Grădina mega-leneșă din 63!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Grădina mega-leneșă din 63!




de Lolounette » 27/09/17, 10:29

Salut tuturor! : Cheesy:

Am răbufnit de ceva vreme acum forum într-un submarin și am ezitat mult timp să mă înregistrez pentru a împărtăși experiența mea ca grădinar ultra-leneș cu tine. Dar, în sfârșit, deoarece propriile rapoarte m-au interesat și m-au inspirat foarte mult, mi-am spus că este normal să împărtășesc și eu mica mea experiență cu tine, pentru a putea avansa schmilblick! :)


Așadar, pentru a re-localiza, în septembrie 2016 m-am mutat în casa veche a bunicilor mei: o casă veche a satului datând din 1806 pe care ne-am angajat să o renovăm complet. Aceasta este vechea fermă a bunicilor mei, apoi bunicilor care erau mici fermieri de cereale, mici crescători de câțiva găini și câțiva porci, mici cultivatori de cartofi și alte sfecle de zahăr etc., în regiunea Riom din piciorul de Puy-de-dome. O mică fermă de modă veche, care încă mai adăpostea o pereche de boi topiți în anii '50 și care a fost trecută treptat la micul tractor, pentru a fi consolidată, etc. Istoria fascinantă a țărănimii din Franța ... Oricum! alte ori alt fisier!

Nefiind fermier, nu am păstrat - oricât de magnific - pământul de grâu al fermei (am auzit clar că bunica se întorcea în mormântul ei în ziua vânzării, dar bine!) Am păstrat aproximativ 300 de metri de casă, în centrul orașului de lângă primărie, micul teren de 750 m2 unde era situată ferma. Această pustie - fără apă sau electricitate - fusese abandonată de mai bine de 25 de ani (în afară de prezența sporadică a câtorva oi) și am recuperat-o în iunie 2016, invadată de crampe, urzici, mămăligă etc. : într-o mare machete obligatorie pentru a merge la jos și scrisori insistente ale primăriei, astfel încât una se șterge!

Prin urmare, în iulie 2016 am trecut prin pensulă peste tot, am tăiat copacii cei mai enervanți, toate îngrămădite în grămezi uriașe și am re-descoperit prezența bătrânului găină. La fel ca în paralel, am fost în mijlocul renovării casei și că trebuie să ne mutăm la începutul lunii septembrie, pentru o perioadă mai mare de intervenție la acea vreme. Pe de altă parte, în paralel, am golit hayloft-ul vechi al fermei care conținea fân foarte vechi decorat cu puțin paie veche, bucăți de crengi, praf de lemn din fagotele pe care bunicul le folosea pentru a aprinde cuptorul de pâine ( să reabiliteze: un alt dosar!), praf din tencuială de var și alte lucruri neidentificate.

În loc să aduc toate acestea la centrul de reciclare, am împrăștiat totul în partea de jos a parcelei într-un strat gros peste cei 50 m2 unde am planificat să pun o viitoare grădină de legume (în locul vechiului mărunțel și al câmpului de urzici) în speranța de a limita creșterea până când voi avea timp să mă ocup de ea „mai târziu” și am adăugat peste deșeurile noastre din bucătărie pe măsură ce progresează iarna ...

Destul de târziu în această primăvară (cred că la începutul lunii mai cred, știu exact și bineînțeles că nu am observat nimic), din moment ce răsadurile mele de roșii începeau să se revarte de pretutindeni acasă, mi-am văzut nasul pe pământ cu gura în inimă. (da, iernăm până târziu în Auvergne : Mrgreen: ) să realizezi că iarba și alte urzici aveau o înălțime mai mare de 1 m pe fața parcelei (nu mulate) ...

Pe de altă parte, pe spate, la locul vechiului crampon mulat, nu o iarbă și sub mulci un magnific pământ negru surprinzător de moale. Moment de mică fericire! Cât de norocos să fi avut la dispoziție un astfel de teren fabulos, populat cu viermi de pământ, dimensiunea unui vierme (nu, nu exagerez, nu sunt din Marsilia! Zetent enoooooormes vă spun!) :şoc: Prin urmare, anecic vizibil!)

Moralul acestei povești este că, în mod evident, mulcirea toamna trecută a fost o soluție excelentă pentru a frâna ramele fără niciun efort. Cioturile sunt încă mai jos, dar când tragi puțin deasupra, acestea vin fără dificultăți, având în vedere solul deosebit de liber în primăvara aceasta.

