Înainte de a începe, câteva întrebări ...

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Antochia
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 18/07/17, 21:38

Înainte de a începe, câteva întrebări ...




de Antochia » 18/07/17, 22:30

Bună ziua, aici sunt grădina mea și părinții mei pe 18 iulie. Pentru climă, ne aflăm în departamentul Seine-Saint-Denis din Ile-de-France. Grădina are o lungime de 3 metri cu 3,50 m aproximativ. Fotografiile au fost făcute la 12:45 - 13:XNUMX (astfel încât să aveți o idee despre umbră)

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Pentru a începe fenocultura aș dori sfatul tău.
După cum vedeți grădina este înconjurată de un tip de laur (necomestibil), precum și de un arbust pe care nu îl cunosc, în dreapta. În ultimii cincisprezece ani, laurii au fost supuși tratamentului produselor împotriva bolilor de 2, 3 ori, dar nimic în ultimii ani.
Intenționez să respect 20 cm de acoperire. Pentru coperta mea m-am gândit să mă descurc cu ceea ce aveam disponibil natural și ușor. adică cosirea gazonului pentru azot și frunzele de sub laur pentru carbon.

Iată 8 întrebări pe care le am înainte de a începe:

1) Dacă am înțeles corect, astfel încât capacul meu să nu se descompună prea repede, trebuie să aștept începutul toamnei să o depun?

2) Cosirea gazonului și frunzele moarte pot fi depozitate împreună în saci de grădină reciclabili speciali, sub masă, afară de soare? Sau va exista un efect de compost sau un alt efect negativ? Ar trebui să așteptăm mai bine până în ultimul moment, în septembrie, să cosim gazonul?

3) Tatăl meu obișnuia să prune garduri vii o dată pe an, cu un dispozitiv de tuns electric pentru a limita expansiunea prea rapidă a laurilor. Aceste foi și aceste mici ramuri pot fi utilizate și în compoziția copertei?

Aproximativ ce procentaj recomandați 50% cosit / 50% frunze moarte și ramificare?

4) Ar trebui să las tunsurile de iarbă + frunzele de laur proaspăt tăiate să se usuce pe masa mea de grădină? Sau este mai bine să le depozitați în geantă? Nu se va evapora energia nutritivă din azotul plantelor dacă îl las să se usuce?

5) Dacă iau frunzele moarte de sub laurii mei, nu vor suferi consecințele de când îmi scot gunoiul în detrimentul solului viitoarei mele culturi?
(Dar îmi spun 2 lucruri:
- Dacă hrănesc solul care se află la doar câțiva metri distanță de lauri (vezi chiar mai puțin de 1 metru, dacă în proiectare decid să le așez chiar lângă el), filamentele ciupercilor nu vor meseria de a-i hrăni?
- Și în cel mai rău caz, dacă laurii mei suferă și sunt prea răi, poate chiar mai bine, vor exista mai multe frunze moarte și mai multe resurse de carbon dacă nu am suficiente frunze moarte pentru acoperirea mea. Mai ales că suntem într-o mică grădină și aceste lauri cresc în fiecare an sub formă de copaci.

6) În comparație cu laurii și reorganizarea acestei grădini, este o idee bună să tăiați aceste lauri să devină copaci, cel puțin o parte, pentru a avea mai mult spațiu și pentru a reorganiza grădina prin înlocuirea lor cu altele, de exemplu prin arbuști de fructe?



7) Grădina și zona rezidențială sunt destul de bine protejate de vânt, însă, uneori, în timpul furtunilor puternice, scaunele se răstoarnă, nu există riscul ca 20 cm de acoperire a solului să se împrăștie pe sine. prea?

8) Ce tipuri de culturi recomandați?
Pentru a optimiza spațiul culturilor verticale ar putea fi interesant, nu?

Vă mulțumesc pentru tine
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: înainte de a începe, câteva întrebări ...




de Ahmed » 18/07/17, 23:35

Sunt multe întrebări! ...
Având în vedere înălțimea lămpilor de cireș, este mai mult un luminator decât o grădină, ca să nu mai vorbim de efectul de pompare al acestor garduri ... : Roll:

Utilizarea tăierilor de iarbă nu poate fi avută în vedere decât pe lângă adăugarea fânului, deoarece este prea ierboasă pentru a îndeplini criteriul duratei de protecție a fânului; acesta poate fi totuși folosit și în amestec cu un material prea carbonat și sărac în azot, la fel ca dimensiunea ta de laur: unul sau mai puțin compensează celălalt ... Cu toate acestea, frunzele * și ramurile de laur se degradează destul de dificil : ceea ce căutăm este un compromis între o acoperire destul de durabilă și capacitatea de a hrăni solul.

* Frunzele de dafin sunt lăcuite, ceea ce le protejează în special.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Antochia
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 18/07/17, 21:38

Re: înainte de a începe, câteva întrebări ...




de Antochia » 19/07/17, 01:38

Da, un luminator precum o mică poiană, dar în afară de efectul de pompare, este un lucru rău? Am auzit că totul crește mai bine la umbră. Pot pune un tip de cultură care este mai potrivit pentru umbrire nu?

