Ierusalim, evit, pentru că este puțin intruzivă ... Și nu ne despărțim niciodată de ea!

Mi se pare că sunt pacienți ai unui anumit zahăr, care în anumite plante înlocuiesc amidonul. Aceasta este inulina. Anghinarea și anghinarea din Ierusalim sunt bogate în ele (zaharuri pe care le digerăm mai puțin bine, deci uneori gaze ...)

Odată cu împrăștierea suprafeței, nu cred că vă temeți prea mult: în câteva zile (cel puțin vara), toate acestea sunt uscate; o coajă de banană redusă la de 3 ori nimic, cojile invizibile pe fân cu care se amestecă ... Cu excepția, desigur, a rămas făina fără legume!


Da da, asta este inulina. Aici nu știam că anghinarea o are. Cu toate acestea, nu am observat niciodată probleme de digestie cu anghinare. Se pare că gătit cu bicarbonat de sodiu sau cartofi (ale căror zaharuri sunt digerabile), este mai puțin o problemă, dar nu am încercat niciodată.
Confirm că topi este invaziv. Dar hei, seamănă puțin cu menta și urzicile, obțin niște beneficii din ea. prin urmare, nu există control de frontieră pentru moment.
Este, de asemenea, unul dintre avantajele menținerii unui coș de compost, deoarece ameliorările meselor de tip carne (resturi de carne, oase, crustacee ...) le îngrop în inima coșului: nu există o problemă de mirosuri la casă sau muște și viermi, deoarece în mod normal aceste deșeuri sunt destinate gunoiului „clasic” care la noi, necesită sortarea selectivă, nu mai este colectat o dată la două săptămâni, ceea ce reprezintă o problemă reală vara ! În plus, aceste deșeuri oferă fosfor în compost (ei bine, nu aș prezenta nicio certitudine cantitativă asupra acestui punct).
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 253