Grădina de legume a nămolului - AISNE (02)

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Nico02
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 22/11/17, 17:24
Locul de amplasare: Aisne
x 7

Grădina de legume a nămolului - AISNE (02)




de Nico02 » 22/11/17, 17:50

Bonjour à tous,

Pentru inceput, o mica prezentare, nu am gasit o sectiune corespunzatoare acesteia asa ca fac o mica prezentare a persoanei si a viitoarei mele „grădina de legume”.

Sunt Nicolas, am 35 de ani, locuiesc în mediul rural Aisne, chiar la granița de nord....
Cu doamna și copiii am optat pentru o viață la țară, așa că am investit într-o casă mică și suntem foarte mulțumiți de ea.

În timp ce făceam câteva cercetări pentru a începe o mică grădină de legume, la cererea copiilor mei, care ar dori să ia legume direct din grădină, am dat peste firul „grădina de legume a leneșului”, am citit destul de multe lucruri în acest lung thread, dar nu am ajuns până la capăt (încă), am și FAQ, parțial, nu am ajuns încă acolo.

Am devenit mai interesat de această metodă din două motive, lucrez în timpul săptămânii, iar zona rurală este departe de oraș, așa că am puțin timp să întrețin o „grădină clasică de legume”, dacă pot să spun așa, în săptămână. și sunt mai mult decât un începător la asta.
un lucru a dus la altul, am consultat și niște videoclipuri de pe YouTube...
Recunosc că nu am înțeles toți termenii tehnici, chiar sunt novice, dar cred că înțeleg ghidul (spun „cred”).

Deoarece este noiembrie, sunt încă în puf și pentru că mai am fân acasă, să-mi hrănesc caii care stau pe pășune tot anul și mai am fân care nu este suficient de hrănitor, am decis să-i dau. în urmă. (am inteles ca nu a fost enervant)

Așa că am început un mic dreptunghi (destul de mic), i-am pus un strat bun de fân și am lăsat natura să-și facă treaba. Sper să încep cu căpșuni (roșii și albe), salată și ridichi pentru copiii mei. Dacă aveți idei de fructe sau legume pentru începători, sunt toate urechile.

Și în sfârșit, dacă reușesc să mă descurc, de ce să nu extind grădina de legume a leneșului sezonul viitor...

Dar mai am de lucru, să fiu sinceră nici nu știu când să-mi plantez căpșunile, salata verde și ridichile în acest moment, dar voi găsi că fără dificultate...

Aș dori să profit de această ocazie pentru a-i mulțumi lui Did67 și tuturor „lenesilor” care au participat la thread.

Nu o sa-mi fac intoarcerea incepatorului, in momentul in care fanul este asezat la pamant sa lasam iarna sa treaca...

Între timp, așteptăm cu nerăbdare să vă citim.

Nico.
2 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Grădina de legume a năucurilor - AISNE (02)




de sicetaitsimple » 22/11/17, 20:35

Nico02 a scris:Bonjour à tous,

Pentru inceput, o mica prezentare, nu am gasit o sectiune corespunzatoare acesteia asa ca fac o mica prezentare a persoanei si a viitoarei mele „grădina de legume”.
...........
În timp ce făceam câteva cercetări pentru a începe o mică grădină de legume, la cererea copiilor mei, care ar dori să ia legume direct din grădină, am dat peste firul „grădina de legume a leneșului”, am citit destul de multe lucruri în acest lung thread, dar nu am ajuns până la capăt (încă), am și FAQ, parțial, nu am ajuns încă acolo.



In primul rand bine ai venit.

Dacă este „la cererea copiilor tăi”, alegerile tale (salate, ridichi, căpșuni) sunt bune. Crește repede, se adună și se mănâncă și repede, le place. Cred că și cartofii (pentru momentul „magic” al recoltării, surpriza), dovleceii (cresc vizibil), fasolea verde (dar de multe ori nu le place asta) sunt candidați buni, în mod normal destul de ușor de cultivat. .