Dar, înainte de a ne gândi la grădina de legume, a trebuit să începem prin cosirea pajiștilor din față și a urzicilor pentru a o accesa: totul cu coada și secera vă rog! (decupajul a murit după 1 oră de muncă pentru a 2-a oară în 2 sezoane, așa că s-a plictisit, este scump, e greu, face zgomot și încetează, am decis că nu voi face asta fără și că aș face un mod vechi, cum ar fi bunicul meu, NA! 8) )

Păcatul m-a amuzat timp de 2 ore, dar nu a fost foarte ascuțit : Roll: (pentru că gestul meu a fost perfect, văzând că l-am privit foarte bine pe bunicul meu de cel puțin 2 ori fiind mic și că, în orice caz, provin dintr-un șir lung de seceri mari, așa că este în genele mele. : Cheesy: În consecință, dacă iarba a fost tăiată oricum la 20 cm de la sol și în tufuri, este neapărat că coama nu a fost ascuțită, CQFD! hei nu, nici măcar nu este adevărat că tipul de la care l-am cumpărat de la piața de vechituri mi-a spus că îl țin cu susul în jos și că o să-mi iau gleznele! pffff : Hopa: scurt din nou un fișier pentru a relua mai târziu, nu mă las drăguț, prioritizez sarcinile, nuanță! : Lol: ).

Oricum secera (o ascuțim!) Este mai bună pentru că dintr-o dată tăiem și ridicăm iarba în același timp: așa că toți beneficiații au văzut că fânul s-a recuperat (aproape uscat pe pământ) l-am răspândit direct pe complotul viitorului petic de legume (vechea ciorbă de mulci plus partea umplută cu urzică în extensie, urmați?). Și a fost suficient pentru a face un pat bun, confortabil, de 20-25 cm pe întreaga suprafață a viitoarei grădini de legume (dar care, în mod necesar, trebuia să fie mult mai puțin împachetat decât dacă fânul ar fi provenit dintr-un fân) ...

În cele din urmă, m-am trezit în fața viitorului meu petic de legume și de aici ar putea începe jocul! : Wink:

Continuarea episodului următor dacă aveți curaj să continuați să mă citiți! : Lol:
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina mea mega-leneșă din 63!




de Did67 » 27/09/17, 13:27

Tunsul cu o coasă este o artă!

a) să aibă o coasă în stare bună, bine ascuțită (ciocanită și ascuțită) și bine reglată (da, asta așează o coasă!)

b) aveți un gest care vă permite să tăiați bine înroșit cu pământul (la doar câțiva mm deasupra solului, fără a lovi pământul; dacă treceți mai sus, iarba, nu este susținută, se întinde) și cu un maxim viteză.

Este mai ușor de exersat cu plante erecte cu tulpini rigide: urzici, lucerna ..
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Grădina mea mega-leneșă din 63!




de Ahmed » 27/09/17, 15:51

La manipularea cochiliei, după cum este specificat V-, solul joacă rolul de „nicovală” (parte pe care o găsești la secatoase), este un fel de contra-lamă esențială pentru o tăiere bună. Cositul „cu rouă” facilitează foarte mult această operațiune: tulpinile sunt cântărite și înmuiate de umiditate.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina mea mega-leneșă din 63!




de Did67 » 27/09/17, 16:03

Ahmed a scris:... tulpinile sunt cântărite și înmuiate de umiditate.


Între cositoare: și foarte turgid (foarte rigid, să zicem).
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Grădina mea mega-leneșă din 63!




de sicetaitsimple » 27/09/17, 19:25

Lolounette a scris:

În cele din urmă, m-am trezit în fața viitorului meu petic de legume și de aici ar putea începe jocul! : Wink:

Continuarea episodului următor dacă aveți curaj să continuați să mă citiți! : Lol:


Așadar, dacă am înțeles corect în iulie 2016 750m2 de cosit un pustiu răspândit pe 50m2 de grădină viitoare și în jurul lunii aprilie sau mai 2017 rebelote?

Au apetit pentru organismele tale de sol!

Așteptăm cu nerăbdare următorul episod!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Re: Grădina mea mega-leneșă din 63!




de Lolounette » 27/09/17, 21:59

@ sicetaitsimple: Nu în 2016 am trecut de pensula, dar nu am ridicat fânul, a rămas acolo unde a căzut: eram prea ocupat să fac tencuială în casă, nu am avut timp pentru restul!

