Grădina leneșă făcută în nordul Elsass

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Grădina leneșă făcută în nordul Elsass




de torent » 10/12/17, 13:50

Bonjour à tous,

Au trecut zece ani de când am o grădină de legume (de când mi-am construit casa). Are aproximativ 160 m² și produce aproape toate legumele pe care le consumăm pe parcursul anului (suntem 3 dintre noi). Am și o mică seră de ~ 20m².
Suntem la nord de Haguenau, în Alsacia (da da Alsacia nu este cea mare : Cheesy: ), cu un sol ultra argilos.
Este aproape non-stop soare pe grădina de legume, așa că la fel de mult de spus că vara lovește puternic asupra ei și când este vânt decorează boii. Pentru a nu face lucrurile mai ușoare, cu greu pot planta copaci, deoarece am un sistem geotermal orizontal care ar lua mulți bani cu rădăcinile. Restul terenului meu (~ 17 ari) și o livadă de modă veche (un rând de copaci și iarbă).

Modul meu de a vedea lucrurile este destul de simplu: rezultatele obținute trebuie să se potrivească cu eforturile depuse.

Începuturile mele:
Eram în modul tradițional (organic desigur), așa că un pic de amestec de Bordeaux, gunoi de grajd și altele ... Am primit sfaturi de la vecinii (bătrâni) care din fericire pentru mine, nu folosesc fără produse fito. Am șters bb după ce am citit un articol despre „fapte rele” în anumite tipuri de culturi și gunoi de grajd lichid, având în vedere rezultatele obținute, deoarece m-a făcut să mă simt ușurat să fac acest lucru (vezi mai sus) .
Mi-am petrecut tot timpul liber (într-adevăr totul!) Sapând, plivind, udând ... ceea ce înseamnă că reproșurile celeilalte jumătăți ale mele plouau ... dar îmi vei spune, când iubești, nu contezi.
Pe scurt, nimic extraordinar, făceam, nu mă deranja prea mult la acea vreme, dar rezultatele nu erau la vârf (corecte fără a lua în considerare timpul petrecut).

Revelatia : Lol: :
În urma unei probleme, a trebuit să tund fân pe timp ploios :şoc: . Prin urmare, mi-a fost imposibil să o dau unui fermier pentru animalele sale, deoarece putrezea pe pământ. De asemenea, a trebuit să scap de el și nu știam ce să fac cu el.
Am fost acolo, lamentându-mă în fotoliu când mi-am spus: „rahat o să-l arunc în grădină până voi găsi o idee mai bună”, așa că am luat o scândură unde nu era nimic și întindeți-l peste (un zece cm bun). Mai târziu, în sezon, a trebuit să recuperez această placă și acolo, îndepărtându-mi deșeurile (momentan erau doar deșeuri), am observat un pământ mai slab decât alături, nu uscat și cu ceva mai multă viață în ea.
Aici a început totul. Am început să mă educ și am întâlnit rapid forums, videoclipuri (în special cele ale lui Damien Dekarz care cred că sunt bine făcute) etc. despre permacultură. Mi-a plăcut mult ca metodă de cultură și a corespuns mult viziunii mele asupra lucrurilor în general.

In practica :
Așadar, în anul următor am recuperat din pădure o veche minge rotundă de paie putrezită și am întins-o pe legume. Rezultatul a fost bla -> Aș putea gestiona fânul mai ușor decât paiul, așa că a trebuit să găsesc fânul.
Fermierul care mi-a tuns livada a decis să se retragă, a fost bine. Din păcate, nu mi-a acoperit nevoile de fân pe parcursul anului.
La început am reușit să recuperez fânul vechi în stânga și în dreapta, mi-a acoperit nevoia de-a lungul anului (voi explica mai târziu de ce nu mai este cazul). Ulterior, fânul devenind mai rar, am găsit o altă sursă: câmpurile din zona noastră sunt câmpuri vechi tăiate în mijlocul parcelei și, prin urmare, nu în întregime plate. Cu mașini mari, agrisii le tund în întregime, dar presa nu poate ridica ceea ce este în adâncituri. Aici intru în acțiune, cu vechiul meu greblă de lemn și mica mea remorcă: odată ce mingile rotunde au fost îndepărtate, trec și „curăț” terenul.