Spui „zonă mică”, cât este asta?

Mult noroc.
1 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Grădina de legume a năucurilor - AISNE (02)




de phil53 » 23/11/17, 06:54

Din punctul meu de vedere, ridichi, salată, nu e chiar atât de ușor să începi cu asta la fân.
Pe de alta parte, cucurbitacee, rosii etc., e usor.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Nico02
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 22/11/17, 17:24
Locul de amplasare: Aisne
x 7

Re: Grădina de legume a năucurilor - AISNE (02)




de Nico02 » 23/11/17, 09:28

Multumesc pentru sfat ...

Ca să fiu mai precis despre viitoarea mea primă grădină de legume, cred că, la prima vedere, nu mi-am făcut timp să măsor, trebuie să aibă o suprafață de 40 m2, sau chiar 50 m2, de formă dreptunghiulară.

L-am acoperit cu vreo 20 cm de fan, inca o data e "la vedere", nu aveam de gand sa o fac in mod deosebit, dar mi-am zis ca trebuie sa fiu tentat, si cum parea ca sunt bine. forma în noiembrie am dat o încercare.
Când am ajuns în casă, această parte a pământului era acoperită cu un fel de prelată neagră, spun sort pentru că era foarte subțire, pentru mine nu ar fi trebuit să fie o prelată ci un fel de „pungă groasă”. Erau câteva plante de căpșuni plantate în găuri făcute în prelată.
Acesta din urmă a fost străpuns peste tot de urzici și ciulini (destul de înalt cu o floare mov în vârf), le numesc ciulini, dar s-ar putea să mă înșel.
Așa că am scos totul acum doi ani și, în afară de cosit, nu i-am făcut nimic până nu l-am acoperit cu fân...

Terenul contine destul de multe pietre cand te apuci de sapat, stiu asta pentru ca am mutat, langa aceasta gradina de legume, tufa mea de zmeura si tufa mea de agris pentru ca acestea sa fie mai expuse la soare.

Susțin faptul că copiii mei sunt solicitanți, dar recunosc că nici cu madame nu sunt împotrivă...
Nu incepusem mai devreme o gradina de legume de teama sa nu am timpul necesar intretinerii si dezvoltarii ei, amintirile gradinarilor din copilarie sunt intretinerea gradinii mari de legume a bunicului meu, care lucra pamantul cu cazma, pentru rezultate excelente, dar în schimbul mult timp petrecut în grădina de legume.

Când am descoperit cum să fac „grădina de legume a leneșului”, mi-am spus că merită să încerc.

Am menționat legume și fructe care le plac copiilor (și mie), iau notă de sugestiile voastre...
Cred că pentru prima dată voi cumpăra plante „în ghivece” din magazine pe care le voi replanta în pământ prin împrăștierea fânului pe o suprafață mică. In plus, fiind destul de nou in materie de cultivare, imi spun ca atunci cand gasesc aceste ghivece in magazine va corespunde perioadei de plantare a acestor fructe si legume.

Vă mulțumim pentru sfaturi.

Nico.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Nico02
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 22/11/17, 17:24
Locul de amplasare: Aisne
x 7

Re: Grădina de legume a năucurilor - AISNE (02)




de Nico02 » 23/11/17, 10:05

reparație mică,

Cand ma gandesc la suprafata am mers putin prea tare cred, sunt mai aproape de 30 m2, probabil ceva mai putin, scuze pentru exagerare....

Nico.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
denis17
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 138
Înregistrare: 13/10/16, 13:15
Locul de amplasare: 17
x 37

Re: Grădina de legume a năucurilor - AISNE (02)




de denis17 » 23/11/17, 10:32

Salut Nico02
Bine ați venit la asta forum.
Cat despre cultivarea legumelor, confirm ce spune sicetaitsissimple, legumele mentionate sunt printre cele mai usor de cultivat. În ceea ce privește căpșunile, este mai bine să puneți brf acolo.
Denis
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Nico02
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 22/11/17, 17:24
Locul de amplasare: Aisne
x 7

Re: Grădina de legume a năucurilor - AISNE (02)




de Nico02 » 23/11/17, 12:40

cuc

Am înțeles că pentru „pomicultorii” era mai mult o chestiune de BRF decât de fân...

