Test de bricolaj al unei fenoculturi Întrebări frecvente

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
, Carl
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 99
Înregistrare: 09/08/17, 08:03
Locul de amplasare: Bretania
x 18

Test de bricolaj al unei fenoculturi Întrebări frecvente




de , Carl » 21/09/17, 19:51

Cred că este timpul să facem un FAQ și am impresia că o mulțime de oameni sunt de acord cu asta ...

Îmi imaginez că în timp este enervant, obositor, obositor să te repeti la nesfârșit și de partea noilor sosiți, nu este de conceput să treci prin toate postările subiectului principal "Le Potager du Laesseux: Grădinărit mai mult acel Bio fără oboseală "și aceste modeste 7100 de postări : Lol: : Lol: : Lol:

Ca să nu mai vorbim de toate celelalte subiecte care conțin informații la fel de interesante.

Am găsit ceva forums cu întrebări frecvente „reale”, cum ar fi: http://forums.madmoizelle.com/sujets/le ... faq.72043/
Dar am impresia că nu este același software care permite construirea unui forum care a fost folosit sau aceeași temă (dacă este tema care diferă, super-administratorul econologiei trebuie să fie capabil să o schimbe), chiar dacă codul folosit în spate este cu siguranță același (phpBB).

Pe scurt, prin rezumarea principiului unei întrebări frecvente într-un mod minimalist, ar putea fi posibilă „simularea” unei întrebări frecvente reale.

Voi folosi acest subiect pentru a face un test și să văd dacă ceea ce am în minte este utilizabil .... tambur : Lol: : Lol: : Lol:
0 x
Adeptă a lene și sensibilă la calitatea consumului familiei mele, vreau să fac o grădină de legume a leneșilor!
Avatar de l'Utilisateur
, Carl
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 99
Înregistrare: 09/08/17, 08:03
Locul de amplasare: Bretania
x 18

Re: Testarea DIY a unei întrebări frecvente despre fenocultură




de , Carl » 21/09/17, 20:02

Înainte de a începe testul, aș dori să vă reamintesc un punct care mi se pare important: trebuie să încercați să găsiți un consens pentru fiecare răspuns, înainte de a le adăuga la FAQ.
Îmi imaginez că sunt deja multe, dar este important pentru cei care ar rămâne în discuție.
Acesta este motivul pentru care acest subiect ar trebui să poată fi modificat doar de moderatori sau de utilizatorii foarte avansați ai forum.

După aceea, când va crește, va fi, de asemenea, important să „clasificăm” întrebările după subiect, pentru a facilita asimilarea, însușirea și cercetarea fiecărei persoane ....
0 x
Adeptă a lene și sensibilă la calitatea consumului familiei mele, vreau să fac o grădină de legume a leneșilor!
Avatar de l'Utilisateur
, Carl
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 99
Înregistrare: 09/08/17, 08:03
Locul de amplasare: Bretania
x 18

Re: Testarea DIY a unei întrebări frecvente despre fenocultură




de , Carl » 21/09/17, 20:22

Pe scurt, iată principiul:

Un FAQ este o listă de întrebări mai presus de orice.
Deci, trebuie să proiectăm un subiect nou, anunțat, blocat pentru modificare (doar moderatorii pot modifica) a cărui primă postare conține toate întrebările.
Fiecare întrebare trebuie să poată fi făcută clic, ca un simplu link de internet și trimisă automat la postarea răspunsului său.

Apoi, putem planifica un subiect „Lucrarea la întrebări frecvente” în care toată lumea poate propune o nouă întrebare și răspunsurile pot fi discutate pentru a găsi un consens, înainte de a fi sintetizate / sintetizate în întrebările frecvente menționate.

Dar cum facem asta? : Lol:

De fapt, facem cel mai prost lucru : Lol:
De ce să căutați să vă complicați când îl puteți simplifica ???
De ce să lucrezi când poți fi leneș ???

Woawww Am impresia că un anumit curent al filozofiei moderne îmi invadează gândurile : Lol: : Lol: : Lol:

Iată deci principiul:

Tastați întrebarea editând primul subiect (creând la început).