Aspectul celorlalți:
Într-un sat mic se știe totul repede.
Este suficient să spun că, la început, am fost arătat cu repeziciune (în același loc, bunicul meu avea o grădină de legume întotdeauna îngrijită, care era o referință în sat).
Având un caracter suficient de puternic, criticile erau adesea ascunse sub formă de pseudo sfaturi (nu le rupeți prea mult : Evil: ): „Veți avea o mulțime de buruieni” -> fără lumină, fără germinare, „nu este prea frumos” -> frumusețea este în ochiul privitorului, „veți avea o mulțime de slugs "-> uh, asta nu este greșit : Hopa: (unii au avut recenzii inteligente), etc ...
în câțiva ani în care am făcut acest lucru, entuziasmul unora s-a transformat în curiozitate, chiar interes în unii dintre ei, ca urmare, au atras furnizorii mei de fân (aș fi făcut mai bine să fiu mai puțin convingător).

Cum am ajuns aici?
Îi spuneam vecinului că grădina mea era o grădină leneșă, dar a funcționat. Anul acesta, indiferent de motiv, am căutat pe net grădina leneșilor, leneșilor etc. și am dat peste videoclipurile de la did67, despre care vorbea forum.

Culturi:
Am un pic din tot ce găsești de obicei într-o grădină de legume din Alsacia (cultiv misterul).
Încerc cât mai mult posibil să îmi fac semințele singure: roșiile sunt soiuri pe care le colectez din semințe (mi s-a dat un sfat foarte bun pentru asta) de la an la an: s-au mutat puțin, dar sunt încă la fel de bun și „rustic”.
De asemenea, colectez semințe pentru salate, ridichi, fasole, napi etc. scopul meu fiind de a fi cât mai independent posibil în semințe.
Pentru tot ceea ce este varză, cucurbită etc., cu riscul de hibridizare pe care nu am timp să îl controlez, cumpăr plante de la un horticultor din apropiere (calitate foarte bună la un preț rezonabil).

A continuat ...
3 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 10/12/17, 13:55

„Dăunătorii”:
Slugs mi-a făcut viața grea odată (devreme) :( . M-au devastat întregi culturi. Așa că am încercat preluarea de noapte (cu o lanternă) timp de doi ani; a funcționat foarte bine (și găinile vecinului au fost fericite : Lol: ) dar noaptea îmi place să dorm așa că m-am oprit puțin : Roll: .
La sfârșitul celor doi ani de tratament, am avut impresia că „sistemul” era oarecum echilibrat (am gândaci solari rătăcind pe ici pe colo, 3 orvete vara trecută sub fânul.
Dacă atacurile sunt prea virulente am pus puțin ferramol (nu sunt prea mult fan, dar nici ieșirile nocturne nu-mi plac) : Hopa: .
Au apărut și șoareci de câmp (chiar au mâncat o tulpină de roșii :şoc: ). Acolo nu am găsit prea multă soluție în afară de prindere: iau capcanele vecinului și, în general, în mai puțin de o oră l-am prins 8) .
Afidele și alte bug-uri au dispărut aproape din grădina de legume (nu sunt sigur de ce așa că nu voi merge mai departe) 8)

Diferitele mele încercări și eșecuri:
Cercetând pe net am găsit diferite tehnici de cultivare pe care le-am implementat pentru a vedea rezultatele acasă

- Movile cu lemn în ele (tip hugelkultur): am făcut 3, le-am lăsat să se termine, dar nu voi repeta experiența, deoarece este neconcludentă acasă

- Lasagna: am făcut lasagna. Nici eu nu am fost convins și nu sunt prea mult fan al înmormântării materiale

- Nefuncționarea solului: Am oprit paharul și motocultorul în primăvară din primul an (zeul meu care a fost lovitura clubului pentru unii). Investiție într-o grelină cu 1 dinți pe care o petrec toamna, primăvara (asta permite o încălzire mai rapidă) și între 4 culturi. Am încercat să fac fără un an, dar pământul meu este încă prea greu pentru asta

- Compostarea de suprafață: o practic doar toamna, vara hrănesc un compostor care îmi dă pământ pentru răsadurile mele

- Mulcire: primăvara primele mele cosițe sunt întinse pe pământ și acoperite cu fân. Acest lucru îmi oferă un aport natural de azot și mă împiedică să supraîncărc compostorul. În restul timpului este fân, mai mult fân și întotdeauna fân. Toamna (în general sunt pe drumul cu fân), toate plantele trase de casa mea, de vecinii mei etc. servesc drept mulci, precum și frunze moarte și alte deșeuri pe care le pot găsi în stânga și în dreapta.