Prin contra în această primăvară, am cules fânul tăiat incomod și l-am așezat pe cei 50 m2 dedicați grădinii de legume, dar oricum nu există 700 m2 de suprafață ierboasă pe pământ pentru că există o clădire și copaci sub care nu crește nimic : Wink:

Nu cred că pot fi cu adevărat autosuficientă în fân în această configurație, dar mai am câteva rezerve de fân vechi sub cot, iar vara există și cosirea șanțurilor în jurul pământului pentru a se recupera ... Aș vedea dacă Trebuie să cumpăr pentru a completa sau nu ...

@ Didier și Ahmed: știu că mă îmbarc într-un lucru complicat, am vizionat o mulțime de videoclipuri pe Youtube despre cosirea cu coasă, scârțâit, ascuțit etc și am o singură certitudine că este că nu este câștigat! : Lol: Deja coama mea are un mâner metalic cu mânere fixe pe care nu le pot regla la dimensiunea mea, unghiul lamei nu este ușor reglabil, lama este mult prea mare pentru un începător, am instrumente pentru a o bate, dar încă nu au îndrăznit să mă lansez, etc! Fișierul este deschis, dar bine dacă vreau să cosesc serios într-o zi, va trebui deja să încep prin a obține un instrument de dimensiunea mea și că pot bate lama corect : Cheesy:

Dar într-adevăr, chiar și cu echipamentul meu actual din partea populată cu urzici, acesta a funcționat destul de bine.
pe iarba uscată este loc pentru îmbunătățiri : Lol:
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Grădina mea mega-leneșă din 63!




de sicetaitsimple » 27/09/17, 22:32

Lolounette a scris:@ sicetaitsimple: Nu în 2016 am trecut de pensula, dar nu am ridicat fânul, a rămas acolo unde a căzut: eram prea ocupat să fac tencuială în casă, nu am avut timp pentru restul!

Prin contra în această primăvară, am cules fânul tăiat incomod și l-am așezat pe cei 50 m2 dedicați grădinii de legume, dar oricum nu există 700 m2 de suprafață ierboasă pe pământ pentru că există o clădire și copaci sub care nu crește nimic : Wink:



OK, e mai clar, mulțumesc. Dar scuzați-mă că vreau să înțeleg, dacă tocmai ați lăsat cositul în loc, de ce nu a crescut la începutul anului 2017 pe locația plasturelui vegetal și că a crescut în altă parte?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Re: Grădina mea mega-leneșă din 63!




de Lolounette » 27/09/17, 22:45

pentru că în toamna anului 2016 am întins pe locul grădinii de legume un strat gros de „reziduuri de fân” din vechea fermă pe care o renovam (în principal fân foarte vechi dar nu numai!) : Wink:
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Grădina mea mega-leneșă din 63!




de sicetaitsimple » 27/09/17, 23:01

Lolounette a scris:pentru că în toamna anului 2016 am întins pe locul grădinii de legume un strat gros de „reziduuri de fân” din vechea fermă pe care o renovam (în principal fân foarte vechi dar nu numai!) : Wink:


OK, a fost scrisă în postarea inițială, dar nu prea înțelegeam.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Grădina mea mega-leneșă din 63!




de Adrien (ex-nico239) » 28/09/17, 12:20

Bun venit Imagine

Lolounette a scris:în regiunea Riom de la poalele Puy-de-dome


La ce altitudine se află peticul vegetal?



Lolounette a scris:

Dar înainte de a ne gândi la grădina de legume, a trebuit să începem prin cosirea luncii din față și a urzicilor pentru a ajunge acolo.



Nu mă învinovățesc, dar din partea mea aș dori să spun: cosit lunca .... ce păcat

Și pentru un mega leneș, fie că este vorba de cățeluș sau secera: ce meserie ... Imagine

Ce păcat pentru că având o frumoasă pajiște ierboasă sălbatică, cu o mulțime de crenguțe care se învârt în ea chiar lângă grădina de legume pentru mine, este un avantaj foarte mare ... mult mai mare decât acela de a recupera puțin iarba cosită pentru grădina mea de legume. ..

La limită, dacă este singurul acces la grădină de legume care face un drum de acces cu o lățime acceptabilă, dar să cosesc totul pentru puțină iarbă credința mea [img] https://imgfast.net/users/1514/ 33/72/11 / zîmbete / doute.gif [img]

Vă spun asta pentru că este amuzant când am ajuns în noul nostru loc, am avut și ideea de a cosi marea mare sălbatică care se învecinează cu grădina de legume, apoi am renunțat să prefer să o las intactă și în caz că eu n-ar fi găsit pe nimeni să-l cosă, am avut și eu ideea să încep să învăț cositul manual….
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 364