Cu toate acestea, nu am făcut încă nicio cercetare despre așa-numitul BRF și sincer să fiu nu cunoșteam acest termen înainte de a-l descoperi aici.
Așa că am înțeles că trebuie să „slefuim” lemnul...
Pentru a spune simplu, am destule lemne (curățând pășunea cailor, pământul meu, gard viu etc.) dar nu am tocator și nu știu dacă este „lemnul potrivit”. "BRF...

Si nu stiu daca pot sa "cumpar ceva", daca mi-as face cercetarile din timp si nu e prea tarziu, as mai acoperi o parcela de BRF sa pun acolo capsunile...

Dar neînțelesând încă pe deplin conceptul, am preferat să nu încep imediat...

Nico.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
denis17
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 138
Înregistrare: 13/10/16, 13:15
Locul de amplasare: 17
x 37

Re: Grădina de legume a năucurilor - AISNE (02)




de denis17 » 23/11/17, 14:18

Brf "bun", lemn de diametru mic, 4cm sau mai putin la mine, este ceea ce imi trece prin tocatorul meu, tip gard viu, pom fructifer, taieri din diverse foioase, toate taiate dupa ce au cazut frunzele.
Așa că cel mai bun lucru pentru tine, cred, este să-ți pregătești lemnul pentru măcinat, să obții un împrumut sau să închiriezi o râșniță și, în sfârșit, să dai drumul. : Wink:
Personal am cumparat unul pentru doi, iar pentru mine il folosesc cam 2 zile pe an.
Denis
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Re: Grădina de legume a năucurilor - AISNE (02)




de Lolounette » 23/11/17, 14:41

salut si bun venit printre lenesi!

daca este pentru o suprafata mica poti sa faci fara rasnita si sa faci lemn de rameal zdrobit, adica picioarele tale inlocuiesc rasnita : Wink:

intinzi pe sol ramuri tinere de foioase care tocmai si-au pierdut frunzele (la mine diametrul 2cm sau mai putin) si mergi regulat pe ele, pe masura ce se usuca se sparg in bucati mici si asta ajunge sa faca BRF pe care il poti folosi pt. capsunile tale. Am pus lemnul pe căile de acces la grădina de legume și merge destul de repede pentru diametrul mic...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Nico02
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 22/11/17, 17:24
Locul de amplasare: Aisne
x 7

Re: Grădina de legume a năucurilor - AISNE (02)




de Nico02 » 23/11/17, 15:35

Mulțumesc pentru sfat cu privire la BRF,

Mă gândesc să nu investesc imediat într-o râșniță, sunt doar în perioada de testare, dar de fapt de ce să nu șlefuiesc o zonă mică călcând în picioare...

La lemn am destule lucruri care vin din curățarea pășunilor și a pământului. Am o mulțime de păduceli, erau destui pe pășune și când am instalat caii ni s-a sfătuit să-i scoatem, pentru că tăierea ligusului meu, tăierea brazilor și unii copaci nu erau grozavi pentru ei. . moartă” pe care a trebuit să o tai.

Aceste lemne pot fi folosite pentru a face BRF? Mi s-a părut că am înțeles citind câteva postări că nu este chiar cazul bradului (sau îl confund cu spinii bradului).

Ultima mica intrebare:

Acum doi ani am plantat 6 tufe de zmeura, s-au inmultit destul de mult pentru ca acum am o duzina, i-am mutat sa le mai pun la soare, cu tufa de agris. Apoi acoperiți conturul acestor pomi fructiferi cu BRF chiar dacă sunt deja plantați?

Vă mulțumesc pentru sfaturi și bun venit și vă mulțumesc pentru răspunsurile care vor veni.

Nico.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 375