Bine văd, bucățile de iarbă + frunze moarte + ramurile de laur pot fi bine echilibrate pe dimensiunea nutritivă a solului, cu toate acestea nu sunt durabile.

Frunzele moarte de laur sunt considerate azotate sau carbonace?

În ceea ce privește efectul de pompare, atunci cu siguranță este o idee bună să tai o mare parte din trunchiurile de laur? În special pe cele din partea stângă și din dreapta și păstrați-le pe cele cu vedere pe strada pietonală în urmă.

În plus, va fi o mulțime de stocuri cu laurii odată tăiați și pot fi refolosite ca sursă de carbon însoțite de o altă sursă de azot! Chiar dacă înseamnă hrănirea solului de mai multe ori, punându-l înapoi deseori. Nu îmi va lua atât de mult timp să pun straturi din când în când și apoi se va face cu plăcere.

Ce crezi?
0 x
Antochia
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 18/07/17, 21:38

Re: înainte de a începe, câteva întrebări ...




de Antochia » 19/07/17, 01:46

Am o idee!

Puțin nebun, dar bun, am tăiat 2-4 lauri, le las odihnite plat pe podeaua grădinii mele. Las solul înfipt în copaci : Twisted: apoi încep din nou cu altele (cu excepția celor cu vedere la strada pietonală), menținând în același timp o grosime de aproximativ 20 cm.

(De asemenea, le pot tăia după aceea pentru a aranja podeaua corect)
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: înainte de a începe, câteva întrebări ...




de phil53 » 19/07/17, 08:08

Dacă este posibil, autorizat, se potrivește sensibilității tale, aș tăia toate laurii și aș pune fie panouri din lemn, fie nimic, sau un spalier pe care faci să urce plantele. Ca o paletă cu ghivece pe care le poți agăța. Roșiile la soarele în creștere de-a lungul acestei partiții ar trebui să se bucure.
Pentru a câștiga lumină, dar și la suprafață și nu mai aveți arbuști care pompează energia de la sol.
Apoi macinați laurii, va face o grosime bună
Cred că în primii ani doar plantarea semi-ar fi prea dificilă.
Și de preferință adăugați fân, dar și cositul recuperat de la vecini, dar stropiți-l doar pentru a nu fermenta.
Este un punct de vedere care mă implică doar pe mine.
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: înainte de a începe, câteva întrebări ...




de olivier75 » 19/07/17, 08:47

Haide, încă un punct de vedere.
Tăiați jumătatea interioară a laurilor la trunchi, profitați de ocazie pentru a reduce puțin înălțimea, plantați iederă între fiecare picior, care va alinia interiorul în câțiva ani. Între timp, plantezi să urci legume pe coasta de sud.
Măslin
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: înainte de a începe, câteva întrebări ...




de Ahmed » 19/07/17, 11:41

Puteți încerca căpșuni, care apreciază un pic de umbră și ca spusele Phil53, un alpinist (fasole?) pe partea de sud, asta este tot ce puteți spera în ceea ce privește optimizarea.

În ceea ce privește ideea ta „puțin nebună”, nu trebuie să lași ramurile așa cum sunt, ci să le zdrobești într-un fel sau altul ...

Frunzele moarte de lauri sunt destul de sărace, fără azot și numai carbon, dar în cele din urmă se asimilează oricum ...

Scrii:
Bine, văd: tăieturile de iarbă + frunzele moarte + ramurile de laur pot fi bine echilibrate pe dimensiunea nutrițională a solului, cu toate acestea nu sunt sustenabile.

Este un amestec nu prea echilibrat: pe de o parte, partea azotată (gazon) va dispărea rapid și, pe de altă parte, aveți frunzele și ramurile de lauri foarte dure, dar nu foarte hrănitoare ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: înainte de a începe, câteva întrebări ...




de sicetaitsimple » 19/07/17, 19:11

Nu aș dori să par a fi spoilerul serviciului, dar din punctul meu de vedere este absolut necesar să îndepărtați laurii care pot fi, nu numai pentru lumină, ci și pentru rădăcinile lor.

Și începe (asta este, acolo sunt bine pentru miză!) Bătând toate aceste bine (bine, 10m2 nu este moarte) să le înlăture, revenind la ele în fiecare an, la limita celor care nu vor avea nu a fost șters. Acest lucru nu exclude inspirația din principiile acoperirii solului dacă doriți.
1 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: înainte de a începe, câteva întrebări ...




de Ahmed » 19/07/17, 19:28

Sunt de acord cu tine: am ezitat să vorbesc despre asta, dar rădăcinile vor pompa maxim apă și nutrienți și vor scoate castanele din foc dacă există o îmbunătățire a fertilității ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: înainte de a începe, câteva întrebări ...




de sicetaitsimple » 19/07/17, 19:35

Ahmed a scris:Sunt de acord cu tine: am ezitat să vorbesc despre asta, dar rădăcinile vor pompa maxim apă și nutrienți și vor scoate castanele din foc dacă există o îmbunătățire a fertilității ...


Vom fi doi în joc!

Mai în serios, cred că într-un caz precum cel al lui Antoche trebuie să spună lucrurile așa cum sunt. Există neapărat o lucrare prealabilă serioasă, în caz contrar, laurii sunt cei care vor sărbători.
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 344