- Oyas foarte la modă anul acesta : Lol: : Am recuperat oale de teracotă transformate în oya. A fost să arătăm cuiva că nu merită să investim atunci când îl avem acasă. Nu va fi reprodus anul viitor, deoarece nu există interes pentru mine dacă mulcirea este corectă

- Adăpostul pentru roșii: esențial pentru mine. În cei șapte ani în care am făcut unul, nu am avut niciun atac de mucegai 8) , așa că o fac în fiecare an.

- Sera mea a fost (pentru că nu a fost pentru doi) o seră în întregime în sticlă. În urma mai multor probleme cu vântul și sătul de cumpărarea plăcilor :strigăt: , Am înlocuit părțile laterale cu structuri din nailon. Acest lucru îmi permite să modulez deschiderile vara și să scad temperatura în interior (așa că o operez tot anul). De-a lungul timpului, pământul s-a transformat în praf (nu plouă neapărat înăuntru), așa că iarna zăpada pe care am curățat-o (va fi cazul în această după-amiază) va fi depusă în ea. În primăvară terenul a fost „restructurat” puțin și acest lucru îmi dă rezultate bune la culturi.

- Gunoi de grajd: pe măsură ce am învățat în mod greu, gunoiul de vacă și solul greu nu se amestecă bine, așa că folosesc gunoi de grajd din cal din când în când (nu în fiecare an)

Udare
Când am început să mulci, pe vreme uscată, am neglijat udarea. Oricum este umed dedesubt. Dar ultimele două veri au fost foarte uscate, iar plantele au stagnat puțin (în parcelele din jur în modul „tradițional”, deși au udat între o dată și de două ori pe zi). Așa că am decis să ud regulat, la fiecare 2-3 zile (rețineți expunerea grădinii mele de legume). Acolo unde cu alții a stagnat, cu mine s-a reluat creșterea.
În concluzie, mulcirea este bună, dar trebuie totuși să verificați din când în când : Wink: .

A continuat ...
Dernière édition alin torent 10 / 12 / 17, 13: 59, editate 1 ori.
1 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 10/12/17, 13:58

Pagube colaterale" : Cheesy:
Am luat obiceiul de a-mi oferi prea multe legume (iar anul acesta Mama Natura a fost foarte generoasă) ca dealer pentru prima doză (recunosc că comparația nu este grozavă). Sper că în cele din urmă oamenii vor deveni dependenți de aceste metode de cultivare atunci când vor vedea rezultatele.

De asemenea, am învățat sau re-învățat câteva tehnici puțin uitate în ultimii ani. Într-adevăr, scopul meu este să folosesc mecanizarea cât mai puțin posibil. Așa că am recuperat o coasă veche, am învățat să o bat (începe să vină încet) și să tund. Ce plăcere să folosești o coasă: 0 zgomot, merge la fel de repede ca o decupătoare când ai mâna și economisesc un abonament la sală : Cheesy: .

Pentru distracție, am montat o fișă cu rachete în noroi și fân cu fiica mea (a fost o dimineață plăcută de bricolaj). Am prăjit chiar și slănină acolo pentru a încerca

Având un mic mănunchi de pietre vechi în gresia Vosgilor, așezat în jur, am făcut un zid de piatră uscată (eu am tăiat piatra de piatră veche). Aceasta este încântarea șopârlelor și a altor creaturi.

Încerc pe cât posibil să repar lucruri care se pot sparge (motocositoare, ferăstrău cu lanț, aparate de uz casnic etc.) și să folosesc așa-numitele tehnici „vechi” pentru construcție sau producție (dacă aș fi știut asta mai devreme casa mea ar fi foarte diferită ).

Concluzie
Într-o zi l-am tachinat pe un vecin care a folosit sapa și a îndepărtat buruienile: inevitabil, în afară de bindweed (care consider că, odată uscat, este unul dintre cele mai bune mulci care există), abia mai am.
El mi-a răspuns și pe bună dreptate: timpul pe care nu-l petreci în grădină curățând și udând, îl petreci căutând fân și altele asemenea, așa că până la urmă e la fel.
Am fost pe deplin conștient de asta, dar el a făcut bine să-mi amintească. Într-adevăr, dorind să fiu cât mai autonom posibil, reușesc cât mai bine să găsesc intrările și, pe deasupra, încerc să limitez mecanizarea cât mai mult posibil.