Apoi facem un nou răspuns la firul de discuții al subiectului FAQ, conținând răspunsul la această nouă întrebare, apoi facem clic pe „Trimite”.

Apoi, vizualizăm această nouă postare, în firul de discuții al subiectului FAQ, pe pagina dreaptă ...

Ar trebui să faceți un singur clic pe titlul subiectului, care va arăta astfel: „Re: The Phenoculture FAQ” și care conține noul răspuns la noua întrebare.
Apoi am făcut clic stânga pe „Copiați adresa linkului” (textul mic poate fi modificat ușor în funcție de browserul utilizat).

Apoi ne întoarcem la primul post al firului de discuții și îl edităm (îl modificăm).

Selectăm textul noii întrebări ..... lăsând apăsat clicul stâng al mouse-ului, apoi facem clic în meniul din partea de sus a postării, pe butonul care arată ca pământul în miniatură cu un șir în de mai jos (care permite realizarea unei legături la internet). Poziționat între butonul imagine, folosit pentru a insera o imagine și butonul A, folosit pentru a-i colora textul.


A se vedea AL DOILEA RĂSPUNS al subiectului aici: http://www.commentcamarche.net/forum/af ... -sur-forum
0 x
Adeptă a lene și sensibilă la calitatea consumului familiei mele, vreau să fac o grădină de legume a leneșilor!
Avatar de l'Utilisateur
, Carl
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 99
Înregistrare: 09/08/17, 08:03
Locul de amplasare: Bretania
x 18

Re: Testarea DIY a unei întrebări frecvente despre fenocultură




de , Carl » 21/09/17, 20:27

TEST REAL (pentru moderatori, puteți edita această postare, pentru a vedea conținutul acesteia "neinterpretat de forum"


INTREBAREA 1


INTREBAREA 2



INTREBAREA 3


Am luat, fără să vreau, exemple de răspunsuri la diferite subiecte ale forum, la întâmplare, dar, în principiu, toate răspunsurile ar trebui să se refere la subiectul de discuție al întrebărilor frecvente
0 x
Adeptă a lene și sensibilă la calitatea consumului familiei mele, vreau să fac o grădină de legume a leneșilor!
Avatar de l'Utilisateur
, Carl
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 99
Înregistrare: 09/08/17, 08:03
Locul de amplasare: Bretania
x 18

Re: Testarea DIY a unei întrebări frecvente despre fenocultură




de , Carl » 21/09/17, 20:35

Ei bine, atunci există două limitări pe care le văd:

1. O întrebare frecventă reală, lasă întotdeauna vizibilă partea „întrebărilor”. Dar le puteți găsi cu ușurință făcând clic pe butonul „anterior” din browser.

2. Nu știu de ce încă, dar nu am putut găsi acest „link” pe firul principal de discuție numit „Le Potager du Laesseux: Grădinăritul mai mult decât organic fără oboseală”. Link-urile care ar fi intitulate „Re: The Phenoculture FAQ” așa cum am citat în exemplul meu ....
Nu am încă o explicație, sper că acest lucru nu va face această idee învechită! :şoc:

Poate o particularitate a acestui subiect ??? poate pentru că este un „anunț” ???

Dacă această piesă confirmă acest lucru, datorită testelor unui moderator .... din memorie, când eram administrator al unui forum, există un alt mod de a evidenția un subiect .... gen în post-it sau alt titlu ... ar trebui să încercați, dacă vedeți așa ceva : Wink:

Haide, este timpul să facem loc moderatorilor !!!

Depinde de tine să-mi spui concluziile tale : Roll: : Roll: : Roll:
0 x
Adeptă a lene și sensibilă la calitatea consumului familiei mele, vreau să fac o grădină de legume a leneșilor!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Testarea DIY a unei întrebări frecvente despre fenocultură




de Christophe » 21/09/17, 20:48

Nu există nicio limitare tehnică la utilizarea unui subiect pe această temă forum pentru a crea un FAQ ...

Din experiență, este destul de dificil să dezvolți un FAQ cooperativ prin intermediul unui forum pentru că ideile merg repede în toate direcțiile!

Da, puteți plasa un subiect în Post-it sau Anunț, astfel încât să fie mai vizibil. Dar cea mai bună vizibilitate este dată de participarea activă la subiect ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
, Carl
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 99
Înregistrare: 09/08/17, 08:03
Locul de amplasare: Bretania
x 18

Re: Testarea DIY a unei întrebări frecvente despre fenocultură




de , Carl » 21/09/17, 21:45

Christophe a scris:Nu există nicio limitare tehnică la utilizarea unui subiect pe această temă forum pentru a crea un FAQ ...

Cu siguranță am greșit cuvântul, spun că nu există o funcționalitate dedicată special pentru crearea unui FAQ, sau altfel nu o văd cu drepturile de acces pe care le am?
și nici nu înțeleg, de ce nu pot crea un link către nicio postare a subiectului de discuție al lui Didier anunțat ...

Sperând să fi fost mai ușor de înțeles :)
0 x
Adeptă a lene și sensibilă la calitatea consumului familiei mele, vreau să fac o grădină de legume a leneșilor!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Testarea DIY a unei întrebări frecvente despre fenocultură




de Christophe » 21/09/17, 21:55

Uh este un forum, un instrument pentru a crea o bună comunitate FAQ este mai degrabă un Wiki-pedia ...

Pentru a crea un link către o postare este posibil, trebuie să preluați linkul pe pictograma albă mică în introducerea fiecărui mesaj, de exemplu cu mesajul anterior: agriculture / do-it-yourself-test-faq-about-phenoculture-t15368.html # p325775

Este adevărat că această pictogramă este cam mică ...

Edit: tocmai a fost mărit ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
, Carl
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 99
Înregistrare: 09/08/17, 08:03
Locul de amplasare: Bretania
x 18

Re: Testarea DIY a unei întrebări frecvente despre fenocultură




de , Carl » 21/09/17, 22:11

și totuși aici există un FAQ „real”: http://forums.madmoizelle.com/sujets/le ... faq.72043/

DA! mulțumesc pentru micuța icoană, este cea în formă de foaie albă cu un colț răsturnat! Nu l-am vazut.

Această pictogramă funcționează la fel ca cea pe care am descris-o în postările mele anterioare, pentru a găsi linkul de internet care citează o postare care ar conține răspunsul la întrebarea pusă ...

mulțumită vouă, tocmai am găsit un element care îmi va permite să găsesc răspunsul la întrebarea pe care mi-o puneam:

aici apare textul „Re: Le Potager du Laesseux: Grădinăritul mai mult decât organic fără oboseală”: agricultură / grădina-de-legume-a-grădinăritului-leneș-mai-decât-organic-fără-oboseală-t13846-7110.html

Suntem aici la pagina 712 a subiectului

Și totuși aici, pe a 3-a pagină, nu mai apare: agricultură / grădina-de-legume-a-grădinăritului-leneș-mai-decât-organic-fără-oboseală-t13846-20.html

Deduc că există probabil o relație în comparație cu vechimea postului ???



Dar ai găsit soluția !!! pentru că, chiar dacă această formulare nu mai există și într-adevăr icoana mică sub forma unei frunze, ea încă există .....

exemplu: post273665.html # p273665


MULȚUMESC !!!
0 x
Adeptă a lene și sensibilă la calitatea consumului familiei mele, vreau să fac o grădină de legume a leneșilor!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Testarea DIY a unei întrebări frecvente despre fenocultură




de Christophe » 21/09/17, 22:14

Carl a scris:și totuși aici există un FAQ „real”: http://forums.madmoizelle.com/sujets/le ... faq.72043/
MULȚUMESC !!!


Acesta nu este un adevărat FAQ, este un subiect ca oricare altul din punct de vedere tehnic vorbind, dar a fost scris într-un mod „FAQ” ...

Ești binevenit pentru restul :)

Ai văzut că am mărit icoana :) 8)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 262