Sistem de recuperare a apei de ploaie pe terenuri neconstruibile

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
, Carl
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 99
Înregistrare: 09/08/17, 08:03
Locul de amplasare: Bretania
x 18

Sistem de recuperare a apei de ploaie pe terenuri neconstruibile




de , Carl » 21/10/17, 11:25

Bonjour à tous,

Caut să construiesc un sistem de recuperare a apei de ploaie într-un teren neconstruibil cu o pantă mică ...

Aveți idei, sugestii, exemple sau surse pentru mine?

Vă mulțumim anticipat pentru feedback!
0 x
Adeptă a lene și sensibilă la calitatea consumului familiei mele, vreau să fac o grădină de legume a leneșilor!
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Sistem de colectare a apei de ploaie pe terenuri neconstruibile




de sicetaitsimple » 21/10/17, 13:55

Carl a scris:
Caut să construiesc un sistem de recuperare a apei de ploaie într-un teren neconstruibil cu o pantă mică ...



Bună, ce vrei să spui prin „panta mică”? Aveți sau nu scurgeri în caz de ploaie?

Nu am o soluție de „recuperare” care să vă ofer, pe de altă parte este evident că trebuie să începeți prin a nu pierde apă! Solul slăbit datorită fenoculturii va ajuta la infiltrare, dar dacă aveți scurgeri, vă puteți inspira și din „golfuri” (vezi pe web) care sunt feluri de șanțuri paralele cu liniile de nivel. Într-o grădină de legume, nu este nevoie de șanțuri de câteva zeci de cm adâncime! Dar acest lucru necesită totuși organizarea paturilor de cultivare într-un anumit mod (paralel cu liniile de nivel), astfel încât munca de creare și întreținere a acestor „mini-șanțuri” în jurul paturilor să rămână limitată, dar totuși eficientă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Re: Sistem de colectare a apei de ploaie pe terenuri neconstruibile




de Lolounette » 22/10/17, 10:51

ne-am putea imagina mai multe stații mici de recuperare conectate sau nu între ele, cum ar fi: un butoi acoperit cu un con mare inversat cu o gaură în centru care ar permite ca apa captată să curgă în butoi ...


conul poate fi realizat cu triunghiuri din policarbonat reciclat, lipite cu bandă de aluminiu, o prelată din plastic sau o structură din pânză plastifiată sau chiar umbrele vechi cu capul în jos? : Lol:

rămâne rezistența la vânt și redarea estetică : Mrgreen:


practic așa ceva (imaginându-ne un butoi dedesubt în care stă piatra)
43021DBB-C5B0-4548-A411-B43541AD53E5.jpeg
43021DBB-C5B0-4548-A411-B43541AD53E5.jpeg (122.9 KiB) Vizualizat de 12117 ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Sistem de colectare a apei de ploaie pe terenuri neconstruibile




de chatelot16 » 22/10/17, 20:30

pentru a colecta apă curată aveți nevoie de o construcție

nu construibil?

avem nevoie de o nouă revoluție

mă face să cred că majoritatea clădirilor vechi din piatră din jurul casei mele au întâlniri precum 1820 ... chiar după revoluție ... o perioadă în care fiecare și-a luat dreptul de a construi ceea ce putea fără nimic întreabă pe oricine

astăzi este absurd să ne plângem de șomaj, dar interzicem construcțiile care ar permite munca ... ei bine, nu interzicem complet construcția, dar impunem constrângeri astfel încât rezultatul să fie aproape același cu o interdicție
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Sistem de colectare a apei de ploaie pe terenuri neconstruibile




de izentrop » 22/10/17, 21:27

Bună ziua, faceți un iaz cu o prelată EPDM. În plus, aduce biodiversitate http://www.terrevivante.org/70-creer-une-mare.htm
0 x
Mickael
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 11/10/17, 09:37
Locul de amplasare: Pontarlier
x 1

Re: Sistem de colectare a apei de ploaie pe terenuri neconstruibile




de Mickael » 23/10/17, 14:52

folosim sisteme cu o foaie ondulată menținută de un U din lemn care se sprijină pe cutii. este eficient, ușor de realizat și poate fi realizat cu materiale uzate.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Sistem de colectare a apei de ploaie pe terenuri neconstruibile




de Did67 » 23/10/17, 18:37

Cred că ar trebui să ni se furnizeze specificațiile! În caz contrar, veți avea răspunsuri peste tot!

a) vorbești despre o suprafață „pierdută”? În acest caz, într-adevăr, ne putem descurca în mai multe moduri ...

b) vrei să stochezi multă apă ??? Fără a pierde niciunul ??? Pentru ce folos ???

Depozitarea în sol, prin sisteme care „forțează” infiltrarea, va fi slab eficientă doar în climatul nostru, deoarece în sezonul cel mai ploios, veți avea un surplus, infiltrare, levigare ... Și în timpul sezonului de creștere, sub fan, nu curge nimic !!! Deci este o pierdere de timp.

Pe de altă parte, dacă doriți să umpleți un "sistem" în timpul sezonului de iarnă, pentru a-l utiliza vara, există aproximativ două metode: impluvium (o suprafață tratată pentru a colecta ploaia: prelate, foi, plăci de beton) și marre sau impluvium și cisternă. Unul este verde, contribuie la biodiversitate. Dar se evaporă destul de mult. Cealaltă este mai eficientă, dar mai puțin biodiversă.

Acesta este aproximativ cadrul pentru definirea subiectului.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
, Carl
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 99
Înregistrare: 09/08/17, 08:03
Locul de amplasare: Bretania
x 18

Re: Sistem de colectare a apei de ploaie pe terenuri neconstruibile




de , Carl » 23/10/17, 19:12

Bună ziua tuturor și vă mulțumesc foarte mult pentru feedback!

Aceasta ar presupune utilizarea unei părți din terenul care nu este construibil pentru a putea furniza un rezervor de 1000l, de exemplu, care ar servi pentru a evita daunele cauzate de secetă sau pur și simplu pentru a începe răsadurile care tocmai au fost semănate.
După ce, fiind în Bretania, ar trebui să fiu suficient pentru a mă proteja de secete lungi : Lol:

În ceea ce privește panta, din memorie estimez că este în jur de 1m / 500m ...

Pentru moment, mă gândesc să optez pentru fabricarea unui acoperiș de închisoare ondulată, conectat la rezervor.
0 x
Adeptă a lene și sensibilă la calitatea consumului familiei mele, vreau să fac o grădină de legume a leneșilor!
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Sistem de colectare a apei de ploaie pe terenuri neconstruibile




de sicetaitsimple » 23/10/17, 19:18

Carl a scris:Bună ziua tuturor și vă mulțumesc foarte mult pentru feedback!

În ceea ce privește panta, din memorie estimez că este în jur de 1m / 500m ...



A fost prima mea întrebare: "Bună, ce vrei să spui prin" panta mică "? Ai sau nu scurgeri în caz de ploaie?"

Ei bine, 1m / 500m, puteți uita ce am spus!

Poate fi de folos celorlalți.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Sistem de colectare a apei de ploaie pe terenuri neconstruibile




de chatelot16 » 23/10/17, 19:58

dacă cearșafurile au lapte, trebuie muls
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 320