Așadar, permacultura sau orice alt termen pentru această chestiune mai potrivit stilului meu de grădină de legume (vezi viața), deși glumim despre asta (grădină leneșă etc.) este încă consumator de timp și intensiv în muncă. Prin diverse lecturi pe care le-am făcut pe net (nu neapărat aici), avem impresia că este foarte ușor: aruncăm paie pe pământ, 3 semințe în aer și este plecat pentru recolta unui chintal. Acest lucru este greșit și cred că este ceea ce face ca majoritatea oamenilor care doresc să încerce să renunțe să eșueze.

Prin urmare, există o sarcină semnificativă în funcție de dimensiune, cu diferența că munca depusă este un plus pentru sol, care ni-l va reda și un plus pentru planeta care are cu adevărat nevoie de el.
Mai personal, nu sunt supraviețuitor sau nu pledez pentru sfârșitul lumii, dar rămân convins că sistemul pe care îl știm cu toții și-a atins limitele. Să știi cum să faci față naturii și să faci lucruri simple poate fi un avantaj în viitor.

Ps: tu, cititor curajos că ești, dacă citești acest lucru, ai scris toate paginile precedente. Dacă nu este curaj, nu știu ce este : Cheesy:
4 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Christophe » 10/12/17, 14:07

Hopla Geiss! : Cheesy:

Le webmunster bun venit aici! : Mrgreen:

Vă mulțumim pentru feedback-ul dvs., s-ar putea să vă întâlniți într-o zi cu did67 de când locuiește în Alsacia „centrală” : Mrgreen:
0 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 10/12/17, 14:12

Webmunsterul vă întâmpină aici! : Mrgreen:

: Lol: multumita tie

dacă îmi amintesc bine că se îndreaptă spre Obernai, așa că, ocazional, mă voi opri lângă el.
întrucât locuiește în Alsacia „centrală”

Va trebui să mă gândesc să îmi iau vaccinurile pentru această călătorie lungă : Mrgreen:
0 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de olivier75 » 10/12/17, 16:02

Torent,

Bine ai venit!
Nu a fost prea greu să-mi termin câteva postări pentru mine ... Sunt pe aceeași linie cu tine pentru colecția de fân și, de când tocmai am început, nu sunt încă în competiție, dar trebuie să te pregătești pentru asta.
Consumul de timp este adevărat, dar cu mai puțină udare, regularitatea este (mult) mai puțin importantă.

Măslin
0 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 10/12/17, 16:21

Să spunem că timpul este distribuit diferit.
Sunt mulțumit de această metodă, dar totuși îmi place să fie clar. Vânzarea viselor nu este chiar genul meu : Wink:

grești și pe câmpurile din jurul casei tale? : Lol:
te rog spune da, mă voi simți mai puțin singur
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Lolounette » 10/12/17, 16:54

Raflez marginile șanțurilor din orașul meu: contează asta? : Mrgreen:
pe de altă parte coasa am rămas la etapa în care "ar trebui să fie bătut, dar este mai ușor pe youtube decât în ​​viața reală" : Lol:

Vă urez bun venit pe forum oricum : Wink:
0 x
torent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 66
Înregistrare: 09/12/17, 17:55
Locul de amplasare: Bas Rhin
x 11

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de torent » 10/12/17, 17:09

da, și asta contează : Mrgreen:
Am făcut foarte puțin doar pentru că întotdeauna mă tem când vine vorba de diferiții poluanți (hidrocarburi etc.) care sunt spălați de ploi spre șanțuri. recuperând acest „fân” îi aducem înapoi în grădină (cel puțin cred).

pentru coasă, există un instrument care vă permite să le bateți fără prea mult risc de a pierde: https://www.dictum.com/fr/outils/outils ... gKlavD_BwE

Nu am folosit-o niciodată, dar se pare că funcționează destul de bine (linkul este un exemplu, pot exista și altele mai ieftine care există
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Grădina leneșului realizată în Elsass du nord




de Ahmed » 10/12/17, 17:26

Bine ai venit! 8)
Porecla ta nu ar proveni din vorbăria ta? : Wink: Dar nimeni nu se va plânge, nu vă faceți griji! : Lol